Úvod > Aktuality > Ve Valticích se znovu otevírá Salon vín
Gurmánská turistika

Ve Valticích se znovu otevírá Salon vín

  • Vydáno1. února 2024
Salon vín České republiky ve Valticích představí už ve čtvrtek 1. února 2024 široké veřejnosti sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude až do poloviny prosince letošního roku prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
Salon vínSalon vín České republiky představuje kolekci 100 nejlepších moravských a českých vín pro rok 2024, která uspěla v konkurenci 2629 vín. Od čtvrtka 1. února budou tato vína po celý rok prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku. V kolekci samozřejmě nechybí ani letošní absolutní Šampion – Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2022 Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic.

Ocenění titulem Salon vín neznamená jen prestiž a osobní úspěch vinaře, ale také významnou obchodní příležitost, protože Salon vín je garance výjimečné kvality vína, o které nikdo nepochybuje.
 

Nejlepší vína pro tento rok

vínoNejvětší počet vín má v letošním Salonu vín Zámecké vinařství Bzenec (10) následováno vinařstvími Ing. Miroslav VolaříkKamil Prokeš (6) a Štěpán Maňák (5). Z odrůd jsou to Ryzlink rýnský (14), Chardonnay (12) a Rulandské bílé Ryzlinkem vlašským (9). Z modrých odrůd pak Rulandské modré (4) a Frankovka (3). Co se jakostního zařazení týče jasně vedou pozdní sběry (54) a s odstupem výběry z hroznů (29), ročníkově převládají vína 2022 (44) a 2021 (42). Kromě zlaté stovky vín, která je v expozici umístěna po celý rok, zde lze sezónně ochutnat i vybraná vína se stříbrnou medailí Salonu nebo třeba růžová vína, sekty apod.
  • vinař s vínemŠampion soutěže a vítěz kategorie A (bílá vína suchá): Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2022, č.š. 10/22 – Vinařství Tichý
  • Vítěz kategorie B (bílá vína polosuchá a polosladká): Ryzlink rýnský, výběr z hroznů, 2022, č.š. 2223 – Ing. Miroslav Volařík
  • Vítěz kategorie C (sladká vína): Rulandské bílé, výběr z cibéb, 2021, č.š. 2142 – Ing. Miroslav Volařík
  • Vítěz kategorie D – růžová vína a klarety: André rosé, pozdní sběr, 2022, č.š. 1122 – Vinařství Svoboda
  • Vítěz kategorie E – červená vína suchá: Rulandské modré rezerva, výběr z hroznů, 2018, č.š. 18964 – Habánské sklepy
  • Vítěz kategorie G – jakostní šumivá vína: Dominique blanc de noirs, pěstitelský sekt, 2019, č.š. L9102 – Kamil Prokeš vinařství: Cenu za nejlepší kolekci vín získalo Zámecké vinařství Bzenec
 

TOP vína ČR ochutnáte v Salonu vín

vínoSalon vín ČR je prestižní ocenění sta nejlepších vín, navazující na nejvyšší Národní soutěž vín v ČR, která zastřešuje systém nominačních podoblastních soutěží. Na vlastní soutěž navazuje celoročně otevřená veřejná degustační expozice nejlepších sta vín, umístěná ve sklepních prostorách státního zámku Valtice.

Běžná otevírací doba veřejné degustační expozice je od úterý do čtvrtka 9:30 – 17:00 hodin, v pátek a sobotu 10:30 – 18:00. Otevřeno je celoročně kromě ledna, kdy probíhá příprava expozice nového ročníku. Návštěvy větších skupin a řízené degustace doporučujeme objednat na telefonu 519 352 744. Od června do září je otevřeno také v neděli 10:30 – 17:00 hodin.

vínoSoučástí sklepních prostor Salonu vín je také naučná expozice o našem vinařství a vinařských oblastech, síň slávy vinařství ČR a také recepce s prodejnou dárkových obalů na láhve, vinařské literatury, degustačních skleniček, sommelierských potřeb, pochutin k vínu atd. Samozřejmostí je i možnost vybraná vína v omezeném množství nakoupit. V expozici Salonu vín naleznete aktuálně zastoupeno 52 vinařství z Moravy i Čech, od malých vinařů, přes střední vinařství až po větší firmy. U každého vinařství si můžete jeho krátký profil a kontaktní údaje a odkaz na jejich vína oceněná zlatou medailí Salonu vín ČR.
Salon vín České republiky

Salon vín České republiky

Ta nejlepší moravská a česká vína v romantickém prostředí zámku ve Valticích vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy a také vína. Zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Vinařství Mikrosvín Mikulov se řadí k prestižním butikovým vinařstvím, jehož největším pokladem jsou viniční tratě v těch nejšpičkovějších lokalitách mikulovské podoblasti. Naše prestižní vína můžete ochutnat v naší nově zrekonstruované degustační místnosti v Dolních Dunajovicích.

Rodové vinařství Proqin Velké Němčice

Rodové vinařství Proqin Velké Němčice

Rodové vinařství Proqin, čili Prokeš vinařství, se zaměřuje na produkci klasických šumivých vín metodou kvašením v láhvi a mešních tichých vín. Specialitou vinařství je sabráž – sekání sektů šavlí či jiným kuriózním předmětem.

Vinařství Volařík

Vinařství Volařík

Exkurze a ochutnávka vín přímo ve vinařství v Mikulově.

Zámecké vinařství Bzenec

Zámecké vinařství Bzenec

Po celou historii jsme pevnou součástí zámeckého areálu ve městě Bzenec, ve východním cípu Jihomoravského kraje. Citlivě, s důrazem na efektivitu a ekologii, obhospodařujeme 540 hektarů vinic ve vinařských podoblastech slovácké, mikulovské a znojemské.

Vinařství Maňák – vynikající vína z Kyjovska

Vinařství Maňák – vynikající vína z Kyjovska

Z hlinitopísčitých vinic ve slovácké oblasti poblíž Kyjova získává vinařství Maňák už dvacet let kvalitní přívlastková vína bílých i červených odrůd. Vyrábí se zde i slámová, ledová i ovocná vína. Specialitou je 100% višňové víno. Lahve s etiketou vinařství Maňák se dostala do celého světa.

Další aktuality

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě

Bílé, červené i růžové květy kamélií, jednoduché i plné, připomínající pivoňky nebo čajové růže, rozkvétají každou zimu. Ke konci února nastává ta nejlepší možná chvíle, kdy je můžete obdivovat. Krásné rostliny si prohlédnete do 29. 2. v zámeckém skleníku v Rájci-Jestřebí a od 1. 3. se otevře výstava kamélií v zámeckých interiérech. Kamélie budou k vidění do neděle 10. 2. 2024.
Jihomoravský kraj | Zážitky