!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Rozhledna Tábor láká k zimním procházkám
Rozhledna Tábor láká k zimním procházkám
"> "> Rozhledna Tábor láká k zimním procházkám "> V soucasné dobe je rozhledna Tábor celorocne prístupná
Příroda

Rozhledna Tábor láká k zimním procházkám

Vydáno 5. února 2020
Když slunce v zimě venku svítí, příroda v Českém ráji vykouzlí neopakovatelnou atmosféru a podívanou. Jakmile bude krásný slunný den, udělejte si zimní procházku na vrch hory Tábor, kde můžete pohlédnout na okolní malebnou krajinu z rozhledny, která bezesporu patří mezi ty nejkrásnější na českém území.
Rozhledna Tábor - křížová cestaRozhledna, která v roce 1911 nahradila starší kontrukci, stojí na vrcholu kopce dodnes. Stavitelem se stal Václav Slaba, řídící učitel v Lomnici. Jako hlavní stavební materiál posloužily proslulé cihly z cihelny v Pulici, které vynesly věž až do výšky 35 metrů. Na vyhlídkový ochoz ve výšce 29 metrů nad zemí vede 145 schodů a pod rozhlednou se nacházela také turistická chata, dnes penzion.

V současné době je rozhledna Tábor celoročně přístupná. Má svůj vlastní vchod s turniketem na mince a vstupné stojí 20 Kč (pozor, turniket nevrací). Nejbližší autobusová zastávka je v Lomnici nad Popelkou (cca 2 km) a nejbližší železniční stanice je v obci Ploužnice (cca 1 km). Pokud pojedete autem, tak parkování je možné přímo u zdejšího penzionu. V zimě se přístupové cesty udržují pouze pluhováním, nicméně leto sněhu není mnoho a tudíž jsou dobře sjízdné. Na samotný vrchol hory Tábor také vede Křížová cesta.

rozhledna tábor lomniceJakmile zdoláte poslední schod výstupu na rozhlednu, odmění se vám nádherným výhledem. Je možné spatřit několik desítek rozhleden a vrchů v okolí, např. Kozákov, Zebín, Trosky, Černou horu, Zvičinu, Ještěd, Bezděz a mnohé další. Na západním svahu vrchu Tábor je také přírodní památka Jezírko pod Táborem.
Tichánkova rozhledna na hoře Tábor u Lomnice nad Popelkou

Tichánkova rozhledna na hoře Tábor u Lomnice nad Popelkou

Vrch Tábor (678 m.n.m.) s rozhlednou je dominantou nejbližšího okolí Lomnice nad Popelkou. Rozhledna poskytuje nádherné kruhové výhledy do širokého okolí. Spatříte odtud nejen celý Český ráj, ale i Orlické, Lužické, Jizerské hory i téměř 100 km vzdálenou Prahu.

Vrch Kozákov v Českém ráji - v létě i v zimě aktivně i za poznáním

Vrch Kozákov v Českém ráji - v létě i v zimě aktivně i za poznáním

Nejvyšší horou Českého ráje a zároveň i Podkrkonoší je Kozákov (744 m n.m.). Tato melafyrová hora byla ve třetihorách činnou sopkou. V dutinách melafyru krystalizovala ložiska olivínu a dalších polodrahokamů.

Vrchol Zvičina - nejkrásnější pohled na Krkonoše

Vrchol Zvičina - nejkrásnější pohled na Krkonoše

Majestátní vrchol Zvičiny s nadmořskou výškou 671 m.n.m. dominuje celému svému okolí. Na vrcholu kopce stojí barokní kostelík a turisty oblíbená Raisova chata s unikátní otočnou prosklenou věží.