ÚvodAktuality

Aktuality Plzeňský kraj

Úzké chodníčky, dechberoucí výhledy, voňavé byliny, nekonečná vřesoviště, divocí koně, ale také bažiny, mokřady a dokonce i prales. To vše vám naservírují chráněná území a národní parky. Malebné Bílé Karpaty, skvosty Českého Švýcarska, Koněpruské jeskyně, Šumava, nebo Adršpach. To je jen několik tipů na výlet za úžasnou přírodou, čerstvým vzduchem a pozorováním divoce žijící zvěře. V naší komplexní nabídce jich najdete stovky. A pokud budete trpěliví, možná uvidíte tokající tetřevy nebo se tváří v tvář setkáte s rysem. Chráněná území a národní parky odhalují ryzí krásu původní, člověkem nezasažené krajiny, ať je tedy vaše putování ohleduplné, bezpečné a hlavně plné nevšedních zážitků.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Plzeňský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit na Šumavě

Náhorní planiny, zrádné slatě, starobylé lesy, ledovcová jezera a malebné výhledy – to vše tvoří svéráznou krajinu Národního parku Šumava. Ten je nejlákavějším cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Poznejte nejkrásnější místa na Šumavě, o kterých poutavě psal Karel Klostermann ve svých románech a povídkách, či Adalbert Stifter, básník Šumavy. Jedno z nejstarších pohoří střední Evropy bylo díky své jedinečnosti roku 1963 prohlášeno chráněnou krajinnou oblastí a v roce 1991 národním parkem.
Příroda, Plzeňský kraj

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Šumava a hluboké lesy, tajuplná blata, vesničky a osady na konci světa, to všechno láká filmaře k natáčení historických filmů, pohádek, komedií či detektivek. Pojďte si připomenout ty nejznámější – hrad Švihov a Tři oříšky po Popelku, trilogii Slunce, seno… v Hošticích u Volyně, Kvildu a Krále Šumavy anebo Srní a filmy Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s Tomášem Holým.
Příroda, Plzeňský kraj

Udělejte si procházku k Tříjezerní slati

Národní park Šumava láká k příjemnému výletu v každou roční dobu. Využijte poslední možnosti vychutnat si barvy podzimu, než přijde bílá zima. K procházce vás tentokrát pozveme do srdce národního parku, na Tříjezerní slať a k Vchynicko – Tetovskému kanálu.
Příroda, Plzeňský kraj

20 tipů na nejkrásnější místa Národního parku Šumava

Národní park Šumava je krajina místy až mystická – nachází se zde rozlehlé náhorní planiny s horskými smrčinami jako někde na severu Evropy, zádumčivá rašeliniště – slatě na náhorních plošinách Šumavských Plání, luhy v údolní nivě Vltavy, ledovcová jezera ve strmých ledovci vymodelovaných karech pod hraničním hřebenem, nabízejícím zase výhled až k alpským ledovcům. Jako jeden z největších souvislých komplexů lesa ve střední Evropě je nazýván i Zeleným srdcem Evropy. Která místa Šumavy jsou ta nejkrásnější? V rozhodování vám pomohou naše tipy.
Příroda, Plzeňský kraj

V brdském zámečku Tři trubky se otevře nový Dům přírody

Hospodářské zázemí zámečku Tři trubky u Strašic na Plzeňsku se změnilo k nepoznání a od 1. srpna se zde otevře zbrusu nové muzeum a informační středisko Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Dům přírody Brdy. Nabídne expozici o přírodě, zdejší historii i slavných obyvatelích.
Příroda, Plzeňský kraj

Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

Rozhodli jste se vyrazit na Šumavu, ale nechce se vám potkávat davy lidí na známých hřebenech či se vyhýbat cyklistům na exponovaných místech? Tak se právě vám budou hodit naše tipy, které vás zavedou do zapadlých koutů Šumavy, kde dávají doslova lišky dobrou noc. Na turisty zde nenarazíte, ovšem ani na hospody a další vymoženosti civilizace. Takže svačinu s sebou a hurá do přírody.
Příroda, Plzeňský kraj

Šumava si letos připomene 60 let od vyhlášení CHKO

Na konci letošního roku oslaví Chráněnná krajinná oblast Šumava své 60. narozeniny! CHKO Šumava byla vyhlášena Ministerstvem školství a kultury 27. prosince 1963 na rozloze 168 654 ha. V roce 1975 Ministerstvo kultury ČSR upravilo podmínky ochrany přírody v tomto území. V březnu roku 1991 vyhlásila vláda ČR Národní park Šumava uvnitř dosavadní CHKO. Jeho posláním je chránit a uchovat jedinečné a lidskou činností málo dotčené přírodní území, zajistit jeho další nerušený vývoj a přispět jeho výzkumem k obecnému poznání vývoje přírody.
Příroda, Plzeňský kraj

Za unikátním jeřábem na Chlumskou horu

Na Chlumské hoře u Manětína najdete krásnou vyhlídku s posezením. Obdivovat zde můžete nejen úžasný výhled do krajiny, ale také botanicou raritu – vzácný jeřáb manětínský, který se nevyskytuje nikde jinde na světě! Udělejte si pěknou podzimní procházku na čedičovou horu.
Příroda, Plzeňský kraj

Šumava letos bude ve znamení vody – rok 2022 je Rokem mokřadů

Filmový dokument o návratu vody do šumavské krajiny, dobrovolnické mokřadní akce, fotografická soutěž, výstavy vinformačních střediscích, nebo výukové programy zaměřené na nejrůznější druhy mokřadů. Takový je výčet zábavných i populárně-naučných aktivit, které Správa Národního parku Šumava letos připravuje pro své návštěvníky v průběhu Roku mokřadů 2022.
Příroda, Plzeňský kraj

Na Šumavě se opět můžete podívat ke zvířecím výběhům Správy NP

Zvířecí výběhy u návštěvnických center NP Šumava jsou od 3. května otevřeny návštěvníkům. Samotná návštěvnická centra zůstávají dle vládních nařízení uzavřena, ale za zvířaty do výběhů se přijít podívat můžete. K dispozici vám budou také parkoviště a toalety.
Příroda, Plzeňský kraj

V jezeře Laka opět začínají žít pstruzi – vrátili se po 50 letech

Skvělou zprávu z říjnového průzkumu Šumavy přináší hydrobiologové – do šumavského jezera Laka se po 50 letech samovolně vrátili pstruzi! Jejich návrat svědčí o tom, že se zlepšila kvalita vody v jezeře a že se celý ekosystém přirozeně zotavuje z těžkého období, způsobeného nejprve kyselými dešti, poté vichřicemi, kůrovcovou kalamitou a suchem. V jezeře a v jeho přítoku se už opět vyskytují desítky pstruhů obecných, v potoce pod jezerem žijí rovněž vranky obecné.
Příroda, Plzeňský kraj

Na šumavském pohraničí žije zhruba 110 rysů!

Moderní metody, jako jsou sledování pomocí tzv. fotopastí, umožňují v současnosti zpřesnit odhad velikosti česko-bavorsko-rakouské rysí populace. Ta zahrnuje nejen rysy z centrální oblasti NP Šumava a Bavorský les, ale i z navazujících území v ČR, Bavorsku a Rakousku, na severozápadě Český les (Oberpfälzer Wald) a na východě Novohradské hory (Freiwald). Výzkumu rysů se věnuje projekt 3Lynx, který spojuje odborníky z ČR, Německa a Rakouska. Odborníci ze všech tří zemí se shodli, že celá populace rysa čítá okolo 110 dospělých jedinců.
Příroda, Plzeňský kraj