Úvod > Aktuality > Na Šumavě se opět můžete podívat ke zvířecím výběhům Správy NP
Příroda

Na Šumavě se opět můžete podívat ke zvířecím výběhům Správy NP

  • Vydáno6. května 2021
Zvířecí výběhy u návštěvnických center NP Šumava jsou od 3. května otevřeny návštěvníkům. Samotná návštěvnická centra zůstávají dle vládních nařízení uzavřena, ale za zvířaty do výběhů se přijít podívat můžete. K dispozici vám budou také parkoviště a toalety.
Správa NP Šumava provozuje několik výběhů se zvířaty. Ty se od 3. května opět otevřely zájemcům o pozorování života v nich, a to u návštěvnických center na Kvildě a v Srní. I zde však platí přísná hygienická pravidla – je třeba mít nasazený respirátor a dodržovat 2metrové rozestupy. Budovy návštěvnických center zůstávají nadále zavřené.
 

Vlčí výběh u Srní

vlkNedaleko šumavského městečka Srní se můžete vypravit za vlky. Výběh s vlky se nachází v kopci u osady Horní Hrádky, a zaujímá rozlohu 3 ha. Uprostřed výběhu vede 300 m dlouhá lávka, vyvýšená 3-4 m nad terénem, s pozorovacími přístřešky.

Mimo výběh vede naučný okruh, který návštěvníky seznámí se stopami šelem vyskytujících se na Šumavě a některými místními stromy a rostlinami. Na lávce ve výběhu jsou informace o komunikaci mezi vlky. Doporučujeme si vzít na vyhlídkovou lávku dalekohled. Vlky je možné navštívit celoročně, v květnu od 8:30 do 16:00 hodin.
 

Výběh s jeleny a naučný okruh nedaleko Kvildy

JelenPotkat skupinu divočáků nebo stádo jelenů není ani na Šumavě, kde těchto zvířat žijí stovky, nic snadného. Díky výběhu s jeleny u Kvildy to však již není takový oříšek a setkat se zde s divokou zvěří můžete takřka tváří v tvář. Výběhem o rozloze 9 ha prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

jelenJeleny je možné na Kvildě pozorovat ze tří speciálních věží, které stojí na více než dvoukilometrovém naučném okruhu. Nejnovější věž (postavena v únoru 2020) je vysoká sedm metrů a návštěvníkům je zpřístupněna celoročně. Čekání na plachou zvěř ale vyžaduje značnou trpělivost a hlavně tiché chování.

Okruh naleznete nedaleko hlavní silnice č. 169 vedoucí z Kvildy na Horskou Kvildu, asi kilometr před rozhlednou Jezerní slať (ještě asi 800 m před odbočkou na Vimperk). Okruhem prochází modrá turistická značka z Nové Hutě na Kvildu.
 

Tajný život šumavských rysů

rysKromě jelenů můžete na stezce pozorovat také tajný život rysů. Spatřit rysa byl pro běžného návštěvníka národního parku donedávna naprostý zázrak. S výstavbou speciálního výběhu pro jednu z našich největších šelem se situace pro turisty zlepšila. Půlhektarový areál pro rysy, který se nachází jen několik desítek metrů od jelenů nabízí podobné podmínky jako šumavská divočina. Sledovat dění v něm můžete z vyvýšených pozorovatelen. V rysím areálu žije rys David, kterého jako malé kotě srazilo auto, v srpnu 2016 k němu přibyla i samička Kate z Německa.

Návštěvnické centrum s naučným okruhem se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda, asi kilometr před rozhlednou Jezerní slať. Areál je pro návštěvníky otevřený každý den od 8:30 do 16:30 hodin.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám – výběh s vlky

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám – výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky