Úvod > Aktuality > Společenství rysů na Šumavě a v okolí čítá až 80 jedinců!

Společenství rysů na Šumavě a v okolí čítá až 80 jedinců!

Vydáno 12. října 2018 Příroda
Moderní technologie, jako jsou sledování pomocí GPS obojků a tzv. fotopastí, umožňují v současnosti provedení mnohem přesnějšího odhadu velikosti česko-bavorsko-rakouské rysí populace. Ta zahrnuje nejen rysy z centrální oblasti NP Šumava a Bavorský les, ale i z navazujících území v ČR, Bavorsku a Rakousku, na severozápadě Český les (Oberpfälzer Wald) a na východě Novohradské hory (Freiwald). Výzkumu rysů se nově věnuje projekt 3Lynx, který spojuje odborníky z ČR, Německa a Rakouska. Odborníci ze všech tří zemí se shodli, že celá populace rysa čítá okolo 80 dospělých jedinců.
RysRysí populaci na Šumavě a v Bavorském lese sledují od letoška odborníci ze tří států. Kromě Česka se do projektu s názvem 3Lynx zapojilo také Německo a Rakousko. Odborníci zjišťují, kolik rysů na tomto území žije a jaký je roční přírůstek. Výzkum, který má pomoci ochraně těchto šelem, trvá od letošního května do konce dubna roku 2019.

Národní parky Šumava a Bavorský les spolupracují na výzkumu rysa ostrovida již od devadesátých let a od roku 2009 plošně využívají metodu tzv. fotomonitoringu – využití fotoaparátů s automatickou spouští, která umožňuje individuální rozeznání jedinců. Na základě výsledků společného dlouhodobého monitoringu lze konstatovat, že počet jedinců vyfocených a zároveň identifikovaných na území obou národních parků se dlouhodobě zásadně nemění.

RysDospělý rysí kocour obývá teritorium o rozloze zhruba 350-450 km2, kočka pak 120-150 km2, hustota populace se pohybuje mezi 1-1,6 jedince/100km2. Podle výzkumů téměř žádní rysové nežijí celý život v jednom státě, ale putují desítky kilometrů. Proto je třeba, aby tři země na monitoringu a ochraně spolupracovaly. Například rys Luděk se narodil mezi Prachaticemi a Boleticemi, dále se přesunul až k Linci a nyní obývá území Novohradských hor.

Na území národních parků se rysům poměrně daří. Každý rok zde pracovníci NP Šumava zaznamenávají jejich rozmnožování, a jak ukazuje společný fotomonitoring, rysové se tu dožívají vyššího věku než jedinci sledovaní v rámci projektu Trans-Lynx mimo národní parky. Pouze území národních parků ale k záchraně celé populace rozhodně nestačí. Je třeba zajistit dobré podmínky pro jejich přežití i mimo chráněná území. Největší ohrožení pro rysy představují pytláci a autodoprava.
 

Znáte rysa ostrovida? Vydejte se za ním do divočiny!

Rys ostrovid koťátkaRys ostrovid je středně velká kočkovitá šelma s tmavě žlutým až hnědým kožichem s černými skvrnami, krátkým ocasem a typickými štětičkami na špičatých uších, současně je to největší kočkovitá šelma žijící v Evropě. Přední tlapy má mírně větší než zadní a v zimě mu slouží jako sněžnice. Rysí stopa je tak kulatá bez otisků drápů, které vytahuje jen výjimečně, převážně jen při lovu. Hmotnost dospělého samce se pohybuje mezi 18 až 25 kg, samice váží 12 až 16 kg. Jejich výška je 60-75 cm.

RysA proč ostrovid? Za denního světla dokáže zpozorovat myš na vzdálenost 70 m, zajíce na 300 m a srnčí zvěř přibližně na 500 m, jeho zrak je stejně vynikající i v noci. Má též vynikající sluch a díky štětičkám na konci uší zřejmě lépe rozpozná směr odkud přichází zvuk, to je pro něj životně důležité vzhledem ke způsobu jeho lovu. Loví menší kopytníky jako jsou srnci, méně jeleny, divoká prasata, hlodavce nebo lišky. Pozoruje zvěř nejčastěji z vyvýšeného místa, pak se připlíží do její bezprostřední blízkosti, překvapí ji a pronásleduje na vzdálenost 20 - 50 metrů. Pokud se mu ji nepodaří dostihnout, nechá ji být.

Ačkoliv je setkání s rysem v NP Šumava velkou vzácností, s trochou štěstí se vám to může podařit nedaleko Kvildy. V rysím výběhu tam totiž žije rys David a jeho družka Kate. Davida jako čtyřměsíční kotě porazilo auto. Poté prodělal mnoho operací a zvykl si na lidi, takže návrat do přírody nebyl možný. Rysice Kate pochází původem z Německa, kde se narodila už v zajetí. Oba dnes žijí spokojeně v půlhektarovém lesním výběhu, kam vede naučná rysí stezka.
Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Průvodci divočinou v Národním parku Šumava

Toužili jste navštívit zakázaná místa národního parku a zažít na vlastní kůži túru pravou šumavskou divočinou? Za poznáním "šumavské divočiny" vás vezmou místní vyškolení průvodci.

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.