Úvod > Aktuality > Za unikátním jeřábem na Chlumskou horu
Příroda

Za unikátním jeřábem na Chlumskou horu

  • Vydáno29. října 2022
Na Chlumské hoře u Manětína najdete krásnou vyhlídku s posezením. Obdivovat zde můžete nejen úžasný výhled do krajiny, ale také botanicou raritu – vzácný jeřáb manětínský, který se nevyskytuje nikde jinde na světě! Udělejte si pěknou podzimní procházku na čedičovou horu.
Vyhlídka na Chlumské hořeVyhlídka na Chlumské hoře (650 m.n.m) se nachází nedaleko barokního městečka Manětína. Jedná se o vrch sopečného původu s četnými čedičovými vyvřelinami. Vypravit se na horu můžete také z Chlumu, vzdáleného cca 3 km, po zelené turistické značce, na kterou navazuje značená odbočka na vyhlídku. Součástí vyhlídky je příjemné posezení, z něhož lze sledovat krajinu Manětínska doslova z ptačí perspektivy.

jeřáb manětínskýPři troše štěstí a pozornosti lze spatřit i jeden z pokladů Chlumské horyjeřáb manětínský (Sorbus rhodanthera). Tohoto křížence jeřábu dunajského a jeřábu břeku jinde na světě nepotkáte. Roste právě jen na jihozápadních svazích ve vrcholových partiích Chlumské hory. Dorůstá až do 16 metrů, na první pohled ho lze poznat především na jaře díky růžovým prášníkům v charakteristických bílých květech. Nyní na podzim nás zaujmou především plody. Jsou to téměř kulovité, lesklé, oranžově červené malvice s jedním až dvěma semeny. Na Chlumské hoře se jeřábu daří proto, že využívá ke svému růstu na minerály bohatý a výhřevný čedičový podklad.

Přímo pod vrcholem najdete více než 4 m hlubokou boční trhlinu zvanou Černý kámen, rovněž pozůstatek dávné sopečné činnosti. Ačkoli název kopce hovoří o „hoře“, ve skutečnosti je na vrcholek sice nezpevněná, ale dobrá přístupová cesta, kterou zvládne např. rodina s menšími dětmi, kočárkem či cyklisté. Další možností je cesta po zelené turistické značce z Manětína, která ale vede prudce do kopce a cesta je tu neudržovaná.
 

Za návštěvu stojí i nedaleká Kozelka se sklaním bludištěm

hora KozelkaPokud se ke Chlumské hoře chystáte přijet autem, doporučujeme prodloužit si výlet o další přírodní zajímavost, a to blízkou stolovou horu Kozelka se skalním bludištěm.

Stolová hora vulkanického původu u obce Doubravice zde ze dna oceánu vystoupila už někdy ve třetihorách. Následná povrchová eroze tady vykouzlila to, co tu dnes můžeme obdivovat. Z vrcholu původem sopečné stolové hory je krásný výhled do kraje, množství skalních věží, proláklin a balvanů zase vytváří poetická zákoutí pro všechny romantické duše a milovníky přírody. Chráněné území o rozloze 33,15 ha zde bylo vyhlášeno v roce 1972.
Stolová hora Kozelka se sklaním bludištěm

Stolová hora Kozelka se sklaním bludištěm

V sopečných horninách Českého masívu je Kozelka ojedinělou a dobře zachovanou stolovou horou, která příkře vystupuje nad okolní terén. Ve vrcholové části objevíte spoustu pseudokrasových závrtů a na okrajích plošiny vznikly bizarní skalní věže, pyramidy a ploché stěny.

Vyhlídka na Chlumské hoře

Vyhlídka na Chlumské hoře

Vydejte se na vrchol Chlumské hory (650 m.n.m) nedaleko Manětína, kde roste vzácný strom Jeřáb manětínský, který se nevyskytuje nikde jinde na světe! Sama stolová hora je sopečného původu – na vrcholu jejího jihovýchodního výběžku najdete talířovou prohlubeň, bývalý sopečný kráter.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky

Zelený mok v městě piva, aneb tipy, kde ochutnáte v Plzni velikonoční speciály 2024

Kraslice, mazanec, pomlázka, čokoládový beránek… Do výčtu tradičních atributů, které neodmyslitelně patří k Velikonocům, v posledních letech přibyla také velikonoční piva. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kde ochutnáte zelená piva v Plzni.
Plzeňský kraj | Gurmánská turistika