Úvod > Aktuality > Za unikátním jeřábem na Chlumskou horu
Za unikátním jeřábem na Chlumskou horu
"> "> "> "> ">
Příroda

Za unikátním jeřábem na Chlumskou horu

  • Vydáno29. října 2021
Na Chlumské hoře u Manětína najdete krásnou vyhlídku s posezením. Obdivovat zde můžete nejen úžasný výhled do krajiny, ale také botanicou raritu – vzácný jeřáb manětínský, který se nevyskytuje nikde jinde na světě! Udělejte si pěknou podzimní procházku na čedičovou horu.
Vyhlídka na Chlumské hořeVyhlídka na Chlumské hoře (650 m.n.m) se nachází nedaleko barokního městečka Manětína. Jedná se o vrch sopečného původu s četnými čedičovými vyvřelinami. Vypravit se na horu můžete také z Chlumu, vzdáleného cca 3 km, po zelené turistické značce, na kterou navazuje značená odbočka na vyhlídku. Součástí vyhlídky je příjemné posezení, z něhož lze sledovat krajinu Manětínska doslova z ptačí perspektivy.

jeřáb manětínskýPři troše štěstí a pozornosti lze spatřit i jeden z pokladů Chlumské horyjeřáb manětínský (Sorbus rhodanthera). Tohoto křížence jeřábu dunajského a jeřábu břeku jinde na světě nepotkáte. Roste právě jen na jihozápadních svazích ve vrcholových partiích Chlumské hory. Dorůstá až do 16 metrů, na první pohled ho lze poznat především na jaře díky růžovým prášníkům v charakteristických bílých květech. Nyní na podzim nás zaujmou především plody. Jsou to téměř kulovité, lesklé, oranžově červené malvice s jedním až dvěma semeny. Na Chlumské hoře se jeřábu daří proto, že využívá ke svému růstu na minerály bohatý a výhřevný čedičový podklad.

Přímo pod vrcholem najdete více než 4 m hlubokou boční trhlinu zvanou Černý kámen, rovněž pozůstatek dávné sopečné činnosti. Ačkoli název kopce hovoří o „hoře“, ve skutečnosti je na vrcholek sice nezpevněná, ale dobrá přístupová cesta, kterou zvládne např. rodina s menšími dětmi, kočárkem či cyklisté. Další možností je cesta po zelené turistické značce z Manětína, která ale vede prudce do kopce a cesta je tu neudržovaná.
 

Za návštěvu stojí i nedaleká Kozelka se sklaním bludištěm

hora KozelkaPokud se ke Chlumské hoře chystáte přijet autem, doporučujeme prodloužit si výlet o další přírodní zajímavost, a to blízkou stolovou horu Kozelka se skalním bludištěm.

Stolová hora vulkanického původu u obce Doubravice zde ze dna oceánu vystoupila už někdy ve třetihorách. Následná povrchová eroze tady vykouzlila to, co tu dnes můžeme obdivovat. Z vrcholu původem sopečné stolové hory je krásný výhled do kraje, množství skalních věží, proláklin a balvanů zase vytváří poetická zákoutí pro všechny romantické duše a milovníky přírody. Chráněné území o rozloze 33,15 ha zde bylo vyhlášeno v roce 1972.
Stolová hora Kozelka se sklaním bludištěm

Stolová hora Kozelka se sklaním bludištěm

V sopečných horninách Českého masívu je Kozelka ojedinělou a dobře zachovanou stolovou horou, která příkře vystupuje nad okolní terén. Ve vrcholové části objevíte spoustu pseudokrasových závrtů a na okrajích plošiny vznikly bizarní skalní věže, pyramidy a ploché stěny.

Vyhlídka na Chlumské hoře

Vyhlídka na Chlumské hoře

Vydejte se na vrchol Chlumské hory (650 m.n.m) nedaleko Manětína, kde roste vzácný strom Jeřáb manětínský, který se nevyskytuje nikde jinde na světe! Sama stolová hora je sopečného původu – na vrcholu jejího jihovýchodního výběžku najdete talířovou prohlubeň, bývalý sopečný kráter.