Úvod > Aktuality

Aktuality Plzeňský kraj

Při toulkách přírodou můžete narazit na stolové hory, skalní města, slaniska a další přírodní zajímavosti, které byste možná u nás ani nečekali. Příroda totiž umí vykouzlit až neuvěřitelné úkazy, a tak tu máme třeba kamenné varhany u Kamenického Šenova, Ďáblovu prdel v České Kanadě, Hadí stezku nad Sušicí nebo Hranickou propast. Mezi přírodní zajímavosti ale patří také místa opředená pověstmi a legendami, léčivé prameny, památné stromy a krásné vodopády. Prohlédněte si naše aktuální tipy na ta nejzajímavější místa a naplánujte si výlet na víkend nebo volné odpoledne.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Plzeňský kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Vydejte se po stopách zlatokopů na Šumavě

Chcete si udělat pěkný podzimní výlet nedaleko Sušice? Pak vyzkoušejte naučné stezky u Petrovic mapující stopy dolování zlata na Šumavě v dobách středověku. Sedmnáctikilometrová okružní trasa vede okolím Petrovic na Sušicku a mohou na ni cyklisté i pěší turisté. Kutání zlata v krajině dodnes připomínají ústí středověkých šachet a štol, propady, odvaly nebo haldy vytěžené horniny. Pěším je určena stezka Rýžování zlata o délce sedmi kilometrů.
Plzeňský kraj | Příroda

Výlety pro samotáře: ticho a samota Českého lesa

Doslova do jiného světa vstoupíte v Českém lese, který stojí stranou hlavního zájmu turistů. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zapomenutý zámek či legendární místo zdejších sklářů.
Plzeňský kraj | Příroda

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků.
Plzeňský kraj | Příroda

Kam na šumavský výlet se sněžnicemi? Třeba na Cikánskou slať

Patříte k milovníkům pohybu na sněžnicích? Pokud se navíc rádi touláte šumavskou přírodou, můžete vyrazit k jedné z nejcennějších lokalit NP Šumava i v zimním období. Z Modravy vede pro turisty na sněžnicích cesta na Březník přes Cikánskou slať a kolem Trampusova křížku.
Plzeňský kraj | Příroda

10 tipů k poznávání Chodska

Plzeňský kraj ukrývá zcela ojedinělou národopisnou oblast v celých Čechách – Chodsko. Při posvíceních a poutích se v každé rodině pečou vyhlášené chodské koláče. Přežívá i specifická chodská muzika s charakteristickými dudy nebo blanozvučným fanfrnochem. Zachovala se také tradice pestrých barevných krojů a lidé mluví chodským nářečím. Všechny tyto tradice připomínají mnohé slavnosti a poutě jako domažlické Chodské slavnosti. Dodnes je v kraji tradice výroby keramiky, krajkářství nebo paličkování. Chodsko přímo vybízí k objevování ať již na kole, pěšky nebo přes gastronomii.
Plzeňský kraj | Příroda

#světovéČesko a vrch Svatobor: posvátné místo s Hadí stezkou nad Sušicí

Sušice je jednou z bran Šumavy a o vyhlídky a kopce v okolí rozhodně není nouze. K těm nejlepším a nejznámějším patří vrch Svatobor (845 m), ráj houbařů i turistů, cyklistů i paraglidistů. Dobře ho znali už staří Slované: pod vrcholkem vyvěral zázračný pramen a jak jméno kopce prozrazuje, býval tu posvátný háj.
Plzeňský kraj | Příroda

Na Šumavě žijí ve volné přírodě minimálně dvě vlčí smečky

Nejméně dvě smečky vlků se pohybují v centrální části Šumavy. Přesný počet vlků se určit nedá, odhady hovoří o 10 až 15. Pohyby a počet vlků sledují odborníci pomocí stopních drah, genetických vzorků a fotopastí. Vlkům se na Šumavě daří, není proto vyloučeno, že už se letos vytvořila i třetí smečka. Šelmy se na Šumavu vracejí od roku 2015.
Plzeňský kraj | Příroda

#světovéČesko a evropský unikát v podobě Červeného jezírka

Na severním Plzeňsku, mezi Horní Břízou a Kaceřovem najdete Hromnické jezírko, kterému se také říká Červené, a to pro jeho tmavé zabarvené dočervena, které způsobují sloučeniny železa. Voda jezírka je slabým roztokem kyseliny sírové, je proto sterilní a bez života. V Evropě se jedná o unikátní přírodní jev, ve světě však najdeme možná ještě bizarnější hříčky přírody – například neonově žluté jezero Wai-O-Tupu na Novém Zélandu, jehož vznik také souvisí se sírou.
Plzeňský kraj | Příroda

Přezimovací obůrky na Šumavě lákají k pozorování jelenů

Přijďte na Šumavu poznat život zdejších zvířat – můžete pozorovat jeleny nejen v Návštěvnickém centru Kvilda, ale i v přezimovací obrůce Beranky u Srní. Je dost pravděpodobné, že tam zahlédnete také "Krále Šumavy". Letos je to majestátný osmnácterák v plné síle s abnormálně dlouhými očníky a silnými lodyhami. Tak pokud jej chcete vidět na vlastní oči, Předem se na prohlídku objednejte. Návštěvní dny jsou úterý, čtvrtek a sobota. Pozorovací místo na Jeleních Vrších je letos mimo provoz.
Plzeňský kraj | Příroda

Mezinárodní noc netopýrů proběhne letos i na zámku v Manětíně

V pátek 7. září se od 18 hodin uskuteční Mezinárodní noc pro netopýry v areálu zámku Manětín, která bude zaměřená na naše létající savce. Návštěvníci se mohou těšit na dokumentární a výkladové představení nočních létajících savců – netopýrů. Zároveň se dozvědí zajímavosti ze života netopýrů, jejich významu, ohrožení a ochraně. Uskuteční se také populárně naučná přednáška.
Plzeňský kraj | Příroda

Na Manětínsku byla vyhlášena oblast tmavé oblohy

Česko se může chlubit další oblastí tmavé oblohy, tedy místem, kde noční oblohu nenarušuje světlo lidských sídel. V rámci Evropy se tak řadíme na čelní místo v ochraně nočního životního prostředí!
Plzeňský kraj | Příroda