Úvod > Aktuality > Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc
Příroda

Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

  • Vydáno23. července 2023
Rozhodli jste se vyrazit na Šumavu, ale nechce se vám potkávat davy lidí na známých hřebenech či se vyhýbat cyklistům na exponovaných místech? Tak se právě vám budou hodit naše tipy, které vás zavedou do zapadlých koutů Šumavy, kde dávají doslova lišky dobrou noc. Na turisty zde nenarazíte, ovšem ani na hospody a další vymoženosti civilizace. Takže svačinu s sebou a hurá do přírody.

Krásy šumavského podhůří

ŠumavaNení to ještě pravá Šumava, ale šumavské podhůří, které je krásné, a navíc turisticky opuštěné. Například obec Strážov leží v těsné blízkosti CHKO Šumava a nabízí téměř neznámou, avšak krásnou vyhlídku Zdeňka Hodka. Okus dál v Děpolticích si můžete projít okružní naučnou stezku Po stopách formanů, která vás seznámí s historií okolních obcí, životem formanů i lapků. Dešenice mohou být také výchozím bodem k výstupu na Prenet, nejsevernější horu Pancířského hřbetu. Nejvyšším bodem je Můstek (1235 m), asi 5 km od Hojsovy Stráže. Přes Můstek směřovala ve středověku od Pancíře k Zelené Lhotě tzv. Výšinná cesta. Cyklisté se mohou z Děpoltic-Oldřichovic vydat cyklostezkou 2053 k Městišťským roklím. Kamenité hluboké rokle kolem potoků pokrývají suťové lesy tvořené javorem klenem a jedlí bělokorou. Nachází se zde také přírodní rezervace Onen Svět.
 
šumavaKrásně je také na Javorné a v Hamerském údolí. Tyto osady byste našli nedaleko hlavní silnice na Železnou Rudu (z Klatov). Leží na hranici CHKO Šumava a přírodního parku Kochánov. Nejvyšším vrchem v oblasti je Javorná (1090 m), kam značky nevedou, ale kopec protkává mnoho lesních cest. Najdete zde také Bastlovu štolu z 19. století. Sloužila k těžbě křemene pro výrobu šumavského skla. Na druhé straně kopce se nachází zbytky bývalé obce Starý Brunst. Prochází tudy cyklotrasy 332 a 2093, které vedou podél říčky Křemelné a jejích slatin. Doslova magickým místem je bývalá obec Zhůří (u Javorné) na stejné cestě s pomníkem padlých amerických vojáků, kapličkou Nejsvětější Trojice a přírodní rezervací Zhůřská hnízdiště.
 

Zaniklé osady a umrlčí prkna u Hartmanic

šumavaNedaleko Hartmanic narazíte na osadu Mochov. Protíná jí Farmářská stezka, která začíná v Petrovicích u Sušice. Zdejší krajina byla osidlována německými přistěhovalci, kteří se čím dál intenzivněji věnovali hospodaření, až do jejich vyhnání po druhé světové válce. Dnes v krajině hospodaří řada menších zemědělců. Stopy po původních obyvatelích objevíte i na silničce vedoucí z Hartmanic do osady Busil (cyklotrasa 2103). Jedná se vlastně o druhou stranu potoka Volšovky, která teče v okolí Mochova. Obdivovat lze z dálky barokní mlýn Sterzmühle z 18. století (nepřístupný) s roubenou obytnou částí a s dřevěnou pavlačí. Zachoval se díky péči lidového malíře podmaleb na skle JUDr. Václava Hrabánka, který v něm řadu let žil. K mlýnu patří zděná stodola a vodní systém.

umrlčí prknaDalší památkou na původní obyvatele jsou umrlčí prkna, která najdete právě na těchto zapadlých místech Šumavy. Když někdo v rodině zemřel, byl až do pohřbu položen na prkně s třemi vyřezanými kříži. Prkno bylo později vyzdobeno a vystaveno poblíž stavení či křižovatky. Místní lidé věděli, kdo na něm ležel. Prkna dnes naleznete u odbočení k mlýnu, na Kochánově (Farmářské stezce), u Hartmanic na Vintířově stezce, ale i pod Klostermanovou vyhlídkou u Srní.
 

V ráji šumavském: skleněný kostel, Vintířova stezka a Cesta Karla Klostermanna

kostel vintířeNedaleko Hartmanic se zastavte v kostele sv. VintířeDobré Vodě. Právě zde naleznete unikátní skleněný oltář z lesního skla místní sklářky Vladěny Tesařové. Kostel je také jediným svatostánkem na světě, který je zasvěcen sv. Vintířovi. A světci se věnuje i Vintířova stezka, jenž vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – HartmaniceAnnínSušiceHoražďoviceBlatná. Část stezky se vine poté podél zlatonosné řeky Otavy.
 
kašperské horyHartmanic se můžete dále na Šumavu dostat i Cestou Karla Klostermanna. Trasa spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s městem Volyní. V celé své délce měří zhruba 43 km. Po cestě si určitě vzpomenete na Klostermannovo vyprávění o životě na Šumavě, místních lidech i „zlatém broučkovi“ – kůrovci, sepsané v románech V ráji Šumavském, Ze světa lesních samot, Črty ze Šumavy, Červánky mého mládí a v mnoha povídkách. Milovníci dalekých výhledů ocení určitě i možnost vystoupat na Klostermannovu rozhlednu na vrchu Javorník (1066 m) u Vacova.
 

Ze Ždánova do Stach a naučná stezka na Obří hrad

amálino údolíDočista sami budete také v Amálině údolí nedaleko Kašperských hor. Přírodní rezervace má nesymetrický a členitý tvar, velká část leží v údolí Zlatého potoka ostře zaříznuté v rulových stráních. Rezervací prochází naučné stezky Cestou zlatokopů a Stezka strážců hranice.
 
Členité území s dominantními vrchy Ždánov a Zámecký vrch patří do Přírodního parku Kašperská vrchovina. Pro přírodní park jsou typické jeskyně, sejpová pole s dalšími geologickými útvary, dále vstavačovité rostliny a častá hnízdiště chráněných ptáků. Tady mezi namáhavými kopci davy turistů rozhodně nečekejte. Územím vede červená značka z Kašperku přes Ždánov, Královský kámen a Krásnou vyhlídku až do Stach. Za pozornost stojí také archeologické lokality. Jednou z nich je hradiště Obří hrad u Popelné. Nejvýše položené oppidum na našem území pochází z pozdní doby halštatské a laténské.
 

Neobjevené okolí Volar a trek po Medvědí stezce

Medvědí stezkaPoslední oblastí, kam vás pozveme, bude okolí Volar. Zatímco Mrtvý luh, Černý kříž nebo Stožec budete určitě znát, druhou stranu Teplé Vltavy navštívil málokdo. V těsném okolí města, nedaleko Křížové cesty, se nachází vyhlídka Pod Kamenáčem. Pohled na Volary a šumavské vrcholy je opravdu překrásný. Za dobré viditelnosti jsou vidět například vrcholy Smrčina, Hraničník, Plechý, Trojmezná, Třístoličník s Hochsteinem, ale i vrchol Haidl s rozhlednou a vysílačem.
 
svatá magdalénaNedaleko osady Dolní Sněžná objevíte další osadu uprostřed šumavských luk, daleko od civilizace. Jmenuje se svatá Magdaléna a dominantou obce je stejnojmenný kostel. U Křišťanova se nachází vyhlídková věž, ze které je rozhled do obory praturů, předchůdců dnešních krav. Vysocí jsou asi dva metry a váží kolem 1 tuny. O kousek dále se nachází i ohrada se zubry.

Milovníci pohybu v terénu si nesmí nechat ujít nádhernou Medvědí stezku. Vede od vlakové zastávky Ovesná náročnou lesní cestou mezi skalami a skalními útvary na Jelení vrchy a poté mírnější trasou okolo místa, kde byla zastřelena poslední šumavská medvědice k zastávce Černý kříž.
Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Farma Mošna – samota uprostřed šumavských lesů

Farma Mošna – samota uprostřed šumavských lesů

Příroda, klid, relaxace, ubytování na farmě na samotě... To všechno a mnohem víc nabízí Farma Mošna, kde je možné se ubytovat v šesti apartmánech s vlastními kuchyňkami.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Vrch Javorník byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Hradiště Obří hrad

Hradiště Obří hrad

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.

Královský kámen u Javorníku na Šumavě

Královský kámen u Javorníku na Šumavě

Jedním z vrchů šumavské Javornické hornatiny je Královský kámen zvaný Královák. Jméno dostal podle kulového skalního útvaru tvořeného skalní hradbou a mrazovými sruby.

Vrch Ždánov na Šumavě

Vrch Ždánov na Šumavě

Zalesněná hora Ždánov leží jižně od Nezdic a je součástí Javornické hornatiny. Její hřbet je v délce 300 metrů téměř vodorovný, nejvyšší bod má nadmořskou výšku 1064 m.

Farmářská stezka u Sušice

Farmářská stezka u Sušice

Cyklostezka vede územím přírodního parku Kochánov. Na trase je 7 informačních tabulí, délka trasy je 20 km. Výchozím bodem jsou Petrovice u Sušice. Pomocníkem při putování krajinou vám bude venkovní informační systém s logem Farmářské stezky.

Amálino údolí na Šumavě

Amálino údolí na Šumavě

Kaňonovité údolí Zlatého potoka včetně rozsáhlého prameniště na svazích Ždánova je přírodní rezervace ležící jihovýchodně od Kašperských Hor a v CHKO Šumava. Oblast byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1994.

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Ves Dobrá Voda leží asi 3 km jihozápadně od Hartmanic na hranicích NP Šumava v okrese Klatovy. V okolí Dobré Vody jsou pozůstatky několika důlních děl připomínající bývalou těžbu zlata.

Klostermannova vyhlídka u Srní

Klostermannova vyhlídka u Srní

Nádherný pohled do údolí řek Vydry a Křemelné nabízí Klostermannova vyhlídka u šumavského Srní. Je odsud také hezký výhled na protější Dračí skály.

Kaple na Vintířově skále u Dobré Vody

Kaple na Vintířově skále u Dobré Vody

Kaplička pod vrcholovou skalou hory Březník u Dobré vody nad Hartmanicemi je místo spojeno se svatým Vintířem (Günther), poustevníkem, původně bavorským šlechticem, který zprostředkovával spojení mezi Čechami a Bavorskem.

Umrlčí prkna na Kochánově

Umrlčí prkna na Kochánově

Na Kochánově u Hartmanic se dochovalo několik umrlčích prken, která dokládají velmi starý zvyk. Když někdo v rodině zemřel, byl až do pohřbu položen na prkně s třemi vyřezanými kříži. Prkno bylo později vyzdobeno a vystaveno poblíž stavení.

Barokní Hrabánkův mlýn u Hartmanic

Barokní Hrabánkův mlýn u Hartmanic

Mlýn, nazýván také Sterzmühle, je technickou památkou a leží na Pstružném potoce 5 km od Hartmanic.

Obora praturů Křišťanov

Obora praturů Křišťanov

Z dřevěné vyhlídkové věže můžete pozorovat pratury v obci Křišťanov u Prachatic. Poslední evropský pratur zmizel ze světa roku 1627 v Polsku. Jsou to předchůdci dnešních krav. Vysocí jsou až 2 metry a váží kolem 1 tuny.

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka v národním parku Šumava pramení severně od Pancíře a teče opuštěnou krajinou ke svému soutoku s Vydrou u Čeňkovy Pily. Divoká horská řeka si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů.

Kaple sv. Kunhuty na vrcholu Prenet

Kaple sv. Kunhuty na vrcholu Prenet

Prenet patří k místům s dalekými výhledy. Na svahu této hory stojí kaple svaté Kunhuty, která se jako jediná dochovala z bývalé osady. Kapli postavil v roce 1408 Bohuslav Racek z Janovic a svého času u ní žil poustevník.

Naučná stezka Javorník na Šumavě

Naučná stezka Javorník na Šumavě

Trasa naučné stezky Javorník vede po úbočí stejnojmenného kopce ležícího asi 6 km západně od Vacova a 12 km severozápadně od Vimperka na území CHKO Šumava.

Přírodní památka Křišťanov-Vyšný s výskytem šafránu bělokvětého

Přírodní památka Křišťanov-Vyšný s výskytem šafránu bělokvětého

Přírodní památku Křišťanov – Vyšný najdete nedaleko obce Křišťanov, asi 6 km východně od Volar. Důvodem ochran jsou dvě samostatně oddělené lokality s mokřadními a vlhkomilnými ekosystémy. Na jaře zde pravidelně rozkvétá ohrožený šafrán bělokvětý.

Stezkou strážců hranice

Stezkou strážců hranice

Naučná stezka po linii lehkých vojenských opevnění, tzv. řopíků, vás zavede údolím Zlatého potoka do Řetenic, kde stoupá po úbočí hory Ždánov až na louku zmizelé osady stejného jména a odtud dále přes Pustý hrádek na hrad Kašperk.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky