Úvod > Aktuality > Udělejte si procházku k Tříjezerní slati
Udělejte si procházku k Tříjezerní slati
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Udělejte si procházku k Tříjezerní slati

  • Vydáno9. listopadu 2021
Národní park Šumava láká k příjemnému výletu v každou roční dobu. Využijte poslední možnosti vychutnat si barvy podzimu, než přijde bílá zima. K procházce vás tentokrát pozveme do srdce národního parku, na Tříjezerní slať a k Vchynicko – Tetovskému kanálu.
tříjezerní slaťChystáte se na podzimní túru, ale nevíte ještě přesně, kam to bude? Zkuste si udělat výlet na Šumavu, do srdce Tříjezerní slati. Jako výchozí kísto doporučujeme parkoviště Rokyta nedaleko Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.

Po žluté značce se dostanete k zajímavé technické památce, skluzu na dřevo, jednomu ze tří takových pomůcek na Vchynicko-Tetovském kanálu. Stavidlo nad skluzem při plávce zachytávalo dřevo, které pak bylo v dávkách vypouštěno. Plavení se tak urychlovalo a bylo možné jednotlivé vlny kontrolovat. Cesta ke slati pak vede dále po žluté, souběžně s cyklostezkou 2117. V místě na křižovatce cest, asi po 5 kilometrech chůze, natrefíte na naučnou stezku Tříjezerní slať. Povalové chodníčky z modřínového dřeva vás zde provedou hůře přístupnými místy, na trase stezky byly před nedávnem vybudovány nové vyhlídkové plošiny! Během procházky rašeliništěm si tak užijete neotřelé pohledy přímo do jádra slatě!
 

Správné horské vrchoviště a kanál, kterým propluly čtyř milióny kubíků dřeva

slaťTexty naučné stezky vás seznámí s místní vegetací, povrchovými útvary rašelinišť, vznikem rašeliny a jejím složením. V okolí slatě se vyskytují typické vrchovištní rostliny jako např. kyhanka sivolistá, klikva bahenní a rosnatka okrouhlolistá. Najdete zde vše, co by "správné horské vrchoviště" mělo mít: v centrální živé části jezírka, pás klečoviny, který ji obklopuje a podmáčené smrčiny kolem otevřené plochy vrchoviště.

Zpátky se vydejte k rozcestníku Pod Oblíkem a dále po modré Hakešické cestě. Ta vás dovede zpět k plavebnímu kanálu Vchynicko-Tetovskému podle něhož se dostanete zpět na Rokytu, celkem ujdete asi 11 km. Kanál byl postaven kvůli obejití nesplavného úseku řeky Vydry pro potřeby plavení dřeva. Odhaduje se, že kanálem prošlo za dobu jeho existence kolem čtyř miliónů kubických metrů dřeva. Plavební kanál je technickou památkou a dnes přivádí vodu k turbínám vodní elektrárny v Čeňkově Pile.
Naučná stezka Karla Klostermanna

Naučná stezka Karla Klostermanna

Trasa naučné Klostermannovy stezky začíná na parkovišti u informačního střediska Národního parku Šumava na Rokytě, nedaleko Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu.

Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Pod jihovýchodním svahem Oblíku asi 3 km od Modravy v I. zóně Národního parku Šumava leží malé vrchovištní rašeliniště Tříjezerní slať. Rašeliniště je pojmenované podle tří rašelinných jezírek a je nejlépe dostupné od geoparku a informačního centra NP Šumava na Rokytě.

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál – za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Srnský okruh šumavskou přírodou

Srnský okruh šumavskou přírodou

Krátký a nenáročný okruh nedaleko obce Srní je bohatý na nezapomenutelné výhledy do krásné šumavské přírody. Trasa je dlouhá 8,4 km a provede vás po ní zelená turistická značka okolo Spáleného a Sedelského vrchu.