Úvod > Aktuality > Pražská zoo slaví 89. narozeniny a láká na otevření Pavilonu hrochů
Příroda

Pražská zoo slaví 89. narozeniny a láká na otevření Pavilonu hrochů

  • Vydáno26. září 2020
Nejenom lidé a zvířata, i zoologické zahrady slaví narozeniny! Zoo Praha oslaví v pondělí 28. září 89. výročí od svého otevření. Hlavním bodem programu bude otevření zrekonstruovaného Pavilonu hrochů, kde uvidíte nového obyvatele hrocha Tchéca spolu se samicí Maruškou a samcem Fandou. Návštěvníci se během celého dne mohou těšit na pestrý program.
Zoo PrahaCo všechno víte o zoologické zahraděPraze? Určitě víte, že ji najdete v městské části Troja, jen kousek od Botanické zahrady a Trojského zámku. Dostatečně známá je rovněž informace, že ji uživatelé největšího cestovatelského serveru TripAdvisor zařadili na pátou příčku v žebříčku nejoblíbenějších zoologických zahrad světa.

zoo prahaZ našeho úvodu víte, že letos slaví osmdesáté deváté narozeniny a že se na pondělí 28. září 2020 chystá otevření pavilonu hrochů. Letošní velkou výroční slavnost se Zoo Praha rozhodlo zrušit a oslavy výročí budou probíhat prostřednictvím živých přenosů ve vysílání ČT24. K omezení programu pražská zoo přistoupila kvůli tomu, aby nedocházelo k velké kumulaci návštěvníků  ve  vnitřních prostorách.

Pavilon hrochů bude k návštěvě otevřen průběžně, už teď ale samozřejmě vše na pondělí chystá a připravují se i sami hroši. Pro Tchéca to bude velká premiéra – chovatelé jej poprvé oficiálně představí veřejnosti. Nový hroší samec přišel do pražské zoo v listopadu 2019.
 

Jak se hrochům čistí zuby?

Zoo PrahaVšichni tři obyvatelé hrošího pavilonu samozřejmě podstupují pravidelné kontroly, při kterých jejich chovatelé zjišťují, v jakém jsou stavu a zda je nic netrápí. A jak se hrochům čistí zuby? Místo kartáčku a zubní pasty pořádná hadice a silný proud vody, který opláchne zbytky jídla a vyčistí vnitřek tlamy. Hroší mají velmi rádi tlak vody kolem zubů, dásní a na jazyku.

Maruška s Fandou jsou na tuto práci s vodou už naučení. Tchéco si ji také velmi rychle oblíbil. Chovatelé zkoušeli, jestli mu bude vyhovovat proud vody z vapky, ale mnohem raději má obyčejnou hadici. V přírodě s hygienou hrochů pomáhají různé druhy ptáků a ryb, které jim čistí případné rány a zbavují je odumřelé nebo poškozené kůže na těle i v oblasti tlamy. V lidské péči nahrazuje ptáky a ryby pravidelné sprchování a drbání, které hroši milují.
 

Kterak v Praze zoologická zahrada vznikla

zoo praha historieCo předcházelo jejímu vzniku a jak vypadaly první roky? Její cesta na svět nebyla nijak jednoduchá, protože od roku 1881, kdy v novinách vyšla výzva hraběte Sweerts-Sporka k zřízení pražské zoo u příležitosti sňatku prince Rudolfa a belgické princezny Štěpánky, uplynulo do slavnostního otevření dlouhých čtyřicet let. Byly to roky polemik, úvah a zuřivých bojů; Pražany zaměstnávaly hlavně diskuze, kde by zoo měla stát.

Z plánovaného umístění ve Stromovce se projekt přesunul do zahrady Kinských na Smíchově a poté na Štvanici; hezké místo, ale zřejmě nikdo nepřemýšlel o tom, že z ostrova ve Vltavě by se areál nemohl nikam rozrůstat. Situace se změnila až v roce 1922, kdy velkostatkář Alois Svoboda daroval Československému státu pozemky v Troji s podmínkou, že část území bude sloužit k vybudování zoologické zahrady. Místo tedy bylo, zbývalo je oplotit a zaplnit.
 

První obyvatelé – lvice Šárka ve vile či lachtani Vlasty Buriana

manželé Jandovi s lvíčatyAni to se neobešlo bez veselých historek; na webu zoologické zahrady se například dočtete o „dárečku“ z roku 1930, kdy majitel cirkusu Rebernigg daroval zoo lvici Šárku. Připomeňme, že v té době ještě žádná zoo ani vhodné ubikace neexistovaly, a tak Šárka žila stejně jako někteří další obyvatelé budoucí zoo v trojské vile profesora Jandy. Středoškolský profesor narozený roku 1865 byl v té době již ve výslužbě, ovšem zoologická zahrada v Praze byla jeho snem od útlého mládí a věnoval jejímu vzniku velkou část života. Ve svých 67 letech se také stal jejím prvním ředitelem.

lachtani zoo prahaZoo, či spíše staveniště zoologické zahrady, bylo zpřístupněno 28. září 1931. V témže roce mimo jiné vznikla voliéra dravců, do areálu o rozloze 8 hektarů se nastěhovalo oficiálně první zvíře pražské zoo – vlčice Lotta, a záhy se sem také přesunul první chovný pár koní Převalských, Ali a Minka, jejichž potomky nyní pražská zoo úspěšně vrací do jejich původní vlasti, Mongolska. Mezi první obyvatele patřili také tygři Mitau a Bengali, slon Baby, hroch Petr a nosorožec Max, ke lvici Šárce přibyl lev Ctirad a herec Vlasta Burian daroval zoo lachtany Hýtu a Batula.
 

Dnešní Zoo je plná unikátních expozic

velemlokárium zoo prahaDnes se pražská zoo rozkládá na 60 hektarech a první návštěvníci z roku 1931 by ji poznali jen stěží. Seznam dvou set zvířat z počátků zoologické zahrady se rozrostl přibližně na pět tisíc jedinců 670 druhů a areál samozřejmě nabízí mnohem víc než jen podívanou do výběhů. Můžete si vybrat také z bohatého programu plného akcí.

Mezi novinky posledních let patří Velemlokárium - jedinečná expozice vybudovaná pro největší obojživelníky světa – velemloky čínské – je zároveň poctou Karlu Čapkovi a jeho Válce s Mloky. Dále pak pavilon gaviálů Čambal – ohrožení gaviálové indičtí zde žijí v přesné imitaci velké řeky včetně tišin, hlubších vod, proudu a písčitých pláží, kde se s pomocí infrazářičů udržuje teplota podkladu až na 50 °C.

gaviálové pavilon čambalStezka nazvaná Voliéry pod skalou vede od pand červených k Pavilonu velkých želv. Patří takřka výhradně ptákům. Její dominantu představují tři prostorné voliéry, do nichž mohou návštěvníci vstoupit a naplno si tak vychutnat pobyt ve společném prostoru s ptáky. Dalším ptačím územím v zoo jsou Ptačí mokřady. V pestrém světě mokřadních ptáků mají domov nejen elegantní jeřábi a majestátní člunozobci, ale třeba i překrásní ibisové rudí nebo čile pobíhající čejky.

darwinův kráterLetos (2020) Zoo Praha otevřela mimořádnou expozici nazvanou Darwinův kráter. Název i pojetí nové expozice tasmánské a australské fauny v Zoo Praha inspiroval kráter stejného jména, který se nachází na Tasmánii a vznikl po dopadu meteoritu zhruba před 700 – 800 tisíci lety. Expozice představuje více než dvě desítky druhů zvířat, z nichž nejvýznamnější jsou ohrožení ďábli medvědovití – označovaní také jako „tasmánští čerti“. Hned u Darwinova kráteru je také nová průchozí expozice klokanů, kteří se pasou na trávnících hned vedle vás.

Do zoo se můžete podívat každý den; areál se otvírá v 9 hodin, do konce října je otevřeno do 18 hodin, v listopadu a v prosinci do 16 hodin. Jednorázové vstupné pro dospělé je 250 Kč, děti od tří do patnácti let a studenti zaplatí 200 Kč, senioři nad 70 let mají vstup za symbolickou kačku a děti do tří let zdarma. Rodinné vstupné 2+2 vás vyjde na 800 Kč plus stovku za každé další dítě.
Rezervace Bororo v Zoo Praha

Rezervace Bororo v Zoo Praha

Pražská zoo nově nabízí odpočinkovou a herní zónu pro rodiny s dětmi – Rezervaci Bororo. Součástí areálu je netradiční herní prvek s motivy amazonské vesnice, amfiteátr pro prezentaci tréninku zvířat a kavárna. Herní zónu najdete ve venkovních prostorech Pavilonu velkých savců v dolní části zahrady.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Protiletecký kryt v historické štole Zoo Praha

Protiletecký kryt v historické štole Zoo Praha

V Zoo Praha najdete repliku protileteckého krytu z období 2. světové války, která se nachází v historické štole poblíž Velké voliéry dravců. Historie štoly ve skalním masívu pod dnešní Zakázankou se píše od od 50. let 19. století. Její původ byl však dlouhá leta opředen mnoha pověstmi.

Vyhlídková cesta Zakázanka v pražské Zoo

Vyhlídková cesta Zakázanka v pražské Zoo

Stezka nad pražskou Zoo vede od voliéry dravců po rozhlednu Obora. Cestou vás uchvátí netradiční výhledy na Prahu, zajímavá je také geologická expozice přibližující zajímavé prostředí, kterým stezka prochází.

Program se zvířetem a narozeniny v Zoo Praha

Program se zvířetem a narozeniny v Zoo Praha

Je vám líto, že si nemůžete na většinu obyvatel zoo sáhnout? V Zoo Praha máte příležitost! A může jít o roztomilé chlupáče nebo obávaná šupinatá či vícenohá zvířata.

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Chovatelem v Zoo Praha na jeden den – splňte si svůj dětský sen

Speciální program v Zoo Praha je určen pro všechny milovníky zvířat, kteří v dětství chtěli krmit lvy, pečovat o slony, či hledět do očí žirafě, ale profesní život je pak zavál jinam.

Zámek Troja

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha

4. 5.5. 5.
Komentovaná krmení a setkání v Zoo Praha

Navštivte zvířata tehdy, kdy jsou nejaktivnější, a odhalte zajímavosti z jejich života. Setkání s oblíbenými zvířaty doplněná poutavým vyprávěním se konají po celý den. Do března 2024 probíhají komentovaná krmení a setkání o všech víkendech a svátcích.

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Zažijte den na palubě parníku! Nabízíme vyhlídkové a okružní plavby po Vltavě, výlety parníkem z Prahy do zoo a restaurační lodě. Plavba historickým kolesovým parníkem k soutoku dvou největších řek u nás v Mělníce nebo na Slapy je překrásným zážitkem.

Další aktuality

Dva gorilí kojenci: Mobi se zvedá na nohy a o nové mládě pečuje chůva

Mimořádnou podívanou nyní nabízí Rezervace Dja v Zoo Praha. Uvidíte zde hned dvě mláďata gorily nížinné! Samice Kijivu svého potomka už necelé dva týdny po porodu půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Oproti tomu Duni, matka v lednu narozené samičky Mobi, si svou dceru dál pečlivě střeží a čtvrtročního kojence zatím nepůjčuje nikomu. Odlišný přístup pětinásobné matky a prvorodičky lze sledovat na vlastní oči, a to nejlépe v 10:00 či v 15:00 hodin, kdy gorily dostávají krmení.
Praha | Příroda

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura