ÚvodAktualityPlavební sezona 2024 na Vltavě je tady – parníky plují na Slapech, Orlíku i Lipně
Zážitky

Plavební sezona 2024 na Vltavě je tady – parníky plují na Slapech, Orlíku i Lipně

  • 25. května 2024
Na vltavských vodách již začala plavební sezóna a je doslova v plném proudu. Parníkem se můžete projet napříč Slapy, Orlickou přehradou i Lipnem. Parníky jezdí před prázdninami většinou jen o víkendech, v červenci a srpnu pak bude fungovat denní provoz.

Parníkem z Prahy na Slapy

parník slapyNa tradiční turistickou plavbu z Prahy na Slapy, jejíž historie sahá až do konce 19. století, vyplouvá parník Vltava nebo loď Cecílie Pražské paroplavební společnosti z Rašínova nábřeží, vždy v sobotu a neděli v 8:30 hodin, a to až do 30. září. Parníky staví na Zbraslavi, v Měchenicích, Davli, ve Štěchovicích a do Třebenic doplují ve 12:30. Na zpáteční cestu se vydají ve 14:30 a zpět v hlavním městě jsou v 18 hodin. Během plavby se můžete těšit na zasvěcený výklad, díky němuž se dozvíte celou řadu historických pozoruhodností nejen o Vltavě, ale také o plavebních komorách a městech na trase. Cena jízdenky z Prahy do Třebenic je 650 Kč, zpáteční 870 Kč.
 

Z Orlíku na Zvíkov nebo Popelíky

Parník OrlíkTaké po Orlické přehradě na trase Orlík–Zvíkov můžete s parníkem společnosti Orlická lodní doprava plout do 26. 5. o víkendu v 10:30 a 13:30 hodin, od 1. do 30. 6. jede loď v 10:00, 11:00, 12:15, 14:00 a 15:30 (pouze o víkendu), zpět v 11:05, 12:20, 13:20, 15:15 a 16:30 hodin. Od 1. 7. lodě vyplouvají denně mimo pondělí. Ceny zůstávají podobné jako loni, pro příklad jízdenka z Orlíka na Zvíkov stojí 300 korun. Během prázdnin jedou lodě v obou směrech častěji, v intervalu cca 1,5 hod., a to od 9:00 do 17:05 hodin (směr Zvíkov), a od 10:05 do 18:05 v druhém směru (na Orlík).

Od 1. 7. do 31. 8. bude parník Orlické lodní dopravy jezdit denně mimo pondělí na trase, která má zástávky ve všech velkých orlických kempech: Popelíky – přehrada Orlík – TrhovkyPodskalíRadava – Velký Vír a Orlík, zámek. Ve směru na Orlík bude loď vyplouvat v 10:00, 11:35, 15:35 a 17:00 hod. Na zpáteční trase Orlík, zámek směrem na Popelíky v 8:30, 10:00, 14:00 a 15:30 hod. Plavba je závislá na stavu vodní hladiny a povětrnostních podmínkách. Doporučujeme proto vždy raději kontrolu odjezdů na webových stránkách provozovatele.
 

Okružní a linkové plavby po Lipně

parník Adalbert StifterK nejnavštěvovanějším turistickým destinacím jižních Čech patří lipenská přehrada. Společnost Rosenberger Lipno Line od jara zahájila plavby na lodi Smetana, Vltava a Adalbert Stifter. Vedle pravidelné linkové lodní dopravy a okružních plaveb v hlavní sezóně nabízí i speciální večerní plavby s hudbou z přístavu Lipno nad Vltavou. V červenci a srpnu se konají pravidelné večerní plavby například každou středu z Lipna a z Frymburku. Na palubě lodi Adalbert Stifter vždy pluje živá hudba a u lodního baru si můžete dát nejen různé nápoje, ale i obložené talíře a zákusky.
 
Loď Smetana odplouvá denně ve 12:30 a v 15:00 hodin z Lipna. V létě bude jezdit denně v 10, 12:30, 15 a 18:30 hodin. Parník zastaví ve Frymburku, v Dolní Vltavici a vrací se zpět se zastávkou opět ve Frymburku a končí v Lipně n. Vlt. Na požádání vám posádka lodi zastaví i v Přední Výtoni. Jedná se o tzv. Žlutou linku (v jízdním řádu vyznačenou žlutě).

parník Smetana LipnoNa Lipně ale potkáte také loď Adalbert Stifter a Vltava. V sezóně vyplouvají denně mimo soboty, plavby si vždy zkontrolujte na webu provozovatele. Adalbert Stifter pluje na okružních plavbách u Lipna nebo Frymburku a loď Vltava vyplouvá na trasy z Lipna nad Vltavou přes Přední Výtoň a Frymburk, s přestupem v Dolní Vltavici do Černé v Pošumaví a dále do Horní Plané. Pokud je dostatek místa, loď Vltava a Smetana přepravuje i jízdní kola. Některé lodě vyplouvají i z Horní Plané nebo Černé v Pošumaví. Tato trasa je v plavebním řádu vyznačena zeleně.

Potom existuje ještě Fialová linka, po které můžete vyrazit za dobrodružstvím v letních měsících z Horní Plané do Dolní Vltavice. Tato linka vám umožní přestoupit v Dolní Vltavici a dostat se tak po vodě až do Lipna nad Vltavou. Linka vhodná pro individuální pasažéry a rodiny s dětmi.
 

Lipenské přívozy opět v provozu  

PřívozOd začátku května slouží na Lipně pěším, cyklistům a motorizovaným turistům i přívozy. Na nejdelší trasu dlouhou 1,5 kilometru se můžete vydat z Dolní Vltavice hraničnímu přechodu Kyselov. Lipenské přívozy přepravují téměř kohokoli a cokoliv: pěší turisty, cyklisty, motorkáře, automobily, obytná auta, auta s přívěsy a nezřídka také zemědělské stroje, jako je například traktor. Dodávky a nákladní vozidla do 20 tun mají zelenou na přívozu z Horní Plané a Frymburka. Z Dolní Vltavice se mohou přepravovat jen vozidla do 7,5 tuny. Ceny se drží ve stejných mantinelech jako vloni, dospělý za jízdu zaplatí 30 Kč, cyklista se sveze za 60 až 80 Kč a za auto s řidičem zaplatíte na přívozu cenu do 200 korun. Využít můžete rovněž přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty, Frymburk – Frýdava nebo Hrdoňov – Svatý Tomáš.
 

Vltavská vodní cesta: z Českých Budějovic třeba až do Hamburku

Loď LannaVltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Od začátku května do konce října jezdí pravidelná linka společnosti Českobudějovická plavební a.s. mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou. Lodě mají prostornou horní venkovní palubu a zároveň nabízí posezení ve vnitřní kryté části vybavené lodním barem s rozličným sortimentem a samozřejmě toaletami. Pluje se každou sobotu, neděli a ve státní svátky. V červenci a srpnu vždy od úterý do neděle. Lodní lístky se prodávají přímo na palubě. Do vyčerpání kapacity vám loď přepraví také kolo za příplatek 50 Kč. Pravidelné plavby pořádá také Jihočeská plavební, a to na trasách: Týn nad Vltavou – vodní dílo Kořensko, Hluboká nad Vltavou – ZOO Hluboká (Munický rybník) či přívoz Purkarec – Kostelec.
Výletní plavby Týn nad Vltavou – přehrada Kořensko Zážitky

Výletní plavby Týn nad Vltavou – přehrada Kořensko

Prohlédněte si město Týn nad Vltavou a jeho okolí, tak jak jej viděli voraři, kteří plavili dřevo a zboží před více jak sto lety. Toto město bývalo vorařským městem s jedinečnou místní architekturou, malebným nábřežím a s dochovaným historickým železným mostem.

Plavba z Českých Budějovic na Hlubokou a zpět Zážitky

Plavba z Českých Budějovic na Hlubokou a zpět

Lodní doprava na řece Vltavě z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou a obráceně z Hluboké do Budějovic. Lodě mají prostornou horní venkovní palubu a zároveň nabízí posezení ve vnitřní kryté části. Během cesty proplujete plavební komorou v Českém Vrbném.

Plavba lodí Orlík – Zvíkov Zážitky

Plavba lodí Orlík – Zvíkov

Využijte k výletům pravidelnou i nepravidelnou lodní dopravu na Orlické přehradě. Během plavby se můžete těšit na krásné přírodní scenérie středního Povltaví.

Přívoz přes Lipno Dolní Vltavice – Kyselov Zážitky

Přívoz přes Lipno Dolní Vltavice – Kyselov

Poznejte krásnou, neporušenou krajinu šumavských hor a okolí nejhezčí přehradní nádrže – Lipna. Při pěších i cyklistických výletech v okolí přehrady vám bude nápomocen přívoz z Dolní Vlatvice do Kyselova.

Přívoz přes Lipno Frymburk – Frýdava Zážitky

Přívoz přes Lipno Frymburk – Frýdava

Pokud si chcete zkrátit cestu na pravý břeh Lipna o skoro 19 km, můžete využít lodního převozu z Frymburku na Frýdavu.

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku Letní sporty

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Plavba na Slapy 2024

27. 7.28. 7.
Plavba na Slapy 2024

Tradiční plavba na Slapy je krásný zážitkem pro celou rodinu. Čeká vás překrásná příroda v okolí Vltavy, zážitky z proplutí plavebními komorami a relaxace na palubě lodí. V roce 2024 vyplouvá loď každý víkend od 4. května do 29. září.

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota Zážitky

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota

Chystáte se na Lipno a chcete si užít jízdu po obou březích "českého moře"? Tak to není žádný problém – na druhou stranu vás a vaše auto, kolo nebo motocykl přepraví přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty.

Jihočeská plavební – vyhlídkové plavby z Týna nad Vltavou Letní sporty

Jihočeská plavební – vyhlídkové plavby z Týna nad Vltavou

Jihočeská plavební nabízí vyhlídkové plavby po řece Vltavě a Lužnici. Každodenní plavby po Vltavě vám umožní strávit příjemné chvíle na palubě lodí Pálava nebo Regent v Týně nad Vltavou, na hladině Orlické přehrady, po řece Lužnici až do obce Koloděje.

Okružní plavby výletní lodí na Lipně Zážitky

Okružní plavby výletní lodí na Lipně

Prohlédněte si lipenské jezero z jiné perspektivy. Loď Smetana a Adalbert Stifter zajišťují okružní plavby v jižní části jezera – Lipno nad Vltavou – Frymburk a návrat zpět. Loď "Vltava" pořádá plavby v severní části jezera – Horní Planá – Černá v Pošumaví a návrat zpět.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (27.7. – 28.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Anenská sklářská slavnost na Jizerce 2024, Krkonošský víkend s Hurvínkem , Dětský Den v DOXu, Ivančická svatojakubská pouť 2024, Pravěký den. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
24. červenec 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (27.7. – 28.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Colores Flamencos Olomouc – mezinárodní festival flamenca a španělské kultury , Folkové prázdniny na zámku v Náměšti nad Oslavou 2024, Bechyňské keramické trhy 2024, Mezinárodní mistrovství ČR v sekání sektů, Ed Sheeran – open-air koncert v Hradci Králové . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
24. červenec 2024 7:00
Zážitky

Sami, sobě, si... aneb otevřené dílny pro každého

Také patříte k těm, které baví něco zajímavého vytvářet? Anebo byste to možná rádi zkusili, ale bojíte se, že by se vám nedařilo… Pro všechny kreativce, ať už zkušené či kutily teoretiky, máme dnes tipy na nejrůznější dílny a dílničky, které jsou otevřeny pro každého. Zkuste si něco sami vyrobit!
23. červenec 2024 9:00
Zážitky

Česko mezi řádky: Sedmikostelí, tajemné Nové Město pražské a Miloš Urban

Gotický román z Prahy Sedmikostelí je druhý román Miloše Urbana, první, který vydal pod svým jménem. Píše se v ní o sérii děsivých vražd, do jejichž vyšetřování se pouští neúspěšný historik a neobratný policista Květoslav Švach. Dočká se podobně jako další Urbanův román, Santiniho jazyk, filmové podoby?
22. červenec 2024 10:55
Zážitky

O prázdninách ožívají hrady a zámky i v noci

Červenec a srpen je k zasvěcen nočním prohlídkám. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si památky v netradičním čase a okusit specifickou atmosféru nočních prohlídek. Noční prohlídky bývají navíc často doplněné speciálním programem. Kde zažijete jedinečnou atmosféru nočního hradu či zámku? To už vám poradí Kudy z nudy.
19. červenec 2024 12:00
Zážitky

Česko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní čeští herci

Jeden z nejlepších receptů na splín a nudu je večer strávený u příjemného filmu. Ať už si vyberete komedii, detektivku, horor, pohádku nebo film pro pamětníky, určitě se setkáte s některým ze známých českých herců. Seznamte se na Kudy z nudy s nejpopulárnějšími českými herci!
17. červenec 2024 15:14
Zážitky

Kde najdete nejlepší zábavní parky pro děti v Česku? Vyberte si z 10 báječných míst, kde se děti vydovádí pod širým nebem

Pokud chcete s dětmi strávit pěkné chvíle, udělejte si s nimi výlet tam, kde si skutečně vyhrají a bude se jim tam líbit! A jestliže nevíte přesně, kam by to mělo být, nechte se inspirovat našimi tipy. Dnes vám totiž nabízíme přehled zábavních parků a míst, kde se děti zaručeně vydovádí.
16. červenec 2024 8:58
Zážitky

Modrá je dobrá aneb výlety na „modrá“ místa v Česku

Modrá je dobrá, už je to tak… zpívá se ve známé písničce. Snad je to tím, že modrá je barvou oblohy i vody a působí uklidňujícím dojmem. V dnešních tipech vám přinášíme tipy na místa, kde modrá hraje prim a objevuje se v názvu anebo má k této barvě jiný vztah. Udělejte si hezký modrý výlet!
15. červenec 2024 19:07
Zážitky