Úvod > Aktuality > Plavební sezona na Vltavě je tady – parníky plují na Slapech, Orlíku i Lipně
Zážitky

Plavební sezona na Vltavě je tady – parníky plují na Slapech, Orlíku i Lipně

  • Vydáno16. května 2023
Na vltavských vodách již začala plavební sezóna a je doslova v plném proudu. Parníkem se můžete projet napříč Slapy, Orlickou přehradou i Lipnem. Parníky jezdí před prázdninami většinou jen o víkendech, v červenci a srpnu pak bude fungovat denní provoz.

Parníkem z Prahy na Slapy

parník slapyNa tradiční turistickou plavbu z Prahy na Slapy, jejíž historie sahá až do konce 19. století, vyplouvá parník Vltava nebo loď Cecílie Pražské paroplavební společnosti z Rašínova nábřeží, vždy v sobotu a neděli v 8:30 hodin, a to až do 30. září. Parníky staví na Zbraslavi, v Měchenicích, Davli, ve Štěchovicích a do Třebenic doplují ve 12:30. Na zpáteční cestu se vydají ve 14:30 a zpět v hlavním městě jsou v 18 hodin.

Během plavby se můžete těšit na zasvěcený výklad, díky němuž se dozvíte celou řadu historických pozoruhodností nejen o Vltavě, ale také o plavebních komorách a městech na trase. Cena jízdenky z Prahy do Třebenic je 590 Kč, zpáteční 790 Kč.
 

Z Orlíku na Zvíkov nebo Popelíky

Parník OrlíkTaké po Orlické přehradě na trase Orlík–Zvíkov můžete s parníkem společnosti Orlická lodní doprava plout do 28. 5. o víkendu v 10:30 a 13:30 hodin, od 3. do 25. 6. jede loď v 9:50, 10:30 a 13:30 (pouze o víkendu), zpět v 12:00, 15:00 a 16:00 hodin. Od 1. 7. lodě vyplouvají denně mimo pondělí. Ceny zůstávají podobné jako loni, pro příklad jízdenka z Orlíka na Zvíkov stojí 300 korun. Během prázdnin jedou lodě v obou směrech častěji, v intervalu cca 1,5 hod., a to od 9:00 do 17:05 hodin (směr Zvíkov), a od 10:05 do 18:05 v druhém směru (na Orlík).

Od 1. 7. do 31. 8. bude parník Orlické lodní dopravy jezdit denně na trase, která má zástávky ve všech velkých orlických kempech: Popelíky – přehrada Orlík – TrhovkyPodskalíRadava – Velký Vír a Orlík, zámek. Ve směru na Orlík bude loď vyplouvat v 9:00, 10:30, 13:10, 14:45 a 16:40 hod. Na zpáteční trase Orlík, zámek směrem na Popelíky v 8:45, 11:20, 13:00, 15:00 a 17:15 hod. Plavba je závislá na stavu vodní hladiny a povětrnostních podmínkách. Doporučujeme proto vždy raději kontrolu odjezdů na webových stránkách provozovatele.
 

Okružní plavby po Lipně

parník Adalbert StifterK nejnavštěvovanějším turistickým destinacím jižních Čech patří lipenská přehrada. Společnost Rosenberger Lipno Line od jara zahájila plavby na lodi Smetana, Vltava a Adalbert Stifter. Vedle pravidelné linkové lodní dopravy a okružních plaveb v hlavní sezóně nabízí i speciální večerní plavby s hudbou z přístavu Lipno nad Vltavou. V červenci a srpnu se konají pravidelné večerní plavby například každou středu z Lipna a z Frymburku. Na palubě lodi Adalbert Stifter vždy pluje živá hudba a u lodního baru si můžete dát nejen různé nápoje, ale i obložené talíře a zákusky.
 
Loď Smetana odplouvá denně v 10:00, 13:00 a 15:30 hodin z Lipna. V létě bude jezdit denně v 10, 12, 15 a 18:30 hodin. Parník zastaví ve Frymburku, jede na velký okruh, opět zastaví ve Frymburku a vrací se zpět do Lipna n. Vlt. Na požádání vám posádka lodi zastaví i v Přední Výtoni.

parník Smetana LipnoNa Lipně ale potkáte také loď Adalbert Stifter a Vltava. V sezóně vyplouvají denně mimo soboty, plavby si vždy zkontrolujte na webu provozovatele. Adalbert Stifter pluje na okružních plavbách u Lipna nebo Frymburku a loď Vltava vyplouvá na trasy z Lipna nad Vltavou přes Přední Výtoň a Frymburk, s přestupem v Dolní Vltavici do Horní Plané. Pokud je dostatek místa, loď Vltava a Smetana přepravuje i jízdní kola. Některé lodě vyplouvají i z Horní Plané nebo Černé v Pošumaví.
 

Lipenské přívozy opět v provozu

PřívozOd začátku května slouží na Lipně pěším, cyklistům a motorizovaným turistům i přívozy. Na nejdelší trasu dlouhou 1,5 kilometru se můžete vydat z Dolní Vltavice hraničnímu přechodu Kyselov.

Ceny se drží ve stejných mantinelech jako vloni, dospělý za jízdu zaplatí 40 Kč, za kolo 70 a za auto s řidičem 170 korun. Využít můžete rovněž přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty, Frymburk – Frýdava nebo Hrdoňov – Svatý Tomáš.
 

Vltavská vodní cesta: z Českých Budějovic třeba až do Hamburku

Loď LannaVltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Od začátku července jezdí pravidelná linka mezi Hlubokou a Týnem nad Vltavou, kterou zajišťuje každé prázdninové úterý Vojtěch Lanna, který je spolu s Malší největší vyhlídkovou lodí na Českobudějovické části řeky s kapacitou až 90 cestujících. Na palubě se nachází příjemný bar a sociální zařízení. Přepravovat na této lodi je možné dětské kočárky i jízdní kola.

Pravidelné plavby již fungují na čtyřech trasách. Linku České Budějovice – Hluboká nad Vltavou – Purkarec zajišťují Malše a Vojtěch Lanna Jr., Týn nad Vltavou – Hluboká nad Vltavou Vojtěch Lanna, Týn nad Vltavou – Koloděje nad Lužnicí loď Koloděj a Týn nad Vltavou – vodní dílo Kořensko lodí Regent.
Okružní plavby výletní lodí na Lipně

Okružní plavby výletní lodí na Lipně

Prohlédněte si lipenské jezero z jiné perspektivy. Loď Smetana a Adalbert Stifter zajišťují okružní plavby v jižní části jezera – Lipno nad Vltavou – Frymburk a návrat zpět. Loď "Vltava" pořádá plavby v severní části jezera – Horní Planá – Černá v Pošumaví a návrat zpět.

Plavba lodí Orlík – Zvíkov

Plavba lodí Orlík – Zvíkov

Využijte k výletům pravidelnou i nepravidelnou lodní dopravu na Orlické přehradě. Během plavby se můžete těšit na krásné přírodní scenérie středního Povltaví.

Přívoz Frymburk – přístaviště do Frýdavy ve Frymburku

Přívoz Frymburk – přístaviště do Frýdavy ve Frymburku

Pokud si chcete zkrátit cestu na pravý břeh Lipna o skoro 19 km, můžete využít lodního převozu z Frymburku na Frýdavu.

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Jihočeská plavební – vyhlídkové plavby z Týna nad Vltavou

Jihočeská plavební – vyhlídkové plavby z Týna nad Vltavou

Jihočeská plavební nabízí vyhlídkové plavby po řece Vltavě a Lužnici. Každodenní plavby po Vltavě vám umožní strávit příjemné chvíle na palubě lodí Pálava nebo Regent v Týně nad Vltavou, na hladině Orlické přehrady, po řece Lužnici až do obce Koloděje.

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota

Chystáte se na Lipno a chcete si užít jízdu po obou březích "českého moře"? Tak to není žádný problém – na druhou stranu vás a vaše auto, kolo nebo motocykl přepraví přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty.

Přívoz přes Lipno – Dolní Vltavice – Kyselov

Přívoz přes Lipno – Dolní Vltavice – Kyselov

Poznejte krásnou, neporušenou krajinu šumavských hor a okolí nejhezčí přehradní nádrže – Lipna. Při pěších i cyklistických výletech v okolí přehrady vám bude nápomocen přívoz z Dolní Vlatvice do Kyselova.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.12. – 3.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vánoce na Hrádku, Mikulášským parním vlakem z Brna do Oslavan, Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Prlov, Dobev a Chbany aneb český divnopis a jazykolamy

Nad tím, jak vznikaly názvy měst, vesnic, náměstí a ulic, nám občas zůstává rozum stát. Pojďte se s Kudy z nudy projít po místech, která se možná nejmenují po hrdinech bez bázně a hany, ale na jejichž názvech si skoro zlomíte jazyk.
Zážitky

Ježíškova pošta: tipy, odkud poslat dopisy určené přímo Ježíškovi

K tradičním vánočním zvykům patří po generace psát dopis Ježíškovi. Aby psaní došlo tam, kam má, existuje k tomu nejen pro děti speciální instituce tzv. Ježíškova pošta. Dospěláci sem mohou zanést vánoční pohlednice určené k rozeslání známým a příbuzným, které na poště opatří speciálním vánočním razítkem. Kde Ježíškovu poštu najdete, vám poradí portál Kudy z nudy.
Zážitky

100 tipů na Mikuláše

Začátek prosince patří tradičně Mikuláši rozdávajícímu dárky, čertům, ze kterých jde strach, a andělům, které čertovské obchůzky milosrdně doplňují. Svátek Mikuláše připadá na 6. prosince, oslavy však probíhají už 5. prosince večer. Řada mikulášských akcí letos proběhne také o předcházejícím víkendu 2. a 3. prosince 2023. Užijte si čertovské bujaré veselí ve velkém, vydejte se s dětmi na čertovské jízdy vláčkem, výlet do zoo, do pekelného království anebo se za nebeskou trojici vypravte na výlet na hrady a zámky. Kam se vypravit vám poradí Kudy z nudy!
Zážitky

Klíč svatého Petra: tipy na místa, kde se natáčela nová štědrovečerní pohádka

Česká televize připravila na letošní Vánoce novou filmovou pohádku s názvem Klíč svatého Petra. V pohádkovém příběhu se objeví zámek Sychrov, ale i další různá místa po celém Česku. Kde všude se nová vánoční pohádka roku 2023 natáčela, vám prozradí Kudy z nudy.
Zážitky

Andělé, čerti a rozsvěcení vánočních stromů: advent začíná!

Chcete být u toho, až se na náměstí rozsvítí obří vánoční stromy a ulicemi budou procházet čerti a poletovat andělé? Kudy z nudy vás zve nejenom na vánoční trhy do velkých měst, ale také na akce méně známé, třeba pochod pravých čertů nebo andělské adventní neděle.
Zážitky

Města opět rozzáří vánoční stromy

Také milujete tu pravou vánoční atmosféru? Ke správným Vánocům patří mimo jiné samozřejmě i ozdobený a nasvícený stromeček, který se v průběhu prvního prosincového týdne rozzáří snad v každém městě. A kde a kdy to přesně bude? To se dozvíte v našich dnešních tipech!
Zážitky

Rohaté výlety a pekelná podívaná: kam se vypravit do pekla a za čerty?

Až vás někdo pošle k čertu, neváhejte ani vteřinu! Pomocníkem a pekelným průvodcem vám bude portál Kudy z nudy – ten nabízí spoustu báječných míst, kde se to čerty jen hemží. Ukážeme vám pohádková pekla, představíme nejlepší české filmy s čerty, zastavíme se v několika pekelných expozicích a také u Čertovy kaple, Čertovy stěny nebo na Čertově hrbatině. Držte si klobouky, pekelná výprava za čerty začíná!
Zážitky