Úvod > Aktuality > Plavební sezona na Vltavě je tady – parníky plují na Slapech, Orlíku i Lipně
Zážitky

Plavební sezona na Vltavě je tady – parníky plují na Slapech, Orlíku i Lipně

  • Vydáno4. května 2022
Na vltavských vodách již začala plavební sezóna a je doslova v plném proudu. Parníkem se můžete projet napříč Slapy, Orlickou přehradou i Lipnem. Parníky jezdí před prázdninami většinou jen o víkendech, v červenci a srpnu pak bude fungovat denní provoz.

Parníkem z Prahy na Slapy

ParoplavbaNa tradiční turistickou plavbu z Prahy na Slapy, jejíž historie sahá až do konce 19. století, vyplouvá parník Vltava nebo loď Cecílie Pražské paroplavební společnosti z Rašínova nábřeží, vždy v sobotu a neděli v 8:30 hodin, a to až do 25. září. Parníky staví na Zbraslavi, v Měchenicích, Davli, ve Štěchovicích a do Třebenic doplují ve 12:30. Na zpáteční cestu se vydají ve 14:30 a zpět v hlavním městě jsou v 18 hodin.
 
Během plavby se můžete těšit na zasvěcený výklad, díky němuž se dozvíte celou řadu historických pozoruhodností nejen o Vltavě, ale také o plavebních komorách a městech na trase. Cena jízdenky z Prahy do Třebenic je 490 Kč, zpáteční 690 Kč.
 

Z Orlíku na Zvíkov nebo Popelíky

OrlíkTaké po Orlické přehradě na trase Orlík–Zvíkov můžete s parníkem společnosti Orlická lodní doprava plout do 29. 5. o víkendu v 9:45, 10:30 a 13:30 hodin, od 4. do 26. 6. jede loď v 10:30 a 13:30 (pouze o víkendu), zpět v 12:00 a 15:00 hodin. Od 1. 7. lodě vyplouvají denně mimo pondělí. Ceny zůstávají podobné jako loni, pro příklad jízdenka z Orlíka na Zvíkov stojí 250 korun. Během prázdnin jedou lodě v obou směrech častěji, v intervalu cca 1,5 hod., a to od 9:00 do 17:25 hodin (směr Zvíkov), a od 10:00 do 18:05 v druhém směru (na Orlík).

Od 1. 7. do 31. 8. bude parník Orlické lodní dopravy jezdit denně na trase, která má zástávky ve všech velkých orlických kempech: Popelíky – přehrada Orlík – TrhovkyPodskalíRadava – Velký Vír a Orlík, zámek. Ve směru na Orlík bude loď vyplouvat v 9:00, 10:30, 13:10, 14:45 a 16:40 hod. Na zpáteční trase Orlík zámek směrem na Popelíky v 8:45, 11:20, 13:00, 15:00 a 17:15 hod. Plavba je závislá na stavu vodní hladiny a povětrnostních podmínkách. Doporučujeme proto vždy raději kontrolu odjezdů na webových stránkách provozovatele.
 

Okružní plavby po Lipně

Loď Adalbert StifterK nejnavštěvovanějším turistickým destinacím jižních Čech patří lipenská přehrada. Společnost Rosenberger Lipno Line od jara zahájila plavby na lodi Smetana, Vltava a Adalbert Stifter. Vedle pravidelné linkové lodní dopravy a okružních plaveb v hlavní sezóně nabízí i speciální večerní plavby s hudbou z přístavu Lipno nad Vltavou. V červenci a srpnu se konají pravidelné večerní plavby například každou středu z Lipna a z Frymburku. Na palubě lodi Adalbert Stifter vždy pluje živá hudba a u lodního baru si můžete dát nejen různé nápoje, ale i obložené talíře a zákusky.
 
Loď Smetana odplouvá denně v 10:00, 13:00 a 15:30 hodin z Lipna. V létě bude jezdit denně v 10, 12, 15 a 18:30 hodin. Parník zastaví ve Frymburku, jede na velký okruh, opět zastaví ve Frymburku a vrací se zpět do Lipna n. Vlt. Na požádání vám posádka lodi zastaví i v Přední Výtoni.

Na Lipně ale potkáte také loď Adalbert Stifter a Vltava. V sezóně vyplouvají denně mimo soboty, plavby si vždy zkontrolujte na webu provozovatele. Adalbert Stifter pluje na okružních plavbách u Lipna nebo Frymburku a loď Vltava vyplouvá na trasy z Lipna nad Vltavou přes Přední Výtoň a Frymburk, s přestupem v Dolní Vltavici do Horní Plané. Pokud je dostatek místa, loď Vltava a Smetana přepravuje i jízdní kola. Některé lodě vyplouvají i z Horní Plané nebo Černé v Pošumaví.
 

Lipenské přívozy opět v provozu

PřívozOd začátku května slouží na Lipně pěším, cyklistům a motorizovaným turistům i přívozy. Na nejdelší trasu dlouhou 1,5 kilometru se můžete vydat z Dolní Vltavice hraničnímu přechodu Kyselov.

Ceny mírně vzrostly, dospělý za jízdu zaplatí 40 Kč, za kolo 70 a za auto s řidičem 170 korun. Využít můžete rovněž přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty, Frymburk – Frýdava nebo Hrdoňov – Svatý Tomáš.
 

Vltavská vodní cesta: z Českých Budějovic třeba až do Hamburku

Loď LannaVltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Od začátku července jezdí pravidelná linka mezi Hlubokou a Týnem nad Vltavou, kterou zajišťuje každé prázdninové úterý Vojtěch Lanna, který je spolu s Malší největší vyhlídkovou lodí na Českobudějovické části řeky s kapacitou až 90 cestujících. Na palubě se nachází příjemný bar a sociální zařízení. Přepravovat na této lodi je možné dětské kočárky i jízdní kola.

Pravidelné plavby již fungují na čtyřech trasách. Linku České Budějovice – Hluboká nad Vltavou – Purkarec zajišťují Malše a Vojtěch Lanna Jr., Týn nad Vltavou – Hluboká nad Vltavou Vojtěch Lanna, Týn nad Vltavou – Koloděje nad Lužnicí loď Koloděj a Týn nad Vltavou – vodní dílo Kořensko lodí Regent.
Přívoz Frymburk – přístaviště do Frýdavy ve Frymburku

Přívoz Frymburk – přístaviště do Frýdavy ve Frymburku

Pokud si chcete zkrátit cestu na pravý břeh Lipna o skoro 19 km, můžete využít lodního převozu z Frymburku na Frýdavu.

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota

Chystáte se na Lipno a chcete si užít jízdu po obou březích "českého moře"? Tak to není žádný problém – na druhou stranu vás a vaše auto, kolo nebo motocykl přepraví přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty.

Přívoz přes Lipno – Dolní Vltavice – Kyselov

Přívoz přes Lipno – Dolní Vltavice – Kyselov

Poznejte krásnou, neporušenou krajinu šumavských hor a okolí nejhezčí přehradní nádrže – Lipna. Při pěších i cyklistických výletech v okolí přehrady vám bude nápomocen přívoz z Dolní Vlatvice do Kyselova.

Okružní plavby výletní lodí na Lipně

Okružní plavby výletní lodí na Lipně

Prohlédněte si lipenské jezero z jiné perspektivy. Loď Smetana a Adalbert Stifter zajišťují okružní plavby v jižní části jezera – Lipno nad Vltavou – Frymburk a návrat zpět. Loď "Vltava" pořádá plavby v severní části jezera – Horní Planá – Černá v Pošumaví a návrat zpět.

Vyhlídkové plavby na lodi Regent z Týna nad Vltavou

Vyhlídkové plavby na lodi Regent z Týna nad Vltavou

Jihočeská plavební, provozovatel osobní lodní dopravy po řece Vltavě, nabízí vyhlídkové plavby po řece Vltavě a Lužnici. Každodenní plavby po Vltavě vám umožní strávit příjemné chvíle na palubě lodi Regent v Týně nad Vltavou, na hladině Orlické přehrady, po řece Lužnici až do obce Koloděje.

Plavba lodí Orlík – Zvíkov

Plavba lodí Orlík – Zvíkov

Využijte k výletům pravidelnou i nepravidelnou lodní dopravu na Orlické přehradě. Během plavby se můžete těšit na krásné přírodní scenérie středního Povltaví.

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na 11. a 12. únor 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

Znáte příběhy českých značek?

Portál Kudy z nudy vám pravidelně představuje příběhy nejrůznějších tradičních českých značek. Tak například se dozvíte zajímavosti o firmě Baťa, Thonet, Botasky, Moser anebo výrobců automobilek Škoda, Tatra nebo Kaipan. České značky, které prověřil čas anebo ty úplně nové a moderní vám přinášíme dnes v souhrnném přehledu, ve kterém naleznete všechny dosavadní články z webu Kudy z nudy.
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: výlety nabité energií do jaderných, tepelných, vodních i větrných elektráren

Elektrárna jako cíl zajímavého výletu? Proč ne? Podíváte se do infocenter se spoustou interaktivních modelů, leckde i do provozu samotných elektráren anebo na zajímavé virtuální prohlídky. A dokonce i na rozhlednu, do obrovské skalní síně nebo se projdete po obřích zdymadlech. Prozkoumejte svět energie na Kudy z nudy!
Zážitky

Kde děti odmění za vysvědčení?

Řada zoologických zahrad, koupališť, památek a dalších zajímavých míst připravila pro děti zajímavé nabídky v polovině školního roku. Za hezké známky mohou získat vstup zdarma nebo zajímavou slevu, případně bude pro školáky na pololetní prázdniny, které připadají na pátek 3. února připraven zajímavý program.
Zážitky