Úvod > Aktuality > Znojemský hrad a rotunda zahajují provoz
Znojemský hrad a rotunda zahajují provoz
"> "> ">
Památky

Znojemský hrad a rotunda zahajují provoz

  • Vydáno27. dubna 2019
Znojemský hrad a rotunda sv. Kateřiny zahajují novou sezónu posledním dubnovým víkendem. 27. – 30. 4. 2019, památky budou otevřeny denně od 9:00 do 17:00, ovšem mimo pondělí.
Na západním okraji městského centra ve Znojmě se nachází Hradní ulice s hradním komplexem. Hrad samotný zaujímá ostrožnu nad soutokem Dyje a Gránického potoka. Součástí hradního komplexu je také známá rotunda svaté Kateřiny. Právě hrad a rotunda se letos poprvé otevírá po zimní přestávce.  Otevřeno bude denně od 27. do 30. 4. od 9:00 do 17:00 hodin, mimo pondělí 29. 4. 2019.


Unikátní malířská výzdoba rotundy

rotunda sv. KateřinyRománská rotunda  sv. Kateřiny je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě, založeného patrně knížetem Břetislavem I. Rotunda byla postavena na dominantním místě po polovině 11. století. Na osudy znojemské rotundy měli vliv složité vztahy mezi členy dynastie Přemyslovců v 1. polovině 12. století. Význam rotundy  sv. Kateřiny spočívá především v její unikátní malířské výzdobě. Z obsahu románských maleb, pocházejících asi ještě z konce 11. století je zřejmé, že do obsáhlé náboženské tématiky jsou začleněny i dynastické motivy týkající se mýtického původu přemyslovského rodu.

Rotunda je veřejnosti otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru. Maximálně 10 osob v průběhu 1 hodiny. Prohlídka trvá 15 minut. Vstupné do rotundy 120 Kč.
 

Prastarý Znojemský hrad

Znojemský hradOstroh, kde stojí Znojemský hrad, byl zřejmě prastarým kultovním místem a v 11. století si jej vybral moravský a později český kníže Konrád I. a jeho syn Litolt jako místo pro stavbu nového dřevěno-hlinitého hradu. V 1. polovině 12. století hrad trpěl spory mezi českými a moravskými Přemyslovci. V té době se zde nacházela mincovna, v níž byly raženy mince znojemského údělného kní­žectví. Hrad byl rezidenčním sídlem moravských markrabí Konráda Oty a Vladislava Jindřicha, kteří hrad přestavěli do kamenné podoby a zpevnili silnými zdmi a netradiční osmibokou věží (tzv. Loupežnická věž, r. 1892 se zřítila). V době husitských bouří byl znojemský hrad pevnou oporou krále a později císaře Zikmunda Lucemburského, který zde v roce 1437 zemřel. V letech 1529-1530 zde pobývala královna Marie, vdova po Ludvíku Jagelonském. Koncem 17. století byl již napůl v ruinách. Dekretem císaře Josefa I. z roku 1709 byla zadní část hradu věnována jako léno hrabatům z Deblína.

V současné době interiéry hradu představují život raně novověké společnosti prezentací historického nábytku ze sbírek muzea. Vstupné do hradu je 60 Kč.
Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.

Znojemský hrad

Znojemský hrad

Na západním okraji městského centra ve Znojmě se nachází Hradní ulice s hradním komplexem. Hrad samotný zaujímá ostrožnu nad soutokem Dyje a Gránického potoka ve Znojmě. Součástí hradního komplexu je také známá rotunda svaté Kateřiny.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura