Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Sezóna na znojemském hradě začíná
Výstavy

Sezóna na znojemském hradě začíná

V letošním roce bude znojemský hrad společně s rotundou sv. Kateřiny pro veřejnost otevřen v sobotu 28. dubna a brány hradu se opět zavřou posledního září.
Součástí prohlídkového okruhu hradu jsou stálé expozice "Noblesa křehkého dekoru", „Nejen ze života panské společnosti“ a krom historického nábytku je jedna z hradních místností věnována dílu znojemského sochaře Hugo Lederera.
 
Instalujeme také novou výstavu (15. 6. – 30. 9. 2018), která je druhou ze tří výstav k 140. výročí znojemského muzea, s názvem Za starých časů. Návštěvníci zde uvidí věrnou rekonstrukci pracovny kustoda muzejních sbírek, zásadní osobnosti v dějinách muzea, Antona Vrbky a fotografické a další dokumenty o někdejších podobách muzejních expozic a výstav. Ke zhlédnutí budou samozřejmě i některé předměty ze starých muzejních sbírek.
 
Pro letošní rok Jihomoravské muzeum připravilo také zpestření prázdninového programu pro rodiny s dětmi „Hradovánky“ s tradičními kostýmními prohlídkami a tvůrčími dílničkami. Letos na děti čeká nově Středověký cirkus – zábavné odpoledne plné kejklí a legrácek v historických kostýmech jistě vtáhne děti  do hry a zábavy. Návštěvníky také čeká šermířské vystoupení, které by nemělo na žádném hradě chybět.
 
V letošní sezóně bude po několika letech zpřístupněno spodní nádvoří znojemského hradu. Návštěvníci mohou opět nahlédnout do hradního lapidária i navštívit vyhlídku „4 roční období v Podyjí“ – zabarvená skla zde tónují krajinu dle ročních dob, nazývanou také „Masarykova vyhlídka“, kterou v roce 1924 osobně T. G. Masaryk navštívil.
 
Otevírací doba je každý den mimo pondělí a to od 9 do 17 hodin. Cena vstupného do obou objektů zůstává stejná jako v loňském roce.
 

Vídeň na talíři

Od 4. listopadu až do 26. února roku příštího budou mít návštěvníci Jihomoravského muzea ve Znojmě možnost zhlédnout ve výstavním sále v 1. patře minoritského kláštera výstavu „Vídeň na talíři aneb Kulinářské dědictví našich babiček“.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Pravěcí zemědělci: expozice Jihomoravského muzea ve Znojmě

Původní expozice archeologie byla sice plná pravěkých a středověkých nádob či kovových šperků, ovšem zaujmout mohla nejspíše studenty archeologie či odbornou veřejnost.
Znojmo, Jihomoravský kraj

​​Antonio Caldara – Harmonie planet

Jedinečné dílo složené roku 1723 přímo pro Znojmo napsal vídeňský dvorní vicekapelník Antonio Caldara na počest manželky císaře Karla VI. císařovny Alžběty Kristýny. Uznávaný autor byl považován za génia své doby.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Silvestrovská vycházka v NP Podyjí – rozjímání nad údolím řeky Dyje

Silvestrovské odpoledne můžete strávit společně s dalšími milovníky přírody na tradiční vycházce do Národního parku Podyjí, která vám letos například umožní projít se na vyhlídku směrem na Hardegg. Rozlučte se s rokem 2022 v zimní přírodě.
Horní Břečkov, Jihomoravský kraj

Znojemský hrad

Na západním okraji městského centra ve Znojmě se nachází Hradní ulice s hradním komplexem. Hrad samotný zaujímá ostrožnu nad soutokem Dyje a Gránického potoka ve Znojmě. Součástí hradního komplexu je také známá rotunda svaté Kateřiny.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Půjčovna lodí Dyje – první půjčovna na řece Dyji ve Znojmě

Půjčovna lodí Dyje vám zajistí plastové i nafukovací lodě, včetně kompletního vodáckého vybavení pro vaši plavbu. Zapůjčením lodí v půjčovně lodí a vodáckého vybavení Dyje ve Znojmě navíc podpoříte dětský vodácký oddíl Neptun Znojmo.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Stará vodárna Znojmo – vodácké centrum s půjčovnou lodí a vodáckým servisem

Vodácké centrum Stará vodárna se nachází v údolí řeky Dyje, přímo pod Znojemským hradem, na hranici Národního parku Podyjí. Areál Staré vodárny je ideálním výchozím místem pro splutí řeky Dyje, lze si zde vypůjčit vybavení anebo si odpočinout.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Exkurze v pivovaru Znojmo – unikátní pivo z vinných kvasinek

Znojemský pivovar byl ve Znojmě obnoven v roce 2015, kdy zde bylo uvařeno první novodobé pivo. V současné době vaří unikátní pivo z vinných kvasinek pod názvem Sauvign. Přijďte nahlédnout do tajemství jeho výroby.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Znojemský městský pivovar

Jeden z nejhezčích pivovarů v České republice se nachází jenom pár metrů od Rotundy svaté Kateřiny, v okolí Národního Parku Podyjí. Nikdo, kdo navštíví město Znojmo, si nemůže nechat ujít tento krásný výhled na místo, kde se snoubí historie s českými tradicemi.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Enotéka znojemských vín – Vinná galerie Znojmo

Ve Znojmě najdete nový bar a degustační prostor architekty Chybík+Krištof. Projekt se nachází v přestavěném pivovaru z 19. století a přilehlém technickém prostoru, který byl k budově dostavěn v 70. letech.
Znojmo, Jihomoravský kraj

Rajská vinice v Karolininých sadech Znojmo

Rajská vinice leží přímo v centru Znojma na svahu pod chrámem sv. Mikuláše. Právě tato dominanta dává vinici její kouzlo. Vinohrad vysadilo a následně jej má v péči Vinařství Lahofer.
Znojmo, Jihomoravský kraj