Úvod > Aktuality > Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Slovanské hradiště v Mikulčicích
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Slovanské hradiště v Mikulčicích
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Slovanské hradiště v Mikulčicích

  • Vydáno22. června 2021
Velkomoravské hradiště u Mikulčic je magické místo. Leží v krajině jako utkané ze snů, uprostřed luk a lužních lesů v blízkosti řeky Moravy, obklopené obřími listnatými stromy a staletými alejemi s dalekými průhledy. Je to krajina ideální pro cyklistický výlet, kde se můžete dokonale vyhnout autům a užít si řadu neobvyklých zážitků a setkání. Na výlet ke starým Slovanům zve portál Kudy z nudy.
Poblíž dnešních Mikulčic se v 9. století rozkládalo velkomoravské hradiště. Je to místo, jehož život se uzavřel před více než tisíci lety a nerušeno dalšími dějinnými událostmi si uchovalo svá tajemství až do 20. století. Dodnes jsou tu patrné zbytky opevnění, které ohraničují centrální plochu s rozlohou takřka deset hektarů, k tomu si ale připočítejte ještě neopevněné podhradí a řeku Moravu. Ta dnes poklidně plyne v širokém korytě za pásem lužních lesů, před tisíci lety ale její členitá ramena představovala bludiště, mezi nimiž se akropole slovanského hradiště zvedala jako vodní hrad. Nabízíme přehlídku deseti největších zajímavostí a míst na české straně a k tomu jako bonus výlet k sousedům na Slovensko.
 

1. Slovanské hradiště a vzpomínka na Velkou MoravuMíst připomínajících Velkomoravskou říši a ranou historii našeho státu u nás objevíte víc, slovanské hradiště v Mikulčicích ale patří k absolutní špičce. V lukách a lesích poměrně daleko od nejbližší vesnice se nachází jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v České republice, kde si život starých Slovanů dokážete představit lépe než kdekoliv jinde. Jedno z nejvýstavnějších opevněných sídel Velké Moravy si lidé přicházejí prohlédnout už přes šedesát let.
 

2. Návštěvnické středisko a expozice v MikulčicíchSrdcem areálu je Návštěvnické střediskomodelem knížecího hradu, rozhlednou a chystanou expozicí archeologických objevů. Stranou stojí pavilon s odkrytými základy baziliky s předsíní a atriem, která je se svými rozměry 36,5 x 12 metrů dosud největším objeveným velkomoravským chrámem. Působivě nasvícené základy přes tisíc let staré stavby doplňují modely někdejších staveb a předměty, nalezené při archeologických výzkumech.
 

3. Pěší okruh hradištěmKromě základů knížecího paláce, rozsáhlých pohřebišť, zbytků valů a kůlových mostů odhalily archeologické průzkumy také základy mnoha kamenných kostelů. Kolem nejvýznamnějších objektů vede asi 1,5 km dlouhá okružní trasa s informačními panely. Nenáročná procházka, kterou snadno zvládnete i s kočárkem, začíná a končí u Návštěvnického střediska.
 

4. Rozhledna nad Slovanským hradištěmNejkrásnější pohled na hradiště v Mikulčicích je z výšky. Taková podívaná už dávno není vyhrazená jen ptákům, protože u Návštěvnického centra vyrostla rozhledna. Z třicet metrů vysoké vyhlídkové věže sice neuvidíte do všech koutů, ale získáte obstojnou představu o rozsahu hlavní části historického areálu.
 

5. První písmo Slovanů

Donedávna se za nejstarší písmo Slovanů považovala hlaholice, kterou na Moravu přinesli v 9. století Konstantin s Metodějem. Vědecký tým Masarykovy univerzity v Brně ale nedávno v lokalitě Lány u Břeclavi objevil společně s keramikou zvířecí kost, na níž je vyryto několik starogermánských run. Vzácný nález je důkazem, že již před zavedením hlaholice Slované přišli do kontaktu s runami, které mohli používat třeba k počítání nebo k věštění. Možná se časem prokáže, že se takové písmo používalo i na slovanském hradišti v Mikulčicích.
 

6. Monoxyly

Zřejmě nejznámějším archeologickým nálezem ze slovanského hradiště v Mikulčicích jsou monoxyly. Zhruba devět metrů dlouhé vydlabané čluny skutečně pocházejí z 9. století, a přestože stovky let ležely zapomenuté v bahně na dnech někdejších říček, dochovaly se v dobré kondici. Archeologové nalezli lodě spolu se zbytky mostní konstrukce při výzkumu zaniklých říčních koryt. V minulosti byly vystavené a byl o ně obrovský zájem, nyní ale v depozitáři čekají na zřízení nové expozice. K vidění jsou proto jen na fotografiích na informačních panelech.
 

7. Budoucí památka UNESCO?

Památky Velké Moravy, tedy slovanské hradiště v Mikulčicích a kostel sv. Margity Antiochijské v nedalekých slovenských Kopčanech, se ucházejí o zápis na seznam nejvýznamnějších světových památek UNESCO. Protože UNESCO dává přednost větším celkům, které nabízejí širší souvislosti, pomoci by mohl společný zápis s dalšími památkami Velké Moravy: Mikulčice a Kopčany v něm doplňuje Pohansko u Břeclavi a velkomoravské památky ve Starém Městě u Uherského Hradiště, tedy Výšina sv. Metoděje, lokalita Na Špitálkách, lokalita Na Valách a Památník Velké Moravy.
 

8. Ráj čápů a volavek

V letních měsících zahlédnete nad lužními lesy a kolem řeky Moravy kroužit řadu vodních ptáků v čele s nepřehlédnutelnými čápy bílými. Mezi hradištěm a řekou se totiž rozkládá přírodní park Mikulčický luh a jeho srdce, přírodní rezervace Skařiny: v ní se dochovala jedna z posledních hnízdních kolonií volavek popelavých a čápů bílých v údolní nivě řeky Moravy.
 

9. Cyklostezky

Nejlépe se s krajinou kolem mikulčického hradiště seznámíte na kole, vyhraďte si ale dostatek času. Trasy v lužních lesích vedou po rovinách a pohodlných zpevněných cestách, ale jsou hodně dlouhé. Od slovanského hradiště, kde je k dispozici velké parkoviště, se můžete vypravit třeba Anglickou alejí a podél řeky Moravy do Lanžhotu a zpět (přibližně 35 kilometrů), do zoologické zahrady v Hodoníně (tam a zpátky 25 kilometrů) anebo k výklopníku v Sudoměřicích (tam a zpátky 38 kilometrů).
 

10. Lávka Velké Moravy

V roce 2019 překlenula řeku Moravu nová lávka, která slovanské hradiště v Mikulčicích propojila s další raně středověkou památkou nedaleko slovenských Kopčan – kostelem sv. Margity / Markéty Antiochijské. Kostel pochází z 9. století a je jedinou dodnes stojící zachovanou architektonickou památkou z dob Velké Moravy. Protože lávka vede přes státní hranici, cyklistům i pěším nabízí možnost prohlédnout si zajímavá místa u sousedů. Nejkratší cesta ke kostelíku od Návštěvnického centra měří 3,6 kilometru, cyklisté se mohou vydat po břehu Moravy k přístavišti na Baťově kanále ve Skalici.
 

Tip ze Slovenska: Skalická vinařská stezka, Holíč, Skalica a trdelník

  • Když od slovanského hradiště v Mikulčicích na kole přejedete Lávku Velké Moravy, váš výlet nemusí skončit u kostela sv. Margity / Markéty Antiochijské. Okružní cyklotrasa Skalická vinařská stezka (37 km) vás provede řadou vesniček a představí vám také největší taháky této části slovenského regionu Záhorie.
  • K těm patří monumentální zámek Holíč, obklopený dvojitými hradbami a vodním příkopem, někdejší letní sídlo Marie Terezie. V letních měsících je přístupný a konají se tu nejrůznější kulturní akce. Zajímavé jsou i budovy manufaktur, které poblíž honosné letní rezidence v polovině 18. století založil manžel Marie Terezie, František Štěpán Lotrinský.
  • V Holíči objevíte také rozhlednu, větrný mlýn a židovský hřbitov.
  • Symbolem nedaleké Skalice je rotunda sv. Jiří z 11. století, nejstarší památka ve městě. Za vidění stojí též mlýn bratrů Pilárikových a hlavní náměstí s kostelem sv. Michala a Spolkovým domem s figurální mozaikovou výzdobou průčelí. V roce 1904 jej navrhl architekt Dušan Jurkovič, autorem mozaiky je malíř Mikoláš Aleš.
  • Chcete si ze Skalice odvézt zajímavý suvenýr? Pak to nemůže být nic jiného než Skalický trdelník, sladká specialita z těsta s vlašskými ořechy, která tu má více než 200 let dlouhou tradici. V roce 2007 dokonce Skalický trdelník získal jako první slovenský výrobek chráněné zeměpisné značení. Když se koncem 18. století ve Skalici usadil uherský generál ve výslužbě, filozof a básník hrabě Jozef Gvadányi, přijal do svých služeb kuchaře ze Sedmihradska. Právě on s sebou do Skalice přivezl původní recept. Skalický trdelník se se dodnes vyrábí původní metodou na otevřeném ohni. Těsto se namotá na dřevěný váleček „trdlo“ a zvolna se otáčí nad ohněm. Trdelníky se vyrábějí v černé kuchyni františkánského kláštera, kde je možné vidět jejich výrobu a zároveň je přímo na místě ochutnat nebo si je koupit.
  • Zpět se můžete vrátit kolem přístaviště Skalica na Baťové kanálu a po cyklostezce lužními lesy podél řeky Moravy až k lávce.
Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Mikulčice

Mikulčice

Kolem Mikulčic, obce v srdci národopisné oblasti Podluží, se táhnou vinice, sady a lužní lesy. Na jejich okraji stávalo rozlehlé opevněné hradiště, jedno z center Velké Moravy. Jde o nejrozsáhlejší slovanské archeologické naleziště v Čechách, skvělý výhled na celý areál umožňuje vyhlídková věž.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Cyrilometodějská cesta

Cyrilometodějská cesta

Cyrilometodějská stezka prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů, využívajících značených tras Klubů českých a slovenských turistů vhodných převážně pro pěší putování.

Bílé Karpaty na běžkách: běžecká trasa Troják – přístřešek Javořina

Bílé Karpaty na běžkách: běžecká trasa Troják – přístřešek Javořina

Nenáročná běžkařská trasa vás zavede na vrcholky Bílých Karpat od chaty na Trojáku k přístřešku Javořina. Vytrvalí lyžaři mohou pokračovat ke Kamenné boudě a dále do různých údolí Bílých Karpat.

Most přes řeku Moravu v Mikulčicích

Most přes řeku Moravu v Mikulčicích

Nový most, který byl postaven na podzim 2019, propojil slovanské hradiště v Mikulčicích a obec Kopčany na Slovensku, kde se nachází kostel z 9. století. Lávka tak spojí památky Velkomoravské říše, unikátní přírodní lokality a dvě národní sítě cyklostezek.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mikulčicích

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mikulčicích

Dominantou obce je původně gotický kostel Nanebevzetí panny Marie pocházející ze 14. století.

Kaple sv. Rocha v Mikulčicích

Kaple sv. Rocha v Mikulčicích

Místnímu hřbitovu vévodí kaple sv. Rocha s tradičním slováckým žůdrem.

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – nejrozsáhlejší slovanské hradiště v České republice

Slovanské hradiště v Mikulčicích – nejrozsáhlejší slovanské hradiště v České republice

Areál raně středověkého slovanského hradiště v Mikulčičích o rozloze 10 ha je nejrozsáhlejším a unikátně zachovaným slovanským archeologickým nalezištěm. Hradiště patřilo mezi významná velkomoravská mocenská a kulturní centra.

Přírodní rezervace Skařiny u Mikulčic

Přírodní rezervace Skařiny u Mikulčic

Přírodní rezervace Skařiny o rozloze 13,24 ha se nachází na pravém břehu řeky Moravy, nedaleko obce Mikulčice v okrese Hodonín.

Velkomoravské stezky Mikulčice

Velkomoravské stezky Mikulčice

Rádi se účastníte cyklistických vyjížděk krásnou přírodou a současně chcete poznat novou krajinu a lidi spojené s ní?

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Součástí návštěvnického centra v areálu velkomoravského památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí – z ptačí perspektivy.

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je bezesporu nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto není divu, že první profesionální stálá expozice na území České republiky se nachází právě zde. Není, jak by se dalo očekávat, v Masarykově rodném domku, neboť ten byl zbořen již v 19. století, ale v prostorách barokní...

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park se rozkládá na ploše 8 km² a představuje lužní krajinu s dochovanými zbytky přírody kolem řeky Moravy jihovýchodně od Mikulčic. Součástí území je přírodní rezervace Skařiny, která je jednou z posledních hnízdních kolonií volavek popelavých a čápů bílých u řeky Moravy.

Rodný dům Fanoše Mikuleckého v Mikulčicích

Rodný dům Fanoše Mikuleckého v Mikulčicích

Rodnou chalupu Fanoše Mikuleckého, všestranného lidového umělce, autora mnoha desítek písní, z nichž mnohé zlidověly, můžete navštívit v Mikulčicích. Nachází se zde malé lidové muzeum s jizbou tohoto rodáka. Expozice obsahuje například i skladatelovy obrazy a kresby.

Další aktuality