Úvod > Aktuality > Masarykova univerzita v Brně slaví 100 let a zve na dny otevřených dveří
Kultura

Masarykova univerzita v Brně slaví 100 let a zve na dny otevřených dveří

  • Vydáno8. ledna 2019
Sto let od svého vzniku si letos připomene Masarykova univerzita v Brně. Slavit se začne až koncem ledna, ale už nyní začíná na jednotlivých fakultách série Dnů otevřených dveří. Kromě prohlídek různých ústavů a laboratoří vás čekají i workshopy nebo praktické ukázky přijímacích zkoušek.
Na Dny otevřených dveří fakult Masarykovy univerzityBrně se může přijít podívat každý, nejenom uchazeči o bakalářské a magisterské studium. Seriál odstartuje ve čtvrtek 10. ledna Den otevřených dveří na Právnické fakultě a pokračuje Dny otevřených dveří v sobotu 12. ledna a ve středu 16. ledna na dvou lékařských fakultách Masarykovy univerzity, a to v Univerzitním kampusu v Brně-Bohunicích i na Komenského náměstí v centru města.
 

Masarykova univerzita v číslech a datech

Jméno brněnské Masarykovy univerzity napovídá, kdo se zasloužil o její vznik: Tomáš Garrigue Masaryk, tehdejší profesor Univerzity KarlovyPraze. Zřízení druhé domácí univerzity dlouhá léta patřilo k jeho politickým prioritám, nakonec ale byla založena až v lednu 1919, kdy už byl Masaryk prvním prezidentem samostatného Československa.

V době svého vzniku měla Masarykova univerzita čtyři fakulty (právnickou, lékařskou, přírodovědeckou a filozofickou), dnes se jejich počet rozšířil na devět (přibyly fakulty pedagogická, ekonomicko-správní, informatiky, sociálních studií a sportovních studií) a počtem studentů jde o druhou největší vysokou školu v Česku.

Ke stému výročí si Masarykova univerzita nadělila nový vizuální styl včetně nového loga a písma. To vychází ze slov rektora univerzity Mikuláše Beka, který kdysi uvedl, že zatímco Praha je město gotické a Olomouc barokní, Brno je funkcionalistické. Jednotný styl už nyní mají univerzitní webové stránky, časem se objeví v učebnicích, na plakátech i dopisních papírech. Postupně se mění také označení fakult, ústavů a dalších pracovišť včetně univerzitního kina Scala, univerzitního centra v Telči a polární stanice na Antarktidě. Samotné oslavy stého výročí založení odstartují akademické obřady v den založení 28. ledna.
 

Kdy a kam na Dny otevřených dveří?

Po právnické a lékařských fakultách se v rámci Dnů otevřených dveří můžete v pátek 18. ledna a v sobotu 19. ledna podívat na Filozofickou fakultu. Na sobotu 19. ledna chystají Dny otevřených dveří Fakulta sociálních studií a Pedagogická fakulta; tady si kromě oborového jarmarku a soutěže o ceny můžete (prý při troše štěstí) pohladit některou z fakultních koček a pokochat se krásným výhledem na Petrov a hrad Špilberk z horních pater obou budov fakulty.

pondělí 21. ledna se odehraje Den otevřených dveří na Ekonomicko-správní fakultě a ve čtvrtek 24. ledna můžete v halách a tělocvičnách na Fakultě sportovních studií sledovat ukázky nejrůznějších testů nebo přijímací zkoušky z gymnastické sestavy či basketbalu. Tečku za sérií Dnů otevřených dveří v roce 2019 udělá Přírodovědecká fakulta, která zájemcům otevře své prostory 26. a 29. ledna, a Fakulta informatiky, která nabídne prohlídky laboratoří se špičkovou technikou v pátek 1. února.
 

Johann Gregor Mendel a jeho muzeum

Masarykova univerzita, to zdaleka nejsou jen fakulty. Před více než deseti lety například univerzita převzala pod svou správu Mendelovo muzeum na Mendlově náměstí v Brně, které rozvíjí odkaz otce genetiky a slouží také k představení rozmanitých vědních oborů a univerzitních výzkumů. Johanna Gregora Mendela (1822–1884), přírodovědce a zakladatele genetiky, který dodnes udivuje svou pílí, vytrvalostí a všestranností, připomíná stálá výstava, kromě ní můžete navštívit také Muzeum starobrněnského opatství. Obě expozice jsou přístupné denně od 10 do 17 hodin, v sezoně a po předchozí rezervaci si prohlédnete také klášterní zahradu se základy bývalého skleníku a včelínem. S průvodcem a po objednávce předem můžete nahlédnout také do interiérů gotické baziliky Nanebevzetí Panny Marie a barokní klášterní knihovny, která obsahuje téměř 27 000 svazků od vzácných prvotisků až po detektivní příběhy.
 

Víte, že…?

  • Stoleté výročí Masarykovy univerzity bude připomínat umělecké dílo před rektorátem na Žerotínově náměstí; vyhlášení architektonicko-výtvarné soutěže se chystá ještě letos v zimě.
  • Součástí Masarykovy univerzity je už pět let kino Scala; konají se tu akademické obřady a konference, od roku 2016 tu najdete i první univerzitní obchod.
  • Univerzita působí i na Vysočině, a to v Telči: jezuitská kolej, která dříve sloužila jako lékárna, tiskárna či vojenské kasárny, se proměnila v Univerzitní centrum. Kromě vybraných studijních programů, seminářů, kurzů a letních škol tu probíhá výuka Univerzity třetího věku a řada dalších akcí.
Morava ve 20. století – expozice Moravského zemského muzea

Morava ve 20. století – expozice Moravského zemského muzea

Nová stálá expozice Moravského zemského muzea Středoevropská křižovatka mapuje novodobé dějiny a reflektuje zásadní události Moravy od Rakouska-Uherska až do Evropské unie. Moravu líčí jako středoevropskou křižovatku.

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Vyzkoušejte si jaké to je být vědcem! V Biskupském dvoře v Brně, v původních historických prostorách Hospodářské společnosti, v níž Gregor Johann Mendel přes třicet let aktivně působil, na vás čeká zajímavá interaktivní expozice. Představuje Mendela a jeho dílo v kontextu dnešní genetiky.

Mendelovo muzeum Brno

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie či šlechtění včel.

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Trasa zahrnuje devět nejdůležitějších míst, která jsou spojena se životem a dílem skladatele Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky či Sinfonietty, a jehož tvorba patří k tomu nejvýznamnějšímu, co hudba 20. století světu přinesla. Celá trasa měří asi šest kilometrů.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno

Jednotlivé části zahrady reprezentují různé zeměpisné oblasti výběrem charakteristických rostlin. Systém rostlin, kde jsou druhy uspořádané podle čeledí.

Další aktuality

Gourmet Brno 2023: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2023! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 2. až 3. 12. 2023 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 24. listopadu do 24. prosince 2023 na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 25. listopadu 2023 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky

Věda a historie není nuda: s Napoleonem po Moravě a Čechách

Slavkovský zámek, Mohyla míru, návrší Žuráň, Stará pošta u Pozořic anebo kopec Santon u Tvarožné: tam všude zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho armáda. Vydejte se s portálem Kudy z nudy v jeho stopách nejenom po bojišti bitvy u Slavkova, ale také do Znojma, k Chlumci a do Letohradu.
Jihomoravský kraj | Památky

Vydejte se po stopách napoleonských válek na bojiště bitvy u Slavkova

Vydejte se s Kudy z nudy na toulky po bojišti bitvy u Slavkova a podívejte se tam, kde zanechal své stopy francouzský císař Napoleon Bonaparte a jeho vojáci. V polích na hromadných hrobech dodnes najdete kovové a kamenné kříže, dochovaly se i dělové koule ve štítech stavení a zvonic, pomníky, pomníčky a pamětní desky. Každý rok začátkem prosince připomínají výroční den bitvy tří císařů u Slavkova také vzpomínkové akce pod Santonem u Tvarožné; bojových ukázek se účastní tisícovka členů spolků vojenské historie z celé Evropy.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky

Ve valtickém zámku zve k návštěvě vánoční zámecký okruh

Zámek Valtice ještě neuzavřel všechny své trasy. Od 11. listopadu do 23. prosince 2023 můžete navštívit bez průvodce svým tempem projdou soukromé komnaty (celkem 10 místností) liechtensteinského knížete v rámci vánočního zámeckého okruhu. Místnosti jsou vyzdobené několika tisíci vánočních ozdob z dílen českých a moravských sklářů. Trasa je otevřena denně od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky