Úvod > Aktuality > Masarykova univerzita v Brně slaví 100 let a zve na dny otevřených dveří
Kultura

Masarykova univerzita v Brně slaví 100 let a zve na dny otevřených dveří

  • Vydáno8. ledna 2019
Sto let od svého vzniku si letos připomene Masarykova univerzita v Brně. Slavit se začne až koncem ledna, ale už nyní začíná na jednotlivých fakultách série Dnů otevřených dveří. Kromě prohlídek různých ústavů a laboratoří vás čekají i workshopy nebo praktické ukázky přijímacích zkoušek.
Na Dny otevřených dveří fakult Masarykovy univerzityBrně se může přijít podívat každý, nejenom uchazeči o bakalářské a magisterské studium. Seriál odstartuje ve čtvrtek 10. ledna Den otevřených dveří na Právnické fakultě a pokračuje Dny otevřených dveří v sobotu 12. ledna a ve středu 16. ledna na dvou lékařských fakultách Masarykovy univerzity, a to v Univerzitním kampusu v Brně-Bohunicích i na Komenského náměstí v centru města.
 

Masarykova univerzita v číslech a datech

Jméno brněnské Masarykovy univerzity napovídá, kdo se zasloužil o její vznik: Tomáš Garrigue Masaryk, tehdejší profesor Univerzity KarlovyPraze. Zřízení druhé domácí univerzity dlouhá léta patřilo k jeho politickým prioritám, nakonec ale byla založena až v lednu 1919, kdy už byl Masaryk prvním prezidentem samostatného Československa.

V době svého vzniku měla Masarykova univerzita čtyři fakulty (právnickou, lékařskou, přírodovědeckou a filozofickou), dnes se jejich počet rozšířil na devět (přibyly fakulty pedagogická, ekonomicko-správní, informatiky, sociálních studií a sportovních studií) a počtem studentů jde o druhou největší vysokou školu v Česku.

Ke stému výročí si Masarykova univerzita nadělila nový vizuální styl včetně nového loga a písma. To vychází ze slov rektora univerzity Mikuláše Beka, který kdysi uvedl, že zatímco Praha je město gotické a Olomouc barokní, Brno je funkcionalistické. Jednotný styl už nyní mají univerzitní webové stránky, časem se objeví v učebnicích, na plakátech i dopisních papírech. Postupně se mění také označení fakult, ústavů a dalších pracovišť včetně univerzitního kina Scala, univerzitního centra v Telči a polární stanice na Antarktidě. Samotné oslavy stého výročí založení odstartují akademické obřady v den založení 28. ledna.
 

Kdy a kam na Dny otevřených dveří?

Po právnické a lékařských fakultách se v rámci Dnů otevřených dveří můžete v pátek 18. ledna a v sobotu 19. ledna podívat na Filozofickou fakultu. Na sobotu 19. ledna chystají Dny otevřených dveří Fakulta sociálních studií a Pedagogická fakulta; tady si kromě oborového jarmarku a soutěže o ceny můžete (prý při troše štěstí) pohladit některou z fakultních koček a pokochat se krásným výhledem na Petrov a hrad Špilberk z horních pater obou budov fakulty.

pondělí 21. ledna se odehraje Den otevřených dveří na Ekonomicko-správní fakultě a ve čtvrtek 24. ledna můžete v halách a tělocvičnách na Fakultě sportovních studií sledovat ukázky nejrůznějších testů nebo přijímací zkoušky z gymnastické sestavy či basketbalu. Tečku za sérií Dnů otevřených dveří v roce 2019 udělá Přírodovědecká fakulta, která zájemcům otevře své prostory 26. a 29. ledna, a Fakulta informatiky, která nabídne prohlídky laboratoří se špičkovou technikou v pátek 1. února.
 

Johann Gregor Mendel a jeho muzeum

Masarykova univerzita, to zdaleka nejsou jen fakulty. Před více než deseti lety například univerzita převzala pod svou správu Mendelovo muzeum na Mendlově náměstí v Brně, které rozvíjí odkaz otce genetiky a slouží také k představení rozmanitých vědních oborů a univerzitních výzkumů. Johanna Gregora Mendela (1822–1884), přírodovědce a zakladatele genetiky, který dodnes udivuje svou pílí, vytrvalostí a všestranností, připomíná stálá výstava, kromě ní můžete navštívit také Muzeum starobrněnského opatství. Obě expozice jsou přístupné denně od 10 do 17 hodin, v sezoně a po předchozí rezervaci si prohlédnete také klášterní zahradu se základy bývalého skleníku a včelínem. S průvodcem a po objednávce předem můžete nahlédnout také do interiérů gotické baziliky Nanebevzetí Panny Marie a barokní klášterní knihovny, která obsahuje téměř 27 000 svazků od vzácných prvotisků až po detektivní příběhy.
 

Víte, že…?

  • Stoleté výročí Masarykovy univerzity bude připomínat umělecké dílo před rektorátem na Žerotínově náměstí; vyhlášení architektonicko-výtvarné soutěže se chystá ještě letos v zimě.
  • Součástí Masarykovy univerzity je už pět let kino Scala; konají se tu akademické obřady a konference, od roku 2016 tu najdete i první univerzitní obchod.
  • Univerzita působí i na Vysočině, a to v Telči: jezuitská kolej, která dříve sloužila jako lékárna, tiskárna či vojenské kasárny, se proměnila v Univerzitní centrum. Kromě vybraných studijních programů, seminářů, kurzů a letních škol tu probíhá výuka Univerzity třetího věku a řada dalších akcí.
Morava ve 20. století – expozice Moravského zemského muzea

Morava ve 20. století – expozice Moravského zemského muzea

Nová stálá expozice Moravského zemského muzea Středoevropská křižovatka mapuje novodobé dějiny a reflektuje zásadní události Moravy od Rakouska-Uherska až do Evropské unie. Moravu líčí jako středoevropskou křižovatku.

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Mendelianum Brno – atraktivní svět genetiky

Vyzkoušejte si jaké to je být vědcem! V Biskupském dvoře v Brně, v původních historických prostorách Hospodářské společnosti, v níž Gregor Johann Mendel přes třicet let aktivně působil, na vás čeká zajímavá interaktivní expozice. Představuje Mendela a jeho dílo v kontextu dnešní genetiky.

Mendelovo muzeum Brno

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie či šlechtění včel.

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Trasa zahrnuje devět nejdůležitějších míst, která jsou spojena se životem a dílem skladatele Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky či Sinfonietty, a jehož tvorba patří k tomu nejvýznamnějšímu, co hudba 20. století světu přinesla. Celá trasa měří asi šest kilometrů.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno

Jednotlivé části zahrady reprezentují různé zeměpisné oblasti výběrem charakteristických rostlin. Systém rostlin, kde jsou druhy uspořádané podle čeledí.

Další aktuality

Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka!

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže Vinozoom vinařství roku, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Thaya vinařství a v kategorii velké vinařství Bohemia Sekt.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří – po tříleté pauze

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří opět po tříleté covidové pauze. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 25. a 26. února 2023. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i řada novinek, jako je rozšířená nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Kamélie a zimní květinové výstavy: kde, co a kdy pokvete?

O kaméliích se mluví jako o prvních poslech jara. Květiny, které jsou doma v horách a lesích od severní Indie a Himálaje až po Čínu a Japonsko, a které už před staletími vzaly útokem dámské dekolty i luxusní kosmetiku, můžete obdivovat i u nás – stačí se vypravit na některou z výstav.
Jihomoravský kraj | Příroda