Úvod > Aktuality > Kde se podíváte vodníkům pod pokličku? Na prohlídky lákají vodárny, čistírny i vodárenské věže
Památky

Kde se podíváte vodníkům pod pokličku? Na prohlídky lákají vodárny, čistírny i vodárenské věže

  • Vydáno17. září 2017
Při oslavách Světového dne vody se pořádá spousta akcí, zejména pak prohlídky vodáren, přehrad nebo čistíren. Protože se ale den vody slaví v březnu, místa spojená s vodou pořádají pro nedočkavce a zvědavce ještě jedno menší letně-podzimní kolečko prohlídek. Jejich čas? Právě teď, v září a začátkem října.
Pravda, míst, kam se můžete podívat, je podstatně méně než na jaře, ale zážitky jsou stejné. Zavedeme vás jak do jindy nepřístupných prostor, tak do muzeí, do vodárenských věží a čistíren odpadních vod. A začneme v jedné z nejmodernějších čistíren odpadních vod ve střední Evropě!
 

Za vodou do Prahy

O víkendu 7. a 8. října můžete zamířit na Den otevřených dveří tam, kde se „dělá“ voda pro Prahu: do Muzea pražského vodárenství a úpravny vodyPodolí. První návštěvníci se sem podívali v roce 1952 a pohled z výstavních prostor přes skleněnou stěnu do Engelovy „katedrály“ s filtry dodnes budí úžas a nadšení. Expozice mapuje historii pražského vodárenství od prvních soukromých vodovodů z 12. století přes vltavské vodárny renesančního období až po současné zásobování hlavního města vodou. Prohlídka není bezbariérová, a protože při ní vystoupáte osm pater až na ochoz budovy, vyžaduje určitou tělesnou zdatnost.

Dalším místem, kde v Praze můžete proniknout do tajů techniky a vodohospodářství, je Stará čistírnaBubenči. Vznikla na začátku 20. století a odpadní vody se v ní čistily až do roku 1967. Je přístupná celý rok a kromě prohlídek se tu můžete projet na raftu rozlehlou podzemní nádrží anebo vyšplhat na komín.
 

Za vodou do Ostravy

Ostravské vodárny a kanalizace nepořádají mimořádné prohlídky, ale zato vás zvou na prohlídku expozice Historie ostravského vodárenství, která letos vznikla v budově bývalé odkyselovací stanice zvané Babylon v areálu úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi. Architektonicky zajímavá věž z roku 1935 svému účelu sloužila jen krátce a nyní se proměnila v malé muzeum, které vás provede zásobováním města pitnou vodou od jeho počátků až po současnost. Prohlídku je třeba rezervovat předem přes portál ovak.cz a nutné jsou pevné uzavřené boty. Počítejte s tím, že vstup není povolen dětem, kterým ještě nebylo sedm let, a prohlídka není vhodná ani pro osoby s pohybovým omezením či trpící závratí.
 

Kam se ještě vypravit za vodou?

  • Do konce října denně mimo pondělí a pak až do začátku dubna 2018 jen v pátek a o víkendech můžete navštívit rozhlednu ve vodárenské věži v Kolíně. Čtyřicet pět metrů vysoká věž nabízí vyhlídku z nejvyššího patra a různé druhy videoprojekcí.
  • Do konce září denně a během říjnových víkendů si letos ještě stihnete prohlédnout vodojem Kostelíček na Strážné hoře Třebíči, který zásoboval město pitnou vodou od 40. až do 70. let minulého století. Kromě atraktivní vyhlídky na město se tu krátce seznámíte s historií i současností třebíčského vodárenství.
  • V areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem můžete vyšplhat na další neobvyklou vodárenskou věž; otevřeno je do konce října denně mimo pondělí.
  • Českých Budějovicích láká o víkendech až do konce října k návštěvě vodárenská věž z roku 1724. Součástí prohlídky jsou dvě video-expozice o historii místního vodárenství, pod věží si můžete projít krátkou naučnou stezku a prohlédnout si dvorek Járy Cimrmana nebo fontánu, symbolizující koloběh vody v přírodě. Prohlídky je nutné rezervovat předem přes portál vodarenskavezcb.cz.
  • Jako rozhledna, galerie a muzeum slouží neobvyklá vodárenská věž v Týništi nad Orlicí; otevřená je do konce září. Původní zařízení uvidíte při speciální prohlídce, kterou je třeba objednat předem.
  • Jako rozhledna slouží také vodárenská věž z roku 1908 v Heřmanově Huti; přístupná je o sobotách, nedělích a svátcích vždy od 14 do 16 hodin.
  • Úpravou starého vodojemu vznikla rozhledna Žernovník nedaleko Rájce-Jestřebí na Blanensku. Je volně přístupná celý rok.                              
Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Na okraji Třeboně, v části Na kopečku stojí vodárenská věž, která díky své výšce 42 metrů a rovinatému okolí je i z pěkné dálky nepřehlédnutelná. Od historického centra je vzdálená necelý jeden kilometr.

Maurský dům – historická Maurská vodárna v Lednici

Maurský dům – historická Maurská vodárna v Lednici

Maurská vodárna v Lednici neboli Maurský dům sloužila jako součást systému zásobujícího park vodou a jako lázně zámeckého panstva. Její současnou podobu jí dal v padesátých letech 19. století architekt Jiří Wingelmüller, který při výzdobě fasády kombinoval maurské a gotické prvky.

Parní vodárna Střekov

Parní vodárna Střekov

Unikátní vodárna s parním strojem a vlastními vodojemy patří mezi technické památky. Je dochována včetně technologie, tedy stojatého parního kotle, parního stroje a vlastních vodojemů.

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Výstavy výtvarného umění v neobvyklých prostorách staré vodárenské věže v historickém centru jihočeského města Tábora.

Vodárenská věž České Budějovice

Vodárenská věž České Budějovice

Komentované prohlídky Vodárenské věže z roku 1724. Součástí jsou dvě video-expozice o historii vodárenství v Českých Budějovicích. Zájemci také zavítají do přilehlého vodojemu, kde je čeká film o koloběhu vody.

Vodárenská věž a rozhledna v Týništi nad Orlicí

Vodárenská věž a rozhledna v Týništi nad Orlicí

Nedaleko vlakového nádraží v Týništi nad Orlicí naleznete jednu z dominant tohoto města, prvorepublikovou vodárenskou věž, která dnes slouží jako originální muzeum, galerie a rozhledna. Vyhlídka na věži poskytuje nádherný výhled do širokého kraje.

Vodárenská věž u kostela sv. Pavla v Ostravě

Vodárenská věž u kostela sv. Pavla v Ostravě

Výškovou dominantou centra městské části Ostravy-Vítkovic se stala v roce 1880 zvonice, ke které byla v letech 1883 – 1886 přistavěna chrámová loď kostela sv. Pavla. Charakteristickým znakem všech staveb je režné neomítané zdivo.

Vodárenská věž v Kladrubech nad Labem

Vodárenská věž v Kladrubech nad Labem

Vodojem se nachází v severní části areálu Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Čtyři nosné železobetonové pilíře a kruhový dřík nesou kruhovou horní část s reservoárem. Střecha vodojemu je zakončena lucernou.

Vodárenská věž v Letovicích

Vodárenská věž v Letovicích

Vodárenská věž upoutá návštěvníky města na první pohled, měří 20 m a je součástí I. březovského vodovodu z roku 1911.

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice

Vodní nádrž Švihov (známá spíše pod názvem vodní nádrž Želivka) je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž nejen v České republice, ale také ve střední Evropě.

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti

Šestnáctimetrová betonová vodárenská věž z roku 1908 v Heřmanově Huti je jedním ze dvou dochovaných pivovarských věžních vodojemů v Česku. V roce 2011 prošla celkovou rekonstrukcí a dnes je z ní unikátní vyhlídka, ze které uvidíte Brdy i Český les.

Vodní nádrž Kružberk

Vodní nádrž Kružberk

Vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberka byla vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí řeky Odry.

Vodárenská věž Letná

Vodárenská věž Letná

Letenská vodárna je 26 metrů vysoká pětipodlažní vodárenská stavba postavená v novorenesančním slohu. Stanová střecha oplývá vikýři, na špičce střechy je v nástavbě umístěn hodinový stroj. V posledním patře se nachází vnější ochoz umístěný na krakorcích.

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů. První zmínka o ní pochází z roku 1484. Uvnitř najdete poutavou expozici "Praha hoří".

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

V areálu Úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi je k vidění expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Výstavu tvoří panely s historií ostravského vodárenství a různé historické předměty.

Expozice vodárenství ve vodojemu v Třebíči

Expozice vodárenství ve vodojemu v Třebíči

Ve starém třebíčském vodojemu mohou návštěvníci zhlédnout expozici, která se věnuje historii vodárenství. Samozřejmostí je také atraktivní pohled na město.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Ve vodárně se seznámíte s chemickou úpravou říční vody a navštívíte vodárenskou věž. Otevřeno je pouze po předchozím objednání.

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Arci-knížecí vodárna v Kroměříži

Arci-knížecí vodárna v Kroměříži

Jedinečná technická památka dokumentující úroveň vodárenské techniky z přelomu 19. a 20. století. Vodárna není přístupná k prohlídkám.

Vodárenská věž v Opavě

Vodárenská věž v Opavě

Vodárenská věž vznikla na opavském nádraží v roce 1892. Po několika přístavbách dosáhla současné výšky 19 metrů. Nejcennějšími dochovanými prvky jsou původní ocelové, nýtované nosníky a také jedna nádrž na vodu z roku 1892. V současnosti prochází rekonstrukcí a mění se na multifunkční prostor.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.12. – 3.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, Mikulášské jízdy Prahou a okolím – Čertohráček, Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze, Advent na Hamousově statku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Vánoční trhy v Praze vrátí do centra sváteční pohodu a zvyky

Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, které jsou největšími trhy v České republice, začnou už v sobotu 2. prosince. Svým návštěvníkům nabídnou pochutiny zejména z českých zdrojů, především pak svařené víno z ryze moravských hroznů odrůdy svatovavřinecké a české klobásy. Ve stáncích nebudou chybět vánoční ozdoby z dílen z celé země a atmosféru doladí tradiční zvyky a pestrý program. Vánoční trhy, které potrvají do 6. ledna 2024, se zaměří na ekologii. Ozdoby na stromě vyrobí dekoratéři z recyklovaného materiálu, návštěvníci budou konzumovat z plně rozložitelných kelímků, příborů a brček a objeví se také sběrače na kelímky.
Praha | Zážitky

Užijte si Vánoční trhy v centru i na okraji Prahy

Oblíbené vánoční trhy v Praze zvou všechny milovníky Vánoc a pohodové atmosféry a vánočních vůní na šálek svařeného vína, horké čokolády, velký výběr dekorací a dárečků, které si zde můžete po celou dobu adventu pořídit. Radost vám udělají nazdobené stromky, rozzářené ozdoby a kulturní program. Některé vánoční trhy v Praze začaly již minulý týden, ty větší se otevřou nyní a potrvají mnohdy až do 6. ledna 2024.
Praha | Zážitky

Chystáte se na výlet do Prahy? Tipy na nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
Praha | Památky

Kam v Praze za kulturou? Tipy na návštěvu pražských divadel

Hlavní město nabízí dostatek zábavy v kteroukoliv roční dobu. Pokud patříte k milovníkům divadelních představení, nechte se inspirovat našimi tipy a vyražte za známými herci do velkých i komorních divadel, kde je zaručena osobitá atmosféra prosycená přímým kontaktem se samotnými herci. Navíc v řadě divadel se s nimi můžete sejít po představení v divadelní kavárně. Neseďte doma a užijte si jedinečný kulturní zážitek!
Praha | Kultura

Kam vyrazit s dětmi na Mikuláše? Přinášíme přehled akcí v Praze i mimo ni

Marně byste v Česku hledali město, které nepořádá mikulášský program. Svátek svatého Mikuláše letos připadá na úterý 5. prosince, oslavy se konají na náměstích, na hradech i zámcích, ale i ve vlaku a tajemném podzemí. Připravili jsme pro vás přehled zajímavých tematických akcí na které můžete vyrazit.
Praha | Zážitky

Užijte si lední bruslení v Praze!

Kudy z nudy vám i v zimní sezóně 2023/24 přináší tipy, kde si v Praze zabruslit na oblíbených i nových venkovních kluzištích nebo na krytých stadionech. Vezměte si brusle a vzhůru na led! Pokud vlastní vybavení nemáte, nevadí. Na většině pražských kluzišť si brusle můžete půjčit anebo si své vlastní nechat perfektně nabrousit.
Praha | Zimní sporty

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Zážitky