
Pravda, míst, kam se můžete podívat, je podstatně méně než na jaře, ale zážitky jsou stejné. Zavedeme vás jak do jindy nepřístupných prostor, tak do muzeí, do vodárenských věží a čistíren odpadních vod. A začneme v jedné z nejmodernějších čistíren odpadních vod ve střední Evropě!
Za vodou do Prahy

O
víkendu 7. a 8. října můžete zamířit na
Den otevřených dveří tam, kde se „dělá“ voda pro
Prahu: do
Muzea pražského vodárenství a úpravny vody v
Podolí. První návštěvníci se sem podívali v roce 1952 a pohled z výstavních prostor přes skleněnou stěnu do
Engelovy „katedrály“ s filtry dodnes budí úžas a nadšení. Expozice mapuje historii pražského vodárenství od prvních soukromých vodovodů z 12. století přes vltavské vodárny renesančního období až po současné zásobování hlavního města vodou. Prohlídka není bezbariérová, a protože při ní vystoupáte osm pater až na ochoz budovy, vyžaduje určitou tělesnou zdatnost.

Dalším místem, kde v
Praze můžete proniknout do tajů techniky a vodohospodářství, je
Stará čistírna v
Bubenči. Vznikla na začátku 20. století a odpadní vody se v ní čistily až do roku 1967. Je přístupná celý rok a kromě
prohlídek se tu můžete
projet na raftu rozlehlou podzemní nádrží anebo
vyšplhat na komín.
Za vodou do Ostravy
Ostravské vodárny a kanalizace nepořádají mimořádné prohlídky, ale zato vás zvou na prohlídku
expozice Historie ostravského vodárenství, která letos vznikla v
budově bývalé odkyselovací stanice zvané Babylon v
areálu úpravny vody v
Ostravě – Nové Vsi. Architektonicky zajímavá věž z roku 1935 svému účelu sloužila jen krátce a nyní se proměnila v malé muzeum, které vás provede zásobováním města pitnou vodou od jeho počátků až po současnost. Prohlídku je třeba rezervovat předem přes portál ovak.cz a nutné jsou pevné uzavřené boty. Počítejte s tím, že vstup není povolen dětem, kterým ještě nebylo sedm let, a prohlídka není vhodná ani pro osoby s pohybovým omezením či trpící závratí.
Kam se ještě vypravit za vodou?
Do konce října denně mimo pondělí a pak až do začátku dubna 2018 jen v pátek a o víkendech můžete navštívit rozhlednu ve vodárenské věži v Kolíně. Čtyřicet pět metrů vysoká věž nabízí vyhlídku z nejvyššího patra a různé druhy videoprojekcí. - Do konce září denně a během říjnových víkendů si letos ještě stihnete prohlédnout vodojem Kostelíček na Strážné hoře v Třebíči, který zásoboval město pitnou vodou od 40. až do 70. let minulého století. Kromě atraktivní vyhlídky na město se tu krátce seznámíte s historií i současností třebíčského vodárenství.
- V areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem můžete vyšplhat na další neobvyklou vodárenskou věž; otevřeno je do konce října denně mimo pondělí.
V Českých Budějovicích láká o víkendech až do konce října k návštěvě vodárenská věž z roku 1724. Součástí prohlídky jsou dvě video-expozice o historii místního vodárenství, pod věží si můžete projít krátkou naučnou stezku a prohlédnout si dvorek Járy Cimrmana nebo fontánu, symbolizující koloběh vody v přírodě. Prohlídky je nutné rezervovat předem přes portál vodarenskavezcb.cz. - Jako rozhledna, galerie a muzeum slouží neobvyklá vodárenská věž v Týništi nad Orlicí; otevřená je do konce září. Původní zařízení uvidíte při speciální prohlídce, kterou je třeba objednat předem.
- Jako rozhledna slouží také vodárenská věž z roku 1908 v Heřmanově Huti; přístupná je o sobotách, nedělích a svátcích vždy od 14 do 16 hodin.
- Úpravou starého vodojemu vznikla rozhledna Žernovník nedaleko Rájce-Jestřebí na Blanensku. Je volně přístupná celý rok.