Úvod > Co chcete dělat? > Kotěrova vodárenská věž v Třeboni
Kultura

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Na okraji Třeboně, v části Na kopečku stojí vodárenská věž, která díky své výšce 42 metrů a rovinatému okolí je i z pěkné dálky nepřehlédnutelná. Od historického centra je vzdálená necelý jeden kilometr.
Tato budova je dominantou východní části Třeboně. V Třeboni stojí od roku 1909 a je podle projektu významného českého architekta Jana Kotěry (1871 – 1923).

Jedná se o autorskou repliku Kotěrovy věže na pražské Zelené lišce. V Třeboni byla postavena při zřizování městského vodovodu v roce 1909, neboť původní dřevěný vodovod ze Zlaté stoky již kapacitně i kvalitativně přestal stačit a tak bylo nutné situaci řešit stavbou městského vodovodu. Původní čerpadlo v nové věži poháněl benzínový motor, který byl v letech 1922-5 nahrazený elektromotory.   

Vodárenská věž s artézskými studněmi byla jedna z mála Kotěrových návrhů inženýrské stavby, kde se autor přiblížil obvyklé průmyslové architektuře využitím režné neomítané cihly a zvýrazněné tektonické články. Vodárna má kruhový půdorys. Kónická válcová podnož z kamenného a cihelného režného zdiva je vystužena pilíři a nese vodní nádrž z ocelové nýtované konstrukce. Zastřešení je helmicovité. Okna ve spodní části mají keramické doplňky, některé se zelenou glazurou.

Po II. světové válce byla věž vyřazena z provozu. Dnes je budova stavební kulturní památkou.

Od roku 2013 je ve věži nainstalována stálá expozice buddhistického umění.

Ubytování a restaurace v okolí

Vila Evio Apartmány Třeboň

Vila Evio Apartmány Třeboň

Třeboň, Jihočeský kraj
Ubytování U Draka v Třeboni

Ubytování U Draka v Třeboni

Třeboň, Jihočeský kraj
Penzion U Zlaté stoky

Penzion U Zlaté stoky

Třeboň, Jihočeský kraj
Apartmany 21 v Třeboni

Apartmany 21 v Třeboni

Třeboň, Jihočeský kraj