ÚvodAktualityJiž příští středu se rozezní tóny festivalu Concentus Moraviae
Kultura

Již příští středu se rozezní tóny festivalu Concentus Moraviae

  • 25. května 2016
21. ročník festivalu Concentus Moraviae od 1. června láká na 35 koncertů, které rozezní v průběhu celého měsíce krásné historické prostory hradů a zámků, modernější sály i nečekaná místa ve 21 městech jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska. Vycizelovaná a objevná dramaturgie nabízí skvělé sólisty i speciální hosty. Festival potrvá až do 28. června.

Festival Concentus Moraviae bude plný hvězd

Concertus MoraviaeProgramu festivalu Concentus Moraviae vévodí 22 smyčcových kvartet od nás i ze světa, aby v čele s rezidenčním Pavel Haas Quartet složila hold světoznámé české kvartetní škole. Festival tak bude letošní největší evropskou přehlídkou kvartetních ansámblů. Mezi dalšími hosty najdete špičkové sólisty: např. houslistu Josefa Špačka, klavíristy Ivo Kahánka či perkusistu Martina Opršála. Ale také ty, kteří programu umožní vykročit mimo zavedený rámec vážné hudby: houslistku a zpěvačku světového renomé Ivu Bittovou nebo muzikálovou a popovou hvězdu Dashu. Unikátní projektem pak bude společné vystoupení patronky festivalu Magdaleny Kožené s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers. Festival bude doslova nabitý speciálními a na klíč pro festival připravenými projekty. Concentus Moraviae patří mezi nejvýznamnější festivaly vážné hudby u nás.

Slavnostní zahajovací večer bude 1. června patřit ve Velkém zámeckém sále mikulovského zámku setkání světově uznávaného Pavel Haas Quartet, letošního rezidenčního souboru festivalu, se vzácným zahraničním hostem, americkým Dover Quartet. Dramatický Beethovenův kvartet, ve kterém se velký tvůrce vyrovnával se svým osudovým milostným zklamáním, v programu kontrastuje s poetickým a romanticky půvabným Mendelssohnovým Oktetem.
 

Magdalena Kožená s Melody Makers i muzikálové melodie

Vedle kompletní české kvartetní špičky zastoupené kromě rezidenčních Haasovců například Wihanovým či Talichovým kvartetem, dále přivítá letošní Concentus Moraviae také renomované zahraniční hosty, jako jsou francouzští Modigliani a Van Kuijk Quartet nebo kodaňský Danish String Quartet. Návštěvníci festivalu dále uvidí a uslyší kvarteta Martinů, Wallingerovo, Janáčkovo, Pražákovo, Škampovo, Zemlinského, Bennewitzovo, Epoque, dále kvarteto Apollon, Korngold Quartet, Miloslav Ištván Quartett a výjimečný projektový ansámbl houslisty Josefa Špačka Concentus Moraviae Quartet. Z Polska přijede ceněný Meccore Quartet, patřící k mladé hudebnické generaci, zatímco věhlasný maďarský Kodály Quartet v tomto roce oslaví padesát let na scéně.
 
Zajímavým a zcela unikátním projektem té nevyšší kvality bude společné vystoupení patronky festivalu Magdaleny Kožené s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers v Jupiter Clubu ve Velkém Meziříčí. Další zajímavé dramaturgické lahůdky, mířící mimo žánr tradičně pojaté vážné hudby, nabídne spolupráce Ivy Bittové se slovenským Mucha Quartet nebo zpěvačky Dashy s Epoque Quartet, kteří nabídnou muzikálové melodie inspirované Williamem Shakespearem. Tento velký alžbětinec a otec moderního dramatu, který zemřel před 400 lety, je jedním ze dvou velikánů, jejichž jména si letošní festival vetkl do štítu. Vedle řady jím inspirovaných děl v programu se mu bude věnovat také další host festivalu, překladatel a anglista Martin Hilský, muž, který převedl celé Shakespearovo dílo do češtiny 21. století. Program festivalu Concentus Moraviae ozvláštní i divadelní spolek Kašpar s nesmrtelným příběhem Romea a Julie. Druhou titánskou postavou kulturní historie je Ludwig van Beethoven, jehož všech 16 děl, určených pro smyčcová kvarteta na letošním festivalu také zazní. Závěrečný koncert bude patřit Komornímu orchestru České filharmonie, jehož vystoupení na festivalu bude zároveň oficiálním zahájením fungování tohoto nově zřízeného komorního tělesa.
 

Kde všude se bude festival konat?

Návštěvníky a umělce přivítají v průběhu červnového festivalu krásné historické sály a prostory zámků v Mikulově, Náměšti nad Oslavou, Velkém Meziříčí, Boskovicích, Lysicích, Rájci nad Svitavou, Slavkově u Brna, Miloticích u Kyjova, Moravském Krumlově, Žďáru nad Sázavou, Valticích i na hradě Pernštejn. Hudbou se rozezní i další místa a sály v Třebíči, Jihlavě, Hustopečích, Kyjově, Tišnově, Bystřici nad Pernštejnem, Ivančicích, Žďáru nad Sázavou, Veselí nad Moravou, Velkém Meziříčí a Brně. Festival zavítá také do rakouského Retzu. Program bude obohacen o akci Hudba na kole, která bude pro hudbymilovné cyklisty připravena v sobotu 11. června na česko-rakouském pomezí. Přehled všech hudebních zastávek je k dispozici na webu hudba nakole. Jednotlivá vystoupení jsou přístupná zdarma.

Festivalové koncerty se dají dohledat podle festivalové mapy, kalendáře nebo programu. Vstupenky jsou k dispozici v TIC Brno, v síti Ticketportal a v obvyklých předprodejích jednotlivých festivalových měst. Na vybrané koncerty je také organizována doprava autobusem z Brna.

Zámek Moravský Krumlov Památky

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrátila v roce 2021.

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry Památky

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry

Zámek nechal vystavět hrabě Ferdinand Bonaventura Harrach v letech 1760-1763. Nejkrásnějšími interiéry zámku jsou Červený a Zlatý salonek a knihovna. Z vybavení přitahují největší pozornost návštěvníků honosné kočáry ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Zámek je obklopen parkem s lipovou alejí.

Pohádkový hrad Pernštejn Památky

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy Památky

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy

V atraktivním prostředí empírového zámku v Boskovicích je možné kromě tradičních prohlídek historické instalace uspořádat svatební obřady i různé akce.

Zámek Lysice Památky

Zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců Památky

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy Památky

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Další aktuality

Miroslav o víkendu provoní meruňky

Od 19. do 21. července 2024 proběhne v Miroslavi největší místní kulturní akce – Meruňkobraní s jarmarkem u Floriána. Letos již 33. ročník akce nabídne nákupy všeho druhu, ukázky lidových řemesel, průvod v dobových kostýmech, španělskou drezúru koní, soutěž v požárním sportu, koncerty a mnoho dalšího.
15. červenec 2024 14:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Uherčice zve na nový prohlídkový okruh Zámecké interiéry

Zámek Uhečice otevřel v letošní sezóně zcela novou trasu. Jedná se o celkem sedm nově zpřístupněných místností ve východním křídle zámku, včetně jedinečné Andělské chodby. Ta je unikátní a v obdobném rozsahu nevídaná především vrcholně barokní štukovou výzdobou. Východním křídlem zámku provede zájemce trasa nazvaná „Zámecké interiéry“.
14. červenec 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Seriál výletů Krajem vína 2024 a vinařské stezky lákají na kolo za vůní Pálavy

Seriál výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách se dostal přesně do své poloviny. Druhou červencovou sobotu 13. 7. 2024 čeká příznivce cyklistiky výprava „Na kole za vůní Pálavy“. Cyklisté i pěší pochodníci tak mohou putovat minerální vinařskou krajinou s dalekými výhledy. Start a cíl bude v Zámeckém hotelu Anton Florian ve Valticích.
11. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Hudební festival rozezní opět Znojmo

Letos již 20. ročník Hudebního festivalu Znojmo stmelí od 10. do 28. července 2024 excelentní hudbu, vyhlášená vína a přátelskou atmosféru letního Znojma. Na festival přijede patron festivalu Pavel Šporcl a řada dalších. Autentická nálada letního Znojma v kombinaci se špičkovými umělci a díly činí z Hudebního festivalu Znojmo skvělou událost. Mnoho akcí vzniká přímo na míru festivalu a nejsou jinde k vidění, nebo jsou na festivalu uvedeny poprvé. Těšit se můžete na 18 dní hudby, vína a pohodu jižní Moravy.
10. červenec 2024 21:34
Zážitky, Jihomoravský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Moravský kras

Moravský kras s řadou přístupných jeskyní, vápencových údolí, krasových závrtů a dalších jevů patří k nejatraktivnějším přírodním oblastem u nás. Na území této CHKO je dnes evidováno přes 1 100 jeskyní. V řadě z nich jsou zachovány doklady dávno vyhynulého života i vývoje lidské společnosti. Víte, že v jeskyni Kůlna je doloženo nejstarší osídlení Moravského krasu člověkem neandertálským z doby před 120 000 lety? Udělejte si výlet do podzemí i na povrch tohoto divotvorného koutu Moravy.
9. červenec 2024 15:35
Příroda, Jihomoravský kraj

Vydejte se Za tajemstvím jeskyně: Výpustek v Moravském krasu otevírá zbrusu novou zážitkovou trasu

V jeskyni Výpustek, u Křtin v Moravském krasu, se můžete vydat po prohlídkové trase poněkud dobrodružnějšího charakteru. Zatímco klasický okruh návštěvníky vede takzvaným „krytem“ – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů dovnitř jeskyně jako samostatný objekt, zážitková trasa „Za tajemstvím jeskyně“ vede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Přístupná je pouze na objednání.
8. červenec 2024 15:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Za hudbou i zábavou se vydejte na Kytarový festival do Mikulova

Kytarový festival Mikulov patří přes tři desetiletí k nejvýznamnějším akcím svého druhu nejen v České republice, ale i v celém středoevropském prostoru. Také jeho letošní 36. ročník probíhá od 7. do 13. července 2024 tak jako v minulých letech formou přednášek, seminářů, výstav a výuky v mistrovských třídách. Nedílnou součástí festivalu je opět řada odpoledních a večerních koncertů pro veřejnost. Hlavním cílem festivalu je představit domácímu i zahraničnímu publiku špičkové osobnosti světa klasické kytary a zprostředkovat naší odborné i laické veřejnosti nejnovější informace z oblasti tvorby a interpretace kytarové hudby.
8. červenec 2024 11:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Lednicko – valtický areál: tipy pro letní dovolenou za kulturou a vínem na jižní Moravě

Láká vás dovolená, na níž můžete spojit kulturní a sportovní zážitky a zároveň nepohrdnete ani sklenkou lahodného vína? Pak je pro vás Lednicko – valtický areál ideálním tipem, kde si můžete užívat krásné letní dny. A Kudy z nudy vám poradíme, kde vás čekají ty nejlepší zážitky!
7. červenec 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj