Úvod > Aktuality > Již příští středu se rozezní tóny festivalu Concentus Moraviae
Již příští středu se rozezní tóny festivalu Concentus Moraviae
"> "> Na koncertních pódiích zámku, kostelu ci kulturních domu se predstaví také špickoví muzikanti z Norska a Španelska "> Mezi nejoblíbenejší umelce se radí také Havelkovi Melody Makers
Kultura

Již příští středu se rozezní tóny festivalu Concentus Moraviae

  • Vydáno25. května 2016
21. ročník festivalu Concentus Moraviae od 1. června láká na 35 koncertů, které rozezní v průběhu celého měsíce krásné historické prostory hradů a zámků, modernější sály i nečekaná místa ve 21 městech jižní Moravy, Vysočiny a Dolního Rakouska. Vycizelovaná a objevná dramaturgie nabízí skvělé sólisty i speciální hosty. Festival potrvá až do 28. června.

Festival Concentus Moraviae bude plný hvězd

Concertus MoraviaeProgramu festivalu Concentus Moraviae vévodí 22 smyčcových kvartet od nás i ze světa, aby v čele s rezidenčním Pavel Haas Quartet složila hold světoznámé české kvartetní škole. Festival tak bude letošní největší evropskou přehlídkou kvartetních ansámblů. Mezi dalšími hosty najdete špičkové sólisty: např. houslistu Josefa Špačka, klavíristy Ivo Kahánka či perkusistu Martina Opršála. Ale také ty, kteří programu umožní vykročit mimo zavedený rámec vážné hudby: houslistku a zpěvačku světového renomé Ivu Bittovou nebo muzikálovou a popovou hvězdu Dashu. Unikátní projektem pak bude společné vystoupení patronky festivalu Magdaleny Kožené s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers. Festival bude doslova nabitý speciálními a na klíč pro festival připravenými projekty. Concentus Moraviae patří mezi nejvýznamnější festivaly vážné hudby u nás.

Slavnostní zahajovací večer bude 1. června patřit ve Velkém zámeckém sále mikulovského zámku setkání světově uznávaného Pavel Haas Quartet, letošního rezidenčního souboru festivalu, se vzácným zahraničním hostem, americkým Dover Quartet. Dramatický Beethovenův kvartet, ve kterém se velký tvůrce vyrovnával se svým osudovým milostným zklamáním, v programu kontrastuje s poetickým a romanticky půvabným Mendelssohnovým Oktetem.
 

Magdalena Kožená s Melody Makers i muzikálové melodie

Magdaléna KoženáVedle kompletní české kvartetní špičky zastoupené kromě rezidenčních Haasovců například Wihanovým či Talichovým kvartetem, dále přivítá letošní Concentus Moraviae také renomované zahraniční hosty, jako jsou francouzští Modigliani a Van Kuijk Quartet nebo kodaňský Danish String Quartet. Návštěvníci festivalu dále uvidí a uslyší kvarteta Martinů, Wallingerovo, Janáčkovo, Pražákovo, Škampovo, Zemlinského, Bennewitzovo, Epoque, dále kvarteto Apollon, Korngold Quartet, Miloslav Ištván Quartett a výjimečný projektový ansámbl houslisty Josefa Špačka Concentus Moraviae Quartet. Z Polska přijede ceněný Meccore Quartet, patřící k mladé hudebnické generaci, zatímco věhlasný maďarský Kodály Quartet v tomto roce oslaví padesát let na scéně.
 
Zajímavým a zcela unikátním projektem té nevyšší kvality bude společné vystoupení patronky festivalu Magdaleny Kožené s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers v Jupiter Clubu ve Velkém Meziříčí. Další zajímavé dramaturgické lahůdky, mířící mimo žánr tradičně pojaté vážné hudby, nabídne spolupráce Ivy Bittové se slovenským Mucha Quartet nebo zpěvačky Dashy s Epoque Quartet, kteří nabídnou muzikálové melodie inspirované Williamem Shakespearem. Tento velký alžbětinec a otec moderního dramatu, který zemřel před 400 lety, je jedním ze dvou velikánů, jejichž jména si letošní festival vetkl do štítu. Vedle řady jím inspirovaných děl v programu se mu bude věnovat také další host festivalu, překladatel a anglista Martin Hilský, muž, který převedl celé Shakespearovo dílo do češtiny 21. století. Program festivalu Concentus Moraviae ozvláštní i divadelní spolek Kašpar s nesmrtelným příběhem Romea a Julie. Druhou titánskou postavou kulturní historie je Ludwig van Beethoven, jehož všech 16 děl, určených pro smyčcová kvarteta na letošním festivalu také zazní. Závěrečný koncert bude patřit Komornímu orchestru České filharmonie, jehož vystoupení na festivalu bude zároveň oficiálním zahájením fungování tohoto nově zřízeného komorního tělesa.
 

Kde všude se bude festival konat?

Pavel Haas QuartetNávštěvníky a umělce přivítají v průběhu červnového festivalu krásné historické sály a prostory zámků v Mikulově, Náměšti nad Oslavou, Velkém Meziříčí, Boskovicích, Lysicích, Rájci nad Svitavou, Slavkově u Brna, Miloticích u Kyjova, Moravském Krumlově, Žďáru nad Sázavou, Valticích i na hradě Pernštejn. Hudbou se rozezní i další místa a sály v Třebíči, Jihlavě, Hustopečích, Kyjově, Tišnově, Bystřici nad Pernštejnem, Ivančicích, Žďáru nad Sázavou, Veselí nad Moravou, Velkém Meziříčí a Brně. Festival zavítá také do rakouského Retzu. Program bude obohacen o akci Hudba na kole, která bude pro hudbymilovné cyklisty připravena v sobotu 11. června na česko-rakouském pomezí. Přehled všech hudebních zastávek je k dispozici na webu hudba nakole. Jednotlivá vystoupení jsou přístupná zdarma.

Festivalové koncerty se dají dohledat podle festivalové mapy, kalendáře nebo programu. Vstupenky jsou k dispozici v TIC Brno, v síti Ticketportal a v obvyklých předprodejích jednotlivých festivalových měst. Na vybrané koncerty je také organizována doprava autobusem z Brna.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry

Zámek nechal vystavět hrabě Ferdinand Bonaventura Harrach v letech 1760-1763. Nejkrásnějšími interiéry zámku jsou Červený a Zlatý salonek a knihovna. Z vybavení přitahují největší pozornost návštěvníků honosné kočáry ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Zámek je obklopen parkem s lipovou alejí.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Zámek Moravský Krumlov

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy

Zámek Boskovice – empírový klenot Moravy

V atraktivním prostředí empírového zámku v Boskovicích je možné kromě tradičních prohlídek historické instalace uspořádat svatební obřady i různé akce.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura