!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Kalendář akcí > Mezinárodní fórum Meltingpot v Ostravě
Mezinárodní fórum Meltingpot v Ostravě
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
17.7.
20.7.
+ Přidat foto

Mezinárodní fórum Meltingpot v Ostravě

Kdy 17. červenec 2019 - 20. červenec 2019 Společenské akce
Čtyřdenní program Meltingpotu bude opět nabitý, nabídne devět tématicky zaměřených scén s padesáti zahraničními a sty domácími hosty ze všech oblastí lidského myšlení - vědy, umění, osobnostního rozvoje, politiky, médií, filozofie, ale třeba také z cestování.
Jeho čtvrtý ročník proběhne od 17. do 20. července po boku festivalu Colours of Ostrava v industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic. Myšlenky, sdělované slovy i beze slov, se taví v názorovém kotli. Odborníci a mistři ve svých oborech se představí v jednom čase, na jednom místě. Potkejte se s nimi osobně, diskutujte.

Vystoupí například vůdčí osobnost hnutí bioart, kontroverzní vědec a charizmatický umělec Joe Davis, v pravém smyslu geniální renesančních bytost, podobající se svým kreativním myšlením a zvídavostí novodobému Leonardu da Vinci. “Není náhodou, že Joe Davis zavítá na Meltingpot právě letos, kdy si připomínáme 500. výročí úmrtí Leonarda da Vinci. Na téma propojení věd a umění v dnešní době bude hovořit hned několik všestranných osobností. Ostatně, na tom je myšlenka Meltingpotu založena,” vysvětluje Petra Hniková Charmite. Vizionář, komentátor a kritik na poli digitální revoluce a autor několika bestsellerů Andrew Keen bude hovořit o tom, proč kombinace digitální revoluce, globalizace a ekonomické stagnace vedla k vzestupu populismu. Legenda mezi producenty a novináři Ingrid Formanek, která pracuje pro CNN více než čtvrt století, představí své nedávné projekty týkající se globálních ekologických problémů. Společně s další novinářskou legendou CNN Jimem Clancym pohovoří o pádu železné opony z pohledu zahraničních novinářů. Globální expertka na komunikaci a média Yan Mei se zaměří na aktuální problematiku spojenou s firmou Huawei či na vztahy s Čínou.
 
Vůdce amazonského kmene, léčitel a ekologický aktivista Manari Ushigua předestře palčivé otázky spojené s odlesňováním pralesů či odpojení lidské populace od základních životních zdrojů. Izraelský spisovatel a autor bestsellerů, dramatik a novinář Tuvia Tenenbom, svérázný zastánce politické nekorektnosti, pohovoří o vzájemném soužití Izraelců a Palestinců, americké společnost nebo dopadech uprchlické krize v Německu. Po dvou letech se vrátí oblíbený evangelický pastor, mezinárodně uznávaný řečník a spisovatel Mark Gungor, s jehož laskavým a moudrým humorem se budeme moci prosmát ke šťastnějším vztahům. Další významných hostem fóra se stane ekonom, spisovatel a intelektuální vůdce John Perkins. Uznávaná tanečnice, skladatelka a interpretka manter Donna de Lory, která působila dvacet let jako vokalistka Madonny, nabídne unikátní hlasové workshopy. Skladatel, malíř a sochař Devakant předá své životní zkušenosti, které léta čerpal jako přítel a osobní flétnista světoznámého duchovního vůdce Osha.
 
Další osobností, která si ostravské fórum oblíbila a rozhodla se znovu vrátit, je spisovatel, režisér a uznávaný expert mentálního léčení Clemens Kuby či originální pohybový umělec a vicemistr světa v breakdance Daniel Sonic Rojas. Dalšími významnými řečníky budou světový odborník na automatické zbraně, drony a kyber zbraně David Whetham, jeden z nejvýraznějších současných evropských filozofů Alain de Benoist, politolog specializující se na studium oligarchie a chování nejbohatších lidí světa Jeffrey A. Winters, vojenský analytik CNN a odborník na kyberbezpečnost Cedric Leighton či bývalý novinář a ředitel výzkumu organizace Physicians for Human Rights (Lékaři pro lidská práva) Phelim Kine.
 
Z českých řečníků účast přijal mimo jiné neuropatolog, spisovatel a publicista František Koukolík, generál Armády České republiky Petr Pavel či mezinárodně uznávaný autor knih pro děti, ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů Petr Sís a mnoho dalších. Nebude chybět divácky velmi oblíbená scéna Czech Stories, na které vystoupí řada domácích osobností z oblasti vědy i umění, lifestyle, architektury i gastronomie, novinařiny nebo dezinformací. Programem se bude prolínat téma svobody spojené s oslavou 30. výročí od Sametové revoluce.
 
Novinkou pro letošní rok je především The Big Bang Stage, scéna věnující se popularizaci částicové fyziky. Návštěvníci se budou moci setkat a diskutovat s předními vědci organizace CERN a dalších spřátelených institucí. Program bude doplněn o interaktivní a zážitkové workshopy. Vystoupí světoznámá hráčka na teremin Dorit Chrysler, fyzik a kytarista Mark Lewney vysvětlí strunovou teorii pomocí kytarové verze Bohemian Rhapsody.
 
Fórum Meltingpot také letos v lednu spustilo druhé pokračování projektu Voices of Meltingpot – filmových zpovědí vybraných hostů z předcházejícího ročníku. Z roku 2018 to jsou například autor bestselleru Hygge Meik Wiking, komiksolog James Kakalios, „futuristický mnich“ Bruno Marion, klimatolog Václav Cílek, překladatel Martin Hilský a další.
 
Fórum Meltingpot probíhá po boku festivalu Colours of Ostrava v úchvatném industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic. Jako hlavní hvězdy se zde představí například The Cure, Florence + The Machine, Rag'n'Bone Man, Years & Years, Rosalía, MØ, ZAZ, Mogwai, Tom Walker, Mariza, John Butler Trio, Richie Hawtin Closer, Shaka Ponk, Xavier Rudd, Ólafur Arnalds, Lewis Capaldi, Kronos Quartet a řada dalších. Program na 21 scénách nabídne přes 350 programových bodů.
 
Mezinárodní fórum Meltingpot je samostatnou součástí festivalu Colours of Ostrava, proto je k návštěvě fóra nutné zakoupit vstupenku na tento festival.
Celý popis
Naposledy změněno: 26. 5. 2019
27.5.
1.7.
Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka

Ostrava, Severní Morava a Slezsko
15.7.
18.7.
Colours of Ostrava 2020 - multižánrový hudební festival

Colours of Ostrava 2020 - multižánrový hudební festival

Ostrava, Severní Morava a Slezsko
10.4.
Domácí zážitková mise

Domácí zážitková mise

Moravská Ostrava a Přívoz, Severní Morava a Slezsko
19.6.
20.6.
Slavnosti pivovaru Ostravar 2020

Slavnosti pivovaru Ostravar 2020

Ostrava, Severní Morava a Slezsko
Úniková hra Dědečkův pokoj

Úniková hra Dědečkův pokoj

Ostrava, Severní Morava a Slezsko
Fiesta Dance v Ostravě - kurzy tance pro každého

Fiesta Dance v Ostravě - kurzy tance pro každého

Ostrava, Severní Morava a Slezsko
Lašské muzeum Šustalova vila v Kopřivnici

Lašské muzeum Šustalova vila v Kopřivnici

Kopřivnice, Severní Morava a Slezsko
Největší bludný balvan v Ostravě

Největší bludný balvan v Ostravě

Ostrava, Severní Morava a Slezsko

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion D.M.Z. v Ostravě Mariánských Horách

Penzion D.M.Z. v Ostravě Mariánských Horách

Ostrava, Severní Morava a Slezsko
Kavárna Starbucks v Ostravě

Kavárna Starbucks v Ostravě

Ostrava, Severní Morava a Slezsko
Hotel Veronika Ostrava - Vítkovice

Hotel Veronika Ostrava - Vítkovice

Ostrava, Severní Morava a Slezsko