ÚvodAktualityDo expozic Národní galerie v Praze zdarma!
Kultura

Do expozic Národní galerie v Praze zdarma!

  • 14. listopadu 2023
Národní galerie v Praze umožňuje, v rámci státního svátku 17. listopadu, tradiční vstup zdarma do svých expozic a na výstavy pořádané Národní galerií Praha. Na Den boje za svobodu a demokracii se tak můžete podívat do paláců na Hradčanech, kláštera sv. Anežky České či do Veletržního paláce.
VýstavaNa Den boje za svobodu a demokracii, v pátek 17. listopadu 2023, připravila Národní galerie tradiční volný vstup do svých expozic. Zájemci tak mohou prohlédnout sbírkové expozice ve Veletržním paláci (1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika, 1930 – současnost: České moderní umění), 1956–1989: Architektura všem a 1939–2021: Konec černobílé doby. Ve Schwarzenberském paláci láká milovníky umění stálá výstava Staří mistři, ve Šternberském paláci pak naleznete její pokračování Staří mistři II a Klášteře sv. Anežky České se nachází Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550). Národní galerie Praha bude otevřena od 10:00 do 18:00 hodin.

pablo Picasso Veletržní palácPřijít můžete také na komentované prohlídky. V pátek 17. 11. se nabízí např. Max Pirner a jeho žáci - komentovaná prohlídka ve stálé expozici 1796–1918: Umění dlouhého století s lektorkou Kateřinou Zamazalovou v 10:30 hodin. Učitelé, žáci, následovníci – tak se jmenuje komentovaná prohlídka ve Schwarzenberském paláci. Bude se jednat o krátké komentáře k vybraným dílům ve stálé expozici Staří mistři. Svatá Anežka z královského rodu Přemyslovců, zakladatelské dílo, svatořečení a odraz její osobnosti v umění. Komentovaná prohlídka ve stálé expozici v klášteře sv. Anežky České při příležitosti státního státního svátku připomeneme svatořečení této světicev listopadu 1989, které bylo jednou z událostí, jež signalizovala změnu společenského klimatu. Ve 3. patře Veletržního paláce bude od 13:30 zajímavá prohlídka nazvaná Picasso a české umění: Z Paříže do Prahy při příležitosti výročí 50 let od smrti Pabla Picassa (na tuto prohlídku je třeba rezervace) a v 16:00 bude program Pablo Picasso básník, malíř a sochař k poctě tohoto malíře pokračovat čtením z poezie Pabla Picassa ve spolupráci s Kulturním Institutem Cervantes. U děl Pabla Picassa čte ukázky jeho poezie herec Martin Finger (na čtení není třeba rezervace).
 

Mládež a děti mohou do Národní galerie zdarma po celý rok

NG PrahaTaké letos vyhlásila Národní galerie v Praze a Komerční banka společný projekt volného vstupu pro děti, mládež do 16 let. Neomezený přístup do stálých expozic platí platit pro děti, mládež a studenty ve školním roce 2022/23. Zájemci z řad dětí a mládeže mohou do Národní galerie přijít v běžných otevíracích hodinách, a to od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Mimo to nabízí NGP i celou škálu vzdělávacích programů, heren, víkendových dílen a ateliérů kroužků ať už pro rodiny s dětmi všech věkových kategorií, nebo pro děti samotné.
 

Za jednu cenu do všech expozic pro dospělé návštěvníky

GalerieNárodní galerie se však rozhodla vyjít vstříc i dospělým milovníkům umění. Stálé expozice starého, moderního i současného umění je možné zhlédnout za jednotnou cenu 540 Kč. Během třídenní platnosti vstupenky je možné navštívit všechny přístupné budovy Národní galerie (tj. Klášter sv. Anežky České, Veletržní palác, Schwarzenberský palác a Salmovský palác). Cílem změn je umožnit návštěvníkům zhlédnout za jednu cenu v galerii vše, co je ve stálých sbírkových expozicích zajímá.

Členský program Klub přátel NGP nabízí členství v pěti kategoriích s různými benefity. Členská karta opravňuje svého držitele po dobu jednoho roku k neomezenému vstupu do všech sedmi budov NGP i k čerpání dalších členských výhod. Karta vyjde na 1150 Kč a platí celý rok.
Za jednu cenu do všech expozic Národní galerie – vstupenka s platností 10 dní

1. 1.31. 12.
Za jednu cenu do všech expozic Národní galerie – vstupenka s platností 10 dní

Národní galerie se rozhodla vyjít vstříc dospělým milovníkům umění. Zakoupit lze desetidenní vstupenku do všech sbírkových expozic či třídenní vstupenku do Veletržního paláce.

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění.

1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

1. 1.31. 12.
1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

Sbírková expozice 1918⁠–⁠1938: První republika vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918⁠–⁠1938.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Národní galerie zdarma pro děti do 15 let

1. 1.31. 12.
Národní galerie zdarma pro děti do 15 let

Národní galerie v Praze nabízí neomezený přístup do stálých expozic pro děti a mládež do 15 let.

Další aktuality

Nejlepší svatomartinské hody v Praze! Kde si užijte svatomartinské víno a pečenou husu?

Na svatého Martina můžete i v Praze zažít výjimečnou gastronomickou a vinařskou událost. Oživení lidové tradice, setkání se sousedy a přáteli a ochutnávky tuzemských vín a svatomartinské pečené husy připravují na mnohých místech v Praze.
6. listopad 2024 14:58
Gurmánská turistika, Praha

Kam na skvělé štědrovečerní menu? Tipy na pražské restaurace, kde vás obslouží i na Štědrý den

Plánujete štědrovečerní hostinu prožít jinak než v kuchyni u stolu, jako vždycky? Anebo se vám prostě nechce vařit a raději si zajdete na klasické menu do příjemného prostředí, kde se o vás budou vzorně starat? Kudy z nudy vám přináší inspiraci na báječné posezení v restauraci, kde vám nabídnou štědrovečerní menu, stačí si jen vybrat a zarezervovat si svůj stůl.
6. listopad 2024 14:53
Gurmánská turistika, Praha

Sedm důvodů, proč si letos užijete advent v Praze

Letošní Vánoce v Praze budou opět krásné, vychutnejte si advent takový, jaký má být, jako čas klidu a ztišení, a užijte si to, co se nabízí: vánoční trhy, otevřené zahrady, cukroví od nejlepších cukrářů i krásná zákoutí. Všechno ostatní už přijde samo. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, jak si užít předvánoční čas v Praze.
6. listopad 2024 12:20
Životní styl, Praha

Věda a historie není nuda: Eliška Krásnohorská, Svéhlavička a libreta oper Bedřicha Smetany

Elišku Krásnohorskou známe jako básnířku, spisovatelku a autorku libret k několika operám, například k Hubičce, Tajemství nebo Čertově stěně od Bedřicha Smetany. Dáma, která se zabývala ženským emancipačním hnutím a zasloužila se o vznik Minervy, prvního dívčího gymnázia ve střední Evropě, se narodila 18. listopadu 1847.
6. listopad 2024 10:27
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.11. – 10.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Dny otevřených dveří Astronomického ústavu AV ČR, Bruslení na Černém Mostě – venkovní kluziště pro veřejnost, Knihovna snů 2024, Memoriál 1620, Mezinárodní den archeologie v Národním muzeu v Praze. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
6. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: monstrózní stavby socialismu

Od vítězného února 1948 do sametového listopadu 1989 vznikla řada budov, které dodnes budí vášně. Pro někoho jde o unikátní klenoty stylu brutalismu, které vypovídají o tehdejší době, jiní by je okamžitě strhli a místo nich postavili cokoliv jiného. Které stavby to schytávají ze všech stran a kde heslo „poručíme větru, dešti“ selhalo na celé čáře? Vydejte se s Kudy z nudy na prohlídku fascinujících staveb z druhé poloviny 20. století.
5. listopad 2024 5:31
Památky, Praha

Prohlédněte si a ochutnejte secesní Prahu

Naplánovat si jednodenní program v Praze není složité proto, že by tu nebylo co dělat. Naopak. Praha toho nabízí tolik, že se jen těžko budete rozhodovat co dřív. Tentokrát jsme pro vás na Kudy z nudy připravili klidný výlet do období secese, kterým potěšíte tělo i ducha.
5. listopad 2024 5:29
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: Brutalismus aneb architektura, která budí vášně

Architektonický styl, jehož název vychází z francouzského ‚beton brut‘, výrazu pro surový pohledový beton, zažíval vlnu největší popularity v letech 1954–1970. Vyšel z poválečné tvorby francouzského architekta Le Corbusiera. Do socialistického Československa přinesl hrubý a brutální styl alespoň malý závan svěžího vzduchu ze světa za železnou oponou. Poznejte s Kudy z nudy český brutalismus!
1. listopad 2024 8:52
Památky, Praha