Úvod > Aktuality > Do expozic Národní galerie v Praze zdarma!
Kultura

Do expozic Národní galerie v Praze zdarma!

  • Vydáno14. listopadu 2023
Národní galerie v Praze umožňuje, v rámci státního svátku 17. listopadu, tradiční vstup zdarma do svých expozic a na výstavy pořádané Národní galerií Praha. Na Den boje za svobodu a demokracii se tak můžete podívat do paláců na Hradčanech, kláštera sv. Anežky České či do Veletržního paláce.
VýstavaNa Den boje za svobodu a demokracii, v pátek 17. listopadu 2023, připravila Národní galerie tradiční volný vstup do svých expozic. Zájemci tak mohou prohlédnout sbírkové expozice ve Veletržním paláci (1796–1918: Umění dlouhého století, 1918–1938: První republika, 1930 – současnost: České moderní umění), 1956–1989: Architektura všem a 1939–2021: Konec černobílé doby. Ve Schwarzenberském paláci láká milovníky umění stálá výstava Staří mistři, ve Šternberském paláci pak naleznete její pokračování Staří mistři II a Klášteře sv. Anežky České se nachází Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550). Národní galerie Praha bude otevřena od 10:00 do 18:00 hodin.

pablo Picasso Veletržní palácPřijít můžete také na komentované prohlídky. V pátek 17. 11. se nabízí např. Max Pirner a jeho žáci - komentovaná prohlídka ve stálé expozici 1796–1918: Umění dlouhého století s lektorkou Kateřinou Zamazalovou v 10:30 hodin. Učitelé, žáci, následovníci – tak se jmenuje komentovaná prohlídka ve Schwarzenberském paláci. Bude se jednat o krátké komentáře k vybraným dílům ve stálé expozici Staří mistři. Svatá Anežka z královského rodu Přemyslovců, zakladatelské dílo, svatořečení a odraz její osobnosti v umění. Komentovaná prohlídka ve stálé expozici v klášteře sv. Anežky České při příležitosti státního státního svátku připomeneme svatořečení této světicev listopadu 1989, které bylo jednou z událostí, jež signalizovala změnu společenského klimatu. Ve 3. patře Veletržního paláce bude od 13:30 zajímavá prohlídka nazvaná Picasso a české umění: Z Paříže do Prahy při příležitosti výročí 50 let od smrti Pabla Picassa (na tuto prohlídku je třeba rezervace) a v 16:00 bude program Pablo Picasso básník, malíř a sochař k poctě tohoto malíře pokračovat čtením z poezie Pabla Picassa ve spolupráci s Kulturním Institutem Cervantes. U děl Pabla Picassa čte ukázky jeho poezie herec Martin Finger (na čtení není třeba rezervace).
 

Mládež a děti mohou do Národní galerie zdarma po celý rok

NG PrahaTaké letos vyhlásila Národní galerie v Praze a Komerční banka společný projekt volného vstupu pro děti, mládež do 16 let. Neomezený přístup do stálých expozic platí platit pro děti, mládež a studenty ve školním roce 2022/23. Zájemci z řad dětí a mládeže mohou do Národní galerie přijít v běžných otevíracích hodinách, a to od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Mimo to nabízí NGP i celou škálu vzdělávacích programů, heren, víkendových dílen a ateliérů kroužků ať už pro rodiny s dětmi všech věkových kategorií, nebo pro děti samotné.
 

Za jednu cenu do všech expozic pro dospělé návštěvníky

GalerieNárodní galerie se však rozhodla vyjít vstříc i dospělým milovníkům umění. Stálé expozice starého, moderního i současného umění je možné zhlédnout za jednotnou cenu 540 Kč. Během třídenní platnosti vstupenky je možné navštívit všechny přístupné budovy Národní galerie (tj. Klášter sv. Anežky České, Veletržní palác, Schwarzenberský palác a Salmovský palác). Cílem změn je umožnit návštěvníkům zhlédnout za jednu cenu v galerii vše, co je ve stálých sbírkových expozicích zajímá.

Členský program Klub přátel NGP nabízí členství v pěti kategoriích s různými benefity. Členská karta opravňuje svého držitele po dobu jednoho roku k neomezenému vstupu do všech sedmi budov NGP i k čerpání dalších členských výhod. Karta vyjde na 1150 Kč a platí celý rok.
Za jednu cenu do všech expozic Národní galerie – vstupenka s platností 10 dní

1. 1.31. 12.
Za jednu cenu do všech expozic Národní galerie – vstupenka s platností 10 dní

Národní galerie se rozhodla vyjít vstříc dospělým milovníkům umění. Zakoupit lze desetidenní vstupenku do všech sbírkových expozic či třídenní vstupenku do Veletržního paláce.

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění .

1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

1. 1.31. 12.
1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

Sbírková expozice 1918⁠–⁠1938: První republika vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918⁠–⁠1938.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Národní galerie zdarma pro děti do 15 let

1. 1.31. 12.
Národní galerie zdarma pro děti do 15 let

Národní galerie v Praze nabízí neomezený přístup do stálých expozic pro děti a mládež do 15 let.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky