Úvod > Aktuality > Vánoční strom pro Staroměstské náměstí skolila sto let stará pila břichatka
Pražské vánocní trhy
"> Pražské vánocní trhy "> Vánocní trhy v Praze "> Vánocní trhy na Staromestském námestí
Kultura

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí skolila sto let stará pila břichatka

  • Vydáno25. listopadu 2013
Strom, který bude dominantou letošních Vánočních trhů na Staroměstském náměstí v Praze, pochází z Ratají nad Sázavou. Více než šedesátiletý a sedm tun vážící smrk, který městys daroval pořadatelům největších vánočních trhů v České republice a který musel ustoupit revitalizaci místního parku, byl v neděli, krátce po 11. hodině.
Vánoční strom v PrazeLuboš Kubát, starosta Ratají nad Sázavou je hrdý na to, že právě letošní Vánoční trhy na Staroměstském náměstí ozdobí strom, který vyrostl v jeho městě. Spolupráce Ratají nad Sázavou a Prahy trvá již téměř šest set let. V době, kdy v Ratajích sídlil Hynek Ptáček z Pirkštejna, nejvyšší mincmistr a zemský soudce v husitské dob a později také poručník budoucího krále Jiřího z Poděbrad, byl právě tento městys po Praze druhým nejdůležitějším sídlem. 

Se stromem se kromě něj přišlo symbolicky rozloučit 250 občanů městyse i přilehlého okolí. Zajímavostí je, že vánoční smrk pro Prahu si „zahrál“ v legendární pohádce o princi Bajajovi, která se pod hradem Pirkštejnem před lety natáčela. Právě v jeho blízkosti se princ loučil se svým rodištěm před odjezdem do světa a soubojem s drakem.

„Ratajský“ smrk, který vzešel ve veřejné soutěži z dvaceti zaslaných tipů, vybral zdejší rodák a dvojnásobný mistr ČR v práci s motorovou pilou Jiří Vorlíček, jenž sám v minulosti právě několik stromů pro Staroměstské náměstí kácel. Stejně jako v loňském roce se i letos rozhodl společně se svým partnerem Milanem Zahradníčkem pro kácení tradiční technikou s použitím ruční pily a seker, které pocházejí z expozice Dřevorubeckého muzea na zámku v Ratajích nad Sázavou a byly vyrobeny v letech 1912-1913. Strom byl po skácení upraven na délku 22 metrů. Odříznutou spodní část kmenu využijí umělci při Ratajském dřevosochání v příštím roce. Vytesaná socha tak zůstane pro místní obyvatele připomínkou této události. 

Po celou dobu kácení byl strom zavěšený na jeřábu, aby nedošlo k poškození větví a zajistila se bezpečnost. Přepravní souprava dlouhá 30 metrů, široká a vysoká 4,5 metru, byla tažena americkým tahačem Kenworth. Její váha překročila i s naloženým stromem 40 tun. Z Ratají nad Sázavou se vánoční strom vydal na 65 km dlouhou cestu do areálu v Modleticích u Prahy. Tam počkal až téměř do půlnoci v pondělí 25. listopadu, odkud absolvoval cestu na Staroměstské náměstí.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu s Libuší Šafránkovou se uskuteční na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 30. listopadu v 17 hodin.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

26.11.
6.1.
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze

Oslavy vánočních svátků v Praze se ponesou v duchu tradic a lásky k přírodě, ale zásluhou moderních technologií budou mít nádech 21. století. Trhy startují 26. listopadu 2022 a končí 6. ledna 2023, tedy na Tři krále.