Úvod > Aktuality > Prague Pride 2018 se letos soustředí na téma rodina
Zážitky

Prague Pride 2018 se letos soustředí na téma rodina

  • Vydáno8. srpna 2018
Festival Prague Pride s gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematikou (LGBT) se za uplynulých šest let stal významnou součástí pražského kulturního léta. Také letos otevře nová a tabuizovaná témata, vytvoří prostor pro setkání heterosexuální majority s LGBT komunitou a přiveze unikátní hosty ze zahraničí. Prague Pride se uskuteční od 6. do 12. srpna. Tématem letošního ročníku Prague Pride je rodina.
Prague PrideRodina je tématem 8. ročníku festivalu Prague Pride 2018 s gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematikou, který se uskuteční v Praze od 6. do 12. srpna 2018. Festivalová kampaň se zaměřuje na rodiny, v nichž LGBT lidé vyrůstají; kde si osvojují vzorce chování, poznávají bezpodmínečnou lásku, ale bohužel také získávají doživotní traumata. Prague Pride tak přispěje do debaty o současné rodině, která se v české společnosti odvíjí.

Volbou tématu rodiny se Prague Pride snaží připomenout, že přijetí doma je pro LGBT lidi důležitější než to, jak se k nim chovají lidé venku. Teplé dítě však bývá často onálepkováno a postaveno do pozice černé ovce rodiny. Prague Pride 2018 proto vybízí k tomu, abychom povahu, sexuální orientaci nebo vzhled svých příbuzných přestali řešit.

Prague PrideRodina prochází napříč festivalovým programem, který i letos nabídne přes stovku různorodých akcí. Z Nizozemska přijede transgender modelka Loiza Lamers, která se díky výjimečné podpoře své rodiny mohla vyoutovat již v dětském věku. Se švýcarskou historičkou Corinne Ruffli se podíváme na život lesbických seniorek, prostřednictvím výstavy a divadelního představení se seznámíme s málo zveřejňovanými poměry v rodině německého spisovatele Thomase Manna. V Pride Village na Střeleckém ostrově proběhne celý Den pro manželství a rodinu. Rodině se bude věnovat i řada workshopů a podpůrných skupin – proběhne například beseda s dětmi vyrůstajícími v duhových rodinách, workshop přípravy na coming out pod vedením Linky bezpečí, nebo skupinové setkání příbuzných LGBT osob pořádané organizací Trans*parent.
 

Svezte se Duhovou tramvají

Prague prideV rámci porgramu se můžete těšit na duhovou tramvaj s uměleckými díly pod mottem #jdisebodnout. Přímo v tramvaji najdete instalaci a foto výstavu dokumentující jednotlivá díla vytvořená speciálně pro letošní Sexposed. Na zastávkách vás pak osloví performěři, kteří budou pláště od významných českých výtvarných umělců a oděvních designerů prezentovat. Tramvaj pojede ve středu 8. 8. od 14 do 18 hodin po trase: Výstaviště Holešovice (14:00) – Ortenovo náměstí – Dělnická – Vltavská – Strossmayerovo náměstí (14:11) – Revoluční – nám. Republiky (14:17) – Masaryčka – Jindřišská – Vodičkova – Karlovo náměstí (14:26) – Palackého nám. – Anděl – Smíchovské nádraží (příjezd 14:36, odjezd 14:45) – Anděl – Arbesovo náměstí – Újezd (14:52) – Národní divadlo – Národní třída – Karlovo náměstí – I. P. Pavlova (15:02) – Zvonařka.

Zvonařka (15:30) – I. P. Pavlova – Karlovo náměstí – Lazarská – Vodičkova (15:40) – Jindřišská – Masaryčka – nám. Republiky – Revoluční (15:50) – Čechův most – Malostranská – Malostranské náměstí – Újezd (16:00) – Národní divadlo – Národní třída – Karlovo nám. – Moráň – Botanická zahrada (16:10).- Ostrčilovo nám. – Divadlo na Fidlovačce – Otakarova – Nám. Bratří Synků (16:20 příjezd, 16:45 odjezd) – Otakarova – Nádr. Vršovice – Čechovo nám. (17:00) – Ruská – Krymská – Jana Masaryka – nám. Míru (17:10) – I. P. Pavlova – Karlovo nám. (17:15).
 

Den otevřených dveří v Centru queer paměti

Den otevřených dveří v Centru queer pamětiOd roku 2015 funguje v Praze Centrum queer paměti, které uchovává prameny a sbírky vážící se k české LGBT minulosti. Přijďte si ve středu, čtvrtek, pátek nebo neděli od 14 do 18 hodin prohlédnout výstavu „Teplo domova: Queer domesticita v meziválečné Praze“, která představuje několik příběhů toho, jak svou neheterosexuální identitu ukazovali nebo sublimovali queer muži a ženy ve svém domácím prostředí v meziválečné době. Můžete si také prolistovat nejnovější přírůstky knihovny nebo si prohlédnout zajímavé předměty ze sbírek.
 

Extra Travesti show s Crazy Goddess

Crazy GoddessTravesti show je nesmrtelnou formou zábavy a organizátoři festivalu pracovali na tom, aby vám ji poskytli v co největší kvalitě. Ve čtvrtek 9. serpna od 22:00 se můžete v Friends club a baru v Bartolomějské ulici těšit na super večer v podání skvělé Vlasty Wild a skupiny Crazy Goddess představí známé osobnosti showbyznysu.

Zaručujeme, že celý večer budete brečet smíchy. Kromě toho můžete tančit až do rána na ty nejlepší songy od DJ WhiteCat. Hlavně dorazte včas, ať se nepřipravíte o začátek skvělého vystoupení!
 

Ptačí klec nebo procházka po nočních barech?

Prague pride nocV pátek se můžete zůčastnit promítání filmu Ptačí klec v Kasárně Karlín. To proběhne od 20:30 zdarma. Promítá se pouze v angličtině s anglickými titulky.

Dalším pátečním programem může být "Gay Prague at night tour for Pride". Procházka poslouží jako podrobné uvedení do slavného nočního gay života. Průvodce vás provede čtyřmi bary a kluby gay částí Vinohrad. Během ochutnávky místních piv vás průvodce seznámí s místní gay scénou a vším, co je dobré vědět o Praze: její historii, zvycích a gay životě. V každém podniku je pivo zdarma. Akce trvá čtyři hodiny a končí v jednom z gay klubů. Začíná se ve 21 hodin v The Saints Baru v Polské ulici.


Duhový průvod Prahou

Prague PrideDuhový průvod Prahou se uskuteční v sobotu 11. srpna a z důvodu nahlášené rekonstrukce dolní části Václavského náměstí půjde od sochy sv. Václava Opletalovou ulicí do Hybernské a dále po tradiční trase Náměstí Republiky – Revoluční – Dvořákovo nábřeží – Čechův most – schody na Letnou. Sraz je v 11:30 pod ocasem.

Vyzdobte se! Přijďte na Václavák včas, ať si v duhovém stánku stihnete pořídit barvičky na obličej, duhové vlajky, barevné havajské věnce a prostě to, co vám bude nejvíc slušet. Pozor! Vyvarujte se pouličních prodejců, kteří se na Václavák slétnou před průvodem a snaží se na Prague Pride přiživit. V rámci příprav na průvod zmobilizujte kreativitu a vyrobte si transparent s výstižným heslem. Vyhlašujeme soutěž o nejlepší transparent 2018! Trasa průvodu je dlouhá 3,5 km. Natrénujte proto chůzi na podpatcích, nebo si vezměte pohodlné tenisky, nebo si zajistěte místo na alegorickém voze v průvodu. Rodiče s malými dětmi a senioři se mohou zdarma svézt vláčkem, který v průvodu samozřejmě nemůže chybět!

Prague PridePrůvod letos bude barevnější a jeho struktura bude více zorganizována. Účastní se ho totiž spousta skupin z firem, iniciativ, politických stran nebo klubů a pořadatelé by byli rádi, aby v tom davu nezanikly. Pokud se skupiny dopředu nahlásí, zařadí je na konkrétní místo v průvodu. Díky tomu se jejich členové a příznivci v davu snáz najdou a média se budou v průvodu lépe orientovat. Dopředu nahlášené skupiny také budou prezentovány v live streamu, který v sobotu poběží na internetu.
Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Další aktuality

Užijte si lední bruslení v Praze!

Kudy z nudy vám i v zimní sezóně 2023/24 přináší tipy, kde si v Praze zabruslit na oblíbených i nových venkovních kluzištích nebo na krytých stadionech. Vezměte si brusle a vzhůru na led! Pokud vlastní vybavení nemáte, nevadí. Na většině pražských kluzišť si brusle můžete půjčit anebo si své vlastní nechat perfektně nabrousit.
Praha | Zimní sporty

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.
Praha | Kultura

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (02.12. – 03.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze, Mikulášské jízdy v Prahou a okolím, Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, Advent – design – Gask. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Cesty za uměním: Josef Lada, Ladovská zima a obrázky zimy a pohádek našeho dětství

Stejně jako perníčky, voňavé chvojí, světýlka, andělé, čerti a Mikuláš patří k adventu také obrázky Josefa Lady. Najdete na nich všechno, co mají mít pravé české Vánoce: padající sníh, rozsvícené lucerny, děti na saních a místa, která si malíř zamiloval. Pojďte se projít Ladovskou zimou s portálem Kudy z nudy!
Praha | Životní styl

15 tipů na zimní procházky po pražských parcích

Stromovka, Grébovka, Letná nebo Ladronka – to jsou parky, které nikdy nezklamou. Praha však nabízí daleko víc míst, kde se projít v příjemném prostředí parku či lesoparku. Dokonce si drží 1. místo mezi evropskými metropolemi z hlediska poměru zelených ploch oproti celkové rozloze města (tzv. HUGSI index), který v Praze tvoří 57 %. Udělejte si vycházku v některém z nich! Pražské parky lákají k relaxačním procházkám i sportovnímu vyžití.
Praha | Příroda

Výstava Vánoce v Betlémské kapli ukáže krásu skleněných betlémů a ozdob

V podzemních prostorách Betlémské kaple se opět otevře již tradiční vánoční výstava, která potrvá od 25. listopadu 2023 až do 3. 1. 2024. Tématem letošní výstavy jsou skleněné betlémy. Výstava probíhá denně, vždy od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Kultura

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 3. prosince zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
Praha | Příroda