ÚvodAktualityDivocí koně, zubři a pratuři se rychle stali součástí ochrany přírody v Česku
Příroda

Divocí koně, zubři a pratuři se rychle stali součástí ochrany přírody v Česku

  • 31. ledna 2023
Stádo prvních čtrnácti divokých koní přijelo do České republiky dne 28. ledna 2015. Zvířata, která patří v Evropě, včetně České republiky, k původním živočišným druhům, byla na kontinentu vyhubena člověkem. Po opětovném vysazení se koním u nás začalo dařit – nyní po osmi letech je na našem území dvanáct dalších rezervací. A nejen koňských! Spolu s koňmi spásají invazivní druhy vegetace velcí kopytníci – pratuři a zubři.
divocí koně miloviceKdyž v lednu roku 2015 vyběhlo stádo divokých koní do první rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice ve Středočeském kraji, zahájilo jednu z největších změn v rámci tuzemské ochrany přírody za poslední desítky let. V České republice se tím začala prosazovat pastva velkých kopytníků k udržování rozsáhlých částí krajiny.

V ochranářsky vyspělých zemích Evropy se velcí kopytníci k péči o krajinu využívají již desítky let. V Česku se o to zasloužila ochranářská nestátní společnost Česká krajina. Ta kromě první tuzemské rezervace v Milovicích založila v roce 2018 také pastevní rezervaci v Národním parku Podyjí, která je první v rámci tuzemských národních parků. Pastviny, donedávna utopené v hustém porostu dusivých trav, jsou dnes protkané spletí koňských chodníčků a před očima se mění v květnaté oázy plné vzácných rostlin a hmyzu.
 

Za osm let jedenáct dalších rezervací

koně podyjíZa osm let vzniklo v Česku celkem dvanáct rezervací velkých kopytníků. Rozlohou největší zůstává s 231 hektary milovická rezervace. Nedaleko je rovněž rezervace Traviny, oplocená pastvina nedaleko Benátek nad Jizerou, domov zubrů a dicokých koní. Koně, zubry a pratury najdete ale i v dalších regionech České republiky. Tři rezervace vznikly v Plzeňském kraji – v Rokycanech, Dobřanech a v roce 2021 u Nýřan tzv. Janovský mokřad. Další dvě pak naleznete v Hradeckém krajiNa Plachtě v Hradci Králové a v Ptačím parku Josefovské louky u Jaroměře. V Jihočeském kraji se nachází rezervace v Meandrech Lužnice, v Pardubickém kraji u rybníka Baroch (veřejnosti nepřístupná). Další rezervace se pak nacházejí v Moravskoslezském kraji na Kozmických ptačích loukách a v Jihomoravském kraji v Národním parku Podyjí. Úplně nejnovější oblast osídlení divokých koní a praturů představuje od ledna 2023 území bývalé vojenské střelnice v Chomýži u Krnova.

kůň MiloviceVšude divocí koně pomáhají řešit situace, se kterými si předtím ochrana přírody nedokázala příliš poradit. Ptačí park Josefovské louky od svého založení řeší otázku příliš rychlého zarůstání hustou mokřadní vegetací v jarním období, kdy má tato rezervace sloužit lučním ptákům, především bahňákům, jako hnízdiště. Bahňáci, jak už název napovídá, upřednostňují raději obnažený povrch než vysoký hustý porost. Vliv divokých koní dovezených v roce 2018 překvapil i samotné ornitology. Nejenže zavčas dokonale vypasou nejtvrdší mokřadní rostliny, ale pouštějí se i do mělké vody, kde s nepředstíraným apetitem vykousávají na dně rašící trávu. Tím zamezují zarůstání míst, kde bahňáci hledají potravu.

Poníci z BritániePřínos pastvy divokých koní oceňují také na Kozmických ptačích loukách. Přítomnost koní v rezervaci považují orchranáří za velmi přínosnou. A to přesto, že počet koníků vzhledem k úživnosti prostředí a rozloze území byl silně poddimenzován. Je zcela zřejmé, že pastva velkých býložravců je na tak velkém území, navíc z hlediska údržby ve velmi komplikovaným terénu, jediným efektivním a dlouhodobě udržitelným způsobem péče. Nenaplnily se ani předběžné obavy z negativních dopadů soužití početného stáda divokých koní s velmi rozsáhlou populací vzácných opeřenců. Ornitologové nezaznamenali zničení snůšek ptáků rozšlapáním, ani jiné podobné rušivé vlivy.

kůňV roce 2022 osídlili divocí koně a pratuři Janovský mokřad u Nýřan. Koně se zde živí především třtinou křovištní, která se v Janovském mokřadu hojně vyskytuje. Navíc je to rostlina, kterou žádné jiné druhy zvířat příliš nemilují, proto je zde přítomnost kopytníků velmi vítaná. Hojně rostoucí maliník je zas pochoutkou pro pratury. Oba druhy se starají o to, aby na Janovských mokřadech zase rozkvetly krásné a druhově bohaté louky. Žije zde například polák malý, bramborníček hnědý nebo jeřáb popelavý.

Takzvaná přirozená pastva velkých kopytníků navíc poskytuje řešení některých aktuálních problémů, kterým dnešní měnící se svět čelí. Jde nejen přírodě blízkou péčí o krajinu, ale také o racionální odpověď na rostoucí potřebu dlouhodobé udržitelnost a nezávislosti na fosilních palivech. Přirozená pastva je ve srovnání s jinými způsoby péče o krajinu provozně levná a velkým kopytníkům stačí ke spásání rozsáhlých hornatých, podmáčených i jinak náročných terénů prostě to, co roste na místě. Počty rezervací velkých kopytníků by měly růst i do budoucna.
 

Zpět jsou i zubři a pratuři

bizonPřímo z Velké Británie přijeli divocí koně do rezervace v Milovicích a do Národního parku Podyjí. Do všech ostatních pak putovaly přírůstky z těchto dvou rezervací. Nešlo jen o divoké koně, do některých rezervací zamířili také zubři a zpětně šlechtění pratuři narození v bývalém vojenském prostoru Milovice. Dalším místem v ČR, kde lze pratury a zubry vidět je expozice Živá voda v obci Modrá u Velehradu anebo obora Židlov v Ralsku. Zubři a divocí koně z Milovic putovali také do zahraničí, například do Nizozemí nebo Německa.

Nejnovější rezervací praturů je od ledna 2023 pastevní areál na území bývalé vojenské střelnice v Chomýži u Krnova. Zatím zde našli domov dva pratuři a tři exmoorští ponyové, původem z Milovic.

praturMezinárodní dopad českého programu návratu velkých kopytníků přitom nekončí poskytováním zvířat do zahraničních rezervací. V rámci spolupráce organizace Česká krajina s vědci z Biologického centra Akademie věd ČR vznikla například tuzemská pobočka mezinárodní organizace na ochranu zubra evropského, European Bison Conservation Centre. Na budování rezervací velkých kopytníků v ČR může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 či DMS KRAJINA 190 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60, 90 nebo 190 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59, 89 nebo 189 Kč korun.
Pratuři a divocí koně v Chomýži u Krnova Příroda

Pratuři a divocí koně v Chomýži u Krnova

Pratuři a divocí koně obývají v Chomýži nedaleko Krnova pastevní areál na území bývalé vojenské střelnice. Pomáhají zde spásat invazivní druhy vegetace, čímž podpoří růst chráněných druhů rostlin.

Rezervace divokých koní – Přírodní památka Na Plachtě u Hradce Králové Příroda

Rezervace divokých koní – Přírodní památka Na Plachtě u Hradce Králové

Unikátní přírodní lokalita Na Plachtě se rozkládá na jihovýchodním okraji města Hradec Králové. Kromě vzácných drobných živočichů zde uvidíte také divoké koně, kteří šetrně pomáhají udržovat zdejší travní porosty a tím i životní prostor pro mnohé bezobratlé živočichy.

Stezka praturů v expozici Živá voda v Modré Příroda

Stezka praturů v expozici Živá voda v Modré

Pratuři osídlili pastvinu, která je součástí unikátní expozice Živá voda. Na Moravu se tak tito původní kopytníci vrátili po mnoha staletích. Stezka praturů vede z areálu Živé vody po lávce i ve čtyřmetrové výšce. Kromě rozhledny zde najdete dvanáct tematických zastavení.

Rezervace divokých koní v Podyjí Příroda

Rezervace divokých koní v Podyjí

Divocí koně pomáhají v Národním parku Podyjí na Znojemsku s údržbou rozlehlých pastvin a chrání je před zarůstáním. Setkat se s nimi můžete na Mašovické střelnici, Havranickém vřesovišti a na Pastviskách u Havraníků.

Obora Židlov – rezervace zubrů v Ralsku Příroda

Obora Židlov – rezervace zubrů v Ralsku

Druhá největší obora v Česku vznikla na území bývalého vojenského prostoru Ralsko v roce 2000 a byla pojmenována podle zaniklé obce Židlov, kde se později nacházela tanková střelnice. V oboře žije početné stádo zubra evropského, jelena evropského a stádo muflonů.

Rezervace divokých koní a praturů meandry Lužnice na Třeboňsku Příroda

Rezervace divokých koní a praturů meandry Lužnice na Třeboňsku

V listopadu 2020 vznikla nová rezervace divokých koní, a to na Třeboňsku, v nivě řeky Lužnice. V únoru 2022 ke koním přibyly samice pratura. Pastevní areál vznikl na podporu biodiverzity.

Rezervace divokých koní v Kozmicích na Opavsku Příroda

Rezervace divokých koní v Kozmicích na Opavsku

Na louky u Kozmic na Opavsku o rozloze téměř 70 hektarů byly na podzim 2019 vypuštěny exmoorští pony.

Rezervace divokých koní Janovský mokřad u Nýřan Příroda

Rezervace divokých koní Janovský mokřad u Nýřan

Janovský mokřad o výměře 20,6 ha se nachází vedle dálnice D5 u Nýřan na Plzeňsku. Rezervaci obývají divocí koně a mladé jalovice praturů. Pomáhají zde spásáním trávy pečovat o cenný biotop.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích Příroda

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou Příroda

Rezervace zubrů Traviny u Benátek nad Jizerou

Rezervace Traviny zahrnuje rozlehlou oplocenou pastvinu nedaleko Benátek nad Jizerou. Jedná se o oboru i s kusem lesa, která se stala domovem zubrů evropských a divokých koní. Ti zde byli vysazeni pro záchranu biodiverzity bývalého vojenského prostoru, který je dnes evropsky významnou lokalitou.

Ptačí park Josefovské louky a rezervace divokých koní Příroda

Ptačí park Josefovské louky a rezervace divokých koní

Na loukách mezi Metují a Starou Metují se rozkládá významná ornitologická oblast zvaná ptačí park. O udržování rozlehlých luk se starají divocí koně.

Rezervace divokých koní Šlovický vrch u Dobřan Příroda

Rezervace divokých koní Šlovický vrch u Dobřan

Šlovický vrch u Dobřan býval vojenským tankodromem. Díky výskytu chráněných živočichů byl bývalý zařazen na seznam evropsky významných lokalit Natura 2000. Divocí koně, spolu s dalšími opatřeními, pomohou udržovat biotop potřebný pro život chráněných druhů.

Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech Příroda

Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech

Na jižním okraji Rokycan v místech bývalého vojenského cvičiště vznikla obora s divokými koňmi a zubry, kteří pomáhají navrátit zdejší krajinu opět do rovnováhy. Jde o jedno z nejbohatších míst z hlediska obojživelníků ve východní části Plzeňského kraje.

Další aktuality

Nahoru Resort Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
18. červen 2025 13:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Za českou královnou Johankou se vydejte do Rožmitálu pod Třemšínem

Do Rožmitálu pod Třemšínem se v sobotu 21. června opět po roce vrací královna Johanka – oficiálně tedy Johana z Rožmitálu, druhá manželka krále Jiřího z Poděbrad. Na Den s královnou, pořádaný každoročně koncem června na její počest, vás zve portál Kudy z nudy.
18. červen 2025 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Den Postřižinského piva 2025 se blíží

Pivovar Nymburk pořádá v sobotu 21. června 2025 tradiční slavnost Den Postřižinského piva. Kromě dobrého piva (včetně pivního speciálu pana sládka) je pro všechny návštěvníky připraven také bohatý doprovodný program. Brány Pivovaru Nymburk se slavnostně otevřou všem milovníkům piva a dobré zábavy od 10:30 hodin.
18. červen 2025 8:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Žebrák, Točník, Šternberky a Nové Hrady: které hrady a zámky se nám pletou nejčastěji?

Také si pletete Žebrák a Točník nebo Šternberk a Český Šternberk? Ukážeme vám, že jsou ještě daleko záludnější místa, kdy se některá dokonce jmenují úplně stejně. Nevěříte? V tom případě vás čeká spousta překvapení a možná také pár cest do neznáma.
18. červen 2025 6:58
Památky, Středočeský kraj

V Kutné Hoře se bude opět konat Královské stříbření

Oblíbené historické akce připomínající slávu lucemburské Kutné Hory se uskuteční 21. a 22. června 2025 v parku pod Vlašským dvorem. Kutná Hora ožije oslavami a příjezdem krále Václava IV., který královské horní město navštíví již po jedenatřicáté. Přivítejte krále s chotí Žofií a jeho doprovodem spolu s hrdými horníky, přihlížejte napínavým rytířským soubojům a disciplínám na koních, veselte se při dobové hudbě a tanci. Svůj um předvedou středověcí řemeslníci, děti nadchnou žongléři a komedianti, rytířské ležení nebo kolotoč a dech všem se zatají při sobotním ohňostroji i nedělní „stříbrné“ mši.
17. červen 2025 14:00
Zážitky, Středočeský kraj

Na zámcích a hradech v létě straší Strašidlo cantervillské!

Naplánujte si v létě výlet na některý z českých hradů a zámků, kde se po setmění rozehraje příběh z roku 1887, Strašidlo cantervillské. Známý příběh s oblíbenými herci a živým strašidlem. Divadlo Strašidlo cantervillské se bude hrát v Mnichově Hradišti, Hluboké nad Vltavou, Poděbradech, Slatiňanech, v Brně a na mnoha dalších místech.
17. červen 2025
Kultura, Středočeský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Středočeského kraje: aquapark Čestlice, Mirakulum a Kutná Hora

Milovníci vodních radovánek se postarali o to, že nejnavštěvovanějším místem Středočeského kraje je aquapark AquaPalace v Čestlicích. Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie objeví rodiny s dětmi v Mirakulu v Milovicích nad Labem i na zámku Loučeň. Pozornost obdivovatelů historie patří Kutné Hoře a jejím významným památkám.
16. červen 2025 16:55
Památky, Středočeský kraj

10 tipů na vinařské cíle Mělnicka

Mělnická vinařská oblast je možná pro mnohé ještě trochu neprobádané území. Přitom patří k nejstarším v Česku, s tradicí sahající až ke Karlu IV. Réva tu dozrává na slunných svazích s výhledem na soutok Labe a Vltavy. Najdete tu široký výběr odrůd, typická jsou zejména červená vína, především Rulandské modré. Objevte místní vinařství, vinotéky i vinné stezky. Mělník spojuje víno, historii a krásnou krajinu v jedinečný zážitek.
13. červen 2025 14:05
Gurmánská turistika, Středočeský kraj