Úvod > Co chcete dělat? > Rezervace divokých koní na Třeboňsku
Příroda

Rezervace divokých koní na Třeboňsku

V listopadu 2020 vznikla nová rezervace divokých koní, a to na Třeboňsku, v nivě řeky Lužnice.
Meandry Lužnice se sítí slepých ramen vytvářejí podmínky pro přirozená společenstva mokřadů a luk. Na konci roku 2020 místo osídlilo stádo šesti koní. Divocí koně pomáhají řešit situace, se kterými si předtím ochrana přírody nedokázala příliš poradit. Rezervace řeší otázku příliš rychlého zarůstání hustou mokřadní vegetací v jarním období, kdy má tato rezervace sloužit různým vodním druhům. Koně nejenže včas dokonale vypasou nejtvrdší mokřadní rostliny, ale pouštějí se i do mělké vody, kde s nepředstíraným apetitem vykousávají na dně rašící trávu. Tím zamezují zarůstání těchto obtížně udržitelných míst.

Meandry Lužnice jsou přírodní rezervací o rozloze 90,25 ha vyhlášenou v roce 1994. Chráněn je přirozeně meandrující tok řeky Lužnice v délce 2,8 km s řadou tůní a mrtvých ramen. Lokalita se vyznačuje pestrými společenstvy především bezobratlých živočichů (vážky, chrostíci, pavouci, korýši, měkkýši a další).

Rezervace je přístupná ze silnice Třeboň – Suchdol nad Lužnicí nebo po trasách červené a žluté turistické značky z Třeboně.


 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Regent v Třeboni

Pivovar Regent v Třeboni

Třeboň, Jižní Čechy
Penzion U Starých sádek Třeboň

Penzion U Starých sádek Třeboň

Třeboň, Jižní Čechy
Apartmán Chlum u Třeboně – Vondrkovi

Apartmán Chlum u Třeboně – Vondrkovi

Chlum u Třeboně, Jižní Čechy
Káva od cesty

Káva od cesty

Hamr, Jižní Čechy