Úvod > Co chcete dělat? > Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase
Příroda

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.
Lokalita umožňuje pozorování ptáků během celého hnízdního období a také v průběhu jarních a podzimních tahů. Mezi ptáky, které zde trpělivý pozorovatel má šanci zahlédnout, jsou chráněné druhy, jako volavka bílá, orel mořský, čáp černý či moudivláček lužní, ale i pestrá paleta běžných druhů ptáků. I ty návštěvníkům představí spolu s dalšími zdejšími zajímavostmi sedm nových informačních panelů a ptačí pozorovatelna. Mimo nich zde žijí i další ohrožení živočichové (především žáby), jako je kuňka obecná, blatnice skvrnitá nebo rosnička zelená.
 
Sedmimetrová ptačí pozorovatelna nazvaná Pozorovatelna Petra Čolase (symbolické gesto na počest nedávno zesnulého ředitele ostravské zoologické zahrady) se nachází jihozápadně od obce Kozmice. V těsné blízkosti tu vede silnice i železnice mezi Ostravou a Opavou. K lokalitě se dostanete od železničního nádraží v Jilešovicích po cyklotrase č. 6128.
 
Kozmické ptačí louky jsou územím ucelenějších nivních luk v povodí řeky Opavy. Ani jemu se v minulosti nevyhnuly meliorační úpravy a narovnávání toků včetně zavážení či soustavného odvodňování mokřadů (60. – 80. léta 20. století). Stav území se nadále rychle zhoršoval, velká část luk byla přeorána na políčka a další části byly osázeny smrky a borovicemi. To významně zdecimovalo rostlinná společenstva, což se následně projevilo i v úbytku zdejších motýlů a ptáků. Přes všechna tato negativa si louky alespoň částečně zachovaly vysokou biologickou hodnotu. V letech 2013–2014 se zde za podpory Operačního programu životní prostředí udělaly tůně a celková revitalizace mokřadu.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021
Rezervace divokých koní v Kozmicích na Opavsku

Rezervace divokých koní v Kozmicích na Opavsku

Kozmice, Severní Morava a Slezsko
Stálá expozice porcelánových panenek v Dobroslavicích

Stálá expozice porcelánových panenek v Dobroslavicích

Dobroslavice, Severní Morava a Slezsko
Slezský aeroklub Zábřeh

Slezský aeroklub Zábřeh

Dolní Benešov, Severní Morava a Slezsko

Ubytování a restaurace v okolí

Mutant Fast Food & Catering

Mutant Fast Food & Catering

Hlučín, Severní Morava a Slezsko
Mlýn vodníka Slámy

Mlýn vodníka Slámy

Háj ve Slezsku, Severní Morava a Slezsko
Rock and Roll Garage Ostrava

Rock and Roll Garage Ostrava

Ostrava, Severní Morava a Slezsko
Restaurace U Jarošů

Restaurace U Jarošů

Ostrava, Severní Morava a Slezsko