Úvod > Co chcete dělat? > Obora Židlov – rezervace zubrů v Ralsku
Příroda

Obora Židlov – rezervace zubrů v Ralsku

Druhá největší obora v Česku vznikla na území bývalého vojenského prostoru Ralsko v roce 2000 a byla pojmenována podle zaniklé obce Židlov, kde se později nacházela tanková střelnice. V oboře žije početné stádo zubra evropského, jelena evropského a stádo muflonů.
Obora Židlov se nachází v bývalém vojenském prostoru Ralsko a má téměř 4000 hektarů. Žijí v ní největší zvířata našeho kontinentu, zubři evropští.

Do židlovské obory se po většinu roku dostanete pěšky i na kole a na zubry je skutečně možné narazit. Pravidla jsou jasná – nehlučet, chovat se tiše a nesnažit se k nim přiblížit na malou vzdálenost, protože pokud už se překoná úniková vzdálenost sta metrů, snaží se člověka zastrašit. Z pěti kusů dovezených roku 2000 z polského Bělověžského pralesa je teď početné stádo, v roce 2022 čítalo kolem padesáti jedinců. Patří tak mezi jedno z největších ve střední Evropě. Na přítomnost zubrů v oboře upozorňují informativní tabule.
 
V období 1. 3. – 15. 4. je do obory vstup zakázán. Do klidové zóny obory je vstup zakázán celoročně. Mimo klidovou zónu se lze pohybovat pouze po značených cyklotrasách. Židlov je druhou největší oborou v republice. Kromě zubrů tam žijí jeleni, mufloni, daňci nebo divoká prasata.

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp Zátíší v Hamru na Jezeře

Kemp Zátíší v Hamru na Jezeře

Hamr na Jezeře, Liberecký kraj
Autokemp Hamr na Jezeře

Autokemp Hamr na Jezeře

Hamr na Jezeře, Liberecký kraj
Treehouse Chrastná

Treehouse Chrastná

Česká Lípa, Liberecký kraj