Úvod > Co chcete dělat? > Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech
Příroda

Rezervace divokých koní a zubrů na bývalém vojenském cvičišti v Rokycanech

Na jižním okraji Rokycan v místech bývalého vojenského cvičiště vznikla obora s divokými koňmi a zubry, kteří pomáhají navrátit zdejší krajinu opět do rovnováhy. Jde o jedno z nejbohatších míst z hlediska obojživelníků ve východní části Plzeňského kraje.
Bývalé vojenské cvičiště v Rokycanech je evropsky významnou lokalitou, kde žijí vzácní živočichové a rostou chráněné rostliny. Vzácné území pomáhají udržovat od podzimu 2019 exmoorští divocí koně a od ledna 2020 zubři. Jedná se o stádo šeti koní a tří zubrů. Speciální péči zvířata nevyžadují. Nesmí se vůbec dokrmovat, člověk jim zajistí pouze dostatek vody a minerálů. Výběh pro zvířata je rozdělen na dvě části, mezi kterými vznikla lávka, jenž slouží jako vyhlídkové molo.

Obora s koňmi a zubry leží na jižním okraji města, kudy protéká Rakovský potok – v něm žije rak kamenáč. Na území se vyskytují také skokan štíhlý, ropucha obecná, užovka obojková či ťuhýk obecný. Ze vzácných druhů rostlin zde roste kosatec sibiřský, upolín nejvyšší nebo žluťucha lesklá.

 

Provozovatel

Rezervací koní a zubrů u Rokycan

Šťáhlavská
pod Kotlem
337 01 Rokycany
Email:
info@ceska-krajin...
WWW:
www.ceska-krajina.cz
GPS:
49,716596 13,584649
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Brdy a okolí
Město:
Rokycany
 

Časová náročnost

1,0 hodina