Úvod > Aktuality > Dny evropského dědictví otevírají i nepřístupné památky
Památky

Dny evropského dědictví otevírají i nepřístupné památky

Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) probíhají vždy druhý zářijový týden v desítkách evropských zemí. Otvírají dveře tisíců zřídka otevřených památek a každoročně se jich zúčastní více než 20 milionů lidí.
Dny evropského dědictví nabízejí široké veřejnosti seznámení s kulturním dědictvím. Během akce jsou přístupné tisíce zajímavých a výjimečných památek, a to včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Do akce se nezapojují jen známé a tradiční objekty jako zámky, paláce, kostely a katedrály, ale i jiná místa, například národní parky, uhelné doly a další technické památky, zříceniny, archeologické expozice, vojenské památky a další. Současně se často otevírají dveře soukromých a veřejných budov, které nejsou běžně přístupné – radnice, sídla soudů, školy, kanceláře, obytné domy a další. Prohlídky často doplňují speciální programy a další aktivity.

vše o Dnech evropského dědictví / European Heritage Days
Dny EHD v Kadani 2024

7.9.
8.9.
Dny EHD v Kadani 2024

Dny evropského kulturního dědictví v Kadani.

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Některé hrady a zámky povstaly z popela, jiné z vody. Pojďte se podívat na ty, které poničily požáry či povodně, a přesto je uvidíte ještě hezčí než dřív. Podíváme se rovněž do míst, která se znovu narodila, i když v to doufal už jen málokdo.

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?

Fénixové: znovuzrozená místa, která povstala z popela

Fénixové: znovuzrozená místa, která povstala z popela

Fénix je bájný pták a symbol znovuzrození: zemře spálením sebe samého a ze svého popela se opět narodí. Podobné osudy sdílela řada měst a staveb: shořely na popel, ale lidé je znovu postavili – někdy stejné, jindy modernější anebo naopak vrátili budovám jejich dávnou podobu, kterou během let setřely přístavby a opravy.

Další aktuality

Tipy na výlet, kde na vás dýchnou vzpomínky na secesi

Začátek nového století, optimismu, prosperity. Dodnes nás fascinuje krásná ornamentální, květinová výzdoba městských budov. Takové bylo období secese, ukončené první světovou válkou. Podívejte se na památky, které nám po sobě zanechala, a jejichž krásu můžeme obdivovat.
Památky

10 staveb světoznámé architektky Evy Jiřičné

Eva Jiřičná (3.3.1939) – architektka českého původu, již více než 50 let žije a pracuje v Londýně, Profesní kariéru zahájila v Ateliéru Louis de Soisson, kde projektovala přístav v Brightonu. V roce 1986 založila vlastní architektonické studio Eva Jiricna Architects, ale její práce byla v tehdejším Československu neznámá. Do Čech se vrátila až v roce 1990, roku 1996 se stala profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, o tři roky později otevřela v Praze vlastní studio AI Design Praha. Byla rovněž členkou poroty, která v roce 2007 vybírala nejlepší návrh pro novou Národní knihovnu. Za svou práci získala Řád britského impéria, je členkou několika Královských akademií a byla uvedena do Americké síně slávy. Přezdívají jí královna kovu a skla. Časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna.
Památky

30 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
Památky

Rondokubismus: znáte stavby postavené v tomto českém architektonickém stylu?

České art deco, obloučkový kubismus či národní dekorativismus… všechny tyto názvy označují jeden a ten samý architektonický styl, a to rondokubismus. Zrodil se v první polovině dvacátých let 20. století jako svébytná ryze česká odrůda kubismu. Jako v jediné zemi na světě se v tehdejším Československu uplatnil tento styl v architektuře. A jaké stavby do rondokubismu patří? To vám prozradí Kudy z nudy.
Památky

10 míst, kde můžete obdivovat sala terreny

Patříte k milovníkům barokní architektury? Pak by vás mohly zajímat drobné stavbičky, které bývají umístěny v zahradách barokních paláců. Jedná se o takzvané sala terreny, zahradní pavilonky, kde šlechta relaxovala, poslouchala hudbu a dopřávala si čaj o páté. Některé stavby jsou navíc bohatě dekorované fontánkami a kašnami.
Památky

Česko ve filmu: zachránci Schindler, Winton a Kalina a jejich filmové příběhy

Druhá světová válka dala vzniknout řadě fascinujících příběhů. Oskar Schindler, Nicholas Winton a Antonín Kalina se nebáli podat dětem i dospělým pomocnou ruku, přestože svými činy ohrozili sami sebe. Statečné zachránce, kteří se postavili mrazivé skutečnosti a nepředstavitelným hrůzám, dnes je kromě památníků a muzeí připomínají i dojemné filmy. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!
Památky

20 tipů na předjarní výlety na hrady a zříceniny

Když zasvítí sluníčko a jeho paprsky alespoň na chvíli začnou příjemně hřát, je ten pravý čas vyrazit na první téměř jarní výlety! V našich předjarních tipech najdete hrady, které již otevřely své brány prvním turistům, ale i pěkné hradní zříceniny, které jsou volně přístupné. Z některých míst bude touto dobou jedinečný výhled díky dosud bezlistým stromům. Užijte si předjaří pěkným výletem!
Památky

Kalendář 2024: Traktory – muzea a traktoriády, kde si je vyzkoušíte a svezete se

Nestačí vám se na starobylé i moderní traktory jen dívat v muzeích? Rádi byste si na ně nebo do nich sedli a vyzkoušeli si, jak fungují? Pak vás potěší malý přehled muzeí, kde si traktory můžete prolézt ze všech stran, a také tipy, kam se letos vypravit na traktoriády, závody zručnosti a spanilé jízdy.
Památky