Úvod > Aktuality > Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí
Pražské pasáže, Praha, Kudy z nudy
"> Pražské pasáže, Praha, Kudy z nudy "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

  • Vydáno14. června 2022
Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?

Lucerna a Světozor

Svatý VáclavKdyby byla Praha maturitním předmětem, otázka týkající se pražských průchodů a pasáží by patřila k těm složitějším. A rozhodně by měla i praktickou část, kdy byste měli za úkol prokličkovat v lijáku centrem města z jednoho konce na druhý a přitom nezmoknout – anebo zmoknout co nejméně. Líhní pasáží se stalo Václavské náměstí, kdy zdobné pasáže plné obchodů, módních salonů, kadeřnictví a kaváren vznikaly místo do té doby obvyklých dvorků. Kdysi se dalo suchou nohou jen s občasným přeběhnutím ulic prokličkovat podél náměstí z obou stran, dnes už jsou ovšem staré trasy neprůchodné: některé pasáže majitelé domů zavřeli, z jiných se staly obchody anebo byly zcela zrušeny. Je to škoda, ale pořád je dost těch, které můžeme obdivovat – ať už původních z první republiky anebo nových, které naštěstí vznikají i v dnešní době.

Legendou mezi legendami je pasáž LucernaMusic Barem, kinem, obřím podzemním sálem a také sochou výtvarníka Davida Černého, která zobrazuje sv. Václava sedícího na koni zavěšeném vzhůru nohama. Pasáž Lucerna neprochází jen stejnojmenným secesním palácem, kde propojuje Vodičkovu a Štěpánskou ulicí, ale pasáží Rokoko můžete zamířit na Václavské náměstí a další větve vedou do vzdálenějších částí bloku a do ulice V Jámě. Systém zahrnuje i pasáž v domě U Nováků, kde sídlí divadlo ABC; autorem mozaiky na fasádě domu, zobrazující alegorii průmyslu a obchodu, je Jan Preissler.

pasáž světozorPodobně protkaný průchody a pasážemi je blok domů kolem Františkánské zahrady. Do ní se z Vodičkovy prochází pasáží Světozor v paláci Ligna kinem, barem a oblíbenou zmrzlinárnou; světlo sem vpouští prosklený strop a klenotem je krásná reklamní mozaika firmy Tesla od Františka Hudečka. Václavské náměstí se zahradou spojuje pasáž paláce U Stýblů, v níž řadu let sídlilo legendární Divadlo Semafor (dnes sídlí v Dejvicích).
 

Koruna, Černá růže a nejkrásnější schodiště

pasáž korunaJedna z nejkrásnějších pražských pasáží je v paláci Koruna. Dům U Špinků, který původně stával Na Můstku na rohu Václavského náměstí a ulice Na Příkopě, byl zbourán v roce 1910 a na jeho místě vzápětí vyrostl dnešní palác Koruna, původně určený pro pojišťovnu. Pasáž zdobí kupole ve stylu geometrické moderny z 3 800 dílků a plochou 170 metrů čtverečních. Kdekdo si ale vybaví spíš známou jídelnu Automat Koruna, kde se za první republiky jako na jediném místě v Praze dal koupit obložený chlebíček a limonáda z automatu.

černá růžeO kousek dál se v domě ze 40. let 19. století U Černé růže skrývá nádherná pasáž s dvoranou, která spojuje ulici Na Příkopě a Panskou. Pasáž Černá růže vznikla až ve třicátých letech 20. století a jejím klenotem bývalo nejkrásnější schodiště pražských pasáží. Elegantní točité schodiště ve stylu bruselského Expa z roku 1959 mělo bohužel krátký život; vzalo za své při rekonstrukci koncem 90. let a nahradily jej moderní eskalátory. Další pasáže objevíte v přízemí Slovanského domu a také v přízemí České národní banky; ta vám příjemně zkrátí cestu z ulice Na Příkopě na Senovážné náměstí. Na protější straně ulice pak je pasáž v divadle Broadway (dříve Sevastopol), Pánskou pasáží a pasáží Myslbek se dostanete na Ovocný trh.
 

Palác Adria, Zrcadlová pasáž a pasáž Platýz

palác adriaPodobnou legendou jako Lucerna je pasáž paláce Adria na nároží Národní a Jungmannovy. Její dominantou jsou hodiny se zvěrokruhem, stěny zdobí obložení z růžovohnědého mramoru. Podlahy v přízemí jsou provedené v červenomodrobílé mozaice, v patře jsou na nich vyobrazeny nejrůznější katastrofy. Proč? Důvod byl prostý: budova ve stylu rondokubismu byla postavena pro italskou pojišťovnu Riunione Adriatica di Sicurta a obrazy životních pohrom měly zákazníkům připomenout, na co by měli pamatovat při uzavírání pojistek. Nebývala tu jen pojišťovna, ale například také módní salón Podolská, dnes v paláci Adria najdete například Divadlo Bez zábradlí a Galerii kritiků. Hned v protějším domě je maličká Zrcadlová pasáž, procházející do Perlové ulice; prodává se tu české sklo a nikde jinde nenajdete nablýskanější obsah výloh. O pár kroků dál stojí palác Platýz; jeho pasáží se rychle a pohodlně dostanete na Uhelný trh.
 

Další průchody a pasáže

  • V horní části Václavského náměstí ještě objevíte pasáž v paláci Fénix; podle kina se jí ale spíš říkalo Blaník. Natáčely se tu scény z filmu Láska z pasáže, dá se tudy projít do Krakovské i do ulice Ve Smečkách.
  • Na protější straně Václavského náměstí o kousek níž směrem k Můstku vám cestu k Opletalově ulici zkrátí rozvětvená síť pasáží v paláci Luxor, hotelu Jalta a ČTK.
  • Zajímavý pohled na pasáže se otvírá z vyšších pater okolních domů. Mozaiky, vitráže a geometrické kupole bývají shora velkoměstsky uprášené a zdaleka ne tak třpytivé, jako se jeví zespodu.
  • Možná jste se někde dočetli, že palác Lucerna se svými pasážemi byl inspirován uměním islámu a Pražané ho nazývali „bazar“. Bylo to trochu jinak: než k nám Neruda přivezl francouzský výraz passage, používal se i turecký termín bazar. Lucerně se nějaký čas skutečně říkalo Velký Bazar, než orientální výraz postupně vytlačila terminologie západní Evropy.
Pasáž českého designu v Praze

Pasáž českého designu v Praze

Pasáže najdeme v každé evropské metropoli. Někdy spojují dva zcela odlišné světy, ale vždy jsou zkratkou. O spojení dvou dimenzí jde i v unikátním projektu České národní banky Pasáž českého designu.

Obchodní dům Baťa v Praze

Obchodní dům Baťa v Praze

Baťa Flagship Store na Václavském náměstí je nejstarším a největším obchodním domem společnosti Baťa. Historie domu sahá až do roku 1928, kdy započala stavba budovy.

Palác Koruna na Václavském náměstí v Praze

Palác Koruna na Václavském náměstí v Praze

Secesní palác Koruna stojí na dolním konci Václavského náměstí. Na vrcholku této zajímavé stavby – na střeše šedé budovy se skví zlatá perlová koruna obklopená obřími sochami svalovců, duchovitých ochránců celého paláce.

Galerie Myslbek s křišťálovým vírem

Galerie Myslbek s křišťálovým vírem

Jde o pasáž mezi rušnou ulicí Na Příkopě a Ovocným trhem, která symbolicky propojuje Nové a Staré Město. Nákupní pasáž také láká na největší skleněnou instalaci ve střední Evropě, jejímž autorem je Maxim Velčovský.

Dům DRN na Národní třídě v Praze

Dům DRN na Národní třídě v Praze

Moderní polyfunkční dům s názvem DRN na Národní ulici je stavbou architekta Stanislava Fialy. Již ve svém názvu odkazuje k zeleni, která jej obrůstá ve všech úrovních. Mimořádná palácová novostavba 21. století klade důraz na kvalitu veřejného prostoru i originální provedení interiérů.

Palác Platýz v Praze

Palác Platýz v Praze

Klidné, osobité a přátelské místo v samém srdci Prahy s příjemnou atmosférou a bohatou historií paláce Platýz. Nákupní pasáž Platýz nabízí mírumilovné a tiché místo uprostřed rušného shonu velkoměsta, kde si můžete užít nákupy, posezení v kavárnách či restauraci.

Gastronomie i odpočinek v pasáži U Hájků v Praze

Gastronomie i odpočinek v pasáži U Hájků v Praze

Celý komplex pasáže U Hájků propojuje budovy stojící v ulicích Na Poříčí 42 a Na Florenci 29 v Praze. Vznikla tak naprosto unikátní gastronomická a odpočinková zóna uprostřed rušného města. Využít můžete služeb kongresového centra, lázní, butiků i ubytování.

Divadlo Palace na Václavském náměstí

Divadlo Palace na Václavském náměstí

Na místě legendárního kina Jalta dnes sídlí soukromé divadlo, jehož dramaturgická linie láká především milovníky komedie, a to ve všech jejích podobách.

Palác Rokoko s pasáží na Václavském náměstí

Palác Rokoko s pasáží na Václavském náměstí

Palác Rokoko byl stavebně součástí komplexu tří multifunkčních domů, tvořících nároží Václavského náměstí a Štěpánské ulice. Uvnitř paláce se nachází pasáž s obchody a divadlem Rokoko, která spojuje Václavské náměstí s pasáží Lucerna.

Stýblův palác s pasáží na Václavském náměstí

Stýblův palác s pasáží na Václavském náměstí

Palác U Stýblů, dříve Alfa, byl postaven v letech 1928-29 architekty Ludvíkem Kyselou a Janem Jarolímem. Vznikl tak multifunkční objekt s obchodní pasáží. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších paláců na Václavském náměstí.

Dům U Nováků s pasáží v Praze

Dům U Nováků s pasáží v Praze

Rozlehlý secesní dům U Nováků se skládá z hlavní budovy a dalších šesti pětipatrových křídel, spojených mezi sebou systémem pasáží a dvoran. Pasáž je druhou nejstarší v Praze.

Pasáž Černá růže v Praze

Pasáž Černá růže v Praze

Průchozí pasáž v centru města spojuje ulici Na Příkopě s Panskou ulicí. Patří k nejkrásnějším pražským pasážím. Je vyhledávaným obchodním centrem se značkovými obchody, službami i kulturními zařízeními.

Divadlo Broadway v Praze

Divadlo Broadway v Praze

Na místě Divadla Broadway bylo v minulých letech provozováno kino Cinema Broadway, známé také pod názvem kino Sevastopol. V současné době se zde nachází Divadlo Broadway, které se zaměřuje na původní české muzikály.

Česká národní banka a její historická budova v Praze

Česká národní banka a její historická budova v Praze

Budova vznikala podle projektu Františka Roitha v letech 1935-42 původně pro Živnostenskou banku. Pětipatrová stavba působí svou frontou do ulice Na Příkopě přímo monumentálně.

Městská divadla Pražská – ABC a Rokoko

Městská divadla Pražská – ABC a Rokoko

Městská divadla Pražská (divadla ABC a Rokoko) jsou velkým činoherním divadlem. Svým kvalitním programem oslovují široké spektrum diváků, akcentují pestrost a bohatost žánrů, staví na výjimečných hereckých individualitách i na týmové herecké souhře.

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou

Palác Adria v Praze se stylovou kavárnou

Palác Adria je významnou kulturní památkou moderní architektury. Byl postaven pro italskou pojišťovací společnost Riunione Adriatica di Sicurta, která zde roku 1910 zakoupila původní dvoupatrový palác. Ten Palác tu nechal vybudovat o 100 let dříve pasovský biskup Leopold Leonard hrabě Thun.

Pánská pasáž v Praze

Pánská pasáž v Praze

Pánská pasáž je první obchodní zónou v České republice orientovanou primárně na muže. Spojuje ulice Na Příkopě a Ovocný trh v samém srdci Prahy.