!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru
Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru
"> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

Vydáno 19. března 2021
Pojďme společně oslavit Mezinárodní den štěstí! Jako vhodné datum pro šťastný den OSN zvolilo 20. březen – snad proto, že ten den už jaro klepe na dveře a kdekdo se na ně těší. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
Štěstí záleží na každém z nás. Usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste při příležitosti Mezinárodního dne štěstí vyzkoušeli, objevili a navštívili. Těšme se na hezké věci a brzké svobodnější procházky!
 

Projděte se v lukách

Procházka na čerstvém vzduchu vám udělá vždy dobře. Zjevně v nás zůstalo něco z přírodních národů, protože mezi nejoblíbenější místa, kde cítíme štěstí, radost a naplnění, patří třeba snová krajina s dalekými průhledy a osaměle stojícími stromy kolem hradiště v Mikulčicích, údolí Divoké Orlice, louky u Pohoří na Šumavě či Terčino údolí u Nových Hradů. Pro někoho se štěstí skrývá i ve zdech hradů a zámků; místem vašeho srdce se může stát Krakovec, Loket anebo sídla postavená „pod šťastnou šternberskou hvězdou“, namátkou Trojský zámekPraze.

KrakovecPocit štěstí vás může dostat na kolena i na bezejmenných místech kdesi v krajině, kde jste se na chvíli zastavili a pak jeli dál. Posezení se sklenkou vína v ruce uprostřed vinic. Anebo ve zvláštním koutku, který vás kdysi v mládí vzal za srdce, ale už jste jej nikdy víckrát přes veškerou snahu nenašli. A pokud by vám to nestačilo, nechte se inspirovat zamilovanými místy týmu Kudy z nudy.
 

Pro vlky samotáře

Besedické skályJe vám dobře o samotě a pocity štěstí si užíváte bez okolních davů? Doporučovat nějaké místo na portálu Kudy z nudy jako skvělý tip pro samotářské duše je ošidné, ale zkuste to: téměř sami (a při troše štěstí úplně sami) budete při toulkách tajemným Sedmihořím, v údolích Novohradských hor, v Českém lese anebo na Brdech: třeba na břehu Smaragdového jezírka pod Plešivcem, kde jste kdysi na vandru dostali první pusu.

Volněji by v tomto čase mohlo být ve skalních městech, jako jsou Besedice, Klokočské skály či Příhrazské skály. Davy by neměly být ani u Čertových hlav na Kokořínsku a nic nezkazíte ani výletem ke skalním reliéfům na Kopicově statku či k pohádkové Panské skále.
 

Postaveno pro radost

Mecenáši jako byli Karel IV. anebo architekt Josef Hlávka existují i dnes: ze soukromých zdrojů vybudovala Meda Mládková, která letos slaví 100 let, Museum Kampa, mecenáše najdete i mezi zakladateli uměleckých center DOX nebo MeetFactory a hudebního klubu Jazz Dock v Praze. Můžete je podpořit svou návštěvou a přemýšlet: co byste pro radost sobě i ostatním postavili, založili a zřídili vy?
 

Výhled za štěstím

Výhled MiladaI mezi staviteli vyhlídkových věží jsou štědří lidé: například rozhlednu nad obcí Salaš na Slovácku za vlastní peníze a bez dotací postavil místní podnikatel, který si přeje zůstat v anonymitě. Podobně vznikla rozhledna Radost severně od Plzně, mezi obcemi Dobříč a Jarov: soukromou, ale volně přístupnou rozhlednu na své náklady a na svém pozemku vybudoval jeden z místních občanů. Také rozhlednu na vrchu Krchov u Předního Chlumu postavil společně s přáteli pan Radomil Kessl a pojmenoval ji po své mamince Milada. Jak by se jmenovala vaše rozhledna?
 

Něco mezi nebem a zemí

kostel NeratovMístem, kde cítíte, že k nebi máte blíž než jinde, je Neratov. Kdysi vysídlená osada na polských hranicích skrytá za hradbou Orlických hor s vypáleným torzem poutního kostela, dnes živá horská vesnice, kde najdete vše co je třeba, včetně kavárny a pivovaru. Navíc je tu Sdružení Neratov s chráněnými dílnami, farmou a dalším zařízením, v němž našlo domov několik desítek mentálně hendikepovaných lidí. Symbolem obce je především kostel Nanebevzetí Panny Marie, který řádění Rudé armády i komunistů přežil jen zázrakem a po revoluci jako fénix povstal z popela a trosek. Navíc má něco, co sem láká výletníky z celé republiky: částečně prosklenou střechu. Přijeďte sem a prozkoumejte příběh vůle, naděje, života a nezbytné kapky štěstí.
 

Hvězdy pro štěstí

Hvězdy v ČRŘíká se, že vidět padat hvězdu přináší štěstí. Do přelomu července a srpna, kdy z nebe prší Perseidy, je sice daleko, ale hvězdy můžete pozorovat klidně hned dnes v noci. Místo hvězdáren a dalekohledů vám ale doporučíme místa daleko od civilizace, s nepatrným světelným smogem a podmínkami lepšími než jinde. Nejhustší tmu u nás, kde místo několika desítek hvězd uvidíte tisíce zářících bodů, najdete podél horního toku řeky Jizery a kolem osady Jizerka, v Beskydech kolem obcí Staré Hamry a Bílá a na Manětínsku. Tak ať vám štěstí přinese třeba pouhý pohled na noční oblohu!
Panská skála u Kamenického Šenova - nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála u Kamenického Šenova - nejstarší chráněný geologický útvar

Panská skála je pozůstatkem nevelkého čedičového návrší (597 m) vyčnívajícího z náhorní plošiny mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Známá je z pohádky Pyšná princezna.

Rešovské vodopády - největší vodopády Nízkého Jeseníku

Rešovské vodopády - největší vodopády Nízkého Jeseníku

Říčka Huntava, která pramení ve Stříbrných Horách u Horního Města, vyhloubila na horním toku skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády největšími v Nízkém Jeseníku. Územím, které je od r. 1966 chráněným přírodním výtvorem, můžete projít přes dřevěné lávky a schody.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá vzniká nestátní rezervace divokých koní, zubrů a praturů, kteří zde spásáním vzácných stepí a zbytků bohatých luk pomohou zachovat křehkou biodiverzitu a zabrání tak zarůstání biologicky cenných lokalit.

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a naučná stezka Králický Sněžník

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník byla vyhlášena v roce 1990 na ploše 1694,67 ha. Leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 - 1424 m. Znakem naučné stezky je silueta slůněte, která je neoficiálním symbolem Králického Sněžníku.

Terčino údolí u Nových Hradů

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Besedické skály - labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

Besedické skály - labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Moravské Toskánsko - nejfotogeničtější krajina Česka

Moravské Toskánsko - nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.

Brdy - nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy - nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy - nejvyšší ryze české pohoří u nás, které na vlastní kůži poznalo pronikání člověka do krajiny, období romantické turistiky i období, kdy bylo využito k výcviku vojsk, čímž byly hvozdy zakonzervovány do dnešních dnů. Od ledna 2016 se oblast otevřela veřejnosti.

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny

Jeden z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách se nachází na pravém břehu Jevanského potoka mezi obcemi Louňovice, Vyžlovka, Jevany, Černé Voděrady a Struhařov. Hlavním předmětem ochrany jsou kyselé a květnaté bučiny s typickou flórou a faunou.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Chrám v Panenském Týnci - načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Chrám v Panenském Týnci - načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Dančí obora Veltrusy

Dančí obora Veltrusy

Daňčí obora se na mapách veltruského parku objevuje už kolem roku 1802. Část veltruské obory je přístupná pro veřejnost. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost pozorovat daňky z blízka. Daňky, však prosíme, nekrmte. Mají svojí stravu, kterou pravidelně dostávají.

Skalní reliéfy - galerie u Kopicova statku

Skalní reliéfy - galerie u Kopicova statku

Ve skalách pod Kopicovým statkem, Jirošovou rychtou, vytvořil tehdejší majitel a lidový umělec Vojtěch Kopic galerii skalních reliéfů především z české historie.

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Jabkenická obora

Jabkenická obora

Jabkenická obora leží 1 km východně od Jabkenic. Byla založena roku 1750 rodem Fürstenberků pro chov divoké a cizokrajné zvěře. Roku 1943 byla zrušena a po roce 1964 opět obnovena. Dnes se využívá pro chov daňků a přístupná je jen po vyhrazených cestách.

Zámecký park Sychrov - unikátní sbírka dřevin

Zámecký park Sychrov - unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.

Frýdlantské cimbuří - skalní vyhlídka nedaleko Hejnic

Frýdlantské cimbuří - skalní vyhlídka nedaleko Hejnic

Frýdlantské cimbuří je výrazný skalní útvar v hřebeni Poledních kamenů Jizerských hor. Cimbuří má dva vrcholy od sebe oddělené hlubokou propastí. Na západnějším vrcholu je upravená vyhlídka, na kterou je možné vylézt po žebříku se zábradlím.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Barokní areál Skalka - poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Barokní areál Skalka - poutní kostel u Mníšku pod Brdy

Severně od Mníšku pod Brdy na návrší Skalka se nachází poutní místo s kostelíkem sv. Maří Magdaleny. K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy naučná stezka s obnovenou křížovou cestou s kapličkami z roku 1672. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

Čertovy hlavy - monumentální skulptury Václava Levého

Čertovy hlavy - monumentální skulptury Václava Levého

Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete monumentální skalní skulptury. Řadu reliéfů vytesal v polovině 19. století do pískovcových skal sochař Václav Levý.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Údolí Chlébského potoka - desetitisíce bledulí v lužním lese

Údolí Chlébského potoka - desetitisíce bledulí v lužním lese

V hluboce zaříznutém údolí Chlébského potoka na Svratecku se dochovala vegetace potočních olšin s hojným výskytem chráněné bledule jarní. Dále se zde vyskytují pcháčové louky a řada zajímavých druhů rostlin a živočichů.

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku

Stezka mezi skalami u areálu Lesní zátiší u obce Brniště, kudy naši předci jezdívali s povozy na pole, se v současnosti stala jakousi uměleckou galerií v přírodě, kterou doplňují nejrůznější přírodní instalace.

Koniklecová louka v přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně

Koniklecová louka v přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně

Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu - nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde na jaře vykvétají desetitisíce konikleců velkokvětých.

Obora Žleby - bílí jeleni a dravci

Obora Žleby - bílí jeleni a dravci

Obora Žleby nedaleko Kutné Hory je proslulá unikátním chovem bílých jelenů. Obora o rozloze cca 121 ha navazuje na park státního zámku Žleby. Její součástí je tzv. ukázková obůrka s prezentací chovů bílých jelenů, expozicí dravců a sov. Dále jsou zde k vidění mufloni, vodní ptáci a další zvířata.

Rakovecké údolí na Drahanské vrchovině

Rakovecké údolí na Drahanské vrchovině

Rakovecké údolí patří k nejkrásnějším údolím Drahanské vrchoviny. Táhne se od obce Račice-Pístovice až k rybníku Budkovan ležícímu na okraji Jedovnic. Louky se zde střídají s lesy a pasekami a v části údolí byla instalována naučná stezka. Brzy z jara se zde objevují obrovské trsy bledulí.