!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku
Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku
"> "> "> ">
Zážitky

Deset důvodů, proč jet na jarní prázdniny do Písku

Vydáno 9. března 2020
Do Písku můžete jet na výlet s dětmi kdykoliv, ale právě teď o jarních prázdninách, které se konají od 9. do 15. března 2020 máte ještě o pár důvodů víc. Hlavním tahákem je Sladovna, prostor, kde si společně hrají a tvoří děti i dospělí. Kromě toho vás zavedeme mezi akvária, na starobylý most nebo do záchranné stanice zvířat.

Sladovna: vstupte do světa dětské ilustrace

V posledních letech se stala báječným místem pro rodiny s dětmi písecká Sladovna; letos oslaví již 13. sezónu. Vedle bohatého programu akcí jsou hlavními lákadly interaktivní výstavy. V jejich čele stojí obří dřevěné Mraveniště s desítkami metrů chodeb, komůrkami a mosty, se skluzavkou a audiovizuálními efekty. Celé patro je věnované dětské knižní ilustraci, pro nejmenší děti je připraven fantastický herní prostor Pilařiště.

všude papírUž jen do 15. března bude otevřena expozice "Za barokem", která děti přenese v čase do doby baroka, de budou zkoumat povolání stavitele, hudebníka, umělce a mastičkáře. Barokní doba na ně i díky videomappingu, 3D brýlím a audiovizuálním efektům skutečně dýchne. Kreativní Laboratoř a výstava modelů, to je expozice "Všude papír". Na své si přijdou milovníci papírových modelů hradů, zámků, dopravních prostředků a všeho možného, co kdy pro papírové modeláře za svého života připravil pan architekt Richard Vyškovský a také to, co v průběhu minulých desetiletí přinesl časopis ABC.

Návštěvu Sladovny si můžete naplánovat libovolně, otevřeno je totiž denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin, ve středu a sobotu do 18 hodin.
 

Svíčkárna Rodas: radostné tvoření

Ve Sladovně objevíte ještě jedno báječné místo: Svíčkárnu a mydlárnu Rodas. Ve výrobních dílnách si děti mohou vyzkoušet vyrábět a zdobit klasické i plovoucí svíčky, voskové ozdoby, mýdla a koupelové soli s přírodními esenciálními oleji sedmi druhů a barev. Otevřeno je ve středu a pátek od 14 do 17 hodin a o víkendech od 10 do 17 hodin.

V dílně je k dispozici kromě zdobení svíček také výroba voskových pastelek. Ty jsou vyrobeny ze včelího vosku, potravinářských barev a olivového oleje, tudíž jsou netoxické a vhodné i pro malé děti. Dále si můžete vyzkoušet nasýpání koupelových solí dovezených z Itálie či vykrajování nebo odlévání glycerinových mýdel s přírodními esenciálními oleji.
 

Pradědeček most se jmenoval po jelenovi

most v pískuByla by škoda navštívit Písek a neprojít se alespoň jednou po kamenném mostě, který vede přes Otavu. Je to totiž nejstarší dochovaný kamenný most v Čechách; pochází dokonce ze 13. století. Ačkoli nepatří mezi památky UNESCO a na délku měří jen něco málo přes sto metrů, jde o velmi významnou a cennou architektonickou památku.

Podle ústního podání se most původně jmenoval Jelení. Nový most byl tehdy pojmenováván podle prvního uživatele, který po něm přešel. V tomto případě to byl jelen, který ráno předešel zřejmě připraveného významného činitele státní správy.
 

Do muzea za rybami

RybaV části královského hradu ze 13. století sídlí Prácheňské muzeum. Ze stálých expozic je pro děti nejlákavější část nazvaná Ryby a rybářství: její součástí totiž jsou akvária a nádrže s mnoha druhy ryb českých řek, rybníků a přehradních nádrží.

Expozice prezentuje ryby v sedmi akváriích o objemu 2 000 litrů, dvou akvárií o objemu 2 500 litrů a jedné průhledové nádrži o objemu 130 litrů. Pravidelně zde bývá vystaveno 16 až 20 druhů ryb, přičemž některé exempláře dosahují značných rozměrů (sumec, kapři, štika). Expozice živých ryb je doplněna ukázkou historického vybyvení používaného dříve v rybničním rybářství a dále výstavkou říčních perel místního původu.
 

Sudoměř 1420

bitva u sudoměřePrácheňské muzeum zve také na výstavu s názvem Sudoměř 1420, která přivede zvídavé návštěvníky na počátek dramatického období husitských válek. Po smrti Václava IV. se soužití husitů a katolíků v městě Plzni stalo neúnosné a husité město v počtu asi čtyř set osob opustili. Do cesty se jim u jihočeské vsi Sudoměře ale postavili "železní páni". Katolické vojsko mělo nepochybně početní převahu a v jeho prospěch hovořila i kvalita výzbroje a výstroje. Naproti tomu husitský voj, vedený Janem Žižkou a radikálním knězem Václavem Korandou, byl spíše polovojenského rázu. Ke známému střetu došlo dne 25. března 1420. Husitům se podařilo za pomoci vozové hradby nájezd rytířů odrazit a přečkat na bojišti noc.

rytířiVýstava v prostorách Prácheňského muzea připomíná 600 let od této bitvy. K vidění jsou exkluzivní a originální artefakty z 15. století – vždyť na výstavě spolupracují Národní muzeum v Praze, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Národní památkový ústav, Milevské muzeum a další instituce. Na textech se podílelo hned několik specialistů na období 15. století, jedním z nich je i věhlasný historik Petr Čornej. Výstavou provází ilustrace Jiřího Petráčka, jehož charakteristické obrázky doplnily již řadu knih nejenom o husitství.

Ukázku boje můžete zhloédnout při letošní rekonstrukci bitvy u Sudoměře, která se bude konat 28. března 2020.
 

Dětská hřiště: hrajte si

dětské hřištěSkluzavky, prolézačky, balanční prvky, houpačky a další atrakce v Písku čekají na malé návštěvníky třeba na Mírovém náměstí a v Palackého sadech. Na hřišti u výletní restaurace na Městském ostrově zakotvila velká dřevěná loď a na Jiráskově nábřeží objevíte unikátní hřiště z živého vrbového proutí s kameny, mosty, vrbovými loděmi, tunely a tee-pee.

Hřiště jsou kvalitně a bezpečně vybudována, často stavěna z přírodních, odolných a trvanlivých materiálů. Hřiště pro menší děti jsou z bezpečnostních důvodů obvykle oplocena.
 

LezeTop: protáhněte se

Více než 150 lezeckých cest, 1 400 metrů čtverečních boulderingových ploch a 6 až 15 metrů vysoké stěny, to je základní představení lezeckého centra LezeTop. Patří k největším lezeckým centrům u nás, pro menší návštěvníky tu mají dětskou stěnu. Vybavení nemusíte brát do s sebou, je tu i půjčovna s kompletním lezeckým vybavením.

Podud jste začátečníci, je nutné při první návštěvě centra základní proškolení instruktorem (pondělí a čtvrtek od 15 00 - 19 00, nebo objednání instruktora min. den předem).
 

Za zvířátky do záchranné stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů MakovZoologickou zahradu v Písku sice nemají, ale můžete se vypravit do záchranné stanice živočichů Makov; leží v areálu hájenky u rybníka Makov u obce Čížová, asi 7 km od města, a z Písku se sem dá pohodlně dojet na kole. Stanice přijímá veškeré poraněné, nemocné či jinak handicapované volně žijící živočichy a pečuje o opuštěná mláďata.

Stanice je umístěna v areálu hájenky Makov. Současná rozloha činí cca 4000 m2. V dnešní době je vybudováno 8 expozičních voliér, 5 komnat pro mláďata, 4 kryté přístřešky, 3 chovné komory, 2 karantenní a 2 zazimovací komory, 1 vypouštěcí voliéra. Podívat se sem můžete v pondělí, středu, pátek a sobotu od 9 do 17 hodin.
Stálá zážitková expozice Mraveniště ve Sladovně

Stálá zážitková expozice Mraveniště ve Sladovně

Největší dětská galerie musí mít to největší Mraveniště. A Sladovna ho má. Chcete ho vidět? Přijeďte do Písku a objevte mravenčí svět!

Sladovna Písek – galerie hrou

Sladovna Písek – galerie hrou

Zážitkové výstavy pro celou rodinu, čtyři patra zážitků a kreativity. Výstavy a jejich témata prostřednictvím hry nabízí spoustu inspirace a poznání. Přijďte a poznejte svět létání a nebe, zažijte Mraveniště, zahnízděte ve světě ilustrovaných knížek, nebo si něco vytvořte v naší nebeské Laboratoři.

Sladovna Písek - prohlídka s příběhem

Sladovna Písek - prohlídka s příběhem

Aneb "navštívení zlatých časů sladovnických". Písecká Sladovna je na cestě vytváření nové formy živého kulturního centra, kde se hodnoty tvoří a zprostředkovávají návštěvníkům všech generací. Naleznete zde několik stálých expozicí, ale také interaktivní výstavy, určené především dětem.

Přírodní park Písecké hory

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.

Městský Ostrov na Otavě s výletní restaurací

Městský Ostrov na Otavě s výletní restaurací

Na Městském ostrově v Písku naleznete restauraci a venkovní bar s posezením a dětským zábavním parkem. Ostrov uprostřed řeky Otavy využívali v minulosti ostrostřelci, hrálo se tu rovněž divadlo.

Prácheňské muzeum v Písku

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Svíčkárna a mýdlárna Rodas Písek

Svíčkárna a mýdlárna Rodas Písek

Chcete strávit nezapomenutelný den v příjemném a voňavém prostředí? Přijďte se podívat do Svíčkárny Rodas v Písku ve Sladovně. Můžete si zde vlastnoručně ozdobit svíčky, vykrojit a odlévat glycerinová mýdla, nasypat koupelové soli či odlévat voskové pastelky dle svých představ a fantazie.

Elektrárna královského města Písku

Elektrárna královského města Písku

Elektrárna královského města Písku vznikla na místě bývalého Podskalského mlýna na doporučení vynálezce Františka Křižíka.

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov byla založena v roce 1993 Českým svazem ochránců přírody.Je umístěna v areálu hájenky Makov.

Lezecké centrum LezeTop - Písek

Lezecké centrum LezeTop - Písek

Jedno z největších lezeckých center v ČR, 1500 m2 lezecké plochy, více než 160 lezeckých cest všech obtížností. Centrum je určeno pro širokou veřejnost, začátečníky i sportovní lezce. Vstup není časově omezen.