Úvod > Co chcete dělat? > Bunkr v Přáslavicích u Olomouce
Památky

Bunkr v Přáslavicích u Olomouce

Prohlídka bývalého vojenského objektu, který v době Studené války podléhal nejvyššímu stupni utajení. V ČR se jedná o jedinou možnost, jak se do útrob podobného objektu dostat. Určeno pro širokou veřejnost i pro fandy vojenské historie, bunkrů, telekomunikací.
Od července 2022 se pro veřejnost otevřel objekt bývalého vojenského bunkru v Přáslavicích u Olomouce. Nejen fanoušci vojenské historie mohou nahlédnout do prostor, do kterých ještě nedávno mohli vstoupit jen vybraní jedinci a pouze po přísné bezpečnostní prověrce. Objekt strategického významu totiž podléhal nejvyššímu stupni utajení.

Masivní bunkry, které měly v době Studené války vydržet útok z bezprostřední blízkosti, byly součástí tzv. Národního kabelového okruhu. Byla to stovky kilometrů dlouhá kabelová síť budovaná od 60. let 20. století na území České republiky. V okolí některých měst, mj. Olomouce, vznikl důmyslný spletenec podzemních chodeb s řadou servisních budov na povrchu. Objekt záložní zesilovací stanice v Přáslavicích je jediný svého druhu, který je přístupný veřejnosti.

Prohlídková trasa trvá kolem hodiny. Návštěvníci během ní projdou několika podzemními patry, kde se nachází zachovalé a zcela původní vybavení bunkru. Podívat se mohou do sálů ústředen, do tzv. baterkových sálů nebo do technologických prostor, které sloužily pro zachování bojeschopnosti při různém stupni radiace v okolí. Pro řadu osob jsou zajímavé i servisní prostory pro personál, jako je kuchyň, ložnice či jídelna. A samozřejmě místnosti, odkud na komunikaci a dění v bunkru dohlížela tajná policie.

Vše bylo dimenzováno tak, aby posádka uvnitř bunkru vydržela až deset dní bez nutnosti zásahu zvenčí. I kdyby všude kolem zuřila jaderná válka. Zdi bunkru jsou silné 1,5 metru a jak vzpomínají pamětníci, kteří v době jeho výstavby žili nedaleko, domíchávače betonu sem jezdili dnem i nocí a beton se sem „lil ve velkém“. Na stavbu dohlížela armáda. Dělníci, kteří na stavbě pracovali, byli dovezeni z co nejvzdálenějších koutů země, aby se tím eliminovalo riziko vyzrazení. Všichni navíc museli projít školením o zachování mlčenlivosti a do hotových částí bunkru již neměl nikdo přístup.

Celý areál je v současné době v majetku soukromé společnosti Flenexa plus s.r.o., která zde provozuje své podnikání. Ani v letních měsících se teplota uvnitř nepřehoupne přes 20 stupňů Celsia a objekt je díky tomu vhodný pro celoroční pěstování rostlin aquaponickou metodou, tedy bez hlíny. Na místě spjatém s ponurou historií nejen naší země se v současné době vyrábí potraviny udržitelným a ekologickým způsobem. Už dávno to není šedivý prostor, ale díky zelenině a bylinkám, které se uvnitř pěstují, získal doslova „zelená střeva“.

V rámci jedné vstupenky tak návštěvníci shlédnou hned dvě zajímavosti: bývalý vojenský objekt podléhající nejvyššímu stupni utajení a aquaponickou farmu, která je ojedinělá nejen na území ČR, ale i ve světě. Jedná se unikátní a netradiční spojení vojenské historie a udržitelného zemědělství.

Ubytování a restaurace v okolí

Minipivovar Tvarg ve Velké Bystřici u Olomouce

Minipivovar Tvarg ve Velké Bystřici u Olomouce

Velká Bystřice, Olomoucký kraj
Tvargle z Tvargu

Tvargle z Tvargu

Velká Bystřice, Olomoucký kraj
Zámek Velká Bystřice

Zámek Velká Bystřice

Velká Bystřice, Olomoucký kraj
Šmeralova vila na Sv. Kopečku

Šmeralova vila na Sv. Kopečku

Olomouc, Olomoucký kraj