Úvod > Aktuality > Zámek Buchlovice ovládne opět Tulipománie
Zámek Buchlovice ovládne opět Tulipománie
"> "> "> "> Tulipománie na zámku Buchlovice "> "> Buchlovický zámek nabídne výstavu rezaných tulipánu
Památky

Zámek Buchlovice ovládne opět Tulipománie

  • Vydáno28. března 2022
Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od března 2022 a interiéry zámku jsou přístupné o víkendech s prohlídkami vždy v 11.00 ve 13.00 a v 15.00 hodin. Na velikonoční víkend zámek připravuje oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá až do Velikonočního pondělí.

Tulipománie na zámku Buchlovice V měsíci dubnu bude zámecký park otevřen denně a prohlídky zámku budou probíhat jednak o víkendech (od 9.30 do 16.00 hodin), ale taky ve všední dny, kdy budou prohlídky zámeckých interiérů vždy v 11 a ve 14 hodin.

Během velikonočního víkendu od 15. do 18. 4. 2022, budou prohlídkové místnosti zámku v Buchlovicích vyzdobeny aranžmá  tulipánů. Samotná výstava řezaných tulipánů bude přístupná v Sala Terreně zámku. Ani letos mezi vystavovanými květinami nechybějí velmi oblíbené tulipány Princess Irene. Vystaveny jsou i takzvané Rembrandtovy tulipány, pojmenované po známém malíři 17. století, které se vyznačují dvoubarevným květem. V interiérech zámku budou k vidění květinové dekorace a v Sala terreně uvidíte výstavu řezaných tulipánů vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Tulipánová horečka přišla z Holandska

Tulipomanie známá též jako tulipánová horečka vypukla v Holandsku počátkem 17. století kvůli nedostatku cibulek tulipánů. Vzhledem k tomu, že poptávka stále více převyšovala nabídku, ceny tulipánů rostly závratnou rychlostí. Každý si přál těžit z této situace a vidina rychlého zisku zasáhla nejen šlechtu, ale i měšťany a sedláky. Ve snaze získat peníze na nákup cibulek tulipánů lidé rozprodávali své majetky, včetně domů a továren.

Holandský malíř Rembrandt byl mistrem světla a stínu, kouzelník atmosféry. Žil v divoké době dohadů o cibulkách tulipánů. V době, kdy se jedna cibulka tulipánů prodávala za závratné částky. Rembrandt maloval tulipány zřídka, navzdory tomu jsou dnes květy tulipánů protkané červenou nebo žlutou linkou často nazývány jako Rembrandtovy tulipány.

červnu se zámek Buchlovice zapojí do Víkendu otevřených zahrad a v červenci to bude opět květinová výstava, tentokrát růží. Sezónní výstavou (červenec–říjen) zaměřenou na téma slavností z grafické sbírky Berchtoldů se zámek připojí Roku šlechtických slavností. A poslední letošní akcí budou Vánoce na zámku.

Buchlovice

Buchlovice

Není těžké vyjmenovat hlavní lákadla městečka na Slovácku: barokní zámek s rozlehlou zahradou, Muzeum Podhradí, lázeňské letovisko Smraďavka a středověký hrad Buchlov s poutní kaplí sv. Barbory. Ten sice neleží přímo v Buchlovicích, ale snadno se k němu dostanete pěšky nebo na kole.

Zámecký park Buchlovice

Zámecký park Buchlovice

Areál zámeckého parku a zahrady v Buchlovicích patří k nejvýznamnějším a nejdochovanějším v Čechách a na Moravě. Vzácnost historické zahrady spočívá zejména v dochování prvků italské barokní zahrady a ve velmi citlivém napojení přírodně krajinářského parku na pravidelnou část zahrady.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Další aktuality