Úvod > Aktuality > Lázně Luhačovice si připomínají 145. výročí narození Dušana Jurkoviče
Lázne Luhacovice - Jurkovicuv dum
"> Lázne Luhacovice - Jurkovicuv dum "> Lázne Luhacovice - pramen Ottovka "> Lázne Luhacovice - Lázenský dum Jestrabí "> Lázne Luhacovice - Chaloupka "> Lázne Luhacovice -
Lázně a wellness

Lázně Luhačovice si připomínají 145. výročí narození Dušana Jurkoviče

  • Vydáno19. února 2013
Největším lákadlem pro návštěvníky Lázní Luhačovice jsou, mimo vzácných minerálních vod a 16 léčivých pramenů také zachovalá díla nejvýznamnějšího slovenského architekta Dušana Jurkoviče (1868-1947), jehož 145. Výročí narození tohoto originálního architekta si připomínáme právě v tomto roce.
Jurkovičův důmStavby Dušana Jurkoviče (1868-1947), vytvořené pro Luhačovice během pouhých tří let, spojují motivy regionální karpatské lidové tvorby s dekorativními principy secese a vlivy anglického hnutí Arts and Crafts ve zcela originální formě. Drobné měřítko a citlivé zasazení staveb do parkově upravené údolní krajiny podtrhují harmonii celku. Tím se luhačovické lázně liší od řady významných evropských lázní. Podle představ doktora Veselého měly lázně vracet hostům nejen zdraví, ale i radost ze života, k níž přispívá i umění a architektura. Luhačovice se měly stát (a také se během příštích let staly) "slovanským salónem", místem setkávání osobností české, moravské a slovenské kultury.

Nejoblíbenějším místem pobytu se pro mnohé lázeňské hosty stal Jurkovičův dům, s neopakovatelnou atmosférou a službami nejvyšší kvality. Právě Jurkovičův dům z roku 1902 je nejvýznamnější Jurkovičovou stavbou v Luhačovicích. Funkce objektu se přitom nezměnila – byla vždy kombinací vanových lázní a ubytování lázeňských hostů. Exteriér i vnitřní prostory byly při obnově objektu v letech 2000-2002 maximálně přiblíženy původnímu stavu na základě restaurátorských průzkumů a dobových fotografií. Nejvíce původních funkčních prvků mobiliáře je zachováno v balneočásti – originální lehátka, zrcadla, věšáky, sedačky, židle, stůl, lavice, květinové podstavce, toaletky se zrcadlem, stolky s keramickou deskou, vše navržené Dušanem Jurkovičem. Obnoveny byly tři místnosti s originálním funkčním sanitárním vybavením – repasovanými "zlatými" mosaznými vanami minerálních lázní, kde hosté mohou stejně jako před více než sto lety využívat balhodárných účinků přírodních minerálních koupelí. Také další Jurkovičovy stavby – Vila Chaloupka, Vila Jestřabí, Vodoléčebné lázně, Říční a slunečné lázně a Hudební pavilón plně slouží veřejnosti a jsou ve vynikajícím stavu.

Pramen OttovkaDalší lákadla Lázní Luhačovice představují však také jedinečné a vzácné Luhačovické minerální vody a 16 léčivých pramenů. Nejznámějšími jsou Vincentka, Ottovka, Aloiska, pramen Dr. Šťastného. V Lázních Luhačovice se léčí onemocnění dýchacích cest, pohybového aparátu, trávicího ústrojenstva, látkové výměny (cukrovka), oběhového ústrojenstva a onkologické onemocnění. Lázeňská léčba je založená na využití přírodních léčivých zdrojů, v kombinaci s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami. Při lázeňské léčbě se minerální vody používají na pitné kúry, inhalace a přírodní minerální lázně. Celkem je možné poskytnout cca 60 procedur. Mimo lázeňských pobytů je to ideální místo pro strávení wellness víkendů a relaxačních pobytů.
Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen

V blízkosti Lázeňského divadla v Luhačovicích vyvěrá Pramen Dr. Šťastného. Má zvýšený obsah kyseliny borité, fluoru, jodu, lithia a barya a používá se k pitné léčbě.

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Takzvaným nejlidovějším luhačovickým pramenem je Ottovka, který je zároveň třetím nejznámějším pramenem. Vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy, na úpatí Malé Kamenné.

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

K nejstarším luhačovickým minerálním pramenům, známým již před rokem 1770, patří Aloiska. Aloiska se využívá k pitné léčbě i k inhalacím, ordinuje se při onemocnění zažívacích orgánů. Má zvýšený obsah jódu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků.

Lázeňský hotel Jurkovičův dům v Luhačovicích

Lázeňský hotel Jurkovičův dům v Luhačovicích

V samém srdci lázní Luhačovice se nachází národní památka a dominanta města – Jurkovičův dům. Původní mlýn v roce 1902 přestavěl známý architekt Dušan Jurkovič na lázeňský dům s ubytováním a balneoprovozem.

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Nejznámějším luhačovickým pramenem je Vincentka. Vděčí za to především tomu, že byl až do roku 1991 jediným místním pramenem, který se plnil do lahví. Vyvěrá za kolonádou, kde je jímán v osmimetrové studni.