Úvod > Aktuality > Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů
Lázně a wellness

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

  • Vydáno27. března 2024
Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
říční lázně luhačoviceNejvětší novinkou sezony 2024 bude otevření obnoveného areálu Slunečních lázní s muzejní expozicí věnovanou nejen tomuto slovenskému architektovi, ale i hudebnímu skladateli Leoši Janáčkovi, který se v Luhačovicích opakovaně léčil a čerpal zde inspiraci ke své tvorbě. Areál nabídne tři prohlídkové okruhy, které jsou věnované také expozici Říčních a slunečních lázní nebo depozitáři lázeňských technologií. Otevření by se mělo stihnout do května, v rámci zahájení lázeňské sezóny. To se bude slavit o víkendu 10. až 12. května 2024.

Areál Slunečních lázní byl postaven na počátku 20. století podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Svou největší slávu zažil v období první republiky, kdy se zde hosté léčili, koupali a slunili. Poté ale začali dávat přednost modernějším budovám a historický areál začal postupně chátrat. V březnu roku 2021 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce objektu, a tak se toto významné místo bude moci už brzy zařadit mezi turisticky atraktivní lokality Luhačovic. Nejzásadnějších zásahů se dočkal historicky a architektonicky nejhodnotnější centrální Vodoléčebný ústav, menšími úpravami prošly Říční a sluneční lázně, Sirné a slatinné lázně a technický objekt bývalé kotelny a prádelny.


Tři prohlídkové expozice ve Slunečních lázních

říční lázně luhačoviceZ nevyužívaných lázeňských objektů vzniklo muzejní expozice sloužící jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. Expozice bude k dispozici v rámci tří prohlídkových okruhů. První bude věnován historii Vodoléčebného ústavu, osobnosti Dušana Jurkoviče a dílu Leoše Janáčka. Druhý návštěvníky provede expozicí Říčních a slunečních lázní a součástí třetího okruhu bude depozitář lázeňských technologií a také expozice teplomilných rostlin.

Unikátní bazén napájený místní říčkou zůstane součástí odpočinkové zóny ve druhém prohlídkovém okruhu. Ke koupání již sloužit nebude, svou funkci neplnil od 90. let. Vznikne zde ale relaxační zóna, na místě bazénu vznikne biotop. Kromě standardního návštěvnického využití bude areál také poskytovat zázemí pro konání výstav a dalších programů Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Sluneční a říční lázněLuhačovicích jsou výjimečným dílem architekta Dušana Jurkoviče a po zdařilé obnově aspirují na statut národní kulturní památky.


Lázně Luhačovice a Otvírání pramenů

lázně luhačoviceDalší lákadla Lázní Luhačovice představují jedinečné a vzácné Luhačovické minerální vody a 16 léčivých pramenů. Nejznámějšími jsou Vincentka, Ottovka, Aloiska, pramen Dr. Šťastného. V Lázních Luhačovice se léčí onemocnění dýchacích cest, pohybového aparátu, trávicího ústrojenstva, látkové výměny (cukrovka), oběhového ústrojenstva a onkologické onemocnění. Lázeňská léčba je založená na využití přírodních léčivých zdrojů, v kombinaci s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami. Při lázeňské léčbě se minerální vody používají na pitné kúry, inhalace a přírodní minerální lázně. Celkem je možné poskytnout cca 60 procedur. Mimo lázeňských pobytů je to ideální místo pro strávení wellness víkendů a relaxačních pobytů.

Přírodní zdroje Lázní Luhačovice se symbolicky otevřou v rámci tradiční ake Otvírání pramenů. Oblíbená kulturní událost potrvá tři dny, od 10. až do 12. května 2024, aby si bohatý kulturní program mohl užít opravdu každý. Program bude v pátek zahájen celovečerním koncertem. Sobota se již tradičně ponese v prvorepublikovém duchu, kterým je město proslulé. Samotné svěcení pramenů a bohatý folklorní program připravuje město Luhačovice na neděli 12. května.
Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice – nejoblíbenější lázně na Moravě

Lázně Luhačovice jsou čtvrté největší lázně České republiky a nejnavštěvovanější lázně Moravy s více než 300 let trvající lázeňskou tradicí. Luhačovice jsou pravým místem k celoroční relaxaci a aktivnímu odpočinku s pestrými možnostmi kulturního i sportovního vyžití.

Otevírání pramenů v Luhačovicích 2024 – zahájení lázeňské sezony

10. 5.12. 5.
Otevírání pramenů v Luhačovicích 2024 – zahájení lázeňské sezony

V Luhačovicích se bude konat bohaté pásmo Otevírání pramenů 2024 spojené se zahájením letošní lázeňské sezóny.

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční a říční lázně v Luhačovicích, postavené Dušanem Jurkovičem, patřily na začátku 20. století k dominantám města. Zatím zde probíhá rekonstrukce díky které zde vznikne muzeum architekta Dušana Jurkoviče a skladatele Leoše Janáčka.

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Vincentka – poznejte léčivé účinky luhačovické minerálky

Nejznámějším luhačovickým pramenem je Vincentka. Vděčí za to především tomu, že byl až do roku 1991 jediným místním pramenem, který se plnil do lahví. Vyvěrá za kolonádou, kde je jímán v osmimetrové studni.

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen

Pramen Dr. Šťastného – nejzajímavější luhačovický pramen

V blízkosti Lázeňského divadla v Luhačovicích vyvěrá Pramen Dr. Šťastného. Má zvýšený obsah kyseliny borité, fluoru, jodu, lithia a barya a používá se k pitné léčbě.

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Ottovka – nejlidovější luhačovický pramen

Takzvaným nejlidovějším luhačovickým pramenem je Ottovka, který je zároveň třetím nejznámějším pramenem. Vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy, na úpatí Malé Kamenné.

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

Aloiska – nejstarší luhačovický pramen

K nejstarším luhačovickým minerálním pramenům, známým již před rokem 1770, patří Aloiska. Aloiska se využívá k pitné léčbě i k inhalacím, ordinuje se při onemocnění zažívacích orgánů. Má zvýšený obsah jódu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Zlínský kraj | Kultura

Reprezentační sály na Arcibiskupském zámku v Kroměříži voní jarními květinami a v Letním bytě zní hudba květin

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zde zahajují tradičně týden před Velikonocemi. Jako každé jaro i letos připravili na zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníci jsou zváni do tvořivé dílničky.
Zlínský kraj | Kultura

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda

Užijte si jarní prázdniny v Zoo Zlín

Pro všechny návštěvníky, kteří během jarních prázdnin zavítají do zlínské zoologické zahrady, nabízí zoo speciální prázdninový program. Děti i dospělí se tak mohou těšit na komentované krmení u vybraných expozic zvířat a milovníky přírody jistě potěší i právě kvetoucí první jarní květinky.
Zlínský kraj | Příroda