Úvod > Aktuality > Co letos chystá Muzeum města Brna na Špilberku?
Co letos chystá Muzeum města Brna na Špilberku?
"> "> ">
Kultura

Co letos chystá Muzeum města Brna na Špilberku?

  • Vydáno2. února 2017
Vycházkové hole, dobové ohňostroje, vězeňské kobky a slavné kasematy, historickou i moderní architekturu, dětskou dílnu, výstavu ikonických děl maďarsko-francouzského výtvarníka Victora Vasarelyho a dokonce i Krysáky, to všechno letos najdete na hradě Špilberk, v hlavním sídle Muzea města Brna.
Jeho veličenstvo Špilberk, někdejší královský hrad v Brně, důstojná barokní pevnost a nejproslulejší žalář habsburské monarchie se v muzeum proměnil v roce 1960. V areálu se koná celá řada akcí, takže známá brněnská historická památka je skutečně místem, kde to žije – a dokonce i v zimě.
 

Únor, děti a optické klamy

Pěkný zážitek slibuje Špilberk rodinám s dětmi: až do 26. února se sem můžete přijít toulat světem fantazie, kouzel, pohádek a tajuplných zákoutí ilustrátora Pavla Čecha. Začátkem února odstartuje výstava, ze které se vám roztočí hlava; k vidění budou díla maďarsko-francouzského výtvarníka Victora Vasarelyho, ikony op-artu. Na obrazy překypující geometrií, kontrasty a optickými iluzemi se můžete přijít podívat do neděle 2. dubna.

Od 23. února doplní program naopak výstava plná klidu s atmosférou dávných časů. Nedělní korzo aneb svět brněnských promenád a vycházkových holí nabídne dobové fotografie míst, kde se kdysi Brňané rádi procházeli, starodávnou módu, dýmky či vycházkové hole zvané špacírky ze sbírky knihkupce, nakladatele a kavárníka Šimona Ryšavého. Čas na návštěvu této výstavy máte až do 21. května. V dubnu pak přibude třetí krátkodobá výstava nazvaná Nechtěné dědictví. Přiblíží málo známou tvorbu brněnského architekta Jana Dvořáka (1925–1998) a potrvá od 20. dubna do 2. července. Všechny výstavy jsou otevřené denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
 

Už jste byli v kasematech?

Byla by ovšem škoda vypravit se na Špilberk jen na aktuální akce a vynechat stálé expozice. Zvláštní je, že největší pozornost přitahuje ta bezkonkurenčně nejstarší, tedy kasematy. Podzemní chodby kdysi sloužily vojákům, ale bývalo tu i vězení pro nejnebezpečnější zločince. První návštěvníci sem mohli poprvé nahlédnout už v roce 1880, vy je uvidíte v podobě z konce 18. století, kdy se přeměnily na nejtěžší žalář epochy císaře Josefa II. Při prohlídce zjistíte, jaký byl život vězňů, jaké jídlo dostávali i to, zda se v kasematech skutečně ukrývala legendární mučírna, opředená hrůzostrašnými historkami. V zimě jsou kasematy otevřené podobně jako výstavy denně kromě pondělí, od dubna do září denně.
 

Akce, hračky a vila Tugendhat

Pestrý výstavní program doplní také rozmanité akce, od květnové Muzejní noci přes červnový Špilberk Food Festival až po Letní shakespearovské slavnosti a srpnový Mezinárodní hudební festival. Celé léto navíc bude na východním opevnění promítat Letní kino a začátkem září přijde na řadu další tradiční akce Špilberk žije – a protože letos doprovodí výstavu Stavba jako Brno, hrad při ní ožije středověkými řemesly.

Zapomenout byste neměli ani na další expozice Muzea města Brna, tedy Muzeum hraček v Měnínské bráně a vilu Tugendhat, památku funkcionalistické architektury zapsanou na seznamu UNESCO. I tady je otevřeno celý rok, a to od středy do neděle od 9 do 17 hodin. Prohlídky s průvodcem začínají každou celu hodinu a kvůli omezené kapacitě je nutná rezervace předem.
 

Špilberk od léta do zimy

Léto na Špilberku bude patřit dětem, protože od začátku června téměř do konce srpna se na hradě zabydlí Krysáci, oblíbení hrdinové z Večerníčku. Zároveň začne hlavní výstava sezony, která potrvá až do konce roku. Nese název Stavba jako Brno a názorně vám ukáže vývoj stavebních řemesel, funkční repliky středověkých stavebních strojů i co všechno museli umět ti, kteří kdysi budovali hrady, chrámy nebo městské domy.

Milovníci umění se mohou těšit na díla sklářky Jiřiny Žertové v královské kapli, další výstava nazvaná Jeden kmen na hrad přiláká fanoušky fantasy. A pokud máte doma děti, které nedokážete odtrhnout od počítačů, těšte se na advent. Od konce listopadu až do ledna 2018 totiž výstavní sály zaplní Kouzelný svět počítačových her. Možná dokáže vaše potomky vylákat nejenom na Špilberk, ale i do předvánočně nazdobených ulic a na procházku špilberským parkem. Víte, že si tu můžete zahrát pátrací hru plnou šifer?
Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat či Měnínskou bránu.

Šifra Špilberk – pátrací hra na Špilberku

Šifra Špilberk – pátrací hra na Špilberku

Přijďte k hlavní pokladně hradu, čeká vás hra Šifra Špilberk. Na osmi stanovištích poznáte ty největší tajemství hradu Špilberku. Odhalte šifru ukrytou ve zdejších zdech!

Za Skřítky pod hrad Špilberk

Za Skřítky pod hrad Špilberk

Jedná se o zábavnou outdoorovou aktivitu v parku hradu Špilberk.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika