Úvod > Aktuality > Co letos chystá Muzeum města Brna na Špilberku?
Kultura

Co letos chystá Muzeum města Brna na Špilberku?

  • Vydáno2. února 2017
Vycházkové hole, dobové ohňostroje, vězeňské kobky a slavné kasematy, historickou i moderní architekturu, dětskou dílnu, výstavu ikonických děl maďarsko-francouzského výtvarníka Victora Vasarelyho a dokonce i Krysáky, to všechno letos najdete na hradě Špilberk, v hlavním sídle Muzea města Brna.
Jeho veličenstvo Špilberk, někdejší královský hrad v Brně, důstojná barokní pevnost a nejproslulejší žalář habsburské monarchie se v muzeum proměnil v roce 1960. V areálu se koná celá řada akcí, takže známá brněnská historická památka je skutečně místem, kde to žije – a dokonce i v zimě.
 

Únor, děti a optické klamy

Pěkný zážitek slibuje Špilberk rodinám s dětmi: až do 26. února se sem můžete přijít toulat světem fantazie, kouzel, pohádek a tajuplných zákoutí ilustrátora Pavla Čecha. Začátkem února odstartuje výstava, ze které se vám roztočí hlava; k vidění budou díla maďarsko-francouzského výtvarníka Victora Vasarelyho, ikony op-artu. Na obrazy překypující geometrií, kontrasty a optickými iluzemi se můžete přijít podívat do neděle 2. dubna.

Od 23. února doplní program naopak výstava plná klidu s atmosférou dávných časů. Nedělní korzo aneb svět brněnských promenád a vycházkových holí nabídne dobové fotografie míst, kde se kdysi Brňané rádi procházeli, starodávnou módu, dýmky či vycházkové hole zvané špacírky ze sbírky knihkupce, nakladatele a kavárníka Šimona Ryšavého. Čas na návštěvu této výstavy máte až do 21. května. V dubnu pak přibude třetí krátkodobá výstava nazvaná Nechtěné dědictví. Přiblíží málo známou tvorbu brněnského architekta Jana Dvořáka (1925–1998) a potrvá od 20. dubna do 2. července. Všechny výstavy jsou otevřené denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.
 

Už jste byli v kasematech?

Byla by ovšem škoda vypravit se na Špilberk jen na aktuální akce a vynechat stálé expozice. Zvláštní je, že největší pozornost přitahuje ta bezkonkurenčně nejstarší, tedy kasematy. Podzemní chodby kdysi sloužily vojákům, ale bývalo tu i vězení pro nejnebezpečnější zločince. První návštěvníci sem mohli poprvé nahlédnout už v roce 1880, vy je uvidíte v podobě z konce 18. století, kdy se přeměnily na nejtěžší žalář epochy císaře Josefa II. Při prohlídce zjistíte, jaký byl život vězňů, jaké jídlo dostávali i to, zda se v kasematech skutečně ukrývala legendární mučírna, opředená hrůzostrašnými historkami. V zimě jsou kasematy otevřené podobně jako výstavy denně kromě pondělí, od dubna do září denně.
 

Akce, hračky a vila Tugendhat

Pestrý výstavní program doplní také rozmanité akce, od květnové Muzejní noci přes červnový Špilberk Food Festival až po Letní shakespearovské slavnosti a srpnový Mezinárodní hudební festival. Celé léto navíc bude na východním opevnění promítat Letní kino a začátkem září přijde na řadu další tradiční akce Špilberk žije – a protože letos doprovodí výstavu Stavba jako Brno, hrad při ní ožije středověkými řemesly.

Zapomenout byste neměli ani na další expozice Muzea města Brna, tedy Muzeum hraček v Měnínské bráně a vilu Tugendhat, památku funkcionalistické architektury zapsanou na seznamu UNESCO. I tady je otevřeno celý rok, a to od středy do neděle od 9 do 17 hodin. Prohlídky s průvodcem začínají každou celu hodinu a kvůli omezené kapacitě je nutná rezervace předem.
 

Špilberk od léta do zimy

Léto na Špilberku bude patřit dětem, protože od začátku června téměř do konce srpna se na hradě zabydlí Krysáci, oblíbení hrdinové z Večerníčku. Zároveň začne hlavní výstava sezony, která potrvá až do konce roku. Nese název Stavba jako Brno a názorně vám ukáže vývoj stavebních řemesel, funkční repliky středověkých stavebních strojů i co všechno museli umět ti, kteří kdysi budovali hrady, chrámy nebo městské domy.

Milovníci umění se mohou těšit na díla sklářky Jiřiny Žertové v královské kapli, další výstava nazvaná Jeden kmen na hrad přiláká fanoušky fantasy. A pokud máte doma děti, které nedokážete odtrhnout od počítačů, těšte se na advent. Od konce listopadu až do ledna 2018 totiž výstavní sály zaplní Kouzelný svět počítačových her. Možná dokáže vaše potomky vylákat nejenom na Špilberk, ale i do předvánočně nazdobených ulic a na procházku špilberským parkem. Víte, že si tu můžete zahrát pátrací hru plnou šifer?
Muzeum města Brna

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Šifra Špilberk – pátrací hra na Špilberku

Šifra Špilberk – pátrací hra na Špilberku

Přijďte k hlavní pokladně hradu, čeká vás hra Šifra Špilberk. Na osmi stanovištích poznáte ty největší tajemství hradu Špilberku. Odhalte šifru ukrytou ve zdejších zdech!

Za Skřítky pod hrad Špilberk

Za Skřítky pod hrad Špilberk

Jedná se o zábavnou outdoorovou aktivitu v parku hradu Špilberk.

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Dnes je sídlem Muzea města Brna, jedním z brněnských kulturních center a významným turistickým cílem.

Další aktuality

Výstava Motosalon 2024 láká do Brna nejen milovníky rychlých kol

Tradiční motoristická výstava Motosalon 2024 se lotos koná v Brně na brněnském výstavišti BVV. Letošní 24. ročník veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení pro motorkáře se koná ve dnech 29. 2. až 3. 3. 2024, kdy zde zaplní čtyři haly nabitými expozicemi. Patrony letošního ročníku jsou herci, oba milovníci motorek, známí ze seriálu Polda – David Matásek a Vladimír Polívka. Nenechte si ujít skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky