ÚvodAktualityCísař, král a liška ryšavá Zikmund Lucemburský: 650 let od narození
Kultura

Císař, král a liška ryšavá Zikmund Lucemburský: 650 let od narození

  • 13. února 2018
Středa 14. února nebude patřit jen valentýnským oslavám, ale také jednomu zajímavému výročí. 14. února 1368 se totiž narodil Zikmund Lucemburský, muž, který na rozdíl od svého staršího bratra Václava IV. získal titul římského císaře a na stará kolena se stal i českým králem.
Zikmund se narodil před 650 lety jako druhý syn římského císaře a českého krále Karla IV., matkou byla Karlova čtvrtá manželka Alžběta Pomořanská. O sedm let starší bratr Václav zdědil českou korunu, pro Zikmunda chystal otec trůn uherský a polský.
 

České stopy

I proto jsou Zikmundovy stopy v Českých zemích minimální; narodil se v Norimberku a vyrůstal a žil v Uhrách, kde záhy získal svatoštěpánskou korunu. Co kdyby se naplnily vize ve stylu „co by bylo, kdyby bylo“ a Zikmund byl prvorozeným Karlovým synem místo Václava? Nepochybně by se snažil vybudovat velkou a silnou monarchii, ale jeho život by zřejmě i tak provázel boj o moc, války, intriky, diplomacie, křížové výpravy proti Turkům a také čtyři křižácká tažení proti husitům; dobře víme, že neúspěšná.

Stavbám hradů Zikmundova doba zkrátka nepřála, ale zatímco v Bratislavě jej připomíná třeba Zikmundova brána, poslední dochovaná součást opevnění Bratislavského hradu z 15. století a jedna z nejkrásnějších a nejpůsobivějších památek slovenského hlavního města, v Česku nic podobného nenajdete. Zikmundovy skály a stezky se jmenují po jiných Zikmundech a připomenout můžeme snad jen zvon Zikmund v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, mimochodem největší český zvon, odlitý zvonařem Tomášem Jarošem roku 1549. Ani ten ale nezvoní ke chvále ryšavého císaře, ale svatých Víta, Václava, Vojtěcha, Prokopa, Ludmily – a Zikmunda, světce, po němž byl král a císař pojmenován.
 

Zikmund byl doma v Uhrách

Zikmund Lucemburský byl uherským králem až do své smrti; kromě toho získal tituly římského krále, po bratrově smrti i českého a lombardského krále a na sklonku života i římského císaře. Prokázal, že je pravým synem svého otce: byly mu vlastní vůle, píle a cílevědomost, které bohužel jeho starší bratr a český král Václav IV. postrádal, v době narůstajícího nebezpečí tureckého vpádu si dokázal v Uhrách získat potřebnou autoritu a uherský trůn si podržel až do své smrti. K té došlo 9. prosince 1437, kdy ve věku 69 let zemřel ve Znojmě – a dodejme, že vlastně omylem a předčasně. Zikmund sice měl smrt na jazyku, ale chtěl zemřít doma, v Uhrách: skonal tak vlastně na cestě. Pochován je na bývalém území Uher v katedrále v rumunském městě Oradea, v Čechách známém také jako Velký Varadín.
 

Víte, že?

  • V našich dějinách se se Zikmundem táhne nelichotivá pověst „šelmy a lišky ryšavé“, hojně přiživená Aloisem Jiráskem a Zdeňkem Nejedlým. Pravda je ovšem taková, že kvůli barvě vlasů se mu liška říkalo už v dětství a prohnanost nebo osud Jana Husa v tom nehrály žádnou roli.
  • Na nejznámějším portrétu od italského malíře, iluminátora a medailéra Pisanella má Zikmund nádhernou kožešinovou čepici, ale vlasy i vousy šedivé; obraz je datovaný čtyři roky před jeho smrtí.
  • Zikmund raději řešil problémy politickou cestou; přes veškeré vojenské zkušenosti totiž většinu válečných střetů, bitev a tažení prohrál. Byl u porážky svých vojsk 14. 7. 1420 od husitů na Vítkově, což dodnes připomíná jezdecká socha Jana Žižky. Stejně to dopadlo na podzim téhož roku pod Vyšehradem a svědkem porážek svých vojsk byl i roku 1421 u Kutné Hory, o rok později pak u Kolína, Čáslavi a dnešního Havlíčkova Brodu, u mnoha dalších osobně chyběl.
  • Zikmund Lucemburský byl ženatý dvakrát, ale zemřel bez následníka. S druhou manželkou Barborou Celskou měl dceru Alžbětu, která se provdala za Albrechta Habsburského; jejich posledním dítětem byl Ladislav zvaný Pohrobek, narozený po smrti svého otce – ale to už je docela jiný příběh.
Císařská konírna na Pražském hradě Památky

Císařská konírna na Pražském hradě

Císař Rudolf II. byl kromě jiných kuriózních zájmů také vášnivým milovníkem a sběratel koní. Pro svou vášeň nechal zbořit část hradních hradeb a na jejich místě vystavěl kolem roku 1583 nové nádherné stáje. V současnosti slouží konírna k výstavním účelům.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci Kultura

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh hlavního hradního komplexu v ČR a lidí s ním spojených, tedy panovníků a prezidentů přes šlechtice a dvořany, proslulé umělce, stavitele, architekty či vědce až po řemeslníky a služebnictvo, vám představí expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci na Pražském hradě.

Svatovítský poklad na Pražském hradě Památky

Svatovítský poklad na Pražském hradě

V nové pokladnici katedrály sv. Víta i v depozitářích Metropolitní kapituly na Pražském hradě se nachází tzv. Svatovítský poklad. Jde o sbírku více než 400 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen Památky

Rožmberský palác na Pražském hradě – Ústav šlechtičen

Součástí areálu Pražského hradu je také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína Památky

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (11.5. – 12.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Historická bitva v Kolíně, Opening Party 2024 – sraz v Muzeu amerických veteránů, Prague Dragon Boat Festival 2024, Kačinské hry 2024, Vinná noc v Mělníku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky, Praha

Prožijte Pražské jaro s velikány klasické hudby

Mezi 12. květnem a 3. červnem 2024 se uskuteční 79. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Festival je v hudebním světě fenoménem – přečkal všechny dějinné zvraty, i změny vkusu a dramatické kulturní poryvy. Přečkal je, protože ve všech dobách zůstalo dost posluchačů, připravených ocenit a vychutnat skutečnou uměleckou kvalitu. I přesto nabízí mnoho inovací: letos poprvé se uskuteční projekt SpringTeen – festivalový den věnovaný mladému publiku a rodinám s dětmi. Největším vykročením z čistě hudebních vod bude Pražské jaro Art Salon, který představí díla šesti renomovaných výtvarných umělců napříč generacemi, které festival oslovil s jedním společným zadáním – vytvořit dílo inspirované cyklem symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany.
Kultura, Praha

Ochutnejte Titanic Gourmet Menu či steak à la AI v unikátním restaurantu Triton

Restaurace Triton na Václavském náměstí v Praze zve všechny gurmety na ojedinělý gastronomický zážitek: vzrušující cestu časem mohou milovníci dobrého jídla zažít v rámci Titanic Gourmet Menu, které je přenese na palubu první třídy legendárního Titanicu. Naopak cestu do budoucnosti zažijí hosté Tritonu v rámci s největší pravděpodobností prvního pokrmu v Praze, který byl vytvořen s pomocí umělé inteligence.
Gurmánská turistika, Praha

Úřad vlády veřejnosti postupně otevře Hrzánský a Lichtenštejnský palác

Nová turistická sezóna otevírá i běžně uzamčené dveře vládních paláců a vil. Už ve středu 8. května 2024 zpřístupní Úřad vlády ČR Hrzánský palác na Hradčanech a další týden bude otevřen také Lichtenštejnský palác na pražské Kampě. Tradičně se můžete těšit na komentované prohlídky reprezentačních místností i venkovních prostor s jedinečným výhledem na panorama Prahy. Brány obou paláců budou pro veřejnost otevřeny vždy od 9:00 do 17:00 hodin.
Památky, Praha

Kolik základních kamenů má Národní divadlo a odkud do Prahy přicestovaly?

Poslední dobou se hodně píše o složitých testech k přijímacím zkouškám a maturitám. Jak byste asi dopadli, kdybyste takovou zkoušku skládali a měli odpovědět na jedinou otázku: odkud se do Prahy sjely základní kameny, které dnes můžete vidět v základech Národního divadla?
Kultura, Praha

Inspirace na výlety s malými dětmi: s kočárky a odrážedly v Praze a okolí

Když se počasí usmívá slunečními paprsky, je nejlépe strávit hezký den venku aktivním pohybem. Dnes vám přinášíme pár tipů na rodinné výlety do míst, kam se v Praze snadno dostanete s kočárkem. Hlavní výhoda? Nečekají vás na nich náročné výstupy do kopců ani prudké sjezdy, a tak si na své přijdou i případní starší sourozenci na odrážedlech a jiných "vozidlech".
Zážitky, Praha

Praha opět ožije maratonem

Jeden z nejkrásnějších maratonů světa patří se svými více než 8 000 běžci z 91 zemí světa k tradičním běžeckým svátkům Česka. Odstartujte ze Staroměstského náměstí, nechte za sebou slavný Orloj a vydejte se Pařížskou ulicí k Vltavě. Proběhněte přes Karlův most, gotický klenot Prahy, a kochejte se výhledem na majestátní Pražský hrad. Letošní 28. ročník Prague International Maratonu odstartuje už v neděli 5. května 2024 v 9:00 hodin.
Letní sporty, Praha

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.
Kultura, Praha