ÚvodAktualityUžijte si léto naplno, s pořádnou dávkou zábavy
Zážitky

Užijte si léto naplno, s pořádnou dávkou zábavy

  • 24. června 2024
Chcete si s dětmi užít hezké prázdniny? Máme pro vás skvělé tipy, kam na výlet vlakem, do historie za rytíři a šermíři anebo pohádkovými bytostmi. Neuniknou vám ale ani jízdy letních vlaků, tradiční slavnosti a za zábavou se můžete s celou rodinou vypravit na originální akce – zámecké divadlo na Kačině, za pohádkami na Staré Hrady anebo do Zeměráje, kde se dozvíte, jak se žilo ve středověku.

Oblíbené výlety vlakem

O prázdninách rozhodně nesmí chybět výlet vlakem! Skvělou jízdu po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou nabízí po celé prázdniny Řepařská drážka u Kolína! Podobnou kratochvíli si užijete i na chmelařské dráze s názvem Kolešovka, která letos o prázdninách pojede dvakrát, a to 7. července a 8. srpna 2024. Na svou cestu se vydá z Lužné u Rakovníka do Kolešovic a zpět. Sveze vás po trati Lužná – Krupá – Kvěževes – Kolešovice. Dvanáctikilometrová lokálka Kolešovka, jak se jí zkráceně říká, vede kolem chmelnic a v minulosti po ní vlaky také svážely brigádníky na česání chmele.

Zubačka KořenovSobotu 20. července můžete s dětmi strávit na Zubačce na trati Tanvald – Kořenov – Harrachov. Čekají vás zvláštní vlaky na jediné české ozubnicové trati i program nejenom pro děti v Kořenově. Zvláštní vlaky bude tvořit historický motorový M240.056 „Singrovka“, vozy Balm a unikátní ozubnicová lokomotiva T426.001 „Rakušanka“. Na nádraží v Kořenově bude pro děti připraven pohádkový okruh dlouhý cca 4,3 km, kde budou plnit různé úkoly. Start a cíl je u Výtopny Kořenov. Proběhne i soutěž o nejhezčí kostým, vítězové budou odměněni.

Za unikátními lokomotivami se vypravte také do Železničního depozitáře NTM v Chomutově, kde se nachází vět­­­ši­na histo­ric­kých kolejo­vých vozidel ze sbírky NTM, která je nejrozsáhlejší státní železniční sbírkou u nás. Sbírka ve své celistvosti dokumentuje technický vývoj kolejových vozidel od druhé poloviny 19. století do současnosti. Od 24. června do 1. září je zde otevřeno každý den kromě pondělí od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné je 200 Kč.

 

Zábava na hradech a zámcích

KlenováNa II. hradním nádvoří hradu Bezděz vás od 9. do 14. července budou bavit šermíři. Hradní posádka je připravena bránit svého krále mečem. Uvidíte vystrojené vojáky, dozvíte se něco o středověkých zbraních a zbroji, nebudou chybět ukázky soubojů. Začátky vystoupení budou v 11:00; 13:00 a v 15:00. Své umění bude předvádět po celý víkend mistr kovář. Na nádvoří bude výheň a uvidíte zde výrobu drobných předmětů ze železa.

Zámek Konopiště zve všechny milovníky historie a dobrého jídla o víkendu 3. a 4. srpna na slavnost ovocných knedlíků. Na nádvoří budou celý víkend švestkové a meruňkové knedlíky, halušky od slovenského kuchaře i pivo Ferdinand. Oba dny doplní program tvořivé dílny a v neděli rozezní nádvoří i středověká hudba kapely Dei Gratia. Na I. okruhu se pak mohou návštěvníci těšit na zpestřený program, zaměřený na stolování v zámeckých jídelnách.

zámek KačinaPo několik prázdninových pátků vás zve na noční prohlídku zámek Kačina. Ve dnech 28. června, 12. a 26. července nebo 2., 16. a 23. srpna se můžete těšit na hravé obrazy ze života hraběte Jana Rudolfa Chotka. Nahlédnete do osudů jeho stavitele, který v druhé polovině 18. století nabíral své životní zkušenosti šlechtické, mladické i státnické.

Po roční odmlce opět ožije zámek Hrádek u Nechanic a vrátí se i oblíbené zámecké slavnosti. Po celý víkend 24. a 25. srpna se nádvoří naplní dobovými stánky s pestrým zbožím, v sobotu se můžete těšit taktéž na bohatý program, při kterém vystoupí mistr sokolník se svými dravci, své síly poměří šermíři, pro děti bude sehráno loutkové divadlo a hudební doprovod zajistí hned dvě kapely. Během celé slávy bude zámek v normálním provozu a můžete tak spojit návštěvu slavností i s prohlídkou komnat hraběnek a hrabat.
 

Nevšední víkendová povyražení

IndiánPřijďte se podívat do indiánské vesničky Rosehill, jak před 150 lety žili severoameričtí prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si v tomto živém muzeu v přírodě můžete vyzkoušet - zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát si indiánské hry, házet tomahawkem a oštěpem, vyrobit si čelenku, kožený náramek, nebo lapač snů. Indiánská vesnice je během prázdnin otevřena denně od 10:00 do 17:00, kdy si návštěvníci mohou prohlédnout indiánskou osadu – dobově zařízené stany týpí, repliky indiánských předmětů a vyzkoušet různé dovednosti a hry.

rytířPo celé prázdniny se vždy ve středu, sobotu a neděli na velkém hradním nádvoří Starých Hradů můžete těšit na Pohádkové rejdiště: veselé princezny a čarodějnice, popletené čerty a čarodějové, ale i čarocezny a čertenice. Zažijete s nimi spoustu pohádkové zábavy soutěží a her pro děti i dospělé – přijďte si hrát! Otevřeno je od 10:00 do 18:00 hodin.

Kdo má rád středověk, neměl by si nechat ujít rytířské turnaje v Dětenicích. Letos na vás čeká příběh v blyštivé zbroji chrabrých pánů, statní koně, ostří mečů. Příběh, ve kterém se jako vždy utká dobro se zlem a vítězství nad ním nebude věc jednoduchá…Vystoupení se v červenci a srpnu konají denně mimo pondělí ve 14:00 hodin.

ZeměrájPřijďte se seznámit se životem našich předků v historickém přírodním parku Zeměráj. V sobotu 27. července, budete mít možnost přijít na program s názvem Naši jedli kaši. Přijďte prozkoumat svět zvláštních chutí našich předků a zapojit se do kuchtění v raně středověké vesnici. Bude se mlít mouka, vařit kaše, péct placky na ohni i maso v jámě. Prozkoumáte zahrádky a políčka. A samozřejmě – bude se ochutnávat. K tomu stovka her, úkolů a hlavolamů Zeměráje. Připravena je také dětská vesnička Hrejkov s úřadem, obchodem, hospodou, pekárnou i kovárnou a loutkovým divadélkem, archeologické naleziště, kuličkové hřiště, kroužkovaná, orientační hry, vodní koutek, dobrodružné hledání tajemných symbolů a další dobrodružství.
Naši jedli kaši v Zeměráji

20. 7.
Naši jedli kaši v Zeměráji

Přijďte prozkoumat svět zvláštních chutí našich předků a zapojit se do kuchtění v raně středověké vesnici. Budeme mlít mouku, vařit kaše, péct placky na ohni i maso v jámě. Prozkoumáme zahrádky a políčka. A samozřejmě budeme ochutnávat. K tomu množství her, úkolů a hlavolamů Zeměráje.

Noční prohlídky na zámku Kačina aneb Poprask na Kačině

26. 7.
Noční prohlídky na zámku Kačina aneb Poprask na Kačině

Oživené večerní prohlídky o životě hraběte Jana Rudolfa Chotka, stavitele Kačiny. Vydejte se na kavalírskou cestu, kterou podnikl stavitel po rokokové Evropě 18. století. Bylo mu tenkrát dvacet let a zažil neuvěřitelná dobrodružství.

Kolešovka 2024

4. 8.
Kolešovka 2024

Nenechte si ujít prázdninovou projížďku parním vlakem po trati Lužná u Rakovníka – Kolešovice a zažijte tak pravou železniční romantiku! Vlaky vyjíždějí každou prázdninovou sobotu a svezou vás celkem 17 km úchvatnou chmelařskou krajinou.

Prázdniny v Průhonickém parku

18. 6.1. 9.
Prázdniny v Průhonickém parku

Prázdniny jsou tady a v Průhonickém parku na vás čeká to pravé prázdninové dobrodružství. Pohádkový okruh s 3D animacemi, záchrana Déčka, Skryté příběhy, nové hravé expozice i rozšířený audio průvodce nabitý zajímavostmi o parku.

Planeta zábavy – výhodná vstupenka a neomezená zábava i poučení 3v1

11. 6.1. 9.
Planeta zábavy – výhodná vstupenka a neomezená zábava i poučení 3v1

Planeta zábavy na brněnském výstavišti přináší venkovní lunapark, vnitřní zábavní centrum pro děti se zářivým světem fantazie a desítkami atrakcí, a světovou výstavu kosmonautiky Space Mission. Vše za cenu jedné vstupenky.

Šermířské rozvernosti na Bezdězu

3. 8.4. 8.
Šermířské rozvernosti na Bezdězu

Kdo stojí za vraždami v temných uličkách?

Historický kolotoč na Petříně

25. 5.29. 9.
Historický kolotoč na Petříně

200 let starý kolotoč na Petříně, na kterém se mohou svézt jak děti, tak dospělí, je od 25. května opět v provozu. Najdete ho hned vedle rozhledny a jde o jeden ze tří dochovaných originálů v Evropě.

Pirátská plavba na Orlíku: S dětmi za pokladem!

3. 7.31. 8.
Pirátská plavba na Orlíku: S dětmi za pokladem!

Připadá vám projížďka parníkem pro rodinný výlet příliš poklidná? A co když vás během ní z ničeho nic přepadnou piráti jako vystřižení z Pirátů z Karibiku? Pojeďte s námi na dobrodružnou okružní plavbu kolem Zvíkova a nechte své děti vybojovat z pirátských spárů sladký poklad!

Pohádkové rejdiště na Starých Hradech

3. 7.31. 8.
Pohádkové rejdiště na Starých Hradech

Pohádkové bytosti ožívají na Starých Hradech a vtáhnou vás do svých her a radovánek. Každou středu, sobotu a neděli vás na velkém hradním nádvoří netrpělivě čekají veselé princezny a čarodějnice, popletení čerti a čarodějové, ale i čarocezny a čertenice.

Prohlídky s princeznou na zámku Sychrov

1. 7.31. 8.
Prohlídky s princeznou na zámku Sychrov

Letní prohlídky pro děti s princeznou na zámku Sychrov. Prohlídková trasa určená pro nejmenší návštěvníky zámku.

Večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

31. 5.29. 9.
Večerní safari v Safari Parku ve Dvoře Králové

Objevte kouzlo afrického soumraku! Zažijte atmosféru podvečerní jízdy mezi velkými stády zvířat. Pozorujte zebry, žirafy a antilopy v záři zapadajícího slunce. Připravte se na jízdu, jakou jinde v Evropě nezažijete.

Slavnost ovocných knedlíků na zámku Konopiště

3. 8.4. 8.
Slavnost ovocných knedlíků na zámku Konopiště

Také letos se bude na Konopišti konat již tradiční akce Slavnost ovocných knedlíků – oblíbeného jídla arcivévody Františka Ferdinanda d´Este.

Prázdniny na Kolínské řepařské drážce

1. 7.30. 8.
Prázdniny na Kolínské řepařské drážce

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny!

Výstavy v Železničním depozitáři Národního technického muzea v Chomutově 2024

28. 3.28. 10.
Výstavy v Železničním depozitáři Národního technického muzea v Chomutově 2024

V roce 2024 se v Železničním depozitáři Národního technického muzea v Chomutově můžete těšit na výstavy Chomutov ve století páry a

Rytířské turnaje v Dětenicích 2024

1. 4.31. 10.
Rytířské turnaje v Dětenicích 2024

Středověké kolbiště bylo vybudováno ihned po opravách stájí v roce 2009. Na tomto rozsáhlém kolbišti probíhá největší akce roku, a to honosné rytířské turnaje.

Za pohádkou na Zubačku

20. 7.
Za pohádkou na Zubačku

V sobotu 20. července můžete na Zubačku vyrazit za pohádkou. Pro děti bude připraven pohádkový okruh okolo nádraží v Kořenově, jezdit budou zvláštní ozubnicové vlaky.

Indiánská vesnička Rosehill – svět prérijních indiánů Zážitky

Indiánská vesnička Rosehill – svět prérijních indiánů

Indiánská vesnička Rosehill se nachází v malebné krajině CHKO Labské pískovce v obci Růžová na Děčínsku. Uvidíte zde osadu prérijních indiánů – stylově vybavené interiéry indiánských týpí, repliky původních indiánských oděvů, hraček, zbraní, hudebních nástrojů a věcí denní potřeby.

Další aktuality

Česko ve filmu: Brodský, Menšík, Donutil, Vaculík, Trojan, Švehlík, Majer a Polívka aneb slavní čeští herci

Jeden z nejlepších receptů na splín a nudu je večer strávený u příjemného filmu. Ať už si vyberete komedii, detektivku, horor, pohádku nebo film pro pamětníky, určitě se setkáte s některým ze známých českých herců. Seznamte se na Kudy z nudy s nejpopulárnějšími českými herci!
17. červenec 2024 15:14
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: 26. Dobývání Curie Vitkov, Den s Horskou službou 2024, Pekařská sobota ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, Slavnost chleba v Lenoře 2024, Za pohádkou na Zubačku. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
17. červenec 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (20.7. – 21.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Za pohádkou na Zubačku, Sklářské a pivní slavnosti v Harrachově 2024, 26. Dobývání Curie Vitkov, Slavnosti regionu Moravskotřebovska a Jevíčska, Veselokopecký jarmark. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
17. červenec 2024 7:00
Zážitky

Kde najdete nejlepší zábavní parky pro děti v Česku? Vyberte si z 10 báječných míst, kde se děti vydovádí pod širým nebem

Pokud chcete s dětmi strávit pěkné chvíle, udělejte si s nimi výlet tam, kde si skutečně vyhrají a bude se jim tam líbit! A jestliže nevíte přesně, kam by to mělo být, nechte se inspirovat našimi tipy. Dnes vám totiž nabízíme přehled zábavních parků a míst, kde se děti zaručeně vydovádí.
16. červenec 2024 8:58
Zážitky

Modrá je dobrá aneb výlety na „modrá“ místa v Česku

Modrá je dobrá, už je to tak… zpívá se ve známé písničce. Snad je to tím, že modrá je barvou oblohy i vody a působí uklidňujícím dojmem. V dnešních tipech vám přinášíme tipy na místa, kde modrá hraje prim a objevuje se v názvu anebo má k této barvě jiný vztah. Udělejte si hezký modrý výlet!
15. červenec 2024 19:07
Zážitky

Léto jako z westernu: tipy, kde potkat kovboje, indiány a rýžovat zlato

Máte rádi vůni koní a chytat býčky do lasa nebo zkusit rýžovat zlato bylo vždycky vaším snem? Pak se vydajte poznat chuť Divokého Západu. A nemusíte balit na dalekou cestu, ani kupovat lístky na zaoceánský parník, jako naši předci. Stačí jen nasednout do vlaku nebo auta a vyrazit za některým z našich tipů. Zamířit můžete do westernových městeček, na ranče i do indiánských vesnic. Seznámit se můžete i se životem v koňském sedle a posláním Pony Expressu.
13. červenec 2024 6:00
Zážitky

V létě do kina? Pak jedině do letního!

Je škoda trávit letní večery pod střechou, nechte se proto vylákat do letních kin. Některá mají předlouhou tradici, jiná patří mezi nováčky, ale jedno mají společné: pod hvězdami vás čeká umění, zábava i pravá filmová noční romantika. Někde se promítá denně, jinde jen jediný den v týdnu anebo jen několik večerů během léta. Na podrobné programy letních kin sice místo nemáme, ale to podstatné v následujícím přehledu rozhodně najdete!
10. červenec 2024 10:00
Zážitky

České značky: Dino, Walachia, Fatra, Makura a další výrobci dětských hraček

Rádi navštěvujete muzea hraček a milujete stavebnice, panenky, Igráčky, vláčky, domečky pro panenky, plyšáky, autodráhy, stolní hry a další hračky? Na Kudy z nudy vám představíme známé firmy a nejznámější výrobce českých hraček. Řečeno společně se slavnými medvědy od Kolína: pojďte, budeme si hrát!
9. červenec 2024 11:40
Zážitky