Úvod > Aktuality > Užijte si léto naplno, s pořádnou dávkou zábavy

Užijte si léto naplno, s pořádnou dávkou zábavy

Vydáno 9. července 2019 Zážitky
Chcete si s dětmi užít hezké prázdniny? Máme pro vás skvělé tipy, kam na výlet vlakem, na výlet do historie za rytíři a šermíři anebo pohádkovými bytostmi. Neuniknou vám ale ani první jízdy letních vlaků, tradiční slavnosti a za zábavou se můžete s celou rodinou vypravit na originální akce - sraz veteránů, noční zámecké divadlo anebo do Zeměráje, kde se dozvíte, jak se ve středověku stavěl dům.
O prázdninách rozhodně nesmí chybět výlet vlakem! Skvělou jízdu po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou nabízí po celé prázdniny Řepařská drážka u Kolína! Podobnou kratochvíli si užijete i na chmelařské dráze s názvem Kolešovka, která poprvé letos vyjede v sobotu 13. července. Každou prázdninovou sobotu pojede z Lužné u Rakovníka do Kolešovic a zpět. Sveze vás po trati Krupá – Kolešovice. Dvanáctikilometrová lokálka Kolešovka, jak se jí zkráceně říká, vede kolem chmelnic a v minulosti po ní vlaky také svážely brigádníky na česání chmele.

Sobotu 20. července můžete strávit na Zubačce na trati Tanvald - Kořenov - Harrachov, kde se navíc vše bude točit kolem borůvek. Ve městě si můžete užit i Harrachovské pivní slavnosti. O týden později, 27. července, se navíc můžete vypravit zubačkou na Anenskou sklářskou pouť na Jizerce.

Od 20. července začne také Léto v Železničním depozitáři NTM v Chomutově, kdy depozitář ožije v několika termínech akcí Z muzea do depozitáře. Návštěvníci budou moci cestovat v historickém vlaku z Muzea Českých drah v Lužné do depozitáře v Chomutově a zpět. Velkou atrakcí je pak možnost se svézt parním motorovým vozem Komarek z roku 1903, který je jedním z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky NTM.
 

Zábava na hradech a zámcích

PotštejnVíkend 13. a 14. července bude na hradě Cimburk šermířský! Vystoupí Skupina historického šermu Armet z Vyškova ve 14:00 hod. a v 16:00 hodin.

Poblíž Vrbna pod Pradědem v hustých jesenických lesích se o víkendu 20. a 21. 7. konají Lesní slavnost Lapků z Drakova. Odhalíte při nich tajemné zříceniny strážních hradů, uvidíte ukázky tavby železa středověkým způsobem v replice středověké dřevouhelné huti a rýžování zlata. Nebude chybět vystoupení členů hudebních skupin, rytířských spolků a kejklířů. V neděli pro děti je připravena oblíbená soutěž plavení míčků „Drakovský plaváček“.

Poslední večeři Mikuláše z Potštejna zažijí turisté v sobotu 20. července, vydají-li se ku hradu Potštejnu. Netradiční prohlídky hradu které vypoví, proč se stal pan Mikuláš loupeživým rytířem a co na to Karel IV., začínají od 10.30, 13.00, 15.00 a 17.00 hodin.

KlenováV ten samý den obsadí hrad Klenová nebojácní rytíři. Letos již 10. ročník této akce přinese vystoupení skupiny historického šermu Morgana von Maxberg. Na programu od 13 do 20 hodin na nádvoří nebude chybět ani dobývání hradu, šerm, tanec, středověká kapela, sokolník, jarmark či vojenské ležení.

Hrad Hukvaldy se vrátí v čase! O víkendu se jej pokusí oblehnout cizí vojska. A obléhání hradu potrvá celé dva dny. Přijeďte se ve dnech 20. a 21. července podívat, jak se žilo na obléhaném hradu.
 

Nevšední víkendové povyražení

LučištnictvíSedmero zábavných zastavení v zámeckých prostorách zámku Kačina, kde mladý hrabě Chotek nacvičuje s personálem i vlastní rodinou krátkou komédii inspirovanou Paridovým soudem, kterou všichni nakonec sehrají před zraky diváků v zámeckém divadle, to jsou noční prohlídky s názvem Mnoho povyku pro divadlo! Konají se za celé léto jen čtyřikrát, a to 13. a 27. 7.; 10. a 24. 8. 2019, tak pozor, aby vám neutekly.

Letos opět otevře hrad Buchlov své brány mistrům černého řemesla. Ve dnech 13. a 14 července 2019 se na I. a II. nádvoří hradu opět sejdou desítky kovářů, nožířů, měditepců, platnéřů a jiných kov zpracujících umělců. Přímo před vašimi zraky budou kováři u deseti výhní tvořit svá díla.

VeteránTradiční veteránský srazzámeckém parku v Holešově slibuje veteránskou burzu, soutěže, spanilou jízdu (6,6 kilometrů dlouhá) a bohatý doprovodný kulturní program. Jedná se o špičkovou akci, na které nemůžeme chybět! Účastnit se bude přibližně 700 historických automobilů a motocyklů.

Tento víkend vás na velkém hradním nádvoří Starých Hradů čeká Pohádkové rejdiště: veselé princezny a čarodějnice, popletení čerti a čarodějové, ale i čarocezny a čertenice. Zažijete s nimi spoustu pohádkové zábavy soutěží a her pro děti i dospělé – přijďte si hrát! Středa, sobota a neděle od 10:00 do 18:00 hodin.

ZeměrájJak se stavěl dům ve středověku se dozvíte v sobotu  20. července v Zeměráji. Ruční zpracování dřeva, historické typy konstrukcí, příprava hliněné mazaniny, magické rituály. K tomu si samozřejmě můžete užít všechny další lákadla Zeměráje. Dále na vás čeká jedinečná kilometr dlouhá stezka naboso, vedená v rozmanitém terénu přes les, louku, skály, balvany, potok, přes šišky, oblázky i jehličí. Její součástí jsou i balanční prvky a zábavné úkoly zaměřené na poznávání české přírody.
Harrachovské pivní slavnosti 2020

Harrachovské pivní slavnosti 2020

V sobotu 18.7.2020 se budou u nás ve sklárně konat Pivní slavnosti.

Hiršperské slavnosti 2020 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

Hiršperské slavnosti 2020 a plavení dříví na Schwarzenberském plavebním kanálu

V sobotu 2018července se setkají na Jeleních Vrších dva projekty - 5. Hiršperské slavnosti spolku Svobodný Hiršperk a Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu 20120folklorního souboru Libín-S Prachatice.

Parní víkend na Zubačce

Parní víkend na Zubačce

I na rok 2020 připravuje Železniční společnost Tanvald akce na jediné české ozubnicové trati z Tanvaldu do Kořenova a Harrachova.