Úvod > Aktuality > Užijte si léto naplno, s pořádnou dávkou zábavy
Užijte si léto naplno, s pořádnou dávkou zábavy
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Užijte si léto naplno, s pořádnou dávkou zábavy

  • Vydáno15. června 2022
Chcete si s dětmi užít hezké prázdniny? Máme pro vás skvělé tipy, kam na výlet vlakem, do historie za rytíři a šermíři anebo pohádkovými bytostmi. Neuniknou vám ale ani jízdy letních vlaků, tradiční slavnosti a za zábavou se můžete s celou rodinou vypravit na originální akce – zámecké divadlo na Kačině, za pohádkami na Staré Hrady anebo do Zeměráje, kde se dozvíte, jak se žilo ve středověku.
O prázdninách rozhodně nesmí chybět výlet vlakem! Skvělou jízdu po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou nabízí po celé prázdniny Řepařská drážka u Kolína! Podobnou kratochvíli si užijete i na chmelařské dráze s názvem Kolešovka, která poprvé letos vyjede v sobotu 9. července. Každou prázdninovou sobotu pojede z Lužné u Rakovníka do Kolešovic a zpět. Sveze vás po trati Krupá – Kolešovice. Dvanáctikilometrová lokálka Kolešovka, jak se jí zkráceně říká, vede kolem chmelnic a v minulosti po ní vlaky také svážely brigádníky na česání chmele. Poslední jízda na Kolešovce proběhne až 27. srpna 2022.

Zubačka KořenovSobotu 23. července můžete s dětmi strávit na Zubačce na trati Tanvald – Kořenov – Harrachov. Čekají vás zvláštní vlaky na jediné české ozubnicové trati i program nejenom pro děti v Kořenově. Zvláštní vlaky bude tvořit historický motorový M240.056 „Singrovka“, vozy Balm a unikátní ozubnicová lokomotiva T426.001 „Rakušanka“. Na nádraží v Kořenově bude pro děti připraven program, kterému bude šéfovat skřítek Jizeráček. Ten se již teší na děti v maskách. Kromě soutěže o nejhezčí masku se můžete těšit i na další hry a soutěže.

Za unikátními lokomotivami se vypravte také do Železničního depozitáře NTM v Chomutově, kde se nachází vět­­­ši­na histo­ric­kých kolejo­vých vozidel ze sbírky NTM, která je nejrozsáhlejší státní železniční sbírkou u nás. Sbírka ve své celistvosti dokumentuje technický vývoj kolejových vozidel od druhé poloviny 19. století do současnosti. Od 26. června do 4. září je zde otevřeno každý den kromě pondělí od 9:00 do 17:00 hodin.
 

Zábava na hradech a zámcích

KlenováNa II. hradním nádvoří hradu Bezděz vás po celé dva dny 16. a 17. července budou bavit šermíři. Hradní posádka je připravena jít mečem proti kalichu. Uvidíte vystrojené vojáky, dozvíte se něco o středověkých zbraních a zbroji, nebudou chybět ukázky soubojů. Začátky vystoupení budou v 11:00; 13:00 a v 15:00. Své umění bude předvádět po celý víkend mistr kovář. Na nádvoří bude výheň a uvidíte zde výrobu drobných předmětů ze železa.

Zámek Konopiště zve všechny milovníky historie a dobrého jídla o víkendu 30. a 31. července na slavnost ovocných knedlíků. Na nádvoří budou celý víkend švestkové a meruňkové knedlíky, halušky od slovenského kuchaře i pivo Ferdinand. Oba dny doplní program tvořivé dílny a v neděli rozezní nádvoří i středověká hudba kapely Dei Gratia. Na I. okruhu se pak mohou návštěvníci těšit na zpestřený program, zaměřený na stolování v zámeckých jídelnách.

zámek KačinaPo několik prázdninových pátků vás zve na noční prohlídku zámek Kačina. Ve dnech 1., 15. a 29. července nebo 12. a 26. srpna se můžete těšit na hravé obrazy ze života hraběte Jana Rudolfa Chotka. Nahlédnete do osudů jeho stavitele, který v druhé polovině 18. století nabíral své životní zkušenosti šlechtické, mladické i státnické.

Po roční odmlce opět ožije zámek Hrádek u Nechanic a vrátí se i oblíbené zámecké slavnosti. Po celý víkend 20. a 21. srpna se nádvoří naplní dobovými stánky s pestrým zbožím, v sobotu se můžete těšit taktéž na bohatý program, při kterém vystoupí mistr sokolník se svými dravci, své síly poměří šermíři, pro děti bude sehráno loutkové divadlo a hudební doprovod zajistí hned dvě kapely. Během celé slávy bude zámek v normálním provozu a můžete tak spojit návštěvu slavností i s prohlídkou komnat hraběnek a hrabat.
 

Nevšední víkendová povyražení

IndiánPřijďte se podívat do indiánské vesničky Rosehill, jak před 150 lety žili severoameričtí prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si v tomto živém muzeu v přírodě můžete vyzkoušet - zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát si indiánské hry, házet tomahawkem a oštěpem, vyrobit si čelenku, kožený náramek, nebo lapač snů. Indiánská vesnice je během prázdnin otevřena denně od 10:00 do 17:00, kdy si návštěvníci mohou prohlédnout indiánskou osadu – dobově zařízené stany týpí, repliky indiánských předmětů a vyzkoušet různé dovednosti a hry.

rytířPo celé prázdniny se vždy ve středu, sobotu a neděli na velkém hradním nádvoří Starých Hradů můžete těšit na Pohádkové rejdiště: veselé princezny a čarodějnice, popletené čerty a čarodějové, ale i čarocezny a čertenice. Zažijete s nimi spoustu pohádkové zábavy soutěží a her pro děti i dospělé – přijďte si hrát! Otevřeno je od 10:00 do 18:00 hodin.

Kdo má rád středověk, neměl by si nechat ujít rytířské turnaje v Dětenicích. Letos na vás čeká příběh v blyštivé zbroji chrabrých pánů, statní koně, ostří mečů. Příběh, ve kterém se jako vždy utká dobro se zlem a vítězství nad ním nebude věc jednoduchá…Vystoupení se v červenci a srpnu konají denně mimo pondělí ve 14:00 hodin.

ZeměrájPřijďte se seznámit se životem našich předků v historickém přírodním parku Zeměráj. V sobotu 23. července, budete mít možnost přijít na program s názvem Naši jedli kaši. Přijďte prozkoumat svět zvláštních chutí našich předků a zapojit se do kuchtění v raně středověké vesnici. Bude se mlít mouka, vařit kaše, péct placky na ohni i maso v jámě. Prozkoumáte zahrádky a políčka. A samozřejmě – bude se ochutnávat. K tomu stovka her, úkolů a hlavolamů Zeměráje. Připravena je také dětská vesnička Hrejkov s úřadem, obchodem, hospodou, pekárnou i kovárnou a loutkovým divadélkem, archeologické naleziště, kuličkové hřiště, kroužkovaná, orientační hry, vodní koutek, dobrodružné hledání tajemných symbolů a další dobrodružství.
Rytířské turnaje v Dětenicích

1.5.
31.10.
Rytířské turnaje v Dětenicích

Středověké kolbiště bylo vybudováno ihned po opravách stájí v roce 2009. Na tomto rozsáhlém kolbišti probíhá největší akce roku, a to honosné rytířské turnaje. Koná se každý den mimo pondělí od 14:00 hodin.

Pohádkové rejdiště na Starých Hradech

2.7.
28.8.
Pohádkové rejdiště na Starých Hradech

Pohádkové bytosti ožívají na Starých Hradech a vtáhnou vás do svých her a radovánek. Každou středu, sobotu a neděli vás na velkém hradním nádvoří netrpělivě čekají veselé princezny a čarodějnice, popletení čerti a čarodějové, ale i čarocezny a čertenice.

Noční prohlídky na zámku Kačina

26.8.
Noční prohlídky na zámku Kačina

Zažijte kouzlo zámku zahaleného tmou. Noční prohlídky probíhají v pátek 1., 15. a 29.července a 12. a 26. srpna 2022.

Prázdniny na Kolínské řepařské drážce

2.7.
31.8.
Prázdniny na Kolínské řepařské drážce

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny!

Zámecké slavnosti na Hrádku u Nechanic

20.8.
21.8.
Zámecké slavnosti na Hrádku u Nechanic

Po roční odmlce zámek opět ožije a vrátí se i oblíbené zámecké slavnosti.

Dny otevřených dveří v chomutovském depozitáři Železničního muzea

1.4.
30.10.
Dny otevřených dveří v chomutovském depozitáři Železničního muzea

Tradiční Dny otevřených dveří v železničním depozitáři NTM v Chomutově budou letos probíhat celou sezonu 2022 od 1. dubna do 30. října, většinou od pátku do neděle od 9 do 17 hodin a o státních svátcích. Mezi 28. 6. a 4. 9. bude depozitář otevřen od úterý do neděle.

Indiánská vesnička Rosehill – svět prérijních indiánů

Indiánská vesnička Rosehill – svět prérijních indiánů

Indiánská vesnička Rosehill se nachází v malebné krajině CHKO Labské pískovce v obci Růžová na Děčínsku. Uvidíte zde osadu prérijních indiánů – stylově vybavené interiéry indiánských týpí, repliky původních indiánských oděvů, hraček, zbraní, hudebních nástrojů a věcí denní potřeby.