Úvod > Aktuality > Užijte si léto naplno, s pořádnou dávkou zábavy
Užijte si léto naplno, s pořádnou dávkou zábavy
"> "> "> "> "> "> ">

Užijte si léto naplno, s pořádnou dávkou zábavy

Vydáno 8. července 2020 Zážitky
Chcete si s dětmi užít hezké prázdniny? Máme pro vás skvělé tipy, kam na výlet vlakem, do historie za rytíři a šermíři anebo pohádkovými bytostmi. Neuniknou vám ale ani jízdy letních vlaků, tradiční slavnosti a za zábavou se můžete s celou rodinou vypravit na originální akce - noční zámecké divadlo na Kačině, za pohádkami na Staré Hrady anebo do Zeměráje, kde se dozvíte, jak se ve středověku stavěl dům.
O prázdninách rozhodně nesmí chybět výlet vlakem! Skvělou jízdu po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou nabízí po celé prázdniny Řepařská drážka u Kolína! Podobnou kratochvíli si užijete i na chmelařské dráze s názvem Kolešovka, která poprvé letos vyjede v sobotu 11. července. Každou prázdninovou sobotu pojede z Lužné u Rakovníka do Kolešovic a zpět. Sveze vás po trati Krupá – Kolešovice. Dvanáctikilometrová lokálka Kolešovka, jak se jí zkráceně říká, vede kolem chmelnic a v minulosti po ní vlaky také svážely brigádníky na česání chmele.

Zubačka KořenovSobotu 18. července můžete s dětmi strávit na Zubačce na trati Tanvald - Kořenov - Harrachov. Čekají vás zláštvní vlaky na jediné české ozubnicové trati i program nejenom pro děti v Kořenově. Zvláštní vlaky bude tvořit historický motorový M240.056 „Singrovka“, vozy Balm a unikátní ozubnicová lokomotiva T426.001 „Rakušanka“. Na nádraží v Kořenově bude pro děti připraven program. Pokud pomohou skřítkovi Jizeráčkovi splnit jeho úkoly, čeká na ně překavepení. Pro děti je také připravena soutěž v kreslení.

Za unikátními lokomotivami se vypravte také do Železničního depozitáře NTM v Chomutově, kde se nachází vět­­­ši­na histo­ric­kých kolejo­vých vozidel ze sbírky NTM, která je nejrozsáhlejší státní železniční sbírkou u nás.  Sbírka ve své celistvosti dokumentuje technický vývoj kolejových vozidel od druhé poloviny 19. století do současnosti.
 

Zábava na hradech a zámcích

KřivoklátVíkend 11. a 12. července bude na hradě Cimburk šermířský! Vystoupí skupina historického šermu Rotenburk ve 14:00 hod. a v 16:00 hodin.

Na Křivoklátě vás o víkendu čekají Sokolnické ukázky a šermířská vystoupení. V podání Alexandra Vrágy se návštěvníci mohou těšit na ukázky volného létání dravců, doprovázené odborným výkladem sokolníka. Těšit se můžete na šermířskou skupinu Taras, která předvede dlouhé středověké meče, tesáky, sekery, plné plátové rytířské zbroje, kroužkové košile a další. Setkat se též můžete i s šermířskou skupinou Regius.

jagellonecV neděli 12. července navštíví hrad Kunětickou horu vzácná návštěva - samotný král Vladislav Jagellonský! V 11:00, 13:30, 15:00 a 16:30 můžete zhlédnout kostýmované výklady vedené formou dialogu dvou historických postav – krále Vladislava Jagellonského a hofmistra Viléma II. z Pernštejna, spojené navíc s ceremonií pasování návštěvníků na rytíře.

Sobota 18. července je věnována nebojácným rytířůn na hradě Klenový. Letos již 11. ročník této akce přinese vystoupení skupiny historického šermu Morgana von Maxberg. Na programu od 13 do 18 hodin na nádvoří nebude chybět ani dobývání hradu, šerm, tanec, středověká kapela, sokolník, jarmark či vojenské ležení.

KlenováNa II. hradním nádvoří hradu Bezděz vás po celé dva dny 17. a 18. července budou bavit šermíři. Hradní posádka je připravena i v dobách klidu a míru hájit zájmy svého krále. Uvidíte vystrojené vojáky, dozvíte se něco o středověkých zbraních a zbroji, nebudou chybět ukázky soubojů. Začátky vystoupení budou v 11:00; ve 12:30, ve 14:00 a v 15:30. Své umění bude předvádět po celý víkend mistr kovář. Na nádvoří bude výheň a uvidíte zde výrobu drobných předmětů ze železa..

Poslední pozvánkou je voňavý výlet na zámek Žleby, kde bude o víkendu 25. a 26. července přístupná plně zprovozněná a provoněná zámecká kuchyně. Kuchtíci a kuchtičky v historických kostýmech se postarají nejen o doprovodný program, ale i o zajímavý exkurs do každodenního života na zámku v dobách dávno minulých. Na prohlídky zámku doporučujeme včasnou rezervaci.
 

Nevšední víkendová povyražení

LučištnictvíSedmero zábavných zastavení v zámeckých prostorách zámku Kačina, kde mladý hrabě Chotek nacvičuje s personálem i vlastní rodinou krátkou komédii inspirovanou Paridovým soudem, kterou všichni nakonec sehrají před zraky diváků v zámeckém divadle, to jsou noční prohlídky s názvem Mnoho povyku pro divadlo! Konají se za celé léto už jen třikrát, a to 25. 7., 1., 8. a 15. 8. 2020, tak pozor, aby vám neutekly.

Po celé prázdniny se vždy ve středu, sobotu a neděli na velkém hradním nádvoří Starých Hradů můžete těšit na Pohádkové rejdiště: veselé princezny a čarodějnice, popletení čerti a čarodějové, ale i čarocezny a čertenice. Zažijete s nimi spoustu pohádkové zábavy soutěží a her pro děti i dospělé – přijďte si hrát! Otevřeno je od 10:00 do 18:00 hodin.

ZeměrájPřijďte se seznámit s ptačím světem Zeměráje. V sobotu 11. července poznáte práci ornitologa, v 10 hodin uvidíte, jak probíhá odchyt a kroužkování ptáků. Prohlédnete si odchycené druhy a dozvíte se mnoho zajímavostí. Jak se stavěl dům ve středivěku se dozvíte v sobotu  1. srpna v Zeměráji. Ruční zpracování dřeva, historické typy konstrukcí, příprava hliněné mazaniny, magické rituály. K tomu si samozřejmě můžete užít všechny další lákadla Zeměráje. Dále na vás čeká jedinečná kilometr dlouhá stezka naboso, vedená v rozmanitém terénu přes les, louku, skály, balvany, potok, přes šišky, oblázky i jehličí. Její součástí jsou i balanční prvky a zábavné úkoly zaměřené na poznávání české přírody.
Pohádkové rejdiště na Starých Hradech

8.7.
30.8.
Pohádkové rejdiště na Starých Hradech

Pohádkové bytosti ožívají na Starých Hradech a vtáhnou vás do svých her a radovánek. Každou středu, sobotu a neděli vás na velkém hradním nádvoří netrpělivě čekají veselé princezny a čarodějnice, popletení čerti a čarodějové, ale i čarocezny a čertenice.

Kolešovka 2020

11.7.
29.8.
Kolešovka 2020

Nenechte si ujít prázdninovou projížďku parním vlakem po trati Lužná u Rakovníka - Kolešovice a zažijte tak pravou železniční romantiku! Vlaky vyjíždějí každou prázdninovou sobotu a svezou vás celkem 17 km úchvatnou chmelařskou krajinou.

Prázdniny na Kolínské řepařské drážce

1.7.
31.8.
Prázdniny na Kolínské řepařské drážce

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny!

Noční prohlídky na zámku Kačina - Mnoho povyku pro divadlo!

4.7.
25.8.
Noční prohlídky na zámku Kačina - Mnoho povyku pro divadlo!

Sedmero zábavných zastavení v zámeckých prostorách, kde mladý hrabě Chotek nacvičuje s personálem i vlastní rodinou krátkou komédii inspirovanou Paridovým soudem, kterou všichni nakonec sehrají před zraky diváků v zámeckém divadle.

Otevření a provoz chomutovského železničního depozitáře NTM

5.6.
1.11.
Otevření a provoz chomutovského železničního depozitáře NTM

Národní technické muzeum již počtvrté na letní sezónu zpřístupňuje pro zájemce o železniční historii Železniční depozitář v Chomutově.

Šermířské rozvernosti na Bezdězu

15.8.
16.8.
Šermířské rozvernosti na Bezdězu

Kdo stojí za vraždami v temných uličkách?

Indiánská vesnička Rosehill - poznejte svět prérijních indiánů

1.7.
30.8.
Indiánská vesnička Rosehill - poznejte svět prérijních indiánů

Indiánská vesnice v Růžové na Děčínsku přibližuje život prérijních indiánů. Uvidíte zde dobově zařízená týpí, indiánské oblečení, hračky, zbraně i hudební nástroje. Můžete si zkusit lukostřelbu, hod oštěpem a tomahawkem. Každou sobotu je pak na programu show s indiánskými tanci, písněmi a divadlem.