Úvod > Aktuality > Česko ve filmu: rodina Mašínů, Tři králové a film Bratři
Památky

Česko ve filmu: rodina Mašínů, Tři králové a film Bratři

Poslechněte si audio verzi článku
Období studené války, plné špionů, temnoty a strachu, inspirovalo filmaře ke spoustě skvělých snímků. Jeden z největších tuzemských příběhů studené války vypráví drama Bratři režiséra Tomáše Mašína. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem rodiny Mašínových, Tří králů a bratrů, kteří se rozhodli opustit komunistické Československo se zbraní v ruce.
Film nazvaný Bratři připravoval režisér Tomáš Mašín deset let. Do snímku nechtěl vnášet moc politiky, a tak je to hlavně příběh o rodině, o mužské odvaze a ženské statečnosti. S osudy rodiny Mašínů se seznámíte na statku v Lošanech na Kolínsku, kde je od roku 2022 Památník tří odbojů.


 

Zajímavosti o filmu Bratři

O existenci skupiny bratří Mašínů se Tomáš Mašín poprvé dozvěděl během školní návštěvy Muzea Pohraniční stráže a SNB. Ctirad a Josef Mašínovi v něm byli představeni jako diverzanti a nepřátelé socialistického národa, kteří se v padesátých let rozhodli emigrovat do západního Berlína. Zaujala vás shoda jmen? Teprve doma od rodičů se Tomáš dozvěděl, že s bratry Mašínovými je spřízněný přes prapradědečka Františka.

O natočení příběhu bratří Mašínů se zajímal i Miloš Forman, nakonec z toho ale sešlo.  Scénář filmu Bratři vychází z knihy Odkaz; tu napsala Barbara Mašínová podle vzpomínek svého otce Josefa, s nímž tvůrci film konzultovali.

Oskar Hes (Josef Mašín) a Jan Nedbal (Ctirad Mašín) si zahráli bratry ve filmu už podruhé. Premiérou pro ně byla minisérie Davida Ondříčka Král Šumavy: Fantom temného kraje, příběh převaděče Josefa Hasila podle románu Davida Jana Žáka.

Symbolické datum měla filmová premiéra: 26. října 2023 totiž od útěku bratrů Mašínových do Západního Berlína uplynulo přesně sedmdesát let. Česká filmová a televizní akademie vyslala Bratry do boje o Oscara, film se ale do užšího výběru pro nominace na oscarové ceny nedostal.
 

Tři králové: Mašín, Morávek a Balabán

Ať už si o bratrech Mašínových myslíte cokoliv, vyplatí se znát jejich rodinnou historii. Rod Mašínů se totiž podílel na všech třech odbojích ve 20. století – protirakouském, protinacistickém i protikomunistickém. Nejznámějším členem rodiny byl Josef Mašín (1896–1942). Za první světové války přeběhl do ruského zajetí, vstoupil do československých legií a zúčastnil se mimo jiné bitev u Zborova, Bachmače a na transsibiřské magistrále. Několikrát byl raněn a vyznamenán, po návratu do vlasti v roce 1920 vstoupil do československé armády. Za druhé světové války se společně s Josef Balabánem (1894–1941) a Václavem Morávkem (1904–1942) zapojil do odbojové organizace Obrana národa a její zpravodajské a sabotážní skupiny, známé jako Tři králové. V roce 1941 byl Josef Mašín zatčen a posléze za heydrichiády popraven.

Jeho manželkou byla Zdena Nováková (1907–1956) – mimochodem první ženský inženýr-geometr v Československu, tedy první žena, která na ČVUT vystudovala zeměměřictví – a měli tři děti: Ctirada (1930–2011), Josefa (*1932) a Zdeňku (*1933).
 

Bratři Mašínové a jejich útěk

První ocenění, za chrabrost, obdrželi Ctirad a Josef Mašínové v roce 1946 od prezidenta Edvarda Beneše. Podle historiků z Vojenského historického ústavu to bylo za pomoc sovětským válečným zajatcům a další činy. Protože bratrům v té době bylo čtrnáct a patnáct let, patří mezi nejmladší oceněné.

O dva roky později, po komunistickém převratu v únoru 1948, se rodina Mašínových stala terčem pronásledování. Bratři věřili, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, proti diktatuře mohou bojovat jedině se zbraní v ruce. Založili odbojovou skupinu, která měla na svědomí řadu násilných činů a několik mrtvých. V říjnu 1953 se jim sice podařilo z Československa utéct, ale komunisté se tvrdě pomstili jejich kamarádům a blízkým. Další členy skupiny bratrů Mašínových Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu popravili v květnu 1955 v Praze na Pankráci. Za velezradu a špionáž byl odsouzen k trestu smrti a popraven i jejich strýc. Ve vězení skončily i matka a sestra; matka ve vězení zemřela, sestru celý život komunisté pronásledovali.
 

Mašínův statek v Lošanech – Památník tří odbojů

První pomník Josefa Mašína byl odhalen v září 1947 na statku v Lošanech na Kolínsku, kde rod Mašínů hospodařil přibližně čtvrt tisíciletí. Komunisté ho nechali odstranit, na místo se vrátil až v roce 2004 a každý rok se tu koná pietní vzpomínka na Josefa Mašína. Statek, který po komunistické kolektivizaci chátral, byl potomkům vrácen teprve v roce 2018. Během několika let se proměnil v Památník tří odbojů. Na půdorysu původního stavení stojí jen symbolická betonová skořepina, sousední stavení slouží jako muzeum s expozicemi, sálem a sociálním zázemím.



Bratry, jejich otce a strýce připomínají také jiná místa. Menší pomník objevíte na zámku v Poděbradech. Na Rejvízu u cesty k Mechovému jezírku stojí nenápadná dřevěná socha Politický vězeň, kterou v rámci řezbářských setkání vytvořil slovenský řezbář Milan Mičianek. Vězeňské číslo A07159 uvedené na soše měl Ctirad Mašín v době, kdy byl vězněn v jáchymovských uranových dolech. Na budově generálního štábu v Praze-Dejvicích je vedle pamětní desky komunisty popraveného generála Heliodora Píky ještě druhá deska, věnovaná dalším popraveným vojákům z povolání. Mezi nimi je uveden i Ctibor Novák, strýc bratrů Mašínů, popravený za členství v jejich odbojové skupině.
 

Filmy z časů studené války

Mezi filmy z dob studené války patří například historické drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu (2020), historické drama Toman (2018), drama Milada (2017) o osudech Milady Horákové, anebo filmy inspirované životem a smrtí Jana Palacha.

Období studené války inspirovalo také tvůrce Bondovek, snímek Tři dny Kondora režiséra Sydneyho Pollacka, Hitchcockův film Na sever severozápadní linkou, Spielbergův Most špiónů anebo černou komedii Stanleyho Kubricka Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, natočenou v roce 1964.
O Českou cenu za architekturu bojují rozličné stavby z celé republiky

O Českou cenu za architekturu bojují rozličné stavby z celé republiky

Česká cena za architekturu je prestižní ocenění. Mezinárodní porota nominovala 31 děl z 241 přihlášených. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na výběr nominovaných staveb, najdete mezi nimi rozhlednu, památník, galerii či kavárnu. Vítěze se dozvíme v listopadu, kde budou na galavečeru v pražském Fóru Karlín ocenění předávána. Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila získal na nominačním večeru Památník tří odbojů, který se nachází na Mašínově statku v Lošanech.

Mašínův statek v Lošanech – Památník tří odbojů

Mašínův statek v Lošanech – Památník tří odbojů

Po téměř třiceti letech od pádu komunistického režimu získala Zdeňka Mašínová rodný statek svého otce Josefa Mašína v Lošanech. Ve stejném roce vznikl zapsaný spolek, jehož cílem bylo vytvořit na tomto místě veřejně přístupný Památník tří odbojů. Otevřen je od roku 2022.

Regionální muzeum v Kolíně – Veigertovský dům

Regionální muzeum v Kolíně – Veigertovský dům

Na Karlově náměstí v Kolíně naleznete zrekonstruovaný Veigertovský dům, hlavní budovu Regionálního muzea. Uvnitř si prohlédnete stovky předmětů z jeho sbírek – umělecká díla, historické, uměleckořemeslné, numismatické a národopisné památky, archeologické nálezy a exponáty z entomologické sbírky.

Další aktuality

Všichni jsme Keltové aneb skvělý důvod k pěti keltským oslavám

Že právě vy nemáte s Kelty nic společného? Kdepak, dozajista i vy dobře znáte a mnohdy slavíte svátky, které mají prapůvodní kořeny v keltských lidových oslavách, ať už jde o Dušičky, pálení čarodějnic nebo Vánoce. Právě teď vás ale pozveme do skutečného světa keltských mýtů, pověr a rituálů!
Středočeský kraj | Životní styl

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu ve Středočeském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech středních Čech. Na výběr máme útulné chatky, luxusní stan ve středověkém stylu, kempy u vody, místa plná zábavy i klidu. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Středočeský kraj | Ubytování

Tankodromy, střelnice, cvičiště… aneb co vzniklo z bývalých vojenských základen?

Bývalé vojenské prostory jsou dobrým tipem na výlet pro ty, kteří hledají možnost procházky či túry odlehlou krajinou. Paradoxně se ve vojenských újezdech zachovaly vzácné druhy rostlin a živočichů, prostory také unikly chemizaci a zemědělským zásahům. A kde objevíte takovou pestrou krajinu či hluboké lesy? Nejznámější takovou oblastí jsou lesy v Brdech, pozornost přitahuje i revitalizace krajiny v Milovicích či Podyjí. Tipy, kam vyrazit na bývalá vojenská cvičiště, střelnice, tankodromy nebo letiště vám přináší Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Keltové v Nižboru zahájí novou sezonu svátkem Beltain

V sobotu 27. dubna se na zámku Nižbor uskuteční tradiční oslavy keltského svátku Beltain. Již několik let touto akcí pro veřejnost zahajují návštěvní sezónu v Informačním centru keltské kultury. Po zimě znovuotevřená stálá expozice o Keltech potěší zvídavé návštěvníky.
Středočeský kraj | Zážitky

Historický festival Bitva Libušín láká na bohatý program

Tip pro všechny milovníky historie a rodiny s dětmi na výlet za dobrodružstvím a historií do Libušína. Největší středověký festival v České republice se bude opět konat v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše. Byl založen již v roce 1991 jako jeden z prvních počinů svého druhu v Evropě. V roce 2024 se tak pořádá již 31. ročník této významné události, která se za roky svého trvání rozrostla na jednu z největších svého druhu na starém kontinentě. Největší středověká bitva ve střední Evropě, se uskuteční již v sobotu 27. dubna 2024 v Libušíně u Kladna.
Středočeský kraj | Zážitky

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty