Úvod > Výlety > Cesty krajinou > Karavanem křížem krážem Zlínským krajem

Karavanem křížem krážem Zlínským krajem

Zlínský kraj je nejvýchodnějším krajem České republiky a blízkost hranic se Slovenskem se odrazila i na nářečí místních lidí, folklóru a vynikající kuchyni. Lidé na Slovácku, Valašsku i Zlínsku dbají na dodržování tradic mnohem více než kde jinde. Není tedy divu, že se tu dodnes konají různé folkloristické slavnosti a festivaly. Třeba sem spadá i Jízda králů, která je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Na zámek v Uherském Ostrohu

První zastávkou naší trasy je neprávem opomíjený Zámek Uherský Ostroh. Pyšní se unikátní interaktivní expozicí v podzemí zámku a vyhlídkovou věží. Díky tomu se stanete součástí obrazu nebo se ztratíte v zrcadle, ocitnete se na vzdálené planetě a průvodci vás dokonce seznámí i s tajemstvím vody. Určitě se tu bude líbit dětem.

Cesta na zámeckou věž vede nejstaršími místnostmi zámku pod oblouky gotické klenby s konzolami. Z vrcholu věže za dobré viditelnosti uvidíte nedaleký, nikdy nedobytý hrad Buchlov a kopečky pohoří Chřiby. Na zámku najdete také expozici věnovanou lidovému spisovateli Zdeňku Galuškovi, který proslul soubory povídek Slovácko sa súdí aj nesúdí.
 

Základna v kempu Slovácký dvůr

slovácký dvůrPro ubytování jsme si tentokrát vybrali kemp Slovácký dvůr u stejnojmenné restaurace v Ostrožské Nové Vsi. Kromě vlastního obytného vozu si tu můžete postavit i stany, případně si pronajmout na spaní třeba klasické vinařské búdy, rybářské chatky nebo velké sudy. Možností je tu více. S obytným autem tu budete stát na zpevněné travnaté ploše, kde máte k dispozici elektrické a vodovodní přípojky. Samozřejmostí jsou čisté umývárny s WC a sprchami. Nechybí ani společná kuchyňka s letním venkovským posezením a ohništěm.
Pokud nechcete vařit, mají tu dobrou restauraci, kde vaří poctivá česká jídla, stánek s klasickou kempovou nabídkou, a také tu můžete ochutnat uzené či grilované dobroty.

Přímo v kempu je pro vaše sportovní vyžití několik víceúčelových hřišť. Zkusíte si tu adventure golf a děti budou nadšené z velkolepého dětského hřiště s trampolínou a vysokou klouzačkou. Půjčí vám tu i sportovní vybavení.
 

Po vodě i na kole podél Baťova kanálu

Baťův kanálNejvětším lákadlem pro turisty je ve Zlínském kraji však unikátní technická památka – Baťův kanál s několika plavebními komorami, které jsou v provozu od května do září. Po celé jeho délce si můžete půjčit loďku nebo hausbót a prohlédnout si tak krajinu z paluby lodě.

Turisty oblíbená je plavba na lodi kombinovaná s cyklovýlety po okolí, a to díky bohaté síti cyklostezek. Jedna vede třeba přímo podél Baťova kanálu a řeky Moravy. Je součástí Moravské stezky, která měří téměř 80 kilometrů. Začíná v Kroměříži a je spíše rovinatá, takže je vhodná i pro rodiny s dětmi. Dojedete po ní přes Uherské Hradiště a Strážnici do slovenské Skalice, kde se napojíte na cyklostezku do Bratislavy, ale klidně až do rakouské Vídně.


Letecké muzeum v Kunovicích nebo Kovozoo ve Starém Městě

Fandové letadel se musí zcela jistě zastavit v leteckém muzeu v Kunovicích, kde vás na letadla nenechají jen koukat, ale pustí vás i do jejich nitra a zprostředkují radiovou komunikaci posádek s letištní věží v Kunovicích. Ano, Kunovice jsou s letectvím spojeny. V polovině 30. let 20. století zde vznikl letecký závod pražského podniku Avia. Vyráběl se tady třeba větroň L-13 Blaník nebo dopravní letoun L-410 Turbolet. V muzeu si můžete prohlédnout legendární aerotaxi, sportovní, dopravní a vojenské letouny, uvidíte zde stíhací letoun MiG-21 a také unikátní bývalý vládní speciál Jak-40 nebo Tupolev TU-154M „Naganský expres“, který v roce 1998 přivezl z japonského Nagana slavnou olympijskou hokejovou výpravu do Prahy.

kovozooKovozoo nadchne malé i velké. Ve zrekonstruovaném areálu bývalého cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště vám nadšenci ukážou, jak krásné věci se dají vytvořit z kovového šrotu. Pohlédnete do očí dvoutunovému nosorožci Norbertovi, pokocháte se stádem slonů a budete obdivovat pětimetrovou žirafu Safiru. Takových exponátů tu mají už přes tři stovky. Součástí areálu je i muzeum veteránů a celý areál si pěkně prohlédnete z rozhledny vybudované na Majáku Šrotíkovi. Děti budou nadšené z lodě Naděje, která je plná herních prvků a v gumovém bludišti procvičísvůj orientační smysl. Novinkou je kovárna, která nabízí kovářské kurzy.
 

Nafukovací hračky Libuše Niklové v Napajedlech

nafukovací zvířátka NiklováMěstečko proslavil slavný podnik Fatra – významný celosvětový zpracovatel plastů. Firmu založil v roce 1935 koncern Baťa na přímý popud Ministerstva obrany. Nejdříve se zde vyráběly masky a ochranné oděvy, později do výrobního sortimentu přibyly i gumové hračky. Z dětství si určitě pamatujete legendární nafukovací zvířátka designerů Libuše Niklové a Alfréda Kluga. Právě s nimi a historií celého podniku se seznámíte v nápadité interaktivní expozici Muzea Napajedla.
 
Hřiště hraček vymyslel syn Libuše Niklové, známý výtvarní Petr Nikl. Navrhl ji jako Člověče, nezlob se a s hračkami si tu můžete hrát. Muzeum sídlí v areálu Nového Kláštera a seznámíte se tu i s další historií města. V budově navštivte Informační centrum Napajedla. Nejen, že dostanete dobré tipy na výlety, ale můžete si zakoupit také zmiňované nafukovací hračky.