Úvod > Aktuality > Česko mezi řádky: Poslední vlak z Frývaldova, Jeseník a Věra Sládková
Kultura

Česko mezi řádky: Poslední vlak z Frývaldova, Jeseník a Věra Sládková

  • Vydáno10. října 2022
Seriál Vlak dětství a naděje jste možná viděli opakovaně, ale znáte také jeho knižní předlohu? Věra Sládková (1927–2006) nazvala svůj triptych o složitém dospívání mladé dívky v období protektorátu Poslední vlak z Frývaldova, Pluky zla a Dítě svoboděnky.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek.

Na motivy svých knížek, vydaných postupně v letech 1974–1982, napsala Věra Sládková pro brněnské rozhlasové studio tři hry. Už tehdy režisérka Olga Zezulová svěřila postavu tatínka malé Věrky Stanislavu Zindulkovi. Když o pár let později režisér Karel Kachyňa triptych Věry Sládkové zfilmoval jako televizní seriál pod názvem Vlak dětství a naděje, Zindulka se podle svých vzpomínek vypravil na konkurz bez pozvání, protože roli tatínka prostě hrát „musel“.

Pokud seriál znáte, víte, že to byla jeho životní role. Annu Urbanovou, jeho druhou ženu, v seriálu ztvárnila Helena Růžičková, roli Věrky, která vnímá okolní děje jako jakési přízračné divadlo a nechápe okolnosti, které naopak dobře chápe divák, hrály Žaneta Fuchsová a Tereza Brodská.

Knížky (které později vyšly souhrnně pod názvem Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje) i seriál najdete v různých databázích, knihovnách a televizních programech celkem snadno, zato Frývaldov z map České republiky už dávno zmizel. Město s vyhlášenými Priessnitzovými léčebnými lázněmi se od roku 1947 jmenuje Jeseník. Předtím se nazývalo Vriwald, Frei vom Walde či Freiwaldau, tedy místo zbavené lesa, česky Frývaldov. Po Mnichovské dohodě bylo město i s okolím připojeno k Německu a čeští obyvatelé je museli opustit, na Němce pak čekal odsun po druhé světové válce. Tečku za bouřlivými roky změn udělala právě poválečná změna jména, kdy se z německy znějícího Frývaldova stal český Jeseník. Jen na zdejším nádraží, odkud „vlaky dětství a naděje“ odjížděly, nevelká pamětní deska připomíná utrpení a odvahu těch, kterým teror sudetoněmeckých henleinovců znemožnil život v jejich domovech v pohraničí a museli utéct do vnitrozemí.

Básnířka, prozaička a dramatička Věra Sládková ve své trilogii popisovala to, co dobře znala: její tatínek byl bývalý legionář, který po první světové válce pracoval jako listonoš. Od tří let žila ve Frývaldově, zemřela jí maminka, a v roce 1938 zažila s otcem a novou, nevlastní matkou vyhnání a divoký odsun při německých etnických čistkách.

Po ukončení školy pracovala jako knihovnice v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně, později se věnovala literární tvorbě a střídala brigádnická zaměstnání. Ve svých dílech se často vracela k válečným letům. Za podobenství o sledování státní bezpečností nazvané Klec, které napsala v roce 1969, se jí komunistický režim řadu let mstil. Nesměla publikovat, dokonce i seriál Vlak dětství a naděje skončil na čtyři roky v trezoru.
Dnes sice kdekdo zná proslavenou větu Heleny Růžičkové alias Anny Urbanové „Na těžkej život jsem já pes“, ale příběh je spojovaný hlavně s televizním seriálem; knížky zapomenuté moravské autorky zná málokdo.
Muzeum historie obce a řetězárny Česká Ves na Jesenicku

Muzeum historie obce a řetězárny Česká Ves na Jesenicku

V muzeu v obci Česká Ves je k vidění několik expozic: historie obce, expozice řetězárny, expozice staré školy, atd.

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

Unikátní balneopark v areálu Priessnitzových lázní

V Priessnitzových lázních v Jeseníku najdete evropskou raritu, balneopark, který se rozprostírá nad lázeňským areálem. Pojetí balneoparku navazuje na tradiční vodoléčebné metody Vincenze Priessnitze a rozvíjí jeho světově proslulou filozofii léčby vodou, sluncem a pohybem.

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Vlastivědné muzeum Jesenicka

Ve vodní tvrzi v Jeseníku naleznete stálé muzejní expozice archeologie a historie a geologická výstava Spirála času Země. Ve sklepení se nachází unikátní výstava o čarodějnických procesech na Jesenicku.

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník

Priessnitzovy lázně Jeseník jsou vhodné nejen pro léčbu nemocných, ale nabízejí výtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty. Právě zde můžete podstoupit jednu z nejmodernějších metod světového zdravotnictví – computerovou kineziologii.

Vinzenz Priessnitz – zakladatel přírodního léčitelství a vodoterapie

Vinzenz Priessnitz – zakladatel přírodního léčitelství a vodoterapie

Zakladatel přírodního léčitelství a současně světové hydroterapie Vincenz Priessnitz (4. října 1799, Gräfenberk, nyní Lázně Jeseník – 28. listopadu 1851, Gräfenberk) připomněl světu prastaré blahodárné účinky obyčejné vody. V roce 1822 zřídil v rodném domě malý vodoléčebný ústav a postupně vybudoval lázně, kam dnes jezdí lidé z celého světa.

Objeveno redakcí Kudy z nudy: stovková výročí roku 2022

Objeveno redakcí Kudy z nudy: stovková výročí roku 2022

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 22? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 700 let od první zmínky o Zlíně, 600 let od obléhání Karlštejna, 500 let od chvíle, kdy víno ze Sonberku doputovalo na královský stůl, 400 let od začátku čarodějnických procesů, 300 let státních pošt, 200 let od narození zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela a 100 let od narození manželů Zátopkových. A přidáme také první cestu kolem světa, film o Janu Žižkovi anebo morovou epidemii, díky níž v Mikulově vzniklo tak krásné místo jako Svatý kopeček. Počítejte, cestujte a užívejte si!

Naše nejkrásnější nádraží: Českou republikou po železnici

Naše nejkrásnější nádraží: Českou republikou po železnici

Cestování vlakem je populární, romantické a má své kouzlo. Pro někoho je důležité to, že rozsáhlá železniční síť spojuje všechny konce naší země a cestování je jednoduché, jiní zase ocení architekturu a nostalgii starých nádraží. Na Kudy z nudy jsme pro vás vybrali krásná a zajímavá nádraží, která stojí za pozornost. Některá znáte ze soutěže Nejkrásnější nádraží, jiná zase z filmů či seriálů, a další třeba jako místa, kam jezdíte na dovolenou nebo na výlet. Nejlepší překvapení jsou pak ta, která zatím neznáte – a navíc vám poradíme, kam se můžete podívat v okolí!

Cesty karavanem po Moravskoslezském kraji: Z Krnova do Jeseníků

Cesty karavanem po Moravskoslezském kraji: Z Krnova do Jeseníků

Pojďte s námi obdivovat přírodní krásy i starobylé památky Jeseníků a jejich podhůří. Naše cesta vás zavede z Krnova do Karlovy Studánky, Malé Morávky, a nakonec do Rýmařova. Moravskoslezský kraj v posledních letech zainvestoval nemalé finance do infrastruktury pro karavaning. Vznikly zde pohodlné stellplatzy s příslušenstvím pro karavany a obytné vozy. Vyzkoušejte je na svých cestách i vy!

Vodoléčba vznikla v Jeseníkách a lidem pomáhá už dvě stě let

Vodoléčba vznikla v Jeseníkách a lidem pomáhá už dvě stě let

Jesenicko je oblast s čistým horským vzduchem, kouzelnou krajinou, minerálními prameny a lázeňstvím na velmi vysoké úrovni s dlouholetou tradicí. Vydejte se na jedno z nejkrásnějších lázeňský míst České republiky. Díky příhodným klimatickým podmínkám a velkému množství minerálních pramenů vznikla v Jeseníkách lázeňská města, která kromě léčby zdravotních komplikací nabízejí turistům také relaxaci a odpočinek. Za svou existenci a pozdější proslulost vděčí lázně jedinému člověku, a to Vincenzi Priessnitzovi, zakladateli vodoléčby, který v roce 1822 založil na Gräfenbergu první vodoléčebný ústav na světě. V současné hektické době jsou Priessnitzovy lázně skutečnou oázou klidu a relaxace a nabízí určitou formu prevence proti možným chorobám.

Dechberoucí turistické oblasti: 50 míst Jeseníků, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Dechberoucí turistické oblasti: 50 míst Jeseníků, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V západní části Jeseníků najdete skvělé lázně, místa obestřená legendami o čarodějnicích, jeskyně, vodopády a vzácné technické unikáty. Východní část pak nabízí nejvyšší moravskou horu Praděd, tajuplné Petrovy kameny, krásné vodopády, lázně Karlovu Studánku a pěkná přírodní zákoutí. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší i cyklisty, zima je rájem pro milovníky zimních sportů. Objevte známá i neznámá místa Jeseníků! Kam za nimi vyrazit vám napoví Kudy z nudy.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jeseníku

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jeseníku

Milujete fotografování a často podnikáte výlety ve stylu loveckých výprav za tou nejhezčí fotkou? Pak se nechejte inspirovat tipy na nejfotogeničtější místa lázeňského města Jeseník uprostřed stejnojmenných hor. Inspirací k těm nejkrásnějším místům vám bude léčivá síla pramenů a vzduchu, i mohutné horské vrcholy.

#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní

#světovéČesko a Priessnitzovy lázně, kde vzduch i voda voní

Průzračně čistá, klidná i pádící přes horské stráně: taková je voda v Rychlebských horách. V Priessnitzových léčebných lázních v Jeseníku se k tomu přidává i mimořádné ovzduší. Lázně leží v nejčistším prostředí v rámci celé kontinentální Evropy a právě díky tomu se honosí prestižním přízviskem klimatické.

Jesenické prameny a památky

Jesenické prameny a památky

V Jeseníku a jeho okolí se nachází stovky pramenů, které léčí lidské neduhy již od dob prvního „vodního lékaře“ Vincenze Priessnitze. Pojďte s námi po stopách tohoto významného léčitele, který přivedl do Jeseníku příslušníky šlechtických rodů, umělce a lékaře z celé Evropy.

Rozhledna Zlatý chlum

Rozhledna Zlatý chlum

Rozhledna Zlatý chlum dominuje malému lázeňskému městečku Jeseník v Olomouckém kraji. Najdete ji na vrcholu stejnojmenného kopce v nadmořské výšce 875 metrů. Kamenná rozhledna má již za sebou dlouholetou historii, protože k jejímu prvnímu otevření došlo 3. září 1899.

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Naučná stezka Vincenze Priessnitze v Jeseníku

Sedmikilometrová stezka vede kolem léčebných pramenů Lázní Jeseník a seznámíte se na ní nejen o historii Jeseníku a lázních, ale také o tvrdém životě Vincenze Priessnitze, který zde roku 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země okolo 80 pramenů.

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Vyhlídková věžička na střeše sanatoria Priessnitz

Dominantou a chloubou areálu Priessnitzových léčebných lázní i širokého okolí je budova hlavního sanatoria Priessnitz. Z hotelu připomínajícího spíše rozlehlé barokní zámky se naskýtá exklusivní výhled na hřebeny celého Hrubého Jeseníku.

Zámecká Villa Regenhart v Jeseníku

Zámecká Villa Regenhart v Jeseníku

Jedna z nejkrásnějších vil stojí nedaleko lázeňského města Jeseník a spojuje historickou atmosféru s moderním relaxačním prostorem. Původně textilní továrna, kde se nacházely salony a provozní místnosti, prošla generální rekonstrukcí a nyní nabízí luxusní ubytování s wellness centrem.

Lázeňský dům Bezruč v Jeseníku

Lázeňský dům Bezruč v Jeseníku

Tříhvězdičkový lázeňský dům Bezruč získal svou současnou podobu s příchodem nového tisíciletí. Postaven však byl už v roce 1895 ve stylu italského raného baroka.

Lázeňská promenáda Jeseník – za nejhezčími výhledy na hřebeny Jeseníků

Lázeňská promenáda Jeseník – za nejhezčími výhledy na hřebeny Jeseníků

Revitalizovaná lázeňská promenáda Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku nabízí jeden z nejhezčích výhledů na hřebeny Jeseníků. Mimo pestré květinové výzdoby atmosféru lázeňského života umocňuje také zurčící fontána.

Venkovní Fitpark Priessnitz v léčebných lázních Jeseník

Venkovní Fitpark Priessnitz v léčebných lázních Jeseník

Fitpark kombinuje aktivní zábavu a sport s nejčistšími klimatickými podmínkami a horskou přírodou. V prostoru nad Balneoparkem se můžete těšit na posilovací stroje využívající převážně váhy vlastního těla pro procvičování chůze, kloubů, rozvoj koordinace těla, ale i na venkovní rotoped.

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Další aktuality

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 13. a 14. dubna 2024. Oba dny doprovodí festival hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se vystřídají Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace Tak co? A chybět nebude ani tradiční vystoupení folklorních souborů. Dolní náměstí bude patřit nejen koncertům, ale také nejmenším návštěvníkům. Chystají divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, klauniáda či fireshow. Pro děti budou nově připravené i dílny Vlastivědného muzea Olomouc.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Osvěžte se v termálním koupališti ve Velkých Losinách

Nevíte, kde si užít celodenní výlet? Máme pro vás tip – zajeďte do Velkých Losin, kde se nachází mimo jiné Termální park i s venkovní částí. Nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás má bazény napuštěné přírodní termální vodou. Jedná se o léčivou termální sirnou vodu, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Nejkrásnější místa Olomouce aneb jak poznat Olomouc za jediný den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky

Moravský hrad Šternberk připravil velikonoční prohlídky, dobovou hudbu i pečení jidášů

Na velikonoční prázdniny připravil hrad Šternberk na Moravě speciální velikonoční prohlídky. Od 28. března do 1. dubna 2024 zve děti i dospělé na prohlídku interiérů. Ve čtvrtek, pátek a sobotu bude výklad průvodců bude rozšířen o historii Velikonoc. Dozvíte se tak zajímavosti týkající se nejvýznamnějších jarních svátků. V neděli a pondělí budou probíhat klasické prohlídky o historii hradu, doplněné hudbou nebo pečením v hradní kuchyni.
Olomoucký kraj | Zážitky

Lázně na střední Moravě nabízejí lék na jarní únavu

Jedinečné procedury, relaxaci i řadu možností pro trávení volného času nabízejí mimo hlavní sezonu lázně na střední Moravě. Můžete zde využít velmi pestrou nabídku programů a spojit pobyt v lázních s návštěvou dalších atraktivních míst, hradů, zámků či muzeí.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Místo pro splnění dětských snů: modelářská výstava For Model 2024 v Olomouci začíná

Výstaviště Flora Olomouc zve na 22. ročník prodejní výstavy For Model 2024. K vidění zde bude více než pět metrů dlouhá plachetnice, ultralight v měřítku 1:1, unikátní modely letadel, lodí, automobilů, stavebních strojů, vlaků, ponorek či bojových plavidel. Na velkou podívanou se mohou těšit milovníci vlaků. Bude jim patřit celý pavilon E, jemuž bude dominovat modulová a zahradní železnice. Interaktivní veletrh For Model 2024 se koná o víkendu 22. až 24. března na Výstavišti Flora Olomouc.
Olomoucký kraj | Zážitky