ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Cejch, Krušné hory a Zdeněk Šmíd
Životní styl

Česko mezi řádky: Cejch, Krušné hory a Zdeněk Šmíd

  • 23. srpna 2023
Spisovatel Zdeněk Šmíd (1937–2011) je autorem řady populárních knížek, část své tvorby věnoval také kraji, kde se narodil a působil jako učitel a profesor na základních a středních školách. Do Krušných hor umístil svůj nejdiskutovanější román nazvaný Cejch, v němž se jako jeden z prvních českých autorů pustil do tématu soužití Čechů a Němců v západním pohraničí. Kde přesně se odehrává?

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek

Zásadním místem románu Cejch spisovatele Zdeňka Šmída je polední kámen nad krušnohorskou vesnicí Bach. Podle románu by zaniklá vesnice měla ležet někde mezi Přebuzí a Novými Hamry. Každý, kdo někdy byl na besedách se Zdeňkem Šmídem anebo četl některý z mnoha rozhovorů ale ví, že žádný Bach ani polední kámen neexistuje. Existují Krušné hory, existuje román Cejch, ale místa, kde se knížka odehrává, je esencí různých Bachů a různých kamenů. Například v rozhovoru u příležitosti svých sedmdesátin pro trampský časopis Puchejř Šmíd popisoval, jak knížka Cejch vznikla a jak stavěl srub, který v ní je zmíněný.

„Srub jsem stavěl na bouračce,“ říká Šmíd. „Uprostřed lesa byla hromada kamení, kterou jsem rozebral a postavil jsem si základy. A během toho rozebírání a stavění základů jsem nacházel stopy starého života, a tak jsem si připadal, jako když objevuji nějakou starou civilizaci, jako v Bradburyho Marťanské kronice, kde astronauti objevují stopy dávného života. Tak jsem to bral, třeba jsem našel v hlíně kousek betléma, nebo knoflík, nebo flašku, ve které byl zbytek takového toho svinstva, jak se tím natírá dobytek, aby na něho nešli ovádi. A začalo mě zajímat kdo tam žil. To jsem pak skutečně zjistil, žila tam rodina, kde muž v první světové válce přišel o zrak. Jmenoval se Schreiber, písař. Hledal jsem dál, a protože mě Krušné hory oslovují svou zvláštní smutnou duší, začal jsem z toho všeho plést Cejch. To už bylo za perestrojky a věděl jsem, že už se dá psát dost odvážně. Cejch je hlavně o neštěstí lidí, se kterými hází historie tam a zpátky.“

Místem možné inspirace může být zaniklá obec Chaloupky, dříve Neuhaus, v mělkém údolí, jímž protéká říčka Rolava, německy Bach, potok. Na louce nad lesem leží obrovský balvan, z něhož je vidět směrem do Chaloupek. Zřetelně jsou vidět místa, kde byla škola, hospoda i jednotlivé chalupy. Jiní ale Bach hledají spíš v oblasti mezi Božím Darem a Horní Blatnou. Mohlo by jít třeba o Ryžovnu, další ze zlikvidovaných krušnohorských vesnic? Tam zůstaly dvě stodoly a stará škola, nyní pivovar.

Příběh o lásce, pomstě a horské vsi od jejího založení v 15. století až po její zánik ve století minulém je svědectvím o údělu prostých lidí, kteří netuší, že nejsou ničím víc než figurkami na cynické šachovnici dějin. Cejch se dočkal dvou divadelních zpracování, a to v Západočeském divadleChebu a v Činoherním klubu Ústí nad Labem pod názvem Les divokých sviní. Na chystaný seriál podle knižní předlohy nedošlo, k soužití Čechů a Němců v západním pohraničí se ale Šmíd vrátil ve sbírce povídek Lesk a bída Čekání. Jak sám autor uvádí, „…na povrchu jsou to příběhy spíš humorné, ale ta spodní vrstva, kterou odhalí vnímavější čtenář, ta moc legrační není. Spoustu lidí ta knížka naštvala, což je v pořádku, čekal jsem to. Já sám jsem v pohraničí strávil přes dvacet let, takže vím, o čem píšu.“
Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země Příroda

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Přírodní památka Přebuzské vřesoviště Příroda

Přírodní památka Přebuzské vřesoviště

Přírodní památka Přebuzské vřesoviště se nachází nedaleko obce Přebuz a bývalé obce Rolava v Krušných Horách. Vřesoviště vzniklo odtěžením vrchoviště a následnou pastvou dobytka. Rozloha této přírodní památky je cca 90 ha.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Otevřené dveře v Krušných horách Příroda

Otevřené dveře v Krušných horách

V Krušných horách, v trochu zapomenutém koutu u osady Nová Ves nedaleko Kraslic, objevíte rozhledové místo v podobě otevřených dřevěných dveří, odkud se rozprostírá krásný výhled na okolní hory.

Přebuz

Přebuz

Město Přebuz leží v srdci Krušných hor, v nadmořské výšce 886 m n. m., na křižovatce silnic z Nejdku, Šindelové a Stříbrné. První písemné zmínky pochází z roku 1553, kdy Viktorin Šlik udělil obci práva města, ale již ve 13. století se v okolí dolovalo a rýžovalo stříbro. Přebuz je nejmenší město v České republice.

Rájecké údolí v přírodním parku Přebuz Příroda

Rájecké údolí v přírodním parku Přebuz

Rájecké údolí zvané také Nancy, se nachází mezi Bublavou a Přebuzí v Krušných horách. Jedná se o hluboké údolí, kterým protéká Rájecký potok. Mezi zajímavosti zde patří malé skalní město na Šišáku, památný klen nebo památník k 10. výročí založení ČSR.

Přírodní park Přebuz Příroda

Přírodní park Přebuz

Přírodní park leží v severovýchodní části okresu Karlovy Vary u státní hranice s Německem a připomíná šumavské pláně. Jedná se o cennou přírodní lokalitu, jehož součástí je i přírodní rezervace Malé jeřábí jezero. Území je protkáno podzemními chodbami a šachtami.

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 50 důvodů, proč navštívit Krušné hory co nejdřív

Objevte je, dokud je nikdo nezná: 50 důvodů, proč navštívit Krušné hory co nejdřív

Krušné hory, jejichž nejvyšší vrchol Klínovec se tyčí do výšky 1244 m n. m., se táhnou v délce sto třiceti kilometrů a nabízejí celou řadu pozoruhodných tradičních i turisticky dosud neobjevených míst. A přitom málokterá oblast Česka je tak romantická a tajemná jako právě Krušné hory. Pojďte s námi objevit jejich tajuplná zákoutí na odlehlých vrcholcích hor, v hlubokých lesích i v krušnohorském podhůří, která můžete navštívit kdykoliv během roku pěšky, v zimě na lyžích a v létě pak na kole.

Přírodní park Jelení vrch Příroda

Přírodní park Jelení vrch

Přírodní park leží v severovýchodní části okresu Karlovy Vary u státní hranice s Německem a hranice s okresem Sokolov, kde navazuje na přírodní park Přebuz.

Rybník Přebuz Letní sporty

Rybník Přebuz

Nedaleko města Přebuz v Krušných horách u hranic s Německem se nachází rybník s možností koupání.

Zaniklá obec Rolava Památky

Zaniklá obec Rolava

Rolava je zaniklá obec v Krušných horách, která se nacházela přibližně 1,5 km severně od Přebuzi na Karlovarsku.

Město Přebuz – nejmenší město v České republice

Město Přebuz – nejmenší město v České republice

Titul nejmenší město přísluší obci Přebuz v Karlovarském kraji, kde žije pouhých 78 stálých obyvatel. Založení Přebuzi, stejně jako většiny vesnic v tomto okolí je spojeno s bohatými nálezy cínové rudy. První zmínky o této obci pocházejí již z roku 1553.

Národní přírodní rezervace Velký močál v Krušných horách Příroda

Národní přírodní rezervace Velký močál v Krušných horách

Národní přírodní rezervace Velký močál je chráněna státem již od roku 1969. Je součástí rozsáhlého Rolavského vrchoviště severovýchodně od obce Přebuz. Rozkládá se na ploše více než 50 ha v nadmořské výšce 910 – 930 m n. m.

Rolavská vrchoviště – národní přírodní rezervace Příroda

Rolavská vrchoviště – národní přírodní rezervace

Rolavská vrchoviště získala mimořádnou ochranu hlavně díky velmi zachovalému komplexu horských rašelinišť a podmáčených smrčin s typickou flórou a faunou. V oblasti jsou místa s řadou jezírek s charakteristickou krajinou, porosty borovice bažinné nebo podmáčené a rašelinné horské smrčiny.

Zbytky cínových dolů v Krušných horách Památky

Zbytky cínových dolů v Krušných horách

V okolí městečka Přebuz v Krušných horách na Karlovarsku najdete v lesích ukryté pozůstatky cínových dolů a zpracovatelských závodů z druhé světové války. Jde o volně přístupné opuštěné areály.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy na skvělé koupání v Karlovarském kraji

Turistický region západočeských lázní v Karlovarském kraji skýtá mnoho příležitostí k vodním radovánkám. Najdete zde nejen množství minerálních pramenů, ale také řadu možností k příjemnému letnímu osvěžení v zatopených kaolinových lomech s průzračnou vodou, v přehradních nádržích anebo rybnících. Komu by se nechtělo do přírodní vody, může si vybrat z lázeňských bazénů.
19. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Karlovarský kraj

Znáte kulturní krajinu Krušnohoří? Udělejte si pěkný výlet

Hornická kulturní krajina Krušnohoří letos slaví 5 let od chvíle, kdy byla zapsána, na české a německé straně hor, na Seznam světového dědictví UNESCO. Na obou stranách hranice Krušné hory pojí několikasetletá hornická historie – pohoří je protkáno stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let... ale ne všechny poklady Krušnohoří se ukrývají v podzemí. Existuje řada míst, která se váží k hornické minulosti a obdivovat je můžete z vrchu. A možná by vás na první pohled ani nenapadlo, k čemu původně sloužila. Prozkoumejte Krušnohoří s Kudy z nudy!
13. červenec 2024 12:00
Příroda, Karlovarský kraj

Kam za nejhezčími výhledy na Ohři? Objevte známé i neznámé vyhlídky

Jaké jsou vyhlídky na Ohři? Objevujte nejen romantické údolí řeky Ohře mezi Karlovými Vary a Loktem, které je součástí chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Jaké další možnosti nabízí Ohře těm, co chodí pěšky nebo jezdí na kole a hledají místa s nejhezčími výhledy?
6. červenec 2024 12:34
Příroda, Karlovarský kraj

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Víte, že krušnohorský hornický region slaví již pět let od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO? Hornické památky Erzgebirge v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO 6. července 2019. Kam se vydat za zážitky na výlet, a která místa si prohlédnout na vlastní oči?
2. červenec 2024 8:36
Památky, Karlovarský kraj

Poznejte nejkrásnější hrady a zámky Karlovarského kraje

Na území Karlovarského kraje najdete celou řadu významných architektonických památek. K těm nejvýznamnějším patří hrad Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura, hrad Loket, klášter v Teplé, jediná císařská falc v ČR – hrad Cheb a mnoho dalších.
30. červen 2024 8:13
Památky, Karlovarský kraj

Filmový festival v Karlových Varech je tady!

Každoročně se na začátku léta koná nejslavnější český filmový festival v Karlových Varech. Letošní 58. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary odstartuje 28. června 2024 a přehlídka filmů bude pokračovat dalších devět dnů, tedy do 6. července. Kromě řady vynikajících filmů představí také světovou premiéru dokumentu Janžurka. Cenu za mimořádný přínos české kinematografii převezme Ivan Trojan.
24. červen 2024 16:00
Kultura, Karlovarský kraj

Když milujete západočeské lázně: relikviář ze zlata, sklo, Mattoni a ztracený kostel

Víte, že v nejzápadnějším cípu Česka objevíte vzácný poklad, který leckdo přirovnává ke korunovačním klenotům? Seznamte se s relikviářem svatého Maura! Provedeme vás také zdejšími lázněmi, které byly zapsány na Seznam UNESCO, podíváme se do podzemí i na vrcholky hor a poradíme vám, kam se vydat s dětmi. Co byste řekli třeba parku s modely hradů a zámků anebo místu, kam můžete zajít po celý rok?
17. červen 2024 16:00
Životní styl, Karlovarský kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Karlovarského kraje: hrad Loket, Motýlí dům Karlovy Vary a Boheminium Mariánské Lázně

Deseti nejnavštěvovanějším místům Karlovarského kraje kraluje hrad Loket, následovaný zážitkovými areály Boheminium Mariánské Lázně a Motýlí dům Karlovy Vary. Při svých cestách na západ Čech nevynechejte rezervaci Soos a hrad Bečov nad Teplou, kde si prohlédnete unikátní relikviář sv. Maura. Společně s korunovačními klenoty je nejcennější zlatnickou památkou České republiky.
6. červen 2024 13:51
Kultura, Karlovarský kraj