Úvod > Aktuality > Industriální stezky: výlety za průmyslovou historií
Památky

Industriální stezky: výlety za průmyslovou historií

  • Vydáno27. července 2021
Industriální dědictví minulosti je stále oblíbenějším tématem zajímavých výletů ve městech, kde se dařilo nejrůznější průmyslové výrobě. V dnešních tipech vám představíme tři stezky, které provedou zájemce o industriální historii v Plzni, Brně a Ostravě.

Stezka Industry Open v Plzni

industriální plzeňV Plzni a Plzeňském kraji najdeteindustriální stezku Industry Open. Ta představuje soubor zajímavých míst a podniků, které dýchají industriální minulostí nebo průmyslem žijí dodnes. Tištěnou brožuru Industry Open: Průvodce industriálem Plzeňského kraje dostanete zdarma v Turistickém informačním centru města Plzně.
Přímo v Plzni můžete navštívit dva nejoblíbenější cíle stezky – pivovary Plzeňský Prazdroj a Gambrinus.

Kromě obou slavných pivovarů lze nahlédnout do bývalé továrny na papír, nebo navštívit nedaleký závod Bohemia Sekt, který ve Starém Plzenci vyrábí oblíbená šumivá vína. Při zvláštních příležitostech můžete vyrazit i na komentované prohlídky důležitých podniků jako jsou Vodárna Plzeň nebo ZEVO Plzeň (spalovna odpadu v Chotíkově). Od roku 2020 je možné objevit historii kulturního centra DEPO2015 na industriální stezce areálem, který v minulosti sloužil jako cukrovar, infekční nemocnice nebo depo dopravních podniků. 
 
plzeň komínZa industriálem se můžete z Plzně vydat i na výlety do okolí. Na Plzeňsku, i když občas trochu skryté, najdete stopy po těžbě železa i uhlí, které zde mají dlouhou tradici. Ve Stříbře nebo Plané můžete navštívit hornická muzea. Se sklářskou výrobou a její historií se setkáte v pohraničí, a to především na Šumavě například ve sklárně Annín. K návštěvě láká i vodní hamr v Dobřívi nebo bývalé kaolinové doly v Nevřeni.
 

Industriální stezka okolo řeky Svitavy v Brně

BrnoIndustriální stezka kolem řeky Svitavy seznamuje zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny, která je součástí bohaté historie průmyslového Brna. Součástí stezky je realizace jedenácti venkovních panelů, připomínajících konkrétní průmyslové stavby a jejich minulou slávu.

A jaké objekty jsou součástí stezky? Tak například První brněnská strojírna, největší strojírenský podnik v Rakousku-Uhersku; strojírna Šmeral; brněnská Kemka – jedna z největších brněnských přádelen; podnik Vlněna, závod 02, kde byl v roce 1964 vynalezen tehdejší výtvarný fenomén Art Protis (jde o jakési „malování“ vlněným rounem, které je kladeno ve vrstvách na podklad); továrna na plyš a krymr Moritze Fuhrmanna na Cejlu; areál bývalé textilní továrny založené Adolfem Löwem anebo Briessův pivovar a Zbrojovka.

V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů.
 

Pestré stezky Ostravou

pestré stezkyPestré stezky vás dovedou k několika drobným a málo známým historickým objektům – hornické pekárně na Hranečníku, einmannbunkeru v Michálkovicích, Haldě Petr Cingr a pozorovatelně civilní obrany v Hošťálkovicích. Obnovením těchto drobných staveb vám přiblíží zajímavá místa i historické epochy Ostravy.

Pro značení Pestré stezky zvolili jejich autoři jednoduchý symbol , který v terénu nepřehlédnete. Ke stavbám vás dovedou také rozcestníky a směrovky. U objektů najdete informační tabule, jež přibližují jejich příběh. Na všech stezkách je vyhlášena tzv. #nokošzóna. Označuje území, které pro vás dobrovolníci uklidili od černých skládek, odpadlů a dalšího nepořádku.
 

Další tipy pro milovníky industriálních stezek

  • VítkoviceTechnotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.
  • Naučná stezka Cesta železna Moravského krasu se zabývá historií zpracování železa a těžby rud v Moravském krasu. Má 5 okruhů, a je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou.
  • Metalová cesta Mladou Boleslaví upozorňuje na krásy Mladé Boleslavi, které bývají turisty velmi často opomíjeny. Po Metalové cestě vás budou provázet audiovizuální informační panely – kromě klasických informačních panelů i infopanely s překrásnými motivy z dílny Davida Szalaye.
  • Hřebečské důlní stezky seznamují turisty i cyklisty s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami v oblasti.
Pestré stezky – cesty k málo známým místům industriální krajiny Ostravy

Pestré stezky – cesty k málo známým místům industriální krajiny Ostravy

Pestré stezky přivádí návštěvníky na málo známá místa industriální krajiny Ostravy, směřují je k drobným historickým objektům a místním přírodním zajímavostem. Stezky označují v terénu speciální značky a je na nich vyhlášena #nokošzóna.

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Stezka seznámí zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny i se slavnou historí průmyslového Brna.

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

S Industry Open se vydáte za poznáním industriálního dědictví plzeňského regionu, o němž se všeobecně ví hlavně to, že je spjat s pivem. Nechte se přesvědčit, že to zdaleka není všechno. Industriální stezka sdružuje soubor technických památek a industriálních zajímavostí v Plzni a Plzeňském kraji.

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem

Naučná stezka se zabývá historií zpracování železa a těžby rud v Moravském krasu. Má 5 okruhů, a je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Metalová cesta Mladou Boleslaví – naučná stezka městem automobilů

Metalová cesta Mladou Boleslaví – naučná stezka městem automobilů

Naučná stezka upozorňuje na krásy Mladé Boleslavi, které bývají turisty velmi často opomíjeny. Po Metalové cestě vás budou provázet audiovizuální informační panely – kromě klasických informačních panelů i infopanely s překrásnými motivy z dílny Davida Szalaye.

Industriální stezka v areálu Depo2015

Industriální stezka v areálu Depo2015

Vydejte se po stopách historie areálu DEPO2015! Industriální stezka poutavě a v souvislostech přibližuje architekturu, významné podniky a události areálu DEPO2015. Průvodcem vám bude například cukrovarnický odborník Hugo Jelínek.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Hřebečské důlní stezky

Hřebečské důlní stezky

Naučná turistická stezka pro pěší a cyklisty, která návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.

Další aktuality

10 tipů na výlety za zvonkohrami aneb ve stínu i na výsluní

Možná máte bambusovou nebo kovovou zvonkohru doma na zahradě, ale zaposlouchejte se někdy do harmonických tónů velkých zvonkoher. Zvláštní hudební stroje hrají nejrůznější melodie, od lidových a církevních písní přes populární melodie až po koledy. Někde dokonce i zvonkohry odlétají na Velikonoce společně s kostelními zvony do Říma.
Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národním muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících dnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
Památky

Po stopách dávných Slovanů

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
Památky

Světový den vody 2023: Prohlídky vodáren, jezů a přehrad

Oslavy Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března, jsou tradičně spojeny s množstvím akcí určených pro veřejnost, při kterých je možné navštívit jinak nepřístupná místa spojená s vodou. Užijte si prohlídky vodáren, čistíren, přehrad a dalších neobvyklých míst!
Památky

Zahájení turistické sezóny 2023 – slavnosti, zábava a zážitky ve velkém

Vyberte si podle toho, co vás nejvíc láká. Přitahují vás půvabná historická města? Pak vás zveme na veselé zahájení turistické sezóny do Litomyšle. Líbí se vám české hrady a zámky? Proč tedy nebýt u toho, až se po zimě poprvé otevřou jejich dveře? Máme pro vás i překvapení v podobě prohlídek zámků s květinovou výzdobou. Milovníci zvířat se mohou těšit na zábavný program v Zoo Praha či na dostihy v Chuchli.
Památky

10 tipů na výlety na nejkrásnější tvrze aneb ve stínu i na výsluní

Historické památky ze středověku a dávní strážci našich dějin: to jsou tvrze. Pojďte se podívat, jak různou podobu kamenné staré stavby mají. Některé můžete prozkoumat do nejmenších podrobností, jinde ale slouží jako soukromé domy a obdivovat je budete jen jako krásné stavby, zrcadlící se v hladinách rybníků.
Památky

Poetické a zapomenuté: prozkoumejte neobvyklé zříceniny

Zříceniny starých hradů tentokrát necháme dál spát v přítmí lesů a vypravíme se do míst, kde dřímají docela jiné příběhy. S portálem Kudy z nudy vás pozveme mezi zdi starých kostelů, klášterů a kaplí, do torza sýpky či větrného mlýna. A nezapomeňte si foťáky, protože tahle fantastická zákoutí si zaslouží vaši plnou pozornost!
Památky

20 tipů na předjarní výlety na hrady a zříceniny

Když zasvítí sluníčko a jeho paprsky alespoň na chvíli začnou příjemně hřát, je ten pravý čas vyrazit na první téměř jarní výlety! V našich předjarních tipech najdete hrady, které již otevřely své brány prvním turistům, ale i pěkné hradní zříceniny, které jsou volně přístupné. Z některých míst bude touto dobou jedinečný výhled díky dosud bezlistým stromům. Užijte si předjaří pěkným výletem!
Památky