Úvod > Aktuality > Industriální stezky: výlety za průmyslovou historií
Industriální stezky: výlety za průmyslovou historií
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Industriální stezky: výlety za průmyslovou historií

Vydáno 27. července 2021
Industriální dědictví minulosti je stále oblíbenějším tématem zajímavých výletů ve městech, kde se dařilo nejrůznější průmyslové výrobě. V dnešních tipech vám představíme tři stezky, které provedou zájemce o industriální historii v Plzni, Brně a Ostravě.

Stezka Industry Open v Plzni

industriální plzeňV Plzni a Plzeňském kraji najdeteindustriální stezku Industry Open. Ta představuje soubor zajímavých míst a podniků, které dýchají industriální minulostí nebo průmyslem žijí dodnes. Tištěnou brožuru Industry Open: Průvodce industriálem Plzeňského kraje dostanete zdarma v Turistickém informačním centru města Plzně.
Přímo v Plzni můžete navštívit dva nejoblíbenější cíle stezky – pivovary Plzeňský Prazdroj a Gambrinus.

Kromě obou slavných pivovarů lze nahlédnout do bývalé továrny na papír, nebo navštívit nedaleký závod Bohemia Sekt, který ve Starém Plzenci vyrábí oblíbená šumivá vína. Při zvláštních příležitostech můžete vyrazit i na komentované prohlídky důležitých podniků jako jsou Vodárna Plzeň nebo ZEVO Plzeň (spalovna odpadu v Chotíkově). Od roku 2020 je možné objevit historii kulturního centra DEPO2015 na industriální stezce areálem, který v minulosti sloužil jako cukrovar, infekční nemocnice nebo depo dopravních podniků. 
 
plzeň komínZa industriálem se můžete z Plzně vydat i na výlety do okolí. Na Plzeňsku, i když občas trochu skryté, najdete stopy po těžbě železa i uhlí, které zde mají dlouhou tradici. Ve Stříbře nebo Plané můžete navštívit hornická muzea. Se sklářskou výrobou a její historií se setkáte v pohraničí, a to především na Šumavě například ve sklárně Annín. K návštěvě láká i vodní hamr v Dobřívi nebo bývalé kaolinové doly v Nevřeni.
 

Industriální stezka okolo řeky Svitavy v Brně

BrnoIndustriální stezka kolem řeky Svitavy seznamuje zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny, která je součástí bohaté historie průmyslového Brna. Součástí stezky je realizace jedenácti venkovních panelů, připomínajících konkrétní průmyslové stavby a jejich minulou slávu.

A jaké objekty jsou součástí stezky? Tak například První brněnská strojírna, největší strojírenský podnik v Rakousku-Uhersku; strojírna Šmeral; brněnská Kemka – jedna z největších brněnských přádelen; podnik Vlněna, závod 02, kde byl v roce 1964 vynalezen tehdejší výtvarný fenomén Art Protis (jde o jakési „malování“ vlněným rounem, které je kladeno ve vrstvách na podklad); továrna na plyš a krymr Moritze Fuhrmanna na Cejlu; areál bývalé textilní továrny založené Adolfem Löwem anebo Briessův pivovar a Zbrojovka.

V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů.
 

Pestré stezky Ostravou

pestré stezkyPestré stezky vás dovedou k několika drobným a málo známým historickým objektům – hornické pekárně na Hranečníku, einmannbunkeru v Michálkovicích, Haldě Petr Cingr a pozorovatelně civilní obrany v Hošťálkovicích. Obnovením těchto drobných staveb vám přiblíží zajímavá místa i historické epochy Ostravy.

Pro značení Pestré stezky zvolili jejich autoři jednoduchý symbol , který v terénu nepřehlédnete. Ke stavbám vás dovedou také rozcestníky a směrovky. U objektů najdete informační tabule, jež přibližují jejich příběh. Na všech stezkách je vyhlášena tzv. #nokošzóna. Označuje území, které pro vás dobrovolníci uklidili od černých skládek, odpadlů a dalšího nepořádku.
 

Další tipy pro milovníky industriálních stezek

  • VítkoviceTechnotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.
  • Naučná stezka Cesta železna Moravského krasu se zabývá historií zpracování železa a těžby rud v Moravském krasu. Má 5 okruhů, a je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou.
  • Metalová cesta Mladou Boleslaví upozorňuje na krásy Mladé Boleslavi, které bývají turisty velmi často opomíjeny. Po Metalové cestě vás budou provázet audiovizuální informační panely – kromě klasických informačních panelů i infopanely s překrásnými motivy z dílny Davida Szalaye.
  • Hřebečské důlní stezky seznamují turisty i cyklisty s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami v oblasti.
Pestré stezky – cesty k málo známým místům industriální krajiny Ostravy

Pestré stezky – cesty k málo známým místům industriální krajiny Ostravy

Pestré stezky přivádí návštěvníky na málo známá místa industriální krajiny Ostravy, směřují je k drobným historickým objektům a místním přírodním zajímavostem. Stezky označují v terénu speciální značky a je na nich vyhlášena #nokošzóna.

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Stezka seznámí zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny i se slavnou historí průmyslového Brna.

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

S Industry Open se vydáte za poznáním industriálního dědictví plzeňského regionu, o němž se všeobecně ví hlavně to, že je spjat s pivem. Nechte se přesvědčit, že to zdaleka není všechno. Industriální stezka sdružuje soubor technických památek a industriálních zajímavostí v Plzni a Plzeňském kraji.

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem

Naučná stezka se zabývá historií zpracování železa a těžby rud v Moravském krasu. Má 5 okruhů, a je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Metalová cesta Mladou Boleslaví – naučná stezka městem automobilů

Metalová cesta Mladou Boleslaví – naučná stezka městem automobilů

Naučná stezka upozorňuje na krásy Mladé Boleslavi, které bývají turisty velmi často opomíjeny. Po Metalové cestě vás budou provázet audiovizuální informační panely – kromě klasických informačních panelů i infopanely s překrásnými motivy z dílny Davida Szalaye.

 Industriální stezka – Stopovačka v Plzni

11.5.
31.12.
Industriální stezka – Stopovačka v Plzni

Industriální stezka areálem DEPO2015 se proměnila na stopovací hru

Industriální stezka v areálu DEPO2015

Industriální stezka v areálu DEPO2015

Vydejte se po stopách historie areálu DEPO2015! Industriální stezka poutavě a v souvislostech přibližuje architekturu, významné podniky a události areálu DEPO2015. Průvodcem vám bude například cukrovarnický odborník Hugo Jelínek.

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Po stopách porcelánu, skla a likéru v Karlovarském kraji

Zajímá vás historie i současná výroba porcelánu, skla a světoznámého likéru Becherovka? Do světa fabrik můžete nahlédnout v Karlovarském kraji, a to díky novému produktu cestovního ruchu pod mezinárodním názvem Porcelán & Glass Fabrik Tour, který je určený široké veřejnosti i školám.

Hřebečské důlní stezky

Hřebečské důlní stezky

Naučná turistická stezka pro pěší a cyklisty, která návštěvníky seznámí s historií lidské činnosti na Hřebečském hřbetu, s místními přírodními pamětihodnostmi a významnými kulturními památkami.