Úvod > Aktuality > Vítězem soutěže TOP vinařský cíl 2016 je Bohemia Sekt Centrum
Vítězem soutěže TOP vinařský cíl 2016 je Bohemia Sekt Centrum
">
Gurmánská turistika

Vítězem soutěže TOP vinařský cíl 2016 je Bohemia Sekt Centrum

  • Vydáno18. října 2016
Vítězem prestižní soutěže o nejpopulárnější TOP vinařský cíl se pro rok 2016 stalo Bohemia Sekt Centrum ve Starém Plzenci. Rozhodlo o tom hlasování veřejnosti, když příznivci vinařské turistiky organizátorům zaslali více než 22 tisíc hlasů. Letošním stříbrným cílem jsou Vinné sklepy Skalák (Skalka u Kyjova), bronzovým pak Salon vín ČR (Valtice). Cenu Národního vinařského centra získalo Valtické podzemí – Vinařství Lednice Annovino.
Organizátorem projektu TOP vinařský cíl je Vinařský Institut, slavnostní vyhlášení výsledků soutěže spjaté s projektem se konalo ve čtvrtek 13. 10. 2016 v Louckém klášteře ve Znojmě.

SektTOP vinařský cíl je on-line bedekr zajímavých míst, která návštěvníkům nabízejí kombinaci vína a zážitku. Průvodce v současnosti zahrnuje již více než dvě stovky cílů rozesetých po celé České republice, které do bedekru zařazují odborní garanti (sommelieři, novináři, odborník na vinařskou turistiku, vinařskou architekturu a další). Každoročně od 1. června do 30. září má navíc veřejnost možnost hlasovat o nejoblíbenější TOP vinařský cíl.

Letos pořadatelé od veřejnosti přijali rovných 22 619 hlasů, což je nejvíce v pětileté historii soutěže. Vítězné Bohemia Sekt Centrum funguje přímo v areálu slavného výrobce českých sektů ve Starém Plzenci od roku 2005. Jeho návštěvníci se při exkurzi provozu dozvědí, co všechno je k výrobě šumivého vína potřeba, seznámí se s historií zdejší produkce a vybrané sekty mohou i ochutnat.

Stříbrným TOP vinařským cílem se staly Vinné sklepy Skalák v obci Skalka u Kyjova. Vinařství, restaurace i penzion sídlí v rekonstruovaném areálu bývalých sklepů místního zemědělského družstva. Majitelé se při rekonstrukci snažili ctít původní architekturu, nicméně se jim velmi citlivě podařilo začlenit do objektu i moderní prvky jako je nově zbudovaná degustační místnost včleněná přímo do prostoru samotného vinařství. Protipólem tohoto moderního prvku je pak typický rozsáhlý klenbený sklep, který pojme až 100 hostů.

VínoJako bronzový TOP vinařský cíl byl zvolen Salon vín České republiky. Valtické podzemí nabízí zážitkové poznávání vína a historie a je unikátním labyrintem obnovených částí historických vinných sklepů vzájemně propojených v celkové délce 800 m, které se daří díky aktivitám vinařů ze společnosti Vinařství Lednice Annovino postupně odhalovat veřejnosti. Vznik sklepů je datován až k roku 1289 v souvislosti se založením kláštera minoritů. Valtické podzemí je otevřeno celoročně.

Cenu Národního vinařského centra získalo již zmíněné Vinařství Lednice Annovino (dříve Vinařství Chateau Lednice). Obnovilo slavnou tradici výroby vína v Lednici na Moravě a nabízí úspěšná vína Lednicko – Valtického areálu i zážitkové poznávání vína a historie ve Valtickém podzemí. Vinařství zpracovává hrozny z více než 200 ha vinic. Kromě vlastních jsou to i hrozny vinohradů Mendelovy univerzity, s níž úzce spolupracuje. Hitem posledních let je višňové víno vyrobené z višní Mendelu a patentovaná technologie burčákomatů, která pozdvihla úroveň prodeje burčáku u nás.
Vinné sklepy Skalák

Vinné sklepy Skalák

Vinné sklepy Skalák se nachází ve Skalce u Kyjova, v severní části Slovácké vinařské podoblasti. Vinařství, restaurace i penzion sídlí v rekonstruovaném areálu bývalých sklepů místního zemědělského družstva.

Valtické Podzemí – prohlídky labyrintu historických vinných sklepů

Valtické Podzemí – prohlídky labyrintu historických vinných sklepů

V příjemném a historizujícím prostředí mají spokojení návštěvníci možnost ochutnat výtečná vína. Valtické Podzemí je unikátní labyrint obnovených částí historických vinných sklepů vzájemně propojených v celkové délce 900 metrů.

Perlivý svět Bohemia Sektu

Perlivý svět Bohemia Sektu

Přijďte se ponořit do tajuplných hlubin bublinek sektu, které jsou plné alchymie chutí a vůní šumivých vín značky Bohemia Sekt. Dvouhodinový program je určený skupinám od 6 do 25 osob, během které návštěvníci ochutnají skvělé sekty a poodhalí tajemství výroby šumivých vín.

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.