Úvod > Aktuality > České a slovenské loutkářství je na seznamu UNESCO
Kultura

České a slovenské loutkářství je na seznamu UNESCO

  • Vydáno2. prosince 2016
Na seznam světového dědictví UNESCO přibylo české a slovenské loutkářství. Výbor zasedající od pondělí 28. listopadu v etiopské Adis Abebě je 1. prosince 2016 zařadil mezi nehmotné dědictví. Česko usilovalo o zápis téměř čtyři roky.
České loutkářství má letitou tradici. Podle Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu v Česku nyní působí devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských
 

Dědictví potulných komediantů

LoutkyČeské loutkářství je uznáváno jako významný kulturní a společenský fenomén, jehož masové rozšíření po českých zemích se datuje do poloviny 19. století. Loutkářství se po regionech začalo šířit o celé století dříve. Marionetáři, kteří hráli česky, se tehdy stali součástí procesu národního obrození. Česká tradice loutkového divadla se v současnosti projevuje ve dvou liniích – lidové či amatérské loutkářství a profesionální loutkářství, které se odehrává v divadlech, nezávislých scénách nebo které je předváděno jednotlivci.

HurvínekS nominací loutkářství na zápis do seznamu souhlasilo 49 subjektů. Mezi nimi je například Naivní divadlo Liberec, Divadlo Spejbla a Hurvínka, Buchty a loutky, Divadlo bratří Formanů či Divadlo Continuo. Sto let už mezi amatéry existuje pražská Jiskra a zanedlouho sté výročí oslaví Říše loutek.
 
Loutkářskou tradici v tuzemsku rozvíjí řada festivalů. Loutkářská Chrudim existuje od roku 1951 a je nejstarší svého druhu v Evropě. Dalšími festivaly je například Mezinárodní festival loutkářského umění v Praze, Mezinárodní festival Spectaculo Interesse v Ostravě či Skupova Plzeň (koná se obvykle po dvou letech).
 

Kam se za loutkami vypravit?

LoutkyOslavit světový triumf českých loutek můžete návštěvou některého z muzea loutek nebo třeba loutkovým divadlem. V Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi uvidíte historické i současné, české i zahraniční loutky, ale navíc si sami můžete v herně muzea vyzkoušet, jak se hraje loutkové divadlo. Expozice Magický svět loutek postupně představuje loutky kočovných loutkářů, varietní loutky, rodinná loutková divadla a dekorace českých umělců. Nechybí ani Spejbl a Hurvínek, tvorba Jiřího Trnky nebo Josefa Váchala. V zahraniční části expozice jsou k vidění stínové loutky z Indonésie, výběr loutek z Indie, Japonska, Číny nebo Barmy a také vietnamská vodní loutka.

Loutky PlzeňDo světa loutkářství a lesku manéží se dostanete v Prachaticích. První část expozice je věnována historii české loutky od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla až k profesionálním scénám. Kromě tradičních Čertů a Kašpárků se setkáte s loutkami zhotovenými podle předloh M. Alše, V. Suchardy či J. Trnky. Sbírky náleží Národnímu muzeu v Praze.

Muzeum loutek v Plzni nabízí pohled do historie plzeňského loutkářství – od kočovných společností, až po první stálá plzeňská divadla. Muzeum je domovem pro asi 300 loutek. Nejstarší vznikly kolem roku 1830, největší měří přes 2 metry. Jsou zde také unikátní Trnkovy loutky, Skupova postavička "revolučního" Kašpárka, jenž se proslavil koncem první světové války, kdy s ním Skupa sehrál kabarety zesměšňující politické poměry. Nejvyšší patro objektu patří Divadlu Alfa, jeho loutkám z nejslavnějších inscenací.


Česko má na Seznamu nehmotného dědictví UNESCO již zapsaný slovácký tanec mladíků odvedených na vojnu – verbuňk, masopustní průvody, masky na Hlinecku a jízdy králů na jihovýchodě země. Spolu s dalšími státy má Česko z minulosti na seznamu zapsané také sokolnictví.
Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění na 300 loutek (od lidových loutkářů až po amatérské scény) aranžovaných v tematické celky, textově provázané s jihočeskou historií a legendami.

Divadlo Radost v Brně

Divadlo Radost v Brně

Divadlo Radost má v repertoáru hry pro děti a mládež, představení loutková i s živými herci. Pořádá také představení pro mateřské a základní školy.

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale ve svém repertoáru má i hry pro dospělé. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava – zábava nejen pro nejmladší návštěvníky

Divadlo loutek Ostrava hraje denně dvě představení pro žáky mateřských a základních škol, některé tituly uvádí i pro studenty středních škol a pro dospělé diváky (tradiční pondělní podvečery).

Další aktuality

10 tipů, kam za keramikou – dílny s hrnčířským kruhem a pecí z celého Česka

Navštivte keramické dílny a blíže poznejte jejich majitele. Vyberte si z nabídky muzeí i dílen a dovíte se mnoho zajímavého o historii keramiky, technologii výroby. Dokonce si můžete vyrobit sami svůj první hrníček nebo umělecké dílo. Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy, kam po Česku můžete vyrazit.
Kultura

50 tipů na prosincové výstavy z celého Česka

Nenechejte si ujít aktuální výstavy, které rozhodně stojí za vidění! Je nevlídno, prší, sněží? Nevadí, vypravte se na zajímavý výlet. Máme pro vás spoustu tipů na akce, které můžete navštívit beze strachu z promoknutí. Nejen v naší metropoli nyní probíhají výstavy, které rozhodně stojí za to! Každým okamžikem probíhají po celé České republice desítky výstav. Nechte se inspirovat portálem Kudy z nudy a neseďte doma!
Kultura

Hej mistře, vstaň bystře: Rybova Česká mše vánoční rozezní kostely po celé zemi

Tradiční i ojedinělé pojetí České mše vánoční, jejíž poslech je součástí vánočních svátků. Zavítejte do kostelů po celé zemi, kde si pro vás připravili jedinečné vánoční koncerty, a nechte se vnést do příběhu o narození Krista. Portál Kudy z nudy vás zve na místa, kde zazní Rybova Česká mše vánoční v podání různých sborů a orchestrů.
Kultura

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Udržet si pozitivní adventní náladu v předvánočním spěchu není vždy snadné, ale není to ani nemožné! Portál Kudy z nudy vám přináší pětici tipů, kde znovu nalézt klid a kouzlo vánočních svátků.
Kultura

Svátek sv. Lucie – oslavíte jej tím, že necháte domácí práce na jindy

13. prosince se slaví svátek svaté Lucie, patronky advokátů, spisovatelů, vrátných, přadlen, švadlen, krejčích, kočích a dalších řemesel, ale i kajících se prostitutek. Její přímluva vás ochrání před bolestmi v krku, infekcí a očními chorobami. Patronka ochraňuje též děti a nevidomé. Den této světice, která si dle pověsti sama vytrhla oči, a nakonec jí bylo probodnuto hrdlo, bývá spojen se zvláštními obchůzkami tajemných postav „Lucek“, které mají za úkol kontrolovat činnost hospodyněk v domácnosti a jejich prohřešky zlomyslně trestat.
Kultura

Oslavte svátek sv. Barbory a nezapomeňte na větvičky třešní

4. prosince slaví svátek svatá Barbora, patronka horníků, sedláků, architektů, stavebních dělnických profesí, kuchařů, řezníků, ale i dělostřelců, zajatců a umírajících. Její přímluva vás ochrání před bouřkou, horečkou a morem. Den této světice, kterou brutálně mučil a nakonec sťal její vlastní otec, bývá spojen také s řadou lidových zvyků a pranostik.
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
Kultura

Díky, že můžem! a akce pro mladé na 17. listopad 2023

Pouliční umění, koncerty, videomapping, výstavy a mnohem víc. To vše se už za pár dní odehraje na Národní třídě, která se už podesáté promění v korzo – pěší zónu plnou pouličního umění, a kulturního programu, jenž připomene důležitost listopadu 1989. V pátek 17. 11. 2023 zažijete v Praze Festival svobody, Sametové posvícení, Koncert pro budoucnost, Sametový průvod, videomapping na Národním divadlu a spoustu dalších akcí. Slavit se však bude po celé republice!
Kultura