Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… bankách

7 věcí, které nevíte o… bankách

Poslechněte si audio verzi článku
PIN, číslo účtu, bezpečnostní schránka, čerpání půjčky nebo hypotéka – tahle slova známe víc než dobře. Další položky bankovního slovníku ale zní trochu tajemně, namátkou akreditiv, anuita, kontokorent, likvidita nebo phising. Dokonale se v nich vyznají banky a bankéři, ostatně proto je máme. Co o bankách ale víme a nevíme? Jak stará je Česká národní banka? Která banka je nejstarší, nejkrásnější, nejpohádkovější nebo nejtajemnější?

1. První moderní banka



Definice je jasná: banka je instituce, která poskytuje finanční služby. Shromažďuje peníze, která dává k dispozici formou úvěru, a tím umožňuje pohyb financí v ekonomice. Ačkoli zprávy o prvních bankách máme už z Babylonie přibližně z 18. století před naším letopočtem, za první novodobou banku se považuje ta, která byla založena roku 1609 v nizozemském Amsterdamu. Kromě vkladů prováděla směnečné transakce, později začala poskytovat úvěry, a kromě toho jejím hlavním úkolem bylo stahovat z trhu nekvalitní mince. Už tehdy lidé zkrátka od banky očekávali jistotu, spolehlivost a bezpečnost.
 

2. Nejstarší bankovní instituce



Nejstarší banku, která funguje dodnes, ale musíme hledat jinde: v Itálii. Banka Monte dei Paschi di Siena svou historii odvozuje od charitativní makléřské společnosti, založené roku 1472, ale v současné podobě vznikla roku 1624. V původní historické budově sice je galerie, ale banka své služby klientům poskytuje dodnes a dokonce patří k největším v Itálii.
 

3. Vznik Československé národní banky



Československá republika sice vznikla 28. října 1918, ale Československá národní banka byla ustavena až v dubnu 1926. Podobně jako v jiných oblastech mladý stát jistou dobu zachovával instituce z dob Rakousko-Uherska. Předchůdkyní dnešní České národní banky tak byla Rakousko-uherská banka, která v českých zemích působila již od roku 1816. Jméno ulice Na Příkopě, kde dnes stojí budova centrály České národní banky, připomíná, že tudy vedly hradby Starého Města a hradební příkopy, zasypané v 18. století. Dnešní budova podle projektu Františka Roitha vznikla v letech 1935–1942 a ve své době byla nejmodernější a nejpřepychověji vybavenou bankovní budovou v Praze.
 

4. Jak to funguje aneb Návštěvnické centrum ČNB

Jak to všechno funguje, proč je inflační cíl 2 %, jak rozhoduje bankovní rada a co můžeme udělat my sami pro stabilitu finančního trhu? Odpovědi poskytne Návštěvnické centrum, které se Česká národní banka chystá otevřít na jaře 2022. V rámci podpory finanční a ekonomické gramotnosti jde o dosud největší počin centrální banky. Kromě expozice Lidé a peníze mapující naši měnovou historii od jejích prvopočátků až do současnosti se můžete těšit na novou interaktivní výstavu, workshopy, semináře a výstavy.
 

5. První bankomat

To, co bankám dřív trvalo celé týdny nebo měsíce, se nyní dá zařídit během hodin či minut. Jedním z nejviditelnějších příkladů jsou bankomaty, „samoobsluhy“ vydávající hotovost – samozřejmě jen držitelům platebních karet. Ačkoli se s takovou službou experimentovalo už dřív, první bankomat byl uveden do provozu v roce 1967 v pobočce Barclays Bank v severním Londýně; automat, který je na místě prvního bankomatu, nechala banka při jeho padesátiletém výročí pozlatit. Historicky první bankomat v Česku spustila 1. prosince 1989 Česká spořitelna v centru Prahy na Václavském náměstí.
 

6. Nejtajemnější banka

Která to je? Co třeba Pictet, tajná švýcarská banka pro nejbohatší lidi světa, založená v roce 1805? V průběhu více než dvou století byla vždy obestřena tajemstvím a diskrétně se starala o majetek velmi bohatých; dnes dohlíží na více než 600 miliard franků. V jejím čele se během celé její historie vystřídalo pouze 43 mužů, přičemž každý z nich dostává odměnu více než 20 milionů franků ročně. Bankovní dům Pictet je patrně ještě nedostupnější než kouzelnická Gringottova banka, střežená kouzly i skřety, kteří v ní pracují. Z knížek spisovatelky J. K. Rowlingové a filmů ji znají všichni fanoušci Harryho Pottera a na vlastní oči ji můžete vidět ve Filmových studiích za Londýnem: je tu hlavní síň banky s křišťálovým lustrem, úřednickými stolky, zlaťáky a samozřejmě skřety s jejich kouzelnými brky.
 

Není banka jako banka…

Mezi bankovními institucemi se dají najít skutečné architektonické skvosty – namátkou to je budova České spořitelny v Rytířské ulici v Praze, nejstarší finanční ústav v Česku, bývalá Legiobanka od Josefa Gočára anebo budova bývalého Záložního úvěrního ústavu v Hradci Králové, postavená podle návrhu architekta Osvalda Polívky v letech 1911–1912. Tu si můžete prohlédnout opravdu do nejmenších detailů, sídlí v ní totiž Galerie moderního umění.
Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Budova Anglobanky v Pardubicích

Budova Anglobanky v Pardubicích

V Pardubicích lze nalézt množství staveb od význačných architektů 20. století. Především centrum města je jimi protkané. Podle projektu Josefa Gočára byla po druhé straně Zelené brány postavena v letech 1924 až 1925 Anglobanka, dnes Komerční banka.

Červený Jelen – největší restaurace v Praze

Červený Jelen – největší restaurace v Praze

Býval to barokní palác s nádhernou zahradou, malá oáza v centru Prahy plná života. Pak se ovšem oáza zamkla do trezoru anglo-československé banky, v okolí vyrostly další banky, hotely, kanceláře, obchodní domy.

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze

Palác Archa – Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze

V pražské ulici Na poříčí najdete budovu Legiobanky (palác Archa), která je prvotřídní ukázkou rondokubismu v Praze. Legiobanku musí milovníci architektury bezpodmínečně vidět. Budovu projektoval Josef Gočár a postavena byla mezi lety 1921 až 1923.

Pasáž českého designu v Praze

Pasáž českého designu v Praze

Pasáže najdeme v každé evropské metropoli. Někdy spojují dva zcela odlišné světy, ale vždy jsou zkratkou. O spojení dvou dimenzí jde i v unikátním projektu České národní banky Pasáž českého designu.

Česká národní banka a její historická budova v Praze

Česká národní banka a její historická budova v Praze

Budova ČNB vznikala podle projektu Františka Roitha v letech 1935-42 původně pro Živnostenskou banku. Pětipatrová stavba působí svou frontou do ulice Na Příkopě přímo monumentálně. Uvnitř budovy se ukrývá expozice Lidé a peníze a Za měnou v Praze.

Česká spořitelna – nejstarší finanční ústav v České republice

Česká spořitelna – nejstarší finanční ústav v České republice

Spořitelna byla založena skupinou pražských velkoobchodníků a šlechticů již v roce 1825. Zajímavostí je, že jejím prvním sídlem byla v Praze budova Zemského sněmu (dnešní Poslanecká sněmovna).

Další aktuality

Den Star Wars aneb kdysi dávno v jedné předaleké galaxii

Vesmírná sága Star Wars / Hvězdné války je s námi už bezmála padesát let. Epizoda IV – Nová naděje měla premiéru v roce 1977 a od té doby filmovým fanouškům nabízí nevídanou podívanou plnou vesmírných lodí, fantastických postav a soubojů se světelnými meči. Všichni fanoušci kultovní filmové série Star Wars mohou slavit také každý rok 4. května: datum a slovní hříčka May the 4th be with you, v překladu Ať tě 4. květen provází, je mírnou úpravou legendárního sloganu mistra Yody May the force be with you / Ať tě provází síla. Z fanouškovského svátku se postupně stal oficiální den Hvězdných válek / Star Wars Day.
Zážitky

Věda a historie není nuda: naši nejstarší vodáci a Česko jako vodácký ráj

Co se vám vybaví, když zaslechnete slova jako háček, zadák, porcelán, cvaknout, květák, kontra nebo volej? Pokud nic, jste na správném místě: s Kudy z nudy si užijete svou první báječnou plavbu do světa vodáků. Pokud víte, že jde o slova z vodáckého slovníčku, užijete si s námi taky. Víme totiž o spoustě zajímavostí, o kterých jste doteď určitě neslyšeli.
Letní sporty

Cesty za uměním: světoznámý malíř Salvador Dalí a jeho stopy v Česku

Salvador Dalí byl španělský malíř, ikona surrealismu a také majitel jednoho z nejfotografovanějších knírků 20. století. V roce 2024 si celý svět připomněl 120 let od jeho narození – třeba filmem Daaaaaalí! Na Kudy z nudy vám představíme jeho nejslavnější obrazy, muzea a také naše malíře, kteří se vydali v Dalího surrealistických stopách.
Kultura

Užijte si Filipojakubskou noc, plnou kouzel, tajemství a čarodějnic

Noc z 30. dubna na 1. května je plná kouzel a tajemství, ať už jí říkáte Filipojakubská, Valpuržina, Beltain anebo Čarodějnice. K jednomu z nejvýznamnějších pohanských svátků patří zapálené ohně a zábava až do rána. Kde si čarodějnice užijete víc než jinde? Portál Kudy z nudy nabízí desítky tipů nejen s ohnivou vatrou, ale také třeba na hradech a zámcích.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Už ho nesou! v Trutnově 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Večerní slet čarodějnic na hradě Hukvaldy 2024, Za kováři na Šlakhamr 2024, Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (4.5. – 5.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Kmotra smrt na hradě Sovinec 2024, Večerní slet čarodějnic na hradě Hukvaldy 2024, Litický oblouk – splutí Divoké Orlice, Hrnčířská sobota 2024 – osada Veselý Kopec, Oslavy osvobození v Rokycanech 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

1. máj: tipy na místa, která se na státní svátek otevřou dokořán

Na státní svátek 1. května na všechny zvídavé turisty a milovníky památek čekají mimořádné prohlídky, běžně nepřístupné historické budovy anebo slavnostní otevření letní sezóny! Udělejte si na státní svátek pěkný výlet a prožijte neopakovatelné zážitky!
Zážitky

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky