!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Když milujete Šumavu: divoká zvířata, dlouhé túry i umrlčí prkna
Když milujete Šumavu: divoká zvířata, dlouhé túry i umrlčí prkna
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Když milujete Šumavu: divoká zvířata, dlouhé túry i umrlčí prkna

Vydáno 11. května 2021
Tajemná a rozlehlá Šumava nikdy nezklame: najdete tu nádherná přírodní zákoutí, historická města, řadu hradů a hradních zřícenin i místa, kde se budete dobře bavit. Nepřijdete ani o bližší seznámení s národním parkem a jeho zvířecími obyvateli: vyzkoušejte návštěvnická centra, unikátní jelení safari nebo se zajděte podívat na šumavské vlky.

Fantastická příroda: jezera a slatě

Ráj pro ty, co si chtějí odpočinout v náruči přírody: to je Šumava. Hluboké lesy střídají rozlehlé louky, jsou tu údolí ztracená na konci světa, fascinující rašeliniště i proslulá ledovcová jezera. Právě taková jsou i nejhezčí místa Šumavy, která byste na svých cestách neměli minout.

Pověstné je například Povydří a stezka kaňonem říčky Vydry, vedoucí od historického králováckého dvorce Antýgl kolem Turnerovy chaty na Čeňkovu pilu. Anebo Luzenské údolí se samotou Březník a hraničním přechodem Modrý sloup, místo, kde se odehrává Klostermannův román Ze světa lesních samot.
 

Lipno: Stezka korunami stromů a zábava pro děti

stezka korunami stromůNa Šumavě najdete i místa, kde se postarají o vaši zábavu: třeba v oblíbené rekreační oblasti kolem vodní nádrže Lipno. Právě tady před pár lety vyrostla Stezka korunami stromů, první atrakce svého druhu v Česku, bezbariérová, s toboganem a spoustou adrenalinových a zážitkových prvků a hříček.

Několik set metrů dlouhá a pohodlná trasa končí věží s úžasnými výhledy na vrcholky Novohradských hor, Šumavy a rakouských Alp. Otevřeno je každý den a celý rok, pořádají se tu nejrůznější akce a výlet si navíc můžete zpestřit některou z dalších zajímavostí v nejbližším okolí. Jakou? Třeba s dětmi v zážitkovém parku Království lesa, na bobové dráze nebo na bruslích nebo na kolech na Jezerní stezce.
 

Umrlčí prkna: tradice, kterou jinde nenajdete

Šumavou je spojený dávný zvyk, který nemá obdobu nikde jinde v Česku: v zimě, kdy bývaly cesty zaváté a země zmrzlá, ukládali Šumaváci své nebožtíky na umrlčí prkna na půdách nebo ve stodolách. Pohřbívalo se až na jaře, když rozmrzla země, prkna pak pozůstalí vystavili někde poblíž – u statku, při cestě do kostela nebo třeba v místě, kde to zesnulí měli rádi. V krajině se jich dochovalo pramálo, dávný zvyk zmizel společně se stovkami vesnic za totality.

K raritám proto patří umrlčí prkna manželů Josefa a Anny Schreinerových v Kochánově z let 1936 a 1939. Pokud sem zamíříte směrem od Hartmanic, naplánujte si cestu z Hořejšího Těšova, odkud na Kochánov vede Farmářská naučná stezka, kratší trasa vede z osady Keply po silničce, která míří do Petrovic u Sušice. S prastarým zvykem se seznámíte také v Muzeu Šumavy v Kašperských Horách (až se v polovině května otevře).
 

Léto na vodě: vodáci na Vltavě

Kvildy se můžete vydat na výlet na Bučinu anebo k pramenům řeky Vltavy. Vltavu si ale můžete užit také jako vodáci, i když kvůli ochraně perlorodek říčních a vzácné přírody na horním toku je nutné dodržovat přísná pravidla.

Správa Národního parku Šumava spouští rezervační systém pro splouvání Teplé Vltavy v úseku od Soumarského mostu u Volar k mostu u Pěkné každý rok na přelomu března a dubna, letos je však sezóna posunutá o dva měsíce později, takže i rezervace budou možné až od 20. května 2021. Na vodu se můžete vypravit od začátku června do konce října, počet plavidel závisí na výšce hladiny.
 

Plavební kanály pro fandy technických památek

Technické unikáty a zároveň místa, která během staletí dokonale splynula s okolím, to jsou dva šumavské kanály pro plavení dřeva, Schwarzenberský a Vchynicko-tetovský. S autorem obou kanálů, lesním inženýrem Josefem Rosenauerem, se seznámíte například na Čeňkově pile v expozici Šumavská energie anebo v malém muzeu na Jeleních Vrších (až se muzea otevřou). Právě odtud to je jen pár kroků k unikátnímu vodnímu tunelu se zdobnými portály, jímž se Schwarzenberský kanál provrtává pod vrcholem Plešivce.

Unikátní vodní díla se už desítky let využívají jen k občasnému ukázkovému plavení klád, stezky podél nich jsou ideální pro výlety pěšky i na kole.
 

Nejkrásnější vyhlídky

Jaké by to byly hory bez krásných výhledů? Vychutnáte si je třeba z rozhledny na Špičáku nad známým sportovním areálem mezi Černým a Čertovým jezerem. Tam je již otevřeno a funguje také lanovka na Špičák.

Výhled na střední část Šumavy nabízí rozhledna Poledník, touto dobou je však ještě zavřená z důvodu rekonstrukce. První návštěvníci by se mohli z rozhlédnout do kraje v srpnu 2021. Avšak výlet si sem, do hlubin šumavských lesů, můžete udělat i tak. Oblíbená trasa sem vede z Prášil kolem Prášilského jezera.

Lákavé výhledy nabízí i volně přístupná rozhledna v Boubínském pralese, největším původním lese ve střední Evropě.
 

Nejhezčí túra po hřebenech

Pokud se chcete vypravit na Plechý, s nadmořskou výškou 1 378 metrů nejvyšší vrchol české části Šumavy, můžete se sem vypravit z Nové Pece u Lipna a kolem Plešného jezera. Jezerní stěnu zdobí památník básníka a spisovatele Adalberta Stiftera, rodáka z nedaleké Horní Plané.

Hezkou túru nabízí červeně značená hřebenovka, stoupající od Stožce a Nového Údolí. Trasa vede přes Třístoličník, Trojmeznou a Trojmezí, zpět vás povede cesta lemující Schwarzenberský plavební kanál.

Zajímavá a plná pěkných vyhlídek je i cesta z Nýrska do Železné Rudy přes Prenet, Můstek a Pancíř.
 

Vlci, rysi, jeleni: užijte si divočinu

Na Šumavě můžete vidět jeleny, rysy nebo vlky. Vyzkoušejte speciální pozorovatelny jelení zvěře, projděte se kolem rysího výběhu nedaleko Kvildy a zastavte se také u Srní, odkud vede značená vlčí stezka k výběhu s vlky.

Až se dostatečně pokocháte, můžete se buď vrátit k návštěvnickému centru anebo po Klostermannově naučné stezce sejít k informačnímu centru na Rokytě, k Antýglu a pak třeba Povydřím podél řeky Vydry až na Čeňkovu pilu.
 

Hrdí strážci hranic: šumavské hrady

Kdo má rád středověké památky, legendy a tajemství, může si šumavské výlety zpestřit prohlídkami středověkých hradů. Do svých výletních plánů můžete zařadit například Trojhradí, volné sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku.

Úžasné výhledy nejenom na vodní nádrž Lipno a její okolí, ale často také na vzdálené horské pásmo rakouských Alp, nabízí hrad Vítkův kámen nad osadou Svatý Tomáš, naopak téměř v rovině stojí impozantní vodní hrad Švihov. A pokud byste snad rádi potkali Bílou paní, zajeďte se podívat na hrad Rožmberk.
Rozhledna na Šibeničním vrchu nad Horšovským Týnem

Rozhledna na Šibeničním vrchu nad Horšovským Týnem

Nedaleko města Horšovský Týn na Šibeničním vrchu, kde bývalo poutní a výletní místo, byla v roce 2010 vybudována rozhledna. Dřevěná hranolová věž vysoká 21,5 metru poskytuje dokonalý výhled na město, jeho okolí a pásmo Šumavy a Českého lesa.

Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy

Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…

Čertovo jezero - jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Čertovo jezero - jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Černé jezero na Šumavě - největší přírodní jezero České republiky

Černé jezero na Šumavě - největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.

Hora Plechý - nejvyšší vrchol české části Šumavy

Hora Plechý - nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Rozhledna Poledník - pohled na Šumavu shora

Rozhledna Poledník - pohled na Šumavu shora

Rozhledna Poledník je uzavřena. Oblíbené místo dalekých výhledů je v havarijním stavu a čeká jej rekonstrukce.

Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Hamerský potok na Šumavě

Hamerský potok na Šumavě

Největší přítok řeky Vydry, patřící do povodí Otavy, je typickým šumavským horským potokem. Jeho délka je přibližně 7 km.

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Zážitková stezka Duch pralesa na Šumavě

Na jihu Šumavy si můžete projít turisticky značenou trasu s názvem "Duch pralesa". Zážitková stezka je v provozu od roku 2006, nedaleko hranic s Rakouskem a Německem. Návštěvníci zde na vlastní kůži mohou zažít původní prales.

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.

CHKO Český les

CHKO Český les

Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena CHKO Český les, dále je zde několik menších chráněných území.

Vodní mlýn Hoslovice

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.

Naučná stezka Cestou zlatokopů - po stopách dolování zlata

Naučná stezka Cestou zlatokopů - po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Zbytky pohraničních opevnění v okolí Strážného na Šumavě

Zbytky pohraničních opevnění v okolí Strážného na Šumavě

Pokud patříte mezi milovníky vojenské historie a většinu známých míst s touto tematikou jste již navštívili, máme zde pro vás tip na další výlet. V okolí Strážného na Šumavě se nacházejí zbytky pohraničních opevnění, která byla budována po druhé světové válce na hranicích tehdejšího Československa.

Rozhledna Na Vrších v obci Břasy

Rozhledna Na Vrších v obci Břasy

Unikátní multifunkční stavba byla postavena jako datový převaděč s vyhlídkovým patrem pro veřejnost. Okolní krajinu můžete obdivovat z výšky dvanácti metrů. Okolní obce odtud budete mít jako na dlani, dohlédnout však lze až na Krušné hory nebo Šumavu.

Zřícenina gotického hradu Rýzmberk

Zřícenina gotického hradu Rýzmberk

Kamenná věž s cimbuřím na zřícenině gotického hradu Rýzmberk slouží jako rozhledna s výhledem na Šumavu, část Domažlicka, Český les a Sedmihoří. Nevelké zbytky kdysi významného sídla rodu Švihovských z Rýzmberka se nachází severozápadním směrem od malebného podhorského městečka Kdyně.

Vodopád Bílá strž - největší šumavský vodopád

Vodopád Bílá strž - největší šumavský vodopád

Nejvyšší vodopád v české části Šumavy se nachází v hlubokém kaňonovitém údolí Bílého potoka v nadmořské výšce 940 m.n.m. Vodopád uzavírá tři kilometry dlouhou rokli Bílá strž, která tvoří osu stejnojmenné národní přírodní rezervace.

Malá vodní elektrárna Vydra s expozicí Šumavská energie - Infocentrum je v roce 2021 uzavřeno

Malá vodní elektrárna Vydra s expozicí Šumavská energie - Infocentrum je v roce 2021 uzavřeno

Malá vodní elektrárna Vydra je situována poblíž soutoku řek Vydry a Křemelné mezi obcemi Rejštejn a Srní na Sušicku. Stavba byla dokončena v roce 1942. Najdete zde stálou expozici Šumavská energie o historii i současnosti využívání šumavských vodních zdrojů.

Dostupná Šumava - celodenní autobusové zájezdy s průvodcem pro seniory a osoby se sníženou mobilitou

Dostupná Šumava - celodenní autobusové zájezdy s průvodcem pro seniory a osoby se sníženou mobilitou

Program Dostupná Šumava je určen pouze pro osoby v důchodovém věku, držitele průkazu ZTP a ZTPP a pro vozíčkáře a jejich doprovod. Vypravte se znovu do míst, která jste si na Šumavě oblíbili!

Javornické okruhy v Pošumaví pro cyklisty

Javornické okruhy v Pošumaví pro cyklisty

Javornické okruhy jsou síť mountainbikových a cykloturistických tras v nádherné a člověkem relativně málo dotčené oblasti Javornického masivu. Na své si u nás přijdou jak milovníci jízdy ve volném terénu s technickými pasážemi, tak i cykloturisté a rodiny s dětmi.

Hora Smrčina - nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě

Hora Smrčina - nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě

Mohutný horský masiv Smrčiny (1332 m) se nachází v Národním parku Šumava, 5 km severozápadně od Zadní Zvonkové, v nadmořské výšce 850-1332 metrů. Vrchol leží přímo na česko-rakouské hranici. Jedná se o jedny z nejcennějších lesních porostů na Šumavě.

Luzenské údolí na Šumavě

Luzenské údolí na Šumavě

Jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí rozprostírající se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník, se nachází přibližně 8 km jižně od Modravy. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného.

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře u Plešného jezera na Šumavě

Kamenné moře se nachází necelý kilometr od Plešného jezera, kam můžete vyrazit z Jeleních Vrchů nebo z Nové Pece. Nejprve je nutné vystoupat po nekolika schodech nad balvany ledovcové morény porostlé klečí a poté se shora otevře výhled na krajinu Vltavické brázdy.

Muzeum Kvilda - stálá expozice historie Kvildy a Bučiny

Muzeum Kvilda - stálá expozice historie Kvildy a Bučiny

Je jen málo tak malých obcí jako je Kvilda, které se mohou pochlubit stálou expozicí zachycující historii obce. V obecním muzeu na Kvildě jsou shromážděny veškeré informace i artefakty, týkající se způsobu života a práce zdejších obyvatel.

Bučina - bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina - bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala - jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Plešné jezero - nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Plešné jezero - nejširší ledovcové jezero české části Šumavy

Páté velké jezero na české straně Šumavy je pojmenováno podle hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 m. Vzniklo po ústupu ledovce, který za sebou zanechal 40metrovou čelní morénu a impozantní jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Vycházky s průvodci Národním parkem Šumava

Průvodce krajinou a přírodou Šumavy vám pomůže objevovat Šumavu z nového úhlu pohledu - zaostřeným na přírodu, zvířata a rostliny, na její obyvatele, historii i kulturu.

Sklářské muzeum v Lenoře - za tradicí šumavského skla

Sklářské muzeum v Lenoře - za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí.

Čeňkova pila - funkční vodní elektrárna

Čeňkova pila - funkční vodní elektrárna

Na soutoku řek Vydry a Křemelné v CHKO Šumava na samém počátku naučné stezky Povydřím se nachází Čeňkova pila. Osada je pojmenovaná podle obchodníka se dřevem, Čeňka Bubeníčka, který zde v letech 1868-70 postavil skutečnou pilu na zpracování dřeva ze šumavských lesů.

Vodní nádrž Lipno - jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno - jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál - za historií plavení dřeva

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál - za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.

Rozhledna Libín - výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří

Rozhledna Libín - výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří

Rozhledna Libín poskytuje nádherný výhled z nejvyšší hory šumavského podhůří. Z vrcholu věže dohlédnete na Prachatice, Helfenburg, Písek, Mehelník, elektrárnu Temelín, Hlubokou, Boubín, Javorník a za dobré viditelnosti i Alpy.

Muzeum Šumavy Železná Ruda

Muzeum Šumavy Železná Ruda

Expozice muzea je umístěna v domě, který v roce 1877 dal vystavět Jiří Kryštof Mikuláš Abele. Základ expozice pochází z rodinného majetku a rodinných sbírek sklářského rodu Abele. Vystavené sklo představuje v převážné většině produkci abelovských hutí.

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým - Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem - v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.

Naučná stezka Javorník na Šumavě

Naučná stezka Javorník na Šumavě

Trasa naučné stezky Javorník vede po úbočí stejnojmenného kopce ležícího asi 6 km západně od Vacova a 12 km severozápadně od Vimperka na území CHKO Šumava.

Královský kámen na Šumavě

Královský kámen na Šumavě

Jedním z vrchů šumavské Javornické hornatiny je Královský kámen zvaný Královák. Jméno dostal podle kulového skalního útvaru tvořeného skalní hradbou a mrazovými sruby.

Česko-bavorské informační centrum národních parků Šumava

Česko-bavorské informační centrum národních parků Šumava

Česko-bavorské informační středisko Národních a přírodních parků Šumavy je umístěno v historické budově hraničního nádraží Železná Ruda - Bayerischer Eisenstahl.

Přechod Modrý sloup na Šumavě - místo ochrany vzácného tetřeva

Přechod Modrý sloup na Šumavě - místo ochrany vzácného tetřeva

Modrý sloup je historický přechod, který na Šumavě vybudoval Karel IV. a Češi i Bavoři ho hojně využívali. Dlouhodobě je však přechod uzavřen kvůli ochraně tetřeva hlušce. Ke zpřístupnění oblasi turistům mělo dojít již v sezóně 2013, avšak kvůli soudním sporům je zatím otevření přechodu odloženo.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Informační středisko Idina Pila na Šumavě

Informační středisko Idina Pila na Šumavě

V Chráněné krajinné oblasti Šumava nedaleko od Kaplice u Zátoně můžete navštívit nově zrekonstruované sezónní informační středisko Idina Pila. Středisko je zaměřené především na Boubínský prales a patří k nejnavštěvovanějším na Šumavě.