!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Pomník Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem
Památky

Pomník Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem

Nad severozápadním břehem Plešného jezera se nachází pomník Adalberta Stiftera, básníka Šumavy. Má tvar štíhlého 14,5 metru vysokého obelisku zhotoveného ze žuly. Z místa se otevírá nádherný výhled do okolí.
Stifterův památník byl postaven v letech 1876 až 1877 vysoko na vrcholu boční skalní stěny hory Plechý, v nadmořské výšce 1311 metrů. Pomník byl postaven na paměť básníka Šumavy“, navíc byl věnován i „veškerému obyvatelstvu Šumavy“. K pomníku se váže i příběh pěti kameníků, kteří na něm pracovali. Každoročně se tu scházeli, a když některý z nich zemřel, iniciály jeho jména byly Franzem Saumerem začerněny. Posledním přeživším byl právě Saumer, jehož iniciály jsou na pomníku vidět dodnes.
 
Přes vrchol Plechého vede k památníku žlutá turistická značka. Využít lze i zážitkovou stezku Duch pralesa, která je kratší, avšak strmější.
 
Adalbert Stifter se narodil v roce 1805 a zemřel roku 1868. Byl rakouským spisovatelem, malířem a pedagogem. Řadí se mezi nejvýznamnější představitele biedermeieru. Mezi nejranější literární práce Adalberta Stiftera patří povídka Der Hochwald (v češtině vydaná pod názvy Vysoký les a Hvozd), která poprvé vyšla v roce 1842, tedy před téměř 180 lety. Zájem čtenářů tehdy vzbudila zejména podmanivostí líčení krás šumavské přírody.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 29. 12. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp u Kukačků

Kemp u Kukačků

Horní Planá, Jižní Čechy
Apartmány Knížecí cesta Lipno

Apartmány Knížecí cesta Lipno

Horní Planá, Jižní Čechy
Hotel České Žleby

Hotel České Žleby

Stožec, Jižní Čechy