Úvod > Co chcete dělat? > Trojmezenský prales u Plešného jezera
Příroda

Trojmezenský prales u Plešného jezera

Trojmezenský prales je největší a nejlépe dochovaný zbytek horského smrkového lesa ve střední Evropě. Když se vám poštěstí, můžete zahlédnout jeho vzácné obyvatele. Je domovem datlíka tříprstého, kulíška nejmenšího, tetřeva hlušce nebo rysa ostrovida.
U Trojmezné hory se setkávají hranice České re­publiky, Německa a Rakouska. Ale především se zde nachází unikátní přírodní ostrov původních lesů a ohrožených druhů. Tvoří jej převážně horské smrky s jeřábem. Můžete narazit také na kleče na sutích a kolem rašeliniště Rakouská louka i podmáčené smrčiny. V níže položených částech lesa se vyskytují také buky a jedle. Trojmezenský prales obklopuje v nadmořské výšce 1089 metrů další perlu šumavské přírody – Plešné jezero, které v dávné minulosti vytvaroval ledovec. Na hřebeni Trojmezné panují extrémní klimatic­ké podmínky. Stromy proto rostou tak pomalu, že ve sto letech měří nanejvýš deset metrů. V pra­lese žijí i čtyři sta let staré stromy, ale najdou se výjimky: v roce 1864 padl pod vrcholem Plechého neuvěřitelných 1170 let starý smrk.
 
Trojmezná je jednou z prvních zón národního parku, tedy nejpřísněji chráněným územím. Další zbytky pralesa se nachází nedaleko – na Hranič­níku a Smrčině. K obyvatelům této oblasti patří mnoho vzácných druhů zvířat, například rys ostrovid, sokol stěhovavý, puštík bělavý, sýc rousný, datlík tříprstý, kulíšek nejmenší a tetřev hlušec. V Pleš­ném jezeře roste vzácná vodní rostlina šídlatka jezerní.
 
Oblast v okolí Plechého a Trojmezné hory si uchova­la pralesovitý charakter především díky své nepří­stupnosti. Ve svahu nad Plešným jezerem se nikdy nekácelo, také do ostatních částí dnešního pralesa chodili lidé pro dřevo jen výjimečně. Pomalu rostlé stromy s pevným dřevem se využívaly k výrobě lod­ních stožárů. Pralesem vede naučná zážitková stezka Duch pralesa. Začíná u morénové hráze Plešného jezera a zážitkový chodníček končí u pomníku Adalberta Stiftera na jezerní stěně, celá cesta je dlouhá přibližně čtyřicet minut.
14.8.
Jelenovršská slavnost

Jelenovršská slavnost

Nová Ves, Jihočeský kraj
20.8.
21.8.
Volarské slavnosti dřeva

Volarské slavnosti dřeva

Volary, Jihočeský kraj
28.5.
31.12.
Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře

Lenora, Jihočeský kraj
2.9.
3.9.
Eno-gastronomické přehlídky – Sýry, Ryby a Víno

Eno-gastronomické přehlídky – Sýry, Ryby a Víno

Prachatice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel České Žleby

Hotel České Žleby

Stožec, Jihočeský kraj
Hotel Florián ve Stožci

Hotel Florián ve Stožci

Stožec, Jihočeský kraj