Úvod > Co chcete dělat? > Vrch Velká Baba – sídlo pána brdských lesů Fabiána
Příroda

Vrch Velká Baba – sídlo pána brdských lesů Fabiána

Vrch Velká Baba (615 m) naleznete v severovýchodních Brdech. Lesnatý kopec v Brdské vrchovině je vysoký 614,5 m n. m. Nachází se zhruba 3 km jižně od města Hostomice pod Brdy.
Nad Hostomicemi se do výše 614,5 metru vypíná Velká Baba – místo opředené legendami a sídlo Fabiána – pána brdských lesů.
 
Podle pověstí zde měl Fabián hrad, který podle pověsti nechala zmizet Fabiánova zavržená milenka čarodějnice i s jeho obyvateli. Došlo k tomu tehdy, když se Fabián oženil a na hrad si přivedl svou novou ženu. Nedlouho po svatbě se v kraji objevila jeho milenka – čarodějnice, která přišla s úmyslem se za zrazenou lásku pomstít. Za jedné temné a bouřlivé noci svolala síly pekelné a s jejich pomocí hrad zničila, fabiánovu ženu proměnila v zeměžluč a Fabián sám se stal lesním duchem, pánem brdských hvozdů.
 
Nejlépe se k vrchu dostanete z komunikace Buková u Příbramě – Hostomice. Za vrcholem stoupání a dále za kapličkou vlevo je křižovatka Velká Baba – rozcestí. Zde je po levé straně velké parkoviště. Odtud můžete vyrazit k Velké Babě.

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Hostomice

Pivovar Hostomice

Hostomice, Středočeský kraj
Ermi Hotel

Ermi Hotel

Jince, Středočeský kraj
Rodinný pivovar Vilém v Jincích

Rodinný pivovar Vilém v Jincích

Jince, Středočeský kraj
Rezidence Holšín

Rezidence Holšín

Rosovice, Středočeský kraj