Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Brdy a okolí > Hostomice

Hostomice

Prozkoumejte město Hostomice na potoce Chumavě pod úpatím Hřebenů a nabídku turistických atraktivit. První písemná zmínka o místě pochází již z poloviny 14. století, městem se Hostomice staly roku 1738 za Karla VI. Městečko je oblíbeným výchozím místem výletů dp Brd a na vrch Velká Baba. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Město Hostomice se nachází 10 km východně od Hořovic a 10 km severozápadně od Dobříše v turistické oblasti Brdy a okolí. V Hostomicích nalezneme unikátní náměstí, kde v dolní části stojí kostel Nastolení sv. Petra v Antiochii, jenž byl barokně přestavěn v 18. století. Na náměstí stojí i barokní Mariánský sloup a socha sv. Jana Nepomuckého pocházející z roku 1871. Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle: Smaragdové jezírko v Brdech, Vrch Velká Baba – sídlo pána brdských lesů Fabiána, Pivovar Hostomice. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Na Berounsku se nacházejí dvě chráněné krajinné oblasti: Český kras a Křivoklátsko. Nejvýznamnější částí chráněné krajinné oblasti Český kras je oblast Karlštejn – Koda o rozloze 2 010 ha, kde je evidováno kolem 40 druhů chráněných rostlin. Jde například o lýkovec, dřín, tařici skalní, různé druhy kosatců, hlaváček jarní, koniklec načernalý, lomikámen trsnatý a další.

Z Hostomic můžete vyrazit objevovat i spoustu dalších míst v Brdech, ať už pěšky nebo na kole. Síť turistických a cyklistických značek vás dovede na Plešivec a Čertovu kazatelnu nebo rozhlednu Studený vrch. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity ve městě Hostomice

Smaragdové jezírko v Brdech

Smaragdové jezírko se nachází v brdských lesích na severovýchodní straně vrchu Plešivec. Jezírko je pozůstatkem bývalého lomu. Své jméno získalo od nazelenalé barvy vody. Podle legendy se na dně ukrývá hadí žena se smaragdovýma očima, která po vynoření naříká.
Hostomice, Středočeský kraj

Vrch Velká Baba – sídlo pána brdských lesů Fabiána

Vrch Velká Baba (615 m) naleznete v severovýchodních Brdech. Lesnatý kopec v Brdské vrchovině je vysoký 614,5 m n. m. Nachází se zhruba 3 km jižně od města Hostomice pod Brdy.
Hostomice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Hostomice

Pivovar Hostomice

Pivovar Hostomice vaří spodně kvašené pivo. Stálá nabídka piv: Fabián 10 % světlá, Fabián 12 % světlá, Fabián 14 % tmavá, a několikrát do roka sezónní speciál. Všechna piva jsou spodně kvašená, chmelená výhradně hlávkovým chmelem českých odrůd.
Hostomice, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Brdy a okolí


Vánoční trh a procházka parkem na Dobříši

Chcete si užít trochu klidu a pohody v předvánočním shonu? Dopřejte si procházku zámeckým parkem v Dobříši. Během adventu se na nádvoří zámku koná oblíbený vánoční trh a také prohlídky Zrcadlového sálu.

Cyklotoulky Brdy – z Orlova na Tok a k Padrťským rybníkům

Příbramská část Orlov má pro turisty ideální polohu. Parkoviště pod lesem svou nadmořskou výškou 650 m převyšuje řadu jiných brdských výchozích bodů, umístěných kolem hranic CHKO. Vypravte se tedy z Orlova na Tok, poté do překrásného údolí Reservy, k Padrťským rybníkům, na Bor a přes Borské sedlo zpět do Orlova. Čekají vás krásné výhledy, pěkné sjezdy i trocha stoupání. Cyklovýlet Brdskou vrchovinou si určitě užijete, ačkoliv turistické stezky tu zatím nevedou. Trocha dobrodružství však nemůže být na škodu!
Příbram a Brdy, Na kole po Česku

Perly Petra Brandla – barokního mistra plátna

Petr Jan Brandl, německy Peter Johann Brandl, on sám se psal Petrus Brandl (24. října 1668 Praha – 24. září 1735 Kutná Hora), byl český malíř, jeden z hlavních představitelů vrcholného baroka v Čechách. Posunul hranice středoevropského baroka u malířském umění. Díky němu si pod pojmem barokní malba nejen kunsthistorici představí typickou postavu, barevné tónování i krajinu. Zveme vás k prohlídce jeho díla na vlastní oči! Řekneme vám, kde s jeho díly můžete dodnes setkat.
Výlet za barokním uměním, Cesty poznání

Výlet na zámek a do okolí Březnice za Filipinou a Ferdinandem

Březnický zámek s renesanční zahradou, obklopenou baštami na jedné straně a anglickým parkem na straně druhé, se pyšní řadou nej. Sgrafitová omítka s motivy psaníček na zámeckých fasádách patří k nejstarším u nás, dochovala se tu jedinečná Lokšanská knihovna s původním mobiliářem a navíc právě tady se odehrála tajná svatba, která ve své době zamávala celou Evropou.